Προς το περιεχόμενο

χρεωστική


Νικηφόρος Γεωργάκης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω αντιγραφή δικό μου ποστ από άλλο φόρουμ 

Μόλις γύρισα από την Alpha της περιοχής μου όπου πήγα να ανοίξω έναν λογαριασμό για να πάρω μια enter Visa (το τονίζω Visa) για να την περάσω στο Garmin Pay.

Τραγική εξυπηρέτηση πραγματικά. Ψεύτικη ευγένεια από τον υπάλληλο και προσπάθεια να φανεί φίλος, γεγονός που δε μου αρέσει καθόλου. 

Και εκεί πάνω στα "φιλικά" μου λέει γρήγορα γρήγορα ότι η ενεργοποίηση του ebanking κοστίζει 8€ (σωστά) και η χρεωστική 15€. 
Του απαντώ ότι θέλω την απλή enter visa που είναι δωρεάν και μου απαντά ότι δε γίνεται και πρέπει να βγάλουμε την bonus που θα έχει και "ασφάλεια"! 

Του υπενθύμισα ότι στο site γράφει ότι υπάρχει κανονικά η κάρτα χωρίς συνδρομή και μου απαντάει ξανά:
-Ναι, αλλά έχει μεταφορικά. 
-Πόσο; 
-5-6 ευρώ.
-Αυτή θέλω, του απαντώ. 

Κάπου εκεί πιστεύω κατάλαβε ότι δεν τον παίρνει άλλο. Φτάνουμε στο τέλος της 50 λεπτης διαδικασίας και μου ανακοινώνει ότι η κάρτα θα έρθει σε μία εβδομάδα περίπου. Και πως μου κόβει και ρωτάω αν θα είναι visa όπως είχαμε πει. Φυσικά μου απαντάει ότι είναι Mastercard και ότι δεν μπορεί να βγάλει visa χρεωστική, αλλά μόνο πιστωτική!
Του λέω ότι δε θέλω Mastercard, όπως είχα αναφέρει άπειρες φορές από την αρχή και ελάχιστα εκνευρισμένος μου λέει "Tι τι θέλεις τη Visa".
Δε δουλεύει το Garmin Pay του λέω με κάρτες Mastercard. 

Πραγματικά τέτοιες συμπεριφορές σε αποτρέπουν από το να γίνεις πελάτης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, djuan1988 said:

Κάνω αντιγραφή δικό μου ποστ από άλλο φόρουμ 

Επίσης επειδή ανέφερες για το ebanking και τα 8€, σε συνέχεια του προηγούμενου μου post, να σημειώσω ότι και σε εμένα είχε αναφέρει κάτι τέτοιο (τα οποία 8€ θα αφαιρούνταν από το πρώτο μου μισθό) αλλά τελικά δεν μου αφαιρέθηκαν ποτέ από το λογαριασμό μου (μάλλον επειδή τους είχα πάρει τηλέφωνο για να μου διασφαλίσουν ότι δεν θα μου αφαιρεθούν τα χρήματα της ασφάλισης και τους έκανα και παράπονο, διαφορετικά δεν εξηγείται γιατί δεν αφαιρέθηκαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, μπορω να ρωτησω κατι, μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μετριουνται οι ποντοι στις χρεωστικες της Εθνικης, go4more?

Ας πουμε στην Αλφα ειναι πολυ ξεκαθαρο, για καθε ευρω που πληρωνεις απο την καρτα, 1 ποντος, (και σε συνεργαζομενα καταστηματα παραπανω ποντοι, αλλα και 12 ευρω ετησια συνδρομη). Καλα ή κακα, ειναι πολυ ξεκαθαρα.

