Προς το περιεχόμενο

Οι επερχόμενοι επεξεργαστές desktop της Intel, «Comet Lake-S», θα απαιτούν νέα motherboards


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Εεε μετά από 3 xρονια ξέρω που θα τα πούμε. Θα είσαι θαμώνας στην dust2 με low settings. Τώρα που προλαβαίνεις competitive high settings game.😂😂😂😂

κοίταξε φιλε όταν μιλάω για gaming μιλάω για τους πελάτες , εγώ μετά από χρονια έκατσα και έπαιξα ένα pubg λογο παρέας δεν παίζω παιχνίδια γενικά λόγο έλλειψης χρόνου , οποτε κόψε το troling μιλάς με άτομο που κάνει 5 reballing την ημερα και τα περισσότερα είναι σε chips τις Ati μετά nvidia και κανένα σε intel ,δεν θα συγκρίνουμε τα πουλια μας εδώ πέρα ποιος την έχει μεγαλύτερη είχα και εγώ AMD από τότε που βγήκανε και κάποια στιγμή ήτανε και πρωτοπόροι και δεν το αποκλείω  να ξαναπάρω, αν σε βάθος χρόνου η AMD αποδείξει ότι είναι ποιοτική και σταθερή σαν την intel . μιλάω για το δικό μου pc πάντα για τους άλλους ότι θέλει ο πελάτης το μεροκάματο να βγαίνει ..πάω να τι πέσω γιατί δεν με βλέπω να δουλεύω αύριο με εσάς που έμπλεξα , καληνύχτα

Επεξ/σία από TELE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TELE είπε

δεν κάνω σύγκριση απλά απαντάω στον φίλο που γραφει ανακρίβειες , όσο για τον τον 3700x ούτε με τον 9600k δεν αξίζει να τον συγκρίνω ,δεν με ενδιαφέρουνε οι πυρήνες όταν είναι διαφορετικές η αρχιτεκτονικές με ενδιαφέρει η απόδοση το αποτέλεσμα , το ίδιο λάθος κάνουνε πολλοί και με τις vga συγκρίνουνε τα cuda cores τις nvidia με τα chips τις ATI και πάντα έχει σχεδόν τα διπλάσια και πάντα είναι πίσω 

Ποιο είναι πίσω ρε μεγάλε τι λες τώρα. Είμαι από Χριστούγεννα του 13 με την msi r9 290 gaming και ακόμα παίζει αξιοπρεπώς. Για πρώτη φορά έκοψα γραφικά από ultra σε  high  στο sottr. Η Παλιουριά δεν γοναταει. Λες και έχει κουμπώσει τα αργά και δεν λέει να κολωσει με τίποτα να μου δώσει την αφορμή να την αλλάξω. Αλλά μηλαμε για 512 bit memory interface. Για βρεσμου ΜΙΑ ανάλογη nvidia που τις πληρώνεις χρυσάφι και σε 3χρονια φοφάνε. Η καλύτερες nvidia είναι με 256 bit δίαυλο. Συγνώμη φίλε μου που στο λέω είσαι πολύ αδιαβαστος πάνω στην δουλειά σου τελικά. Με αυτά που κάνεις διαφημίσεις το μαγαζί σου δεν το διαφιμιζεις ούτε το αναδεικνύεις. Οι κλασικοί κομπιουτεραδες που όσους έχουν λίγο μικρό μπάτζετ τους χαντακωνουν με i3 8100 και κάρτες nvidia που να παίζουν μόνο λολ με γραφικά nfs underground1.ελεος μάθε τη δουλειά καλά και μετά εχε και άποψη. Ο σωστός επαγγελματίας δεν φαν Μποης. Αλοιμονο......τίποτα άλλο.

1 ώρα πριν, TELE είπε

δεν κάνω σύγκριση απλά απαντάω στον φίλο που γραφει ανακρίβειες , όσο για τον τον 3700x ούτε με τον 9600k δεν αξίζει να τον συγκρίνω ,δεν με ενδιαφέρουνε οι πυρήνες όταν είναι διαφορετικές η αρχιτεκτονικές με ενδιαφέρει η απόδοση το αποτέλεσμα , το ίδιο λάθος κάνουνε πολλοί και με τις vga συγκρίνουνε τα cuda cores τις nvidia με τα chips τις ATI και πάντα έχει σχεδόν τα διπλάσια και πάντα είναι πίσω 

