Προς το περιεχόμενο

Χρέη δεη


HelloTechguy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρωστούσα από περισυ τον Ιούλιο δεη. Μικροποσα αρχικά και κάποια στιγμή έφτασα τα 300 ευρώ. Τον Ιούλιο είχα λογαριασμό 199. Κάτι έτυχε και ξεχάστηκα. Μια εβδομάδα αφού έληξε έδωσα 150 και έμεινε υπόλοιπο 49 ευρώ. Παίζει να μου το κόψανε το ρεύμα?ειμαι φοιτητής και λείπω για να δω τι έχει γίνει. Ο λογαριασμός που είδα στο ίντερνετ βγήκε έναντι δεν γράφει καμία ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος πια και απλά γράφει προηγούμενο ανεξοφλητο πόσο! Μπορεί για 50.ευρω να μου το εκοψαν? SOS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπα δεν τρέχει τίποτα μην ανησυχείς.

Εξάλλου τα πληρώνουμε εμείς οι υπόλοιποι.

Μόλις πλήρωσα και τον επόμενο λογαριασμό οπότε καθάρισα με το χρέος. Πιστεύεις είμαι ασφαλής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HelloTechguy είπε

Μόλις πλήρωσα και τον επόμενο λογαριασμό οπότε καθάρισα με το χρέος. Πιστεύεις είμαι ασφαλής? 

Δεν κόβεται το ρεύμα για μικροποσά. Μη φοβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο και βρίσκω εδώ την ευκαιρία να το ρωτήσω...μετά από ένα υπέρογκο έναντι της ΔΕΗ μου ήρθε εκκαθαριστικός -20 ευρώ! Φανταστείτε ότι μου χρωστάνε και για τον επόμενο. Η παγίδα ειναι ότι επειδή δεν έχω να πληρώσω κάτι δεν βλέπω να μου έχουν κάνει την έκπτωση καλοπληρωτή που μου κάνουν κάθε φορά? Τώρα αυτό είναι δίκαιο? Και μας χρώσταγαν μας πήραν και τα βόδια?έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία?

Επεξ/σία από SpirtouLisS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν κόβεται το ρεύμα για μικροποσά. Μη φοβού.

Αγχώνομαι γιατί έναν λογαριασμό έχασα το τελευταίο διάστημα μάζευα λεφτά για να το ξεχρεωσω και επιτέλους τα κατάφερα. Φοβάμαι όμως μήπως ήδη έχει κοπεί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SpirtouLisS είπε

Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο και βρίσκω εδώ την ευκαιρία να το ρωτήσω...μετά από ένα υπέρογκο έναντι της ΔΕΗ μου ήρθε εκκαθαριστικός -20 ευρώ! Φανταστείτε ότι μου χρωστάνε και για τον επόμενο. Η παγίδα ειναι ότι επειδή δεν έχω να πληρώσω κάτι δεν βλέπω να μου έχουν κάνει την έκπτωση καλοπληρωτή που μου κάνουν κάθε φορά? Τώρα αυτό είναι δίκαιο? Και μας χρώσταγαν μας πήραν και τα βόδια?έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία?

Εγω πρωτα χιλιαρικο μετα 2 - 3 αρνητικοι . Και τα νευρα μου στα καγγελα ηταν στης μανας μου που ετοιμαζα καταγγελια για τους αλητες "μετρητες" τους . Φυσικα 1000 ευρο το τριμηνο για 60 τετραγωνικα με ενα ψυγειο μονο να δουλευει ε δε γινεται .