Στην λωλοΕθνικη χρησιμοποιω εδω και μερες την καρτα, και εκτος απο τα συνεργαζομενα καταστηματα οπως Σκλαβενιτη και Παμπλικ (οπου εβαλε αμεσως τους ποντους) στις ασχετες αγορες μου πχ για φαι, για καφε, τυπου 6 ευρω, 1 ευρω, 2 ευρω, δε βλεπω ποντους, εκτος απο ραντομ μια φορα που μου εβαλε 7 ποντους... Αρα απο συνεργαζομενα καταστηματα ΔΕ σου βαζει καθολου? Στα βαζει μετα απο μερες, και ποσες αν ναι? Ή σου βαζει αν κανεις απο καποια χρηματα και πανω, κι αν ναι ποσοι ποντοι ανα ευρω? Στο σαιτ λεει 1 ποντος ανα 10 ευρω, εννοει αν μαζεψω 10 ευρω απο 3 αγορες πχ, ή απο μια αγορα? Επισης ειναι δυνατον ΕΝΑΣ ποντος για 10 ευρω? Σοβαρα τωρα, ειναι δυνατον? Χωρια οτι ουτε τους 100 πηρα που λεει απαξ μετα την ενεργοποιηση.

Επεξ/σία από petrox21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο αλφα... στο καταστημα με διαβεβαιωναν πως η επανεκδοση της απλης χρεωστικης δεν χρεωνεται, ακομη και οταν επεμενα οτι απ’ ολες τις τραπεζες πια χρεωνεται με τις νεες χρεωσεις. Επισης +3€ για αποστολη κωδικων ταχυδρομικως...

επιπροσθετως, +8€ για ενεργοποιηση web banking, χωρις να βγαλει αχνα οτι γινεται και δωρεαν μεσα απο την εφαρμογη.

εκανα τα ψωνια μου και ηρεμησα... 🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Γεια σας,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω μια ερώτηση σχετικά με τις χρεωστικές κάρτες της alpha bank. 

Συγκεκριμένα, είχα μέχρι πέρσι μια γκρι American Express, bonus, την οποία ποτέ δεν τη δέχονταν στο ταμείο του σουπερμάρκετ (Lidl συγκεκριμένα).

Πλέον η Alpha Bank ,αντικατέστησε τις κάρτες της με μια διάφανη Mastercard κάρτα. 

Γνωρίζετε αν αυτή είναι πιο ευρέως αποδεκτή; Κυρίως για σουπερμάρκετ αγορές θέλω να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γνωρίζετε αν αυτή (σ.σ. η Mastercard) είναι πιο ευρέως αποδεκτή; Κυρίως για σουπερμάρκετ αγορές θέλω να ξέρω.

Η Mastercard (όπως και η Visa) είναι ευρέως αποδεκτή, δεν θα έχεις θέμα.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω μια ερώτηση σχετικά με τις χρεωστικές κάρτες της alpha bank. 

Συγκεκριμένα, είχα μέχρι πέρσι μια γκρι American Express, bonus, την οποία ποτέ δεν τη δέχονταν στο ταμείο του σουπερμάρκετ (Lidl συγκεκριμένα).

Πλέον η Alpha Bank ,αντικατέστησε τις κάρτες της με μια διάφανη Mastercard κάρτα. 

Γνωρίζετε αν αυτή είναι πιο ευρέως αποδεκτή; Κυρίως για σουπερμάρκετ αγορές θέλω να ξέρω.

Αυτό στα bold δεν ισχύει, τις απλές χρεωστικές συνεχίζουν να τις εκδίδουν κανονικά, αυτή η διάφανη είναι η enter bonus η οποία έχει κόστος 12€/έτος.

Όσο για αυτό που ρωτάς, όπως έχουν απαντήσει ήδη οι mastercard περνάνε παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει, τις απλές χρεωστικές συνεχίζουν να τις εκδίδουν κανονικά, αυτή η διάφανη είναι η enter bonus η οποία έχει κόστος 12€/έτος.

Όσο για αυτό που ρωτάς, όπως έχουν απαντήσει ήδη οι mastercard περνάνε παντού.

Ναι, δίκιο έχεις ότι αυτή η διάφανη έχει κόστος ετήσιο αν και νόμιζα ότι είναι 10€ αλλά ίσως πήγε 12€. Νομίζω αξίζει και πάλι, εγώ την αξιοποιώ σε βενζινάδικα BP όπου κάθε μερικά γεμίσματα αφαιρείται η αξία του ΦΠΑ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, από εβδομάδα με το καλό θα την δοκιμάσω και θα ενημερώσω και εδώ σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Ναι, δίκιο έχεις ότι αυτή η διάφανη έχει κόστος ετήσιο αν και νόμιζα ότι είναι 10€ αλλά ίσως πήγε 12€. Νομίζω αξίζει και πάλι, εγώ την αξιοποιώ σε βενζινάδικα BP όπου κάθε μερικά γεμίσματα αφαιρείται η αξία του ΦΠΑ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, από εβδομάδα με το καλό θα την δοκιμάσω και θα ενημερώσω και εδώ σχετικά.