Ποιο είναι πίσω ρε μεγάλε τι λες τώρα. Είμαι από Χριστούγεννα του 13 με την msi r9 290 gaming και ακόμα παίζει αξιοπρεπώς. Για πρώτη φορά έκοψα γραφικά από ultra σε  high  στο sottr. Η Παλιογριά δεν γοναταει να τεζαρει να πάω να πάρω άλλη.. Λες και έχει κουμπώσει τα αργά και δεν λέει να κολωσει με τίποτα να μου δώσει την αφορμή να την αλλάξω. Αλλά μηλαμε για 512 bit memory interface. Για βρεσμου ΜΙΑ ανάλογη nvidia που τις πληρώνεις χρυσάφι και σε 3χρονια ψοφάνε. Η καλύτερες nvidia είναι με 256 bit δίαυλο. Συγνώμη φίλε μου που στο λέω είσαι πολύ αδιαβαστος πάνω στην δουλειά σου τελικά. Με αυτά που κάνεις δισφημίσεις το μαγαζί σου δεν το διαφιμιζεις ούτε το αναδεικνύεις. Οι κλασικοί κομπιουτεραδες που όσους έχουν λίγο μικρό μπάτζετ τους χαντακωνουν με i3 8100 και κάρτες nvidia που να παίζουν μόνο λολ με γραφικά nfs underground1.ελεος μάθε τη δουλειά καλά και μετά εχε και άποψη. Ο σωστός επαγγελματίας δεν είναι φαν Μποης. Αλοιμονο......τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Φτωχομπινεδες όσοι δεν πάνε σαν πρόβατα να τα σταξουνε στις παράλογες απαιτήσεις της οποίας εταιρίας, καθώς έχουν προτεραιότητα στη ζωή τους ποίο σημαντικά πράγματα και υποχρεώσεις, από το game και τα fps και δεν χαρίζουν την τσέπη τους σε κανεναν??? Λογική λολ εντελώς. Μάλλον είναι πολύ το νεαρό της ηλικίας σου,...με οτι αυτό συνεπάγεται.

η αντιληπτικη σου ικανοτητα παντως ειναι μεγιστη , αν δεν κατανοεις τον γραπτο λογο μπρος ξανα στο λυκειο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, TELE είπε

μιλάω πάντα για gaming και όπως και να έχει είναι κρίμα που ο πατάτο cpu  σας χαλάει το όνειρο και είναι απλά ανώτερος έστω και οριακά και 130 ευρώ φθηνότερος , δεν πειράζει όμως είπαμε σε 3 χρονια θα είναι καλύτερος ο άλλος και θα χαρείτε και εσείς μέχρι τότε να είμαστε καλά

Πάει με ταπωσες... Και λες τον άλλο νήπιο... Το ξέρεις ότι υπάρχει και ο 3600 ε που είναι 30-40 ευρώ πιο φθηνός από το σαπακι τον 9600 και με φυσιολογική ψυκτρα, και είναι μαζί του σε gaming αλλά του ρίχνει φαπες σε multitasking, multithreading ε; Δεν απάντησες πάντως αν παίζεις σε μπάντα μπουζούκι... Άσχετη ερώτηση αλλά σαν να μου φάνηκες γνωστό...α ψιτ τα 3 χρόνια που λες πιο πολύ 4-5 μήνες θα είναι... Ορατότης μηδέν...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2019 στις 10:22 ΜΜ, pirmen56 είπε

Με την Intel δεν μπορείς να αναβαθμίζεις CPU πάνω στην ίδια πλατφόρμα. Όπως κάνεις με την AMD*

Είναι αλήθεια. Ψέματα να λέμε; Η AMD δουλεύει για το καλό της ανθρωπότητας.

*για να πετύχεις μετά από τρεις σερί αναβαθμίσεις χειρότερες gaming επιδόσεις από το top intel chip προ διετίας(8700K). Και τον 9900K με το κυάλι.

Με το χερι στην καρδια, για gaming τους βγαζει τους φρεσκους δηλαδη? Οτι θα δεις scaling απο 8/16 σε 10/20 στα games? Εδω απο 6/12 δεν βλεπεις, δουλευομαστε μεταξυ μας? 

