Προς το περιεχόμενο
megaklhs

Αναβάθμιση PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας λόγω ότι τώρα έχω έναν υπολογιστή στο οποίο μηχάνημα κατά 99% έχει καεί η μητρική θέλω να μου πείτε μέχρι 150-170 ευρώ περίπου τι θα μπορούσε να κάνω για να το αναβαθμίσω μιας και είδα ότι μητρική με 1366 socket έχει ένα 130-140...

Τα χαρακτηριστικά είναι :

Επεξεργαστής :Intel  I7 920

Μητρική: ASUS P6T Deluxe V2

Τροφοδοτικό : Powertech 650w

Σκληρός Δίσκος 1 : 1TB Seagate HDD

Σκληρός Δίσκος 2 : 250GB Samsung EVO

Ram : Kingston 1600MHZ 2GB X6 = 12GB

Κάρτα Γραφικών : Gigabyte 2GB (Μοντέλο δεν θυμάμε)

• Like 1

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες άλλο τροφοδοτικό και δεν λειτουργεί τίποτα;

Η κάρτα γραφικών δουλεύει σε άλλο PC; 

Εάν έχει καει η μητρική και η κάρτα γραφικών σου είναι νορμάλ, με 170€ θα σου πρότεινα ryzen 1200, μια b450 μητρική, ένα psu της προκοπής και 8gb ram. Όπως και να έχει εξαντλησε τις πιθανότητες να δεις τι έχει καει κλπ. Δεν ακούς ούτε ανεμιστήρες να λειτουργούν ούτε τίποτα; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, radiohead είπε

Δοκίμασες άλλο τροφοδοτικό και δεν λειτουργεί τίποτα;

Η κάρτα γραφικών δουλεύει σε άλλο PC; 

Εάν έχει καει η μητρική και η κάρτα γραφικών σου είναι νορμάλ, με 170€ θα σου πρότεινα ryzen 1200, μια b450 μητρική, ένα psu της προκοπής και 8gb ram. Όπως και να έχει εξαντλησε τις πιθανότητες να δεις τι έχει καει κλπ. Δεν ακούς ούτε ανεμιστήρες να λειτουργούν ούτε τίποτα; 

Όλα δουλεύουν και γυρνάνε κανονικά απλός δοκίμασα το τροφοδοτικό σε άλλο pc και δουλεύει κανονικά.. δοκίμασα με άλλο τροφοδοτικό στο pc μου και κάνει το ίδιο ανοίγουν όλα και δεν κάνει μπιπ καθόλου... Έβγαλα την μπαταρία της μητρικής αγόρασα νέα το ίδιο.. έβγαλα την μητρική τα έβαλα ένα ένα όλα επάνω το ίδιο...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
30 λεπτά πριν, megaklhs είπε

Όλα δουλεύουν και γυρνάνε κανονικά απλός δοκίμασα το τροφοδοτικό σε άλλο pc και δουλεύει κανονικά.. δοκίμασα με άλλο τροφοδοτικό στο pc μου και κάνει το ίδιο ανοίγουν όλα και δεν κάνει μπιπ καθόλου... Έβγαλα την μπαταρία της μητρικής αγόρασα νέα το ίδιο.. έβγαλα την μητρική τα έβαλα ένα ένα όλα επάνω το ίδιο...

Πόσες μνήμες έχεις; Άσε πάνω ένα στικ αν έχεις παραπάνω και δοκίμασε το σε ένα ένα τα slots μήπως και. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
35 λεπτά πριν, radiohead είπε

Πόσες μνήμες έχεις; Άσε πάνω ένα στικ αν έχεις παραπάνω και δοκίμασε το σε ένα ένα τα slots μήπως και. 

Έχω 12gb 6χ2 τις δοκίμασα και μια μια και χωρις ραμ αλλα τιποτα.. παρεδωσε λογικα πνευμα η μητρικη.. οτι και να του εχω κανει δεν μπορω να το επαναφερω...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
12 λεπτά πριν, megaklhs είπε

Έχω 12gb 6χ2 τις δοκίμασα και μια μια και χωρις ραμ αλλα τιποτα.. παρεδωσε λογικα πνευμα η μητρικη.. οτι και να του εχω κανει δεν μπορω να το επαναφερω...

Βγαλε και ξαναβαλε επεξεργαστή. Δες να έχει έστω λίγο πάστα για εκκίνηση και να πατάει καλά η ψύκτρα 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
26 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Βγαλε και ξαναβαλε επεξεργαστή. Δες να έχει έστω λίγο πάστα για εκκίνηση και να πατάει καλά η ψύκτρα 

2 Φορές το έχω δοκιμάσει αλλά πάλι το ίδιο...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 λεπτά πριν, megaklhs είπε

2 Φορές το έχω δοκιμάσει αλλά πάλι το ίδιο...

Ήρθε η ώρα για amd αδερφέ :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, radiohead είπε

Ήρθε η ώρα για amd αδερφέ :)

το εχω καταλαβει ηδη... πφφ φαντασου σε αλλο pc παλι μητρικη ειχε καψει με μια παρομοια συνθεση...  να κανω μια ερωτηση οταν το pc δεν χρησιμοποιειτε για πολυ καιρο κανονικα το βγαζεις απο την πριζα ναι η οχι ;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, megaklhs είπε

το εχω καταλαβει ηδη... πφφ φαντασου σε αλλο pc παλι μητρικη ειχε καψει με μια παρομοια συνθεση...  να κανω μια ερωτηση οταν το pc δεν χρησιμοποιειτε για πολυ καιρο κανονικα το βγαζεις απο την πριζα ναι η οχι ;

Δε μου φαίνεται τίποτα περίεργο με το τροφοδοτικό που είχε. Κανονικά ναι αλλά δε σημαίνει ότι προκλήθηκε από την αχρηστία.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.