Προς το περιεχόμενο

Ανακύκλωση αυτοκινητου


Mbb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Mbb είπε

Παίδες καλησπέρα έχω στην κατοχή μου ένα όχημα(clio) το οποίο θέλω να ξεφορτωθώ αλλά δεν είναι στο όνομα μου και η εταιρεία ενοικιάσεως που ανήκε έχει πλέον κλείσει..καμιά ιδέα ??βέβαια όσο καιρό το είχα του κάνα κανονικά ασφαλεια και τέλη κυκλοφορίας..τώρα πια είναι σε αχρηστία αλλά φαίνεται στην άδεια η εταιρεία.ξερετε τι μπορώ να κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση?

 

9 ώρες πριν, Mbb είπε

Οι εταιρείες ανακύκλωσης δεν ξέρουν τι γίνεται στην περίπτωση.και όμως έχω μιλησει εκπρόσωπο της εταιρείας η οποία μου το διαβεβαίωσε πως έχει κλείσει.να το πουλήσω σε μάντρα για ανταλλακτικά χωρίς πινακίδες παίζει αυτή η περίπτωση?

Ο τίτλος λέει για ανακύκλωση, στο πρώτο post γράφεις ότι θέλεις να το ξεφορτωθείς, ενώ αμέσως μετά ότι θες να το πουλήσεις, τι από όλα ισχύει τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζεις πινακίδες και φωνάζεις κάποιον με γερανό να έρθει να το πάρει για παλιοσίδερα. Σαν σίδερο κοστίζει γύρω στα 80-100 ευρώ αν το πάς μόνος σου μέχρι τον Ασπρόπυργο αλλιώς θα τα πάρει ο γερανός για να βγάλει τα μεταφορικά. Διαγραφή ή κάτι άλλο δεν μπορεί να γίνει αφου δεν ειναι στο όνομά σου.
 Επειδή τα τέλη κυκλοφορίας θα συνεχισουν να χρεώνονται κάθε χρόνο, κρατα τις πινακίδες και την άδεια σε περίπτωση που εμφανιστεί κάποιος και στα ζητήσει για να τα καταθέσει στο υπουργείο ωστε να γίνει η διαγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2019 στις 8:15 ΜΜ, Green Dragon είπε

Το αφήνεις παρκαρισμένο στο δρόμο και καλείς τον δήμο να το πάρει, ακολουθώντας τη διαδικασία των εγκαταλελειμμένων. Από εκεί και πέρα ο δήμος θα κάνει αυτά που προβλέπονται. 

H καλύτερη λύση  και η πιο εύκολη , 1 τηλέφωνο στο δήμο ότι στη τάδε οδο υπαρχει εγκατελειμενο αυτοκίνητο και καθάρισες...αν περάσει κανένας μήνας δίμηνο και δεν δεις έστω ένα χαρτί κολλημένο ξανατηλεφωνεις.

Κοιτάς να το αφήσεις και σε δρόμο που έχει κατοικίες γύρω ώστε λόγω όχλησης στους γείτονες θα πάρει τηλέφωνο στο δήμο και κανένας κάτοικος για εγκατάλειψη.  Μεσα σε 5-6 μήνες το πολύ το αυτοκινητο θα έχει κάνει φτερα, κοιτάς μόνο να μην το αφήσεις σε δρόμο που απαγορεύεται η στάθμευση μη τυχόν σου έρθουν και τίποτα κλήσεις.

.. Και το πρόβλημα παειιιιι.!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2019 στις 5:54 ΜΜ, Mbb είπε

Παίδες καλησπέρα έχω στην κατοχή μου ένα όχημα(clio) το οποίο θέλω να ξεφορτωθώ αλλά δεν είναι στο όνομα μου και η εταιρεία ενοικιάσεως που ανήκε έχει πλέον κλείσει..καμιά ιδέα ??βέβαια όσο καιρό το είχα του κάνα κανονικά ασφαλεια και τέλη κυκλοφορίας..τώρα πια είναι σε αχρηστία αλλά φαίνεται στην άδεια η εταιρεία.ξερετε τι μπορώ να κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση?

Σε παρόμοια περίπτωση .

Με χτύπησαν με άλλο αμάξι το αμάξι βγήκε αχρηστο.

Ευτυχώς δεν χτύπησε κάνεις.

