Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν τα βασικά χαρακτηριστικά των iPhone 11, iPhone 11 Pro και iPhone 11 Pro Max


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ γενικά οι τιμές έχουν ξεφύγει τα τελευταία χρόνια και κανένα κινητό δεν αξίζει τόσα χρήματα σαφώς και με αυτά τα λεφτά παίρνεις κάτι άλλο και μπορείς να τα επενδύσεις αλλού κακά τα ψέματα είναι πεταμένα λεφτά αλλά ο καθένας κάνει ότι θέλει στην τσέπη του άλλος το παίρνει για δουλειά άλλος για μόστρα άλλος παίρνει και ios και android επειδή θέλει και μπορεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Stelioa είπε

Ο αλλος λεει για την Ραμ ασχετος πρωτος!μετα λεει για τα πιξελ καμερας ασχετος δευτερος!Σας εχω πει μην κανετε λογαριασμους και πετατε πατατες σε οτι γραφετε;!Ειστε πιο ασχετοι και απο κοκοβιο!Σαπακια εξινος μια ζωη θα σας δινουν με τρυπες στις οθονες κι εσεις θα λετε ινοβατιον!Μην γινεσται πιο λαγκντροιντ αποτι ειστε!Οτι κοροιδευε η σαμι το εχει λουστει!τρυπες στις οθονες σας εκοψε το τζακ και πολλα αλλα!Ολη η γη παλευει για ενα κινητο ολο οθονη!Α ρε προβατα μαυρα κιολας!ζητω τα λαγκντροιντς

Η κλασσική απάντηση των Apple fanboys ως "αντεπίθεση" για το κράξιμο που τρώει η Apple. 

1. Το Android λαγκαρει full 

2. Επίθεση στη Samsung  και στα φθηνά της κινητά γιατί οι ναυαρχίδες είναι καλύτερες από την Apple τα τελευταία χρόνια. Και τσικουδιά για τις άλλες εταιρίες. 

12 ώρες πριν, vargas είπε

Για το Α3 όμως μια χαρά  ενοχλεί η 720 p ανάλυση κ ας έχει amoled. Στο iphone σφυραμε αδιάφορα..

Από τη στιγμή που το a2 και το a2 lite είχαν fhd οθόνη ήταν αναμενόμενο, και το a3 να είναι fhd, από την άλλη μέχρι και ευχαριστώ λένε που έβγαλε η Apple Budget friendly iPhone και κάνουν τα στραβά μάτια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cp5120 είπε

αν ήθελα να σου απαντήσω σοβάρα θα σε ρωτούσα πόσα iPhone (αριθμός) πουλιούνται στην Ελλάδα ώστε να τα συγκρίνεις με "ζεστά ψωμάκια". 

Ε ναι γιατι ως γνωστον εδω και χρονια,το target group της Apple(αλλα και των αλλων μεγαλων εταιρειων κινητης)προφανως και ειναι η φοβερη αγορα της Ελλαδας με την ανεργιας στα υψη και τους χαμηλους πλεον μισθους.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξυ ολο αυτο το hating απο τα γνωστα τρολλακια, βασισμενο πανω σε leaks που ουκ ολιγες φορες στο παρελθον εχουν αποδειχτει και μπουρδες. Θα μου πεις βεβαια αυτο ειναι και το νοημα των "leaks" .

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα αυτό είναι το σχέδιο που πήρε έγκριση από το τμήμα σχεδιασμού της εταιρείας; Σκέψου πόσο χάλια θα μπορούσαν να είναι τα υπόλοιπα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω κουραστεί να διαβάζω διαλόγους φανατισμού σε όλα τα πράγματα της ζωής. Ο καθένας αξιολογεί βάσει των προσωπικών του αναγκών και μπορεί να επιλέγει το καλύτερο για τον εαυτό του, ακόμα κι αν δεν το κατανοούν οι άλλοι.

Εγώ θα μεταφέρω την εμπειρία μου, ως κάτοχος iPhone εδώ και 1,5 χρόνο, μετά από 8-9 χρόνια σημαντικός υπέρμαχος του Android.

Το Android για μένα ήταν vfm και εξαιρετική εμπειρία, όταν μπορούσε ως Pure Android να τρέχει απροβλημάτιστα σε συσκευές των 300 ευρώ. Δηλαδή να μην κολλάει και να μπορεί να παίρνει αναβαθμίσεις κατά το δυνατόν περισσότερο χρόνο μετά τη στιγμή αγοράς. Όσο τηρούνταν αυτά, ήταν εξαιρετικά τα πράγματα για τα χρήματα που έδινες. Βλ. Nexus εποχές δηλαδή και λίγο μετά κάποιες εκδοχές της Motorola.

