Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση ρουμανικών Θεσσαλονίκη


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανένας εκτός από το ινστιτούτο χερσονήσου Αίμου κάπου που να γίνονται μαθήματα; Όχι εντατικά χαλαρά;

Ή έχει κανένας άκρη για ιδιαίτερα; Για Θεσσαλονίκη μιλάμε πάντα.

Επίσης έχει κανένας να προτείνει σειρά βιβλίων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στο φροντιστήριο speak στην Τσιμισκή που έχει πάρα πολλές γλώσσες.  Αναφέρουν τα Ρουμανικα στο site αλλά καλύτερα ένα τηλέφωνο για να μάθεις αν γίνεται τμήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nogoso είπε

Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στο φροντιστήριο speak στην Τσιμισκή που έχει πάρα πολλές γλώσσες.  Αναφέρουν τα Ρουμανικα στο site αλλά καλύτερα ένα τηλέφωνο για να μάθεις αν γίνεται τμήμα. 

Θα προτιμούσα όχι φροντιστηριακό περιβάλλον για να υπάρχει μια προσαρμογή στους ρυθμούς μου. Δεν θέλω πτυχίο και το speak/Babel/ινστιτούτο γλωσσών χερσόνησου Αίμου κάνουν ταχύρυθμο για φοιτητές που θα πάνε εκεί για σπουδές ή επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Speak έχω κακή εμπειρία...

μας άλλαξαν καθηγητή χωρίς προειδοποίηση τη δεύτερη χρονιά (καθυστερώντας 1 μήνα τα μαθήματα, χωρίς να ενημερώνουν για το λόγο) και πήγαμε μια μέρα και βρήκαμε μια κοπελίτσα που δεν είχε ξαναδιδάξει παρά σε ανήλικα παιδάκια/χαμηλό επίπεδο και καταλήγαμε να κάνουμε ανάγνωση από το βιβλίο και σπασμένη μετάφραση σε 3 γλώσσες για να βγάλουμε άκρη.

Έφυγα μετά από ένα μήνα, εξαντλώντας κάθε προσπάθεια και καλή θέληση, έχοντας προπληρώσει το εξάμηνο - με ειδική προσφορά από τον Αύγουστο - κι αρνήθηκαν να επιστρέψουν χρήματα για τον υπόλοιπο χρονικό διάστημα (ανά μήνα).

Spoiler

 

Προσέφυγα στο Συνήγορο του Καταναλωτή και τα όρνια εκεί αποδέχθηκαν χωρίς αμφισβήτηση μια σειρά από ψέμματα που είπε ο (δικτυωμένος) ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου, ότι και καλά μας είχε φωνάξει πρώτα στο γραφείο του να μας ενημερώσει για την αλλαγή και πως τάχα μας έδωσε τότε επιλογές (επιστροφή χρημάτων ή συνέχεια), ενώ στη πραγματικότητα εμείς - μετά από πρώτο μάθημα - απαιτήσαμε συνάντηση και η απάντησή του ήταν πως εμείς έχουμε συμφωνία με το φροντιστήριο κι όχι τον καθηγητή (και έχει ένα δίκιο ως προς αυτό, αλλά δεν αποδέχθηκε καμιά στιγμή αίτημα επιστροφής χρημάτων για όσους είχαν προπληρώσει)...
..κι άλλους τέτοιους ψευδείς ισχυρισμούς, που τους αποδέχθηκε ο συνήγορος αξιωματικά χωρίς να κάνει το στοιχειώδες, να ζητήσει αποδείξεις για τους δικούς μου ισχυρισμούς - που ήταν οι άλλοι μαθητές/μάρτυρες της συζήτησης που είχαμε στο φροντιστήριο, παρότι είχα δηλώσει ετοιμότητα να παράσχω καταθέσεις αν αυτό κρινόταν αναγκαίο...

Ο Συνήγορος του Καταναλωτή κατέληξε να νομιμοποιήσει, με την απόφασή του πως μπορεί ο πελάτης/αγοραστής να χρεωθεί για προϊόντα/υπηρεσίες που δεν έχει λάβει...και πως "όροι χρήσης" που μπορεί να επικαλεστεί ο πωλητής έχουν προτεραιότητα έναντι νομοθεσίας.

Τελικά - αφού έχασαν όλους τους πελάτες για εκείνη τη χρονιά στο δεδομένο επίπεδο-γλώσσα, άλλαξαν καθηγητή για να μην γίνουν τελείως ρεζίλι των σκυλιών με τα αποτελέσματα των εξετάσεων στο τέλος.

 

σου προτείνω ΠΡΟΤΟΥ δώσεις χρήματα σε οποιονδήποτε, να απαιτήσεις να παραστείς σε 1-2 μαθήματα (ένα δίωρο έστω) για να κρίνεις αν θες να συνεχίσεις.

Ψάξε


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 31/8/2019 στις 6:36 ΜΜ, fylatos είπε

Ξέρει κανένας εκτός από το ινστιτούτο χερσονήσου Αίμου κάπου που να γίνονται μαθήματα; Όχι εντατικά χαλαρά;

Ή έχει κανένας άκρη για ιδιαίτερα; Για Θεσσαλονίκη μιλάμε πάντα.

Επίσης έχει κανένας να προτείνει σειρά βιβλίων;

Καλησπέρα. Είμαι καθηγήτρια Ρουμανικών και εργάζομαι στα δύο από τα τρία ιδρύματα που ανέφερες. Έπεσα τελείως τυχαία στο μνμ σου και οπωσδήποτε με μια χρονοκαθυστέρηση.

Αν ακόμα ψάχνεις για μαθήματα ρουμανικών, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου.

 

3 λεπτά πριν, Soniasko είπε

Καλησπέρα. Είμαι καθηγήτρια Ρουμανικών και εργάζομαι στα δύο από τα τρία ιδρύματα που ανέφερες. Έπεσα τελείως τυχαία στο μνμ σου και οπωσδήποτε με μια χρονοκαθυστέρηση.

Αν ακόμα ψάχνεις για μαθήματα ρουμανικών, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...