Προς το περιεχόμενο

Cam scanner


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δημοφιλης εφαρμογη εχει προβλημα 

https://gr.gizchina.com/2019/08/28/camscanner-play-store-malware/?fbclid=IwAR1loaDxSoo7LoxbrlL9eM5nn0PV3BsC5g_GSY04RPkwcB9C4-Kji87OzR0

Μολις μου εβγαλε μηνυμα για κακοβουλο λογισμικο το samsung A7 2018 και την κατηργησα .

 

Υπαρχει καποια αναλογη εφαρμογη ? Θελω να σκαναρω με το κινητο 3-4 διαδοχικες σελιδες και να τις μετατρεπει σε ενα αρχειο .pdf .

22.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε γιάννη

σύμφωνα με το γειτονικό ADSLgr.com

το οποίο πρόσφατα δημοσίευσε ένα άρθρο "Εντοπισμός Trojan malware στην εφαρμογή CamScanner για Android"

Spoiler

Η γνωστή και δημοφιλής εφαρμογή σάρωσης εγγράφων από κινητό Android CamScanner, βρέθηκε να περιέχει βιβλιοθήκη με κακόβουλο κώδικα (Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n), από ερευνητές της Kaspersky. Ο εντοπισμός έγινε μετά από αναφορές χρηστών της στο Google Play Store για κακόβουλη λειτουργία της εφαρμογής.

This module — identified as Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n — is a trojan dropper, meaning it can extract and run a second malicious component encrypted within the app. This trojan downloader can be leveraged to infect the devices with other kinds of malware.

Kaspersky researchers found that when CamScanner is run, the dropper decrypted and executed malicious code contained in a “mutter.zip” file within the app, before downloading encrypted code from a command-and-control server “https://abc.abcdserver[.]com.”

“The above-described Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n functions carry out the main task of the malware: to download and launch a payload from malicious servers,” the researchers said. “As a result, the owners of the module can use an infected device to their benefit in any way they see fit, from showing the victim intrusive advertising to stealing money from their mobile account by charging paid subscriptions.”

Η Google αφαίρεσε την εφαρμογή αμέσως μετά την ενημέρωση της. Η CamScanner ανέβηκε ξανά, μετά την αφαίρεση του κακόβουλου κώδικα σε αναβαθμισμένη έκδοση της.

Πηγή : TNW

Dear CamScanner Android Users,

Our CamScanner Team has recently detected that the advertisement SDK provided by a third-party named AdHub, integrated in Android Version 5.11.7, has been reported for containing a malicious module that produces unauthorized advertising clicks.
Injection of any suspicious codes violates the CamScanner Security Policy! We will take immediate legal actions against Adhub! Fortunately, after rounds of security check, we have not found any evidence showing the module could cause any leak of document data.

We have removed all the ads SDKs not certified by Google Play and a new version would be released. Meanwhile, you may follow the steps HERE to update to the new version.

We would appreciate your patience and understanding.

Best Regards,
CamScanner

 

τα πράγματα όπως διάβασες είναι σοβαρά

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημα που έχεις καθώς για PDF χρησιμοποιώ είτε το Office Lens είτε Adobe Acrobat Reader είτε τον προκαθορισμένο viewer που έχουν στα Android ποτέ "ευτυχώς" δεν έβαλα τέτοιου είδους εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Αγαπητέ φίλε γιάννη

σύμφωνα με το γειτονικό ADSLgr.com

το οποίο πρόσφατα δημοσίευσε ένα άρθρο "Εντοπισμός Trojan malware στην εφαρμογή CamScanner για Android"

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η γνωστή και δημοφιλής εφαρμογή σάρωσης εγγράφων από κινητό Android CamScanner, βρέθηκε να περιέχει βιβλιοθήκη με κακόβουλο κώδικα (Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n), από ερευνητές της Kaspersky. Ο εντοπισμός έγινε μετά από αναφορές χρηστών της στο Google Play Store για κακόβουλη λειτουργία της εφαρμογής.

This module — identified as Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n — is a trojan dropper, meaning it can extract and run a second malicious component encrypted within the app. This trojan downloader can be leveraged to infect the devices with other kinds of malware.

Kaspersky researchers found that when CamScanner is run, the dropper decrypted and executed malicious code contained in a “mutter.zip” file within the app, before downloading encrypted code from a command-and-control server “https://abc.abcdserver[.]com.”

“The above-described Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n functions carry out the main task of the malware: to download and launch a payload from malicious servers,” the researchers said. “As a result, the owners of the module can use an infected device to their benefit in any way they see fit, from showing the victim intrusive advertising to stealing money from their mobile account by charging paid subscriptions.”