Στις 31/8/2019 στις 11:58 ΜΜ, TELE είπε

πριν 20 μέρες έστησα δυο pc τον έναν για μένα κλασικά intel και το άλλο για φιλαράκι που ήτανε intel fan αλλα φέτος μας πρόδωσε είχε ψηθεί για AMD , παρόλο που προσπάθησα δεν του άλλαξα γνώμη ήτανε αποφασισμένος και διαβασμένος αυτή τι φορα να πάει σε AMD ,(build 1) intel 9600k asus B360 f gaming ram HyperX 16gb 2666 CAS13  RTX 2060 SSD 860EVO 500gb ,( build 2)  AMD 3700x asus 470x f gaming ram 16gb gskill 3200 rgb Z 16 CAS RTX 2060 EVO 860 500Gb , και τα δυο pc είχανε ίδιο κουτί corsair και τροφοδοτικό 700w 80+ Corsair , το intel βγήκε στο χιλιάρικο και το AMD βγήκε 230 ευρώ παραπάνω αν θυμάμαι , οποιος θέλει το πιστεύει έχω καλύτερη απόδοση και στο PUBG και στο OVERWATCH με 200 ευρώ πιο φθηνό σύστημα , αν και εγώ χρειάζομαι λίγο καλύτερη κάρτα για να γεμίσω το monitor μου στο μέγιστο , παρόλα αυτά η διαφορες μας είναι πολύ μικρές , οποτε του τι λέω για να τον τρολαρο. μου λέει ότι εγώ έχω 10 fps περισσότερα αλλα αυτός έχει 50% καλύτερο σύστημα ως workstation , έτσι για να κάνει το κέφι στον εαυτό του για την επιλογή του μιας και μονο χρήση gaming του κάνει

και στο κάτω κάτω δεν το κατάλαβα ρε μάγκες , φιλανθρωπικό ίδρυμα είναι η AMD , εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ναι μεν ισοφάρισε την intel σε επιδόσεις αλλα και στις τιμές την έφτασε κιόλας δεν τα έχει και τζάμπα τα cpu , τολάχιστον αυτά που ανταγωνίζονται τα αντίστοιχα τις intel , δεν μιλάμε για τα μικρά μοντέλα

9600k σε b360! Χειροκροτημα παρακαλω, πληρωσες 100€ πανω απο τον 9400 για να παριες ξεκλειδωτο και πηρες κλειδωμενη μητρικη! Και ναι, λογικα pubg και overwatch ειναι απο πανω (καλα με τη 2060 χλωμο ακομα και σε αυτα), για βαλε κανα βαρυ game και ελα να κλαψουμε παρεα. Πατα ενα ac odyssey / ac origins / wd2 / crysis 3 / mhw κλπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2019 στις 1:46 ΠΜ, pirmen56 είπε

Ναι σίγουρα! Μεγάλη παραπληροφόρηση να τρέχεις τεστ χωρίς gpu bottleneck για να πάρεις γεύση τι θα βγάζουν τα cpu στο μέλλον με τις αυξημένες απαιτήσεις.

Η κλασική τακτική των AMD fanboys σε τρία βήματα:

1) Κοροϊδεύουμε τον κόσμο ότι ο 3700Χ/3800X έχει μόλις 5% διαφορά από τον 9900K στο gaming και είναι πολύ φθηνότερος(=κλέφτρα η ιντελ). Επειδή το βάρος έπεσε στο RTX και η νέα Ti είναι 30-40% ταχύτερη και όχι 70% όπως συνήθως. Κάνοντας την πάπια όταν στα ίδια games, λόγω μπουκάλας, 5% πίσω από τον 9900K μπορεί να είναι και ο 9600Κ π.χ. με τα μισά λεφτά. 

2) Λες ότι τα τεστ σε 720p, όπου ο 9900K μυστηριωδώς ισοπεδώνει τα πάντα, είναι για ηλίθιους. Πας σπίτι και ξεσκίζεσαι να ανεβάσεις cinebench δοκιμές με τον AMD σου. Μαζί με δοκιμές άλλων προγραμμάτων(blender, POV ray) που δεν θα χρησιμοποιήσεις ΠΟΤΕ στη ζωή σου.

2) Αν πέσεις σε διαβασμένο τότε το ρίχνεις στο productivity και στην "ανάγκη" του καμμένου πιτσιρικά/μαθητή/φοιτητή να κάνει mega-tasking με ό,τι βαρύτερο υπάρχει στο εμπόριο. Άρα ο 9600Κ π.χ. είναι λίγος και χρειάζεται επειγόντως 3600Χ.