Με τον καιρό, η ρόδινη αυτή εικόνα άρχισε να χαλάει. Για να τρέξουν απροβλημάτιστα μερικά πράγματα, έπρεπε να αρχίζεις να ανεβαίνεις στα 500 ευρώ και με τον καιρό φύγαμε και από αυτή την τιμή. Και όταν λέω απροβλημάτιστα, δεν εννοώ για τις ανάγκες της μάνας μας, που θέλει κλήσεις και sms. Μιλάω για ανάγκες πραγματικού γρήγορου rendering στις ιστοσελίδες, για ανάγκες να μπορείς να τρέξεις vpn double encryption χωρίς να χρειάζεται να ζεσταθούν τα γρανάζια σε κάθε κλήση πακέτου στο internet, κλπ. Αυτά μπορούν να τα εκτελέσουν στο Android συσκευές άνω των 600-700 ευρώ.

Πάμε λίγο να αναλύσουμε αυτές τις τιμές; Πόσο είναι το κόστος κατοχής ανά χρόνο, για απροβλημάτιστο Android; Πόσο καιρό θα παίρνει αναβαθμίσεις; Πόση είναι η αξία μεταπώλησης, όταν είσαι έτοιμος να πας στην επόμενη συσκευή;

Αυτά τα πράγματα μπορούν να τα δουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν εμπειρία από όλες τις πλατφόρμες και όχι αυτοί που οχυρώνονται στη μία ή στην άλλη σπηλιά και αρχίζουν και πετούν βέλη.

Και ένα τελευταίο: εδώ και 1,5  χρόνο, δεν έχω αφιερώσει ούτε 5 λεπτά για να σετάρω κάτι αρχικά ή κάτι που χάλασε στην πορεία στις ρυθμίσεις ή σε bug. Σημαντικό για έναν που θέλει το κινητό για εργαλείο και όχι για πειραματική συσκευή ταυτόχρονα με πέταγμα χαρταετού.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Συμφωνώ γενικά οι τιμές έχουν ξεφύγει τα τελευταία χρόνια και κανένα κινητό δεν αξίζει τόσα χρήματα σαφώς και με αυτά τα λεφτά παίρνεις κάτι άλλο και μπορείς να τα επενδύσεις αλλού κακά τα ψέματα είναι πεταμένα λεφτά αλλά ο καθένας κάνει ότι θέλει στην τσέπη του άλλος το παίρνει για δουλειά άλλος για μόστρα άλλος παίρνει και ios και android επειδή θέλει και μπορεί. 

Οι τιμές είναι μια χαρά, ακολουθούν το παγκόσμιο τρεντ, η Ελλάδα είναι αμελητέα αγορά για την Apple λόγο χαμηλής αγοραστικής δύναμης, με μέσω μισθό στα 1200 ευρώ δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα αγοράσεις iPhone. Η τιμή είναι για τις αγορές και το αγοραστικό κοινό που απευθύνετε. Επίσης στο εξωτερικό οι εταιρίες κινητής προσφέρουν ανταγωνίστηκα πακέτα για το iPhone, στα συμβόλαια κινητής το Ίντερνετ είναι απεριόριστο, στο Ελλαδιστάν με 2,5 εταιρίες κινητής μην περιμένεις θαύματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε μπόλικο hate σε ο,τι apple άρθρο δείτε τέτοια θέλω να βλέπω όλα τα πράσινα ρομποτακια ενωμένα να βγάζετε χολή ! κάποιοι λένε όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κανε κρεμαστάρια οπότε  μην σταματάτε παιδιά θέλουμε να κάνετε όλα μας τα άρθρα πρώτα στο ινσομνια !! :D

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους 128 στην βασική. Αυτό έλειπε να ήταν ακόμα στα 64. Σημαντική προσθήκη η υποστήριξη του πεν. Είμαι περίεργος να δω αν θα βγάλει ένα άλλο μικρότερο πεν αποκλειστικά για τα iphone ή αν θα αφήσει το ήδη υπάρχον. Κατ εμέ ένα μικρότερο θα ήταν το καλύτερο. Θα μπορούσες με μία θήκη με θέση για το πεν να το κουβαλάς πάντα μαζί σου ενώ το τωρινό δεν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, είμαι χρήστης iOS, αδυνατώ ωστόσο να μην σχολιάσω την αισθητική τροπή που έχουν πάρει οι συσκευές της Apple.

