Προς το περιεχόμενο

Τι ζωο να παρω???


Pagojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dakonblackblade είπε

Ε πήγαινε σε φιλοζωικό

οπως ειπα το ζωο θελω να ειναι μικρο και επισησ δευτερο σκυλο δεν γινετε γιατι δεν θα μπορω να βγαζω 2 σκυλια μαζι βολτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πόσο χρονών είσαι; Μου φαίνεσαι μικρός, οπότε θα σου έλεγα να μην βλέπεις μόνο το τώρα. Πριν καλά καλά το καταλάβεις, θα βρεθείς να δίνεις πανελλαδικές και θα περνάς πιθανώς φοιτητής μακριά απ' το σπίτι σου. Έχεις σκεφτεί τι θα γίνει το ζωάκι, όταν εσύ φύγεις απ' το σπίτι; Γιατί δε νομίζω πως θα το πάρεις μαζί σου. Τότε, θα σε απασχολούν άλλα (μαθήματα, φοιτητική ζωή κλπ). Διατίθεται κάποιος (σε όρεξη και σε χρόνο) να του αφιερώνει τον χρόνο που πρέπει στην φροντίδα και τη διασκέδασή του; Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα, κι έπειτα να δεις τι ζωάκι θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LittyMeek είπε

Χελωνιτσα η παπαγαλάκι 

αυτα ζουν πολυ... θα μας θαψουν ολους.... 

Η γατα παντως θελει 50€ καθε μηνα + τα εμβολια 1 φορα τον χρονο + αμπουλες για παρασητα 2 φορες το χρονο.750€ το χρονο πιστευω θα φευγουν εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κινείσαι από φιλοζωικά κίνητρα μπορείς να απευθυνθείς σε συλλόγους, σωματεία κτλ να υιοθετήσεις κάποιο αδέσποτο/κακοποιημένο ζώο. Κυρίως σε αυτήν την κατηγορία παίζουν σκύλοι/γάτες αλλά δεν αποκλείονται και άλλα είδη. Πχ μου έχει κάτσει και κακοποιημένη iguana μωρό με τα τριάμιση πόδια στον τάφο.

Αν κινείσαι από προσωπικά κίνητρα φάση "θέλω κάτι να βλέπω να κόβει βόλτες στο κλουβί, κάτι να παίζω όταν βαριέμαι, δείχνω στα γκομενάκια που έρχονται σπίτι κτλ" τότε οι επιλογές είναι άπειρες προφανώς. Αλλά για μένα, καλύτερα να βρείς ένα hobby που σε γεμίζει.

Αν θες την προσωπική μου γνώμη, μην πάρεις τίποτα. Λες οτι θα ήθελες gecko και επειδή δεν σε αφήνουν θες να πάρεις κάτι άλλο. Αυτό λέγεται υποκατάστατο. Τα ζώα δεν είναι φαί να πείς "σήμερα ήθελα μουσακά αλλά δεν έχουμε, άρα θα φαω φακές". Μην πάρεις κάτι απλά για να το πάρεις. Σε λίγο θα το βαρεθείς. Κι έτσι καταλήγουμε στην καμμένη iguana που έπρεπε να κάνω ζεστό μπάνιο 3 φορές την μέρα και να την βουτάω ολόκληρη στην κρέμα για εγκαύματα, χειρουργεία να φύγουν τα καμμένα κομμάτια κρέας κτλ.

Επίσης, τα ερπετά φαίνονται εύκολα στην φροντίδα, αλλά όταν κάτι πάει στραβά (που θα πάει) άντε να βρείς κτηνίατρο για φίδια πχ (εκεί να δείς γέλιο). Επίσης θέλουν πολύ διάβασμα, υπομονή και σταθερά, σίγουρα χέρια. Έξτρα γέλιο όταν ψάχνεις φίδι που έχει αποδράσει σε ενα δωμάτιο και ψάχνεις μια βδομάδα για να το βρεις μέσα σε μια ντουλάπα κρυμμένο. Εκεί να δεις χαρές η μάνα σου και κάθε μάνα. Ή όταν πρέπει να ρίχνεις κατεψυγμένα ποντίκια στην κατάψυξη. Ακόμα και τα σκουλήκια για το gecko σκυλοβρωμάνε.

Και όπως σου είπαν και παραπάνω, σκέψου να πας φοιτητής, να θες να πας διακοπές, να σου τύχει κάτι και να πρέπει να λείψεις μια βδομάδα. Ή απλα να ξεμείνεις από φράγκα σε μια φάση. Ένα γατί μπορεί να σου ζήσει >20 χρόνια. Και τα τελευταία θα είναι και δύσκολα, και ακριβά. Αν έχεις τις μπάλες για τέτοια δέσμευση οκ, αλλιώς πως προείπαν furbies, tamagochi, ή εκείνο το screensaver με το ψάρι πως διάολο λεγόταν το MOPy.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pagojim είπε

θελω να παρω ενα ζωακι μικρου μεγεθουσ που θα ειναι ενεργητικο κια ευκολο στο handling εχω ηδη ενα σκυλι αλλα δεν καθετε ποτε μαζι μου γιατι εχει ωσ αφεντικο τον αδερφο μου. Ηθελα gecko αλλα δεν θελουν σαυρεσ και γενικα ερπετα οι γονεισ μου. μια τελευταια προηποθεση θα ηταν να ειναι κατω απο 100 ευρω

αυτό που λες δεν υπάρχει... να είναι και ενεργητικό και εύκολο στο handling και μικρό και να τα πάει καλά με ένα υπερδραστήριο jack russell.

Καλύτερα περίμενε να μεγαλώσεις και όταν έχεις δικό σου σπίτι να πάρεις ότι θέλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...