Και να σου πω την αλήθεια ο 3600Χ μπορεί να υπερέχει με ram tweaking του 9600Κ στο μέλλον(gaming). Αλλά από 8700Κ και πάνω δεν υπάρχει σύγκριση. Ποιος με 8700Κ αισθάνεται πίεση για αναβάθμιση; Για 9900Κ και τον καινούργιο 10900Κ άστο. Δεν χρειάζονται upgrade paths με ίντελ. Θα τα στάξεις στην αρχή και τέλος.

Τα 720p δεν ειναι εντελος ενδεικτικ ομως. Μη το παιζεις παλαβιαρης και εσυ. Το 720p το δεχομαι αμα τρεχεις τα bench σε CPU demanding σκηνες. Αμα μου το τρεχεις στα χωραφια πιο πολυ για παραπληροφορηση κανει. Για παραδειγμα στη γνωστη σκηνη του crysis 3, αμα πεσεις σε 360p ο Intelas τα παει καλυτερα, γιατι στις σκηνες που κοιτας ταβανι βγαζει 400fps (μιας και πλεον δεν υπαρχει η gpu  να τον κοβει), αλλα αντιστοιχα μετα που κοιτας τα γρασιδια πεφτει στα 60 ενω ο ryzen ειναι 100+. Αφαιροντας το gpu μπουκαλι ουσιαστικα στελνεις τα max που μπορει να βγαλει ενας intel λογω IPC στο θεο, οποτε πλεον παιζουν σημαντικοτερο ρολο στα average απο οτι τα lows. Ο paul's hardware ειχε τρεξει test 7600k vs 1600, και με την 1080ti ο 7600k ηταν μπροστα, αλλα με τη 1070 ηταν πισω. Λογικα ακριβως για το λογο που σου γραφω.

14 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Αυτό το ακούμε από την εποχή των FX και μάντεψε ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. Θα...Θα...Θα...

Τι θα και εσύ, αλλού ζεις? Από το 2013 υπάρχουν παιχνίδια που κςτασπαραζουν threads. Crysis 3!/wd2 και τα κατά καιρούς bf. Βάζω μόνο τα παλιά, τα καινούργια τα γνωρίζεις και ο ίδιος. Άμα δεις τα bench σε τέτοια games παίρνει ο 2600 έναντι του δικού σου κεφάλι. Ac origins ας πούμε και τέτοια, λόγω scaling σε πάνω από 6 threads

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Αν αντέχεις την πολύ ζέστη και την φασαρία από την Υδροψυξη, (καθότι μαύρος θερμαστής από το τσιμπουτι) και έχεις την ΔΕΗ γκόμενα πας σε 9900k. Aν πάλι, θέλεις ησυχια και νορμάλ θερμοκρασιες(χωρίς να έχεις τον πυροσβεστήρα σε ετοιμότητα) όταν κάνεις την δουλειά σου και χωρίς να γίνει το ρολόϊ της ΔΕΗ ανεμιστήρας πας σε ryzen. Αναλόγως τι προτιμας εσύ λοιπον πράττεις.

Φιλε μ έδωσα το παλιό μ  build 9900k με 2080ti. Για να φτιάξω πάλι καινούριο τώρα.. Αυτό που λες δεν είναι αλήθεια :) είχα 2700χ και πήγα να δω διάφορες με 9900κ.. Ήταν ελάχιστες.. 10 fps ξέρω γω και πιο σταθερά.. Σε 3440χ1440..  Θερμοκρασίες είχε καλύτερες κατά 8 βαθμούς πχ... Και εγώ για 3900χ με 3950χ πάω γιατί θέλω να έχω έναν cpu καμία 5 τια.. Δλδ περισσότεροι πύρινες... Επισεις το new build θα έχει custom loop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, forgotten είπε

η αντιληπτικη σου ικανοτητα παντως ειναι μεγιστη , αν δεν κατανοεις τον γραπτο λογο μπρος ξανα στο λυκειο....