Απλά το διευκρίνησα γιατί έτσι όπως το είχες γράψει ήταν σαν να εννοούσες ότι κατάργησαν τις απλές χρεωστικές χωρίς ετήσια συνδρομή.

Το 12€ το λέει στο link παρακάτω, στην καρτέλα "χαρακτηριστικά":

Ετήσια συνδρομή Ευρώ 12

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/xreostikes-kartes/enter-bonus-mastercard

Πάντως είναι σίγουρο ότι mastercard και visa περνάνε παντού. Την amex πολλά καταστήματα δεν την δέχονταν επειδή τους κρατούσε πολύ μεγαλύτερη προμήθεια, ούτως ή άλλως όμως η amex σύντομα θα αποτελεί παρελθόν για την Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά για να μην ανοίγω καινούργιο θα ήθελα να ρωτήσω έχει κάνει κανείς την ασφαλεια safe pocket; είναι ευχαριστημένος; την έχει χρειαστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xristaras72 είπε

Καλησπέρα παιδιά για να μην ανοίγω καινούργιο θα ήθελα να ρωτήσω έχει κάνει κανείς την ασφαλεια safe pocket; είναι ευχαριστημένος; την έχει χρειαστεί;

Άμα σε παίρνουν τα οικονομικά σου κάνε το.
Την χρειάζεσαι όταν σε κλέψουν η χάσεις τα πράγματα σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Άμα σε παίρνουν τα οικονομικά σου κάνε το.
Την χρειάζεσαι όταν σε κλέψουν η χάσεις τα πράγματα σου :P

Το θέμα ειναι σε αποζημιώνουν η σε περνάνε από 500 φίλτρα και αν και εφόσον βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα μου άνοιξαν έναν τραπεζικό λογαριασμό στην eurobank από τη δουλειά μου και εγώ πήγα απλά στη τράπεζα να πάρω τη κάρτα. Εκεί η υπάλληλος μου είπε για μια ασφάλεια 30 ευρώ το χρόνο, απ'ότι είδα μόνος μου αργότερα αναφερόταν στο safe pocket. Εγώ της είπα δεν θέλω ασφάλεια και μου είπε είναι αναγκαστικό. Με τα πολλά επειδή εγώ τυχαίνει να δουλεύω τώρα με σύμβαση ορισμένου χρόνου μου λέει γι αυτό το λόγο μπορούμε να το παρακάμψουμε προσωρινά αλλά αν ανανεωθεί η σύμβαση ή γίνει αορίστου ή ακόμα και σε επόμενη μου δουλειά χρειαστεί ο λογαριασμός στη eurobank θα μου τρώνε τα 30 ευρώ και μάλιστα με αυτοποιημένο σύστημα. Επειδή είναι εξαιρετικά πιθανό να χρειαστώ τη eurobank και μετά το τέλος της σύμβασης θέλω να ρωτήσω σας παρακαλώ αν ξέρετε αν όντως είναι αναγκαστικό, σε ποιες ενέργειες πρέπει να προβώ πριν μου φάνε τα λεφτά..Και ακόμα και αν προλάβουν να μου τα φάνε πως μπορώ να τα πάρω πίσω...Έχω λογαριασμούς και στην πειραιώς και στην alpha και έχω γνωστούς που έχουν στην eurobank..αυτό το πράγμα πρώτη φορά το ακούω..Μάλιστα να αναφέρω ότι την πρώτη φορά που πήγα να πάρω την κάρτα δεν μου την έδιναν και το κυριότερο δεν μου έδιναν να καταλάβω γιατί. Τώρα κατάλαβα, την δεύτερη φορά που πήγα να την πάρω μου την έδωσαν γιατί την δεύτερη φορά είχε γίνει κατάθεση και υπήρχαν λεφτά μέσα άρα υπήρχε και το 30αρι που θέλανε, απίστευτα πράγματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...