Η Google αφαίρεσε την εφαρμογή αμέσως μετά την ενημέρωση της. Η CamScanner ανέβηκε ξανά, μετά την αφαίρεση του κακόβουλου κώδικα σε αναβαθμισμένη έκδοση της.

Πηγή : TNW

Dear CamScanner Android Users,

Our CamScanner Team has recently detected that the advertisement SDK provided by a third-party named AdHub, integrated in Android Version 5.11.7, has been reported for containing a malicious module that produces unauthorized advertising clicks.
Injection of any suspicious codes violates the CamScanner Security Policy! We will take immediate legal actions against Adhub! Fortunately, after rounds of security check, we have not found any evidence showing the module could cause any leak of document data.

We have removed all the ads SDKs not certified by Google Play and a new version would be released. Meanwhile, you may follow the steps HERE to update to the new version.

We would appreciate your patience and understanding.

Best Regards,
CamScanner

τα πράγματα όπως διάβασες είναι σοβαρά

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημα που έχεις καθώς για PDF χρησιμοποιώ είτε το Office Lens είτε Adobe Acrobat Reader είτε τον προκαθορισμένο viewer που έχουν στα Android ποτέ "ευτυχώς" δεν έβαλα τέτοιου είδους εφαρμογή.

Το δικο μου προβλημα ειναι η σαρωση να ειναι σε ενα αρχειο pdf .Παραδειγμα : Για φαρμακα που καλυπτει η ασφαλιστικη μου στο φαρμακειο σκανιαρω τις ηλεκτρονικες συνταγες που εκτυπωνει το φαρμακειο με τα κουπονια απο πισω και μαζει με αλλα τα στελνω στην ασφαλιστικη . Αν εχω , και εχω. 3-4 συνταγες καθε φορα ειναι προβλημα και πρεπει στο απιτι να τις ενωσω με προγραμμα απο τον υπολογιστη .Pdf merge .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adobe.scan.android&hl=en

Τρομερή εφαρμογή. Την χρησιμοποιώ κάθε μέρα.

Κάνει και συγχρονισμό με το adobe reader και τα εχω στο pc με την μια. Επισης τα ανεβαζει cloud και τα εχεις παντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adobe.scan.android&hl=en

Τρομερή εφαρμογή. Την χρησιμοποιώ κάθε μέρα.

Κάνει και συγχρονισμό με το adobe reader και τα εχω στο pc με την μια. Επισης τα ανεβαζει cloud και τα εχεις παντα.

Ευχαριστω.Μπορει να μετατρεψει σε ενα αρχειο pdf  3-4 σελιδες που σαρωσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ευχαριστω.Μπορει να μετατρεψει σε ενα αρχειο pdf  3-4 σελιδες που σαρωσα ?

Δεν ξέρω να σου πω δοκίμασε το. Εγψ δεν κάνω conversion Τραβαω φωτογραφιες απο την εφαρμογη η αν εχω ηδη φωτογραφια την κανει μετατροπη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cam scanner σε μια εκδοση ειχε μονο αυτο το malware. Οπως ειπαν οι devs ηταν απο μια υπηρεσια με διαφημισεις η οποια εφυγε αναφορα και την διεγραψαν. Θα ξανα ανεβει καθαρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δουμε .Με ειχε βολεψει πολυ .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειδα στο play ότι η δωρεαν εκδοση camscaner  δεν υποστηρίζεται στο Α7 2018 ενώ η επι πληρωμη υποστηρίζεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απ'ο,τι λεει η εταιρεια διορθωσε το προβλημα και εχει λινκ για κατεβασμα της νεας εκδοσης. Προσωπικα το εκανα, τωρα up to you :)

https://www.camscanner.com/disclaimer/gpException

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου λεει οτι δεν υπαρχουν συμβατα τηλεφω για την εφαμογη απο αυτ που εχω καταχωρησει στο play 

Samsung A7 2018

100.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μου λεει οτι δεν υπαρχουν συμβατα τηλεφω για την εφαμογη απο αυτ που εχω καταχωρησει στο play 

Samsung A7 2018

100.jpg

Δες το λινκ που σου παρεθεσα πιο πανω, εχει λινκ απευθειας απο τη σελιδα της εταιρειας, εμενα το περασε κανονικα σε Ν9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

να πεταχτώ κάπου εδώ να πω ότι χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το Office Lens της Microsoft και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος :)

Δεν καταφερα να το κανω να κανει ενα αρχειο pdf 3-4 σελιδες που σαρωσα.

Σαρωνω δυο σελιδες για παράδειγμα παταω μετα V στην μια αλλα όταν παταω το ιδιο στην άλλη η επιλογή για share φευγει

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...