Δεν είσαι σε θέση να μου υποδείξεις που θα πάω. Εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι τι γράφεις. Μάλλον άλλα λες και άλλα εννοείς. Αν δεν μπορείς να μεταφέρεις τις σκέψεις σου στον γραπτό λόγο τότε καλύτερα να ξαναδιαβάσει τι έγραψες και να τεκμιριωνεις καλύτερα τις απόψεις σου χωρίς να χρησιμοποιείς τέτοιου είδους κοσμητικά επίθετα. Άντε γειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, galanos είπε

Φιλε μ έδωσα το παλιό μ  build 9900k με 2080ti. Για να φτιάξω πάλι καινούριο τώρα.. Αυτό που λες δεν είναι αλήθεια :) είχα 2700χ και πήγα να δω διάφορες με 9900κ.. Ήταν ελάχιστες.. 10 fps ξέρω γω και πιο σταθερά.. Σε 3440χ1440..  Θερμοκρασίες είχε καλύτερες κατά 8 βαθμούς πχ... Και εγώ για 3900χ με 3950χ πάω γιατί θέλω να έχω έναν cpu καμία 5 τια.. Δλδ περισσότεροι πύρινες... Επισεις το new build θα έχει custom loop

Αυτό που λες οφείλω να το σεβαστώ μιας και είχες τα μηχανήματα. Όμως η κοινή ομολογία ακόμα και τον reviwers ήταν αυτό που είπα. Και είναι αυτό που είδα και εγώ στα μάτια μου για τον 9900k σε πισι γείτονα. Νόμιζα ότι το πισι θα απογειωθεί έτσι όπως έτρεχε η 360αρα. Και φαντάσου ότι εγώ εκείνον τον καιρό είχα τον 9590fx με 280αρα και κάρτα την r9 290. Καταλαβαίνεις πόσο ζεστός είναι ο αέρας της που φυσάει μέσα στο κουτί. Και αυτό το πράγμα δεν συνέβαινε. Αλλά λύσε μου μια απορία. Αφού ο 2700x είναι όπως λες πιο ζεστός και δουλεύει με την μαμά ψυκτρα μια χαρά γιατί τότε χρειάζεται η 360αρα η οποία ζοριζεται και πάλι πολύ; Κάτι δεν μου κολλάει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου ειστε μερικοι. Ακομα τσακωνεστε ποιο cpu ειναι καλυτερο, ο αλλος λεει εχει και μαγαζι εγω μετα απο τους FX δεν ξαναπροτεινω AMD. Και γω φιλαρακι μικρος ειχα φαει ενα χαλασμενο τυρι, δεν εκοψα τα τυρια. Λες και ο αλλος αμα θελει να δει review δεν μπορει να δει , γεματο ειναι το ιντερνετ , τι του ποσταρετε; Λετε να μην τα εχει δει; Ο φιλος εχει μαγαζι και σε φιλων συστηματα που παιζουν κανα forthnite, overwatch και κανα csgo για 1080p βαζει 2060 350 ευρω καρτα γραφικων που με μια 580 κανεις δουλεια σου ανετα στα μισα λεφτα σχεδον. Τι ακριβως του λετε; Για performance per dollar; Ελατε στα συγκαλα σας. Σε λιγο θα του πειτε να βαλει και 5700 η την ΧΤ αντι για την 2060 επειδη ειναι (ακουσον ακουσον) καλυτερη! Δεν εχει RTX θα σου πει αρα ειναι χειροτερη, ασχετο που τα παιχνιδια που παιζει δεν υποστηριζουν RTX. Δεν εχει, αρα ειναι χειροτερη.Αυτο θελει ο ανθρωπος αυτο βαζει.  Ο αλλος βαζει 9900Κ  cpu για να παιζει Games, τι πατε και αυτου του ανθρωπου να του πειτε; Αφηστε τον κοσμο να χαλαει τα λεφτα του οπου θελει, θελει ο αλλος να εχει Ferrari στο χωριο; Αστον γτ να του λες οτι δεν θα μπορεσει να την παει ουτε στο διπλα δρομο με 30 χιλιομετρα  γτ δεν εχει ασφαλτο; Ο ανθρωπος θελει Ferrari. Στο χωριο.
Δεν εχουν ολοι την "τρελα" να παιρνουν το προιον που πραγματικα χρειαζονται στην καλυτερη τιμη και ακομη περισσοτερο να παραδεχτουν οτι εκαναν πατατα και πηραν κατι που δεν χρειαζονται και με τα μισα η με τα 2/3 των χρηματων που εσκασαν αν το εψαχναν θα εκαναν ουσιαστικα οτι κανουν και τωρα. Προχωραμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...