Μία το notch, μία αυτή η κάμερα που θυμίζει τετράγωνο τηγάνι με αυγά μάτια, με κάνει να παραμένω με το 7+άρι μου.

Βλέπω από την άλλη το Galaxy Note 10+ και αναρωτιέμαι τι σκ@τά συμβαίνει στον τομέα σχεδιασμού της εταιρείας...

Επεξ/σία από Zus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το ios είναι απλά το πιο βαρετό λειτουργικό που υπάρχει παρότι το χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια μέσω των ipod και ipad. Θα μου πεις αφού είναι βαρετό γιατί το χρησιμοποιείς? Γιατί βαριέμαι να σκαλίζω τα tablets και τα θέλω από τεμπελιά όλα έτοιμα και τι καλύτερο από ένα κλειστό και βαρετό λειτουργικό με μια επιφάνεια εργασίας γεμάτη συντομεύσεις και άψογο store όπως το ios.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια πληροφορία απο αμερική που νομίζω δεν ξέρει κανείς , το καινούργιο iphone θα μπορεί να κάνει ένα video effect που λέγεται greenscreen , θα μπορείς δηλαδή να ξεχωρίζεις τον εαυτό σου απο το background  και να προσθέτεις ότι video θέλεις απο πίσω , θα είναι πολύ χρήσιμο για δημοσιογράφους και youtubers , ας πούμε φιλμάρεις τον εαυτό σου να μιλά για τον πύργο του Αιφελ στο σπίτι σου και απο πίσω βάζεις ένα live video που σε κάνει να φαίνεσαι σαν να είσαι εκεί , και όλο αυτό θα γίνεται στο iphone ! :)

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Επιτέλους 128 στην βασική. Αυτό έλειπε να ήταν ακόμα στα 64. Σημαντική προσθήκη η υποστήριξη του πεν. Είμαι περίεργος να δω αν θα βγάλει ένα άλλο μικρότερο πεν αποκλειστικά για τα iphone ή αν θα αφήσει το ήδη υπάρχον. Κατ εμέ ένα μικρότερο θα ήταν το καλύτερο. Θα μπορούσες με μία θήκη με θέση για το πεν να το κουβαλάς πάντα μαζί σου ενώ το τωρινό δεν γίνεται. 

Εγώ πάλι είμαι κάθετα αντίθετος με τη χρήση πένας στο iPhone. Και σε καμια περίπτωση δεν αναμένω λανσάρισμα ενός επισημου iPhone-specific pen.

Ανέκαθεν το interface των iPhone ήταν σχεδιασμένο για χρήση με gestures και όσο το δυνατόν πιο "φυσικό", fluid τρόπο.

Ένα πενάκι αυξάνει την πολυπλοκότητα αλληλεπίδρασης με το iOS χωρίς να προσφέρει ουσιαστικό πλεονέκτημα στην πλειονότητα των σεναριων χρήσης ενός τηλεφωνου σχεδιασμένου με τη φιλοσοφία της Apple (εδώ ακόμα και στο Note, που σχεδιάστηκε γύρω από το S-pen, πολλοί χρηστες δεν βγάζουν ποτε το πενάκι από την υποδοχή του).

Ίσως φέτος να δώσει όντως υποστήριξη για το Pencil στο iPhone, αν συμβεί όμως πιστεύω ότι θα το κάνει απλα για να αισθάνονται οι χρηστες iPad Pro ότι τα αξεσουάρ του έχουν χρησιμότητα και πέραν του ταμπλετ (αρα προστιθέμενη αξια). 

 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Πάμε λίγο να αναλύσουμε αυτές τις τιμές; Πόσο είναι το κόστος κατοχής ανά χρόνο, για απροβλημάτιστο Android; Πόσο καιρό θα παίρνει αναβαθμίσεις; Πόση είναι η αξία μεταπώλησης, όταν είσαι έτοιμος να πας στην επόμενη συσκευή;

Σε αυτό το κομμάτι εγώ βάζω και την πιθανή ολοκληρωτική απώλεια της συσκευής, πέσιμο από ψηλά όπου δεν αξίζει επισκευή, απώλεια ή κλοπή κλπ Αν το δούμε έτσι, κάποιες από τις δυνατές ναυαρχίδες android του '19 έχουν μικρότερη απώλεια χρημάτων από τις περσινές συσκευές της apple, αν η σύγκριση γίνει με τις επερχόμενες συσκευές τότε η μπάλα χάνεται. Ναι μεν καλύτερη μεταπώληση το iphone αλλά και παράλληλα μεγαλύτερες απώλειες στην κακιά στιγμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...