Προς το περιεχόμενο

Ανακύκλωση αυτοκινητου


Mbb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα έχω στην κατοχή μου ένα όχημα(clio) το οποίο θέλω να ξεφορτωθώ αλλά δεν είναι στο όνομα μου και η εταιρεία ενοικιάσεως που ανήκε έχει πλέον κλείσει..καμιά ιδέα ??βέβαια όσο καιρό το είχα του κάνα κανονικά ασφαλεια και τέλη κυκλοφορίας..τώρα πια είναι σε αχρηστία αλλά φαίνεται στην άδεια η εταιρεία.ξερετε τι μπορώ να κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mbb είπε

Παίδες καλησπέρα έχω στην κατοχή μου ένα όχημα(clio) το οποίο θέλω να ξεφορτωθώ αλλά δεν είναι στο όνομα μου και η εταιρεία ενοικιάσεως που ανήκε έχει πλέον κλείσει..καμιά ιδέα ??βέβαια όσο καιρό το είχα του κάνα κανονικά ασφαλεια και τέλη κυκλοφορίας..τώρα πια είναι σε αχρηστία αλλά φαίνεται στην άδεια η εταιρεία.ξερετε τι μπορώ να κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση?

Αποκλείεται να έχει κλείσει ,φορολογικά, η εταιρία και να υπάρχει το αμάξι σε κυκλοφορία.Επρεπε να κατατεθουν πινακίδες ή να πωληθεί το αμάξι.

Απο την στιγμή που δεν είναι στην κυριοτητα σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,αντε να μπορείς να το πουλήσεις κομμάτι κομμάτι.Που και πάλι αν το ψάξει κάποιος παράνομος είσαι .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Παρατα το στην Ομόνοια

....η ακόμα καλύτερα Μενίδι, Ζεφύρι, Καματερό κ τριγύρω περιοχές... εκεί θα το "ανακύκλωσουν" σίγουρα.

Σοβαρά τώρα, μίλα με εταιρίες ανακύκλωσης αυτοκινήτων. Θα σε καθοδηγήσουν σίγουρα, ίσως αναλάβουν κ την όλη διαδικασία οριστικής διαγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αφήνεις παρκαρισμένο στο δρόμο και καλείς τον δήμο να το πάρει, ακολουθώντας τη διαδικασία των εγκαταλελειμμένων. Από εκεί και πέρα ο δήμος θα κάνει αυτά που προβλέπονται. 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TechnoState είπε

....η ακόμα καλύτερα Μενίδι, Ζεφύρι, Καματερό κ τριγύρω περιοχές... εκεί θα το "ανακύκλωσουν" σίγουρα.

Σοβαρά τώρα, μίλα με εταιρίες ανακύκλωσης αυτοκινήτων. Θα σε καθοδηγήσουν σίγουρα, ίσως αναλάβουν κ την όλη διαδικασία οριστικής διαγραφής.

Τι να μιλήσει για ξένο αυτοκίνητο, δηλαδη μπορω εγω να ανακυκλώσω αν θελω το δικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TechnoState είπε

....η ακόμα καλύτερα Μενίδι, Ζεφύρι, Καματερό κ τριγύρω περιοχές... εκεί θα το "ανακύκλωσουν" σίγουρα.

Σοβαρά τώρα, μίλα με εταιρίες ανακύκλωσης αυτοκινήτων. Θα σε καθοδηγήσουν σίγουρα, ίσως αναλάβουν κ την όλη διαδικασία οριστικής διαγραφής.

Kαμιά σοβαρή εταιρία δεν αναλαμβάνει να ανακυκλωσει αμάξι που δεν είναι στην ιδιοκτησία σου.Είναι παράνομο.

Ακόμα και παρακράτηση κυριότητας να γράφει η άδεια δεν στο παίρνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... συμφωνώ με τα παραπάνω.

Γι'αυτό εξαρχής ανέφερα για καθοδήγηση.

Σίγουρα θα υπάρχει κάποια σύμβαση έστω,  δεν θα περασε έτσι απλά το κλειδί στο χέρι του.

Σίγουρα κάπου θα μπήκαν υπογραφές ακόμα κ αν είναι "εταιρικό". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταγραφή και απόσυρση εγκαταλελειμμένων οχημάτων

http://www.cityofathens.gr/node/475

Αυτά ισχύουν για το Δήμο Αθηναίων, αλλά και για τον δήμο της περιοχής σου. Μετά τον έλεγχο του αυτοκινήτου θα αναζητήσουν τον ιδιοκτήτη. Αν ο ιδιοκτήτης είναι εταιρία η οποία - όπως λες - έχει κλείσει, τότε το αυτοκίνητο περνάει στην κατοχή του δημοσίου και πάει για ανακύκλωση.

 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες ανακύκλωσης δεν ξέρουν τι γίνεται στην περίπτωση.και όμως έχω μιλησει εκπρόσωπο της εταιρείας η οποία μου το διαβεβαίωσε πως έχει κλείσει.να το πουλήσω σε μάντρα για ανταλλακτικά χωρίς πινακίδες παίζει αυτή η περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mbb είπε

Οι εταιρείες ανακύκλωσης δεν ξέρουν τι γίνεται στην περίπτωση.και όμως έχω μιλησει εκπρόσωπο της εταιρείας η οποία μου το διαβεβαίωσε πως έχει κλείσει.να το πουλήσω σε μάντρα για ανταλλακτικά χωρίς πινακίδες παίζει αυτή η περίπτωση?

Νοικιασμενο ή λιζινγκ ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...