Λοιπόν εν ολίγοις πρέπει το αμάξι να είναι στο όνομα σου να μην χρωστάει τέλη (βεβαίωση τελών) και εάν έχεις παρακράτηση πρέπει να γίνει άρση παρακράτησης.

Εγώ στο τελευταίο είχα κολλήσει λόγω λαμογιου εμπόρου είχε κλείσει και ήταν ενεργό το ΑΦΜ

Τέλος πάντων ξέμπλεξα και σε λίγο διάστημα θα έρθει ανακύκλωση.

Εάν μπορείς να πουλήσεις κομμάτι κομμάτι κάντο γιατί 80-100€ σου δίνουν και θα τα βγάλουν οι ιδιοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιάτο κομμάτι λίγο δύσκολο γτ θα πρέπει να έχω και κάποιον να μου αφαιρεί τα ανταλλακτικά.σκεφτηκα να το πουλήσω σε έμπορο για ανταλλακτικά μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mbb είπε

Κιάτο κομμάτι λίγο δύσκολο γτ θα πρέπει να έχω και κάποιον να μου αφαιρεί τα ανταλλακτικά.σκεφτηκα να το πουλήσω σε έμπορο για ανταλλακτικά μόνο.

Πρόσεξε μην μπλέξεις να φύγει με μεταβίβαση δεν ξέρεις τι μπορούν να κάνουν.

Γιατί και εγώ πήγα να το δώσω και πήραν από συνεργεία τάχα για πιο φθηνά και ήθελαν χωρίς μεταβιβαση.

Τελικά κάθησα σιγά σιγά οπότε είχα χρόνο και ελυνα για 2 εβδομάδες πράγματα.

Τα πούλησα και έβγαλα περισσότερα από ότι θα το έδινα ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Πρόσεξε μην μπλέξεις να φύγει με μεταβίβαση δεν ξέρεις τι μπορούν να κάνουν.

Γιατί και εγώ πήγα να το δώσω και πήραν από συνεργεία τάχα για πιο φθηνά και ήθελαν χωρίς μεταβιβαση.

Τελικά κάθησα σιγά σιγά οπότε είχα χρόνο και ελυνα για 2 εβδομάδες πράγματα.

Τα πούλησα και έβγαλα περισσότερα από ότι θα το έδινα ολόκληρο.

Tiι μεταβίβαση;Αφου δεν είναι δικό του,αν ηταν θα το έδινε για ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Tiι μεταβίβαση;Αφου δεν είναι δικό του,αν ηταν θα το έδινε για ανακύκλωση.

Το έχω διαβάσει ότι δέν είναι στο ονομά του. Ας βρεί το κάτοχο ή να του το μεταβιβάσει. Θα μπλέξει χειρότερα εάν προχωρήσει καμία ανακύκλωση δέν θα το αναλάβει ώστε να του δώσει χαρτί για οριστική διαγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Tiι μεταβίβαση;Αφου δεν είναι δικό του,αν ηταν θα το έδινε για ανακύκλωση.

 

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Το έχω διαβάσει ότι δέν είναι στο ονομά του. Ας βρεί το κάτοχο ή να του το μεταβιβάσει. Θα μπλέξει χειρότερα εάν προχωρήσει καμία ανακύκλωση δέν θα το αναλάβει ώστε να του δώσει χαρτί για οριστική διαγραφή.

Νομίζω ότι ο ts δεν έχει ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θέλει να κάνει.  Αν θέλει να βγάλει κάποια χρήματα, δίνοντας το ολόκληρο ή για ανταλλακτικά, ότι και να κάνει θα είναι παράνομο. Βέβαια  αφού έχει κλείσει η εταιρία - όπως λέει - ποιος θα το ψάξει;;;   

Αν πάλι θέλει να το ξεφορτωθεί απλώς - χωρίς να μπλέξει με τη γραφειοκρατία - το αφήνει σε ένα δρόμο και ειδοποιεί το δήμο για εγκαταλελειμμένο όχημα. Ο δήμος με την πινακίδα, θα ψάξει να βρει την εταιρία που ανήκει το αυτοκίνητο και εάν αυτή έχει κλείσει και δεν ενδιαφερθεί κανένας, θα κάνει κατάσχεση και θα το στείλει στην ανακύκλωση. Δεν βλέπω άλλο τρόπο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...