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, HelloTechguy είπε

Χρωστούσα από περισυ τον Ιούλιο δεη. Μικροποσα αρχικά και κάποια στιγμή έφτασα τα 300 ευρώ. Τον Ιούλιο είχα λογαριασμό 199. Κάτι έτυχε και ξεχάστηκα. Μια εβδομάδα αφού έληξε έδωσα 150 και έμεινε υπόλοιπο 49 ευρώ. Παίζει να μου το κόψανε το ρεύμα?ειμαι φοιτητής και λείπω για να δω τι έχει γίνει. Ο λογαριασμός που είδα στο ίντερνετ βγήκε έναντι δεν γράφει καμία ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος πια και απλά γράφει προηγούμενο ανεξοφλητο πόσο! Μπορεί για 50.ευρω να μου το εκοψαν? SOS 

Δεν εχεις κανενα πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HelloTechguy είπε

Μόλις πλήρωσα και τον επόμενο λογαριασμό οπότε καθάρισα με το χρέος. Πιστεύεις είμαι ασφαλής? 

φίλε μας δουλεύεις;

1800 χρωστάω και δεν το κόβουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SpirtouLisS είπε

Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο και βρίσκω εδώ την ευκαιρία να το ρωτήσω...μετά από ένα υπέρογκο έναντι της ΔΕΗ μου ήρθε εκκαθαριστικός -20 ευρώ! Φανταστείτε ότι μου χρωστάνε και για τον επόμενο. Η παγίδα ειναι ότι επειδή δεν έχω να πληρώσω κάτι δεν βλέπω να μου έχουν κάνει την έκπτωση καλοπληρωτή που μου κάνουν κάθε φορά? Τώρα αυτό είναι δίκαιο? Και μας χρώσταγαν μας πήραν και τα βόδια?έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία?

Έχει αναφερθεί αμέτρητες φορές - επίσης διευκρινίζεται και στο site της ΔΕΗ - ότι η έκπτωση εφαρμόζεται σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό που πληρώνεται εγκαίρως και το ποσό της έκπτωσης εμφανίζεται στον αμέσως επόμενο λογαριασμό, συνεπώς ορθώς δεν βλέπεις έκπτωση στον συγκεκριμένο λογαριασμό μια και ΔΕΝ ακολουθεί εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, whoose είπε

φίλε μας δουλεύεις;

1800 χρωστάω και δεν το κόβουν. 

Μην εισαι σιγουρος ότι αυτό θα κρατησει για πολύ .

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Εγω πρωτα χιλιαρικο μετα 2 - 3 αρνητικοι . Και τα νευρα μου στα καγγελα ηταν στης μανας μου που ετοιμαζα καταγγελια για τους αλητες "μετρητες" τους . Φυσικα 1000 ευρο το τριμηνο για 60 τετραγωνικα με ενα ψυγειο μονο να δουλευει ε δε γινεται .

Στον λογαριασμο γραφει τη μετρηση. Να πας να δεις αν ισχυει γιατι μπορει να εχουν κανει οπτικο λαθος. Αν η μετρηση ειναι σωστη τοτε ο μετρητης δε κανει λαθη, καπου εχεις διαρροη οποτε θα το ξαναπηρωσεις. Οταν κανεις τη συγκριση να δεις αν ηταν λογικη και η μετρηση του προτελευταιου λογαριασμου (οχι ενατι).

Υπηρχε στοχος η δεη να εχει 50% των πελατων αυτη τη περιοδο απο τις ιδιωτικες. Ο στοχος δεν πιαστηκε (εχει ακομα πανω απο 75%) οποτε με καποιο τροπο η δεη πρεπει να χασει πελατολογιο. Ειτε αυξανοντας τις τιμες ειτε μειωνοντας την εκπτωση ειτε κυνηγώντας τα ανεξοφλητα μικροτερων ποσων. Ειναι ο ανταγωνισμος των εταιρειων απο την αναποδη πλευρα αντι να κατεβασουν τιμολογια αυτες ζητανε να αυξησει η δεη. Ο καταναλωτης δεν θα κερδισει με τιποτα απο αυτη την ιστορια.

Στη πολυκατοικια που εμενα, εβγαιναν τα κοινοχρηστα και τα πληρωνα κανονικα. Ο μαγκας διαχειριστης ομως δεν πληρωνε δεη. Ειδα απο το site της δεη 700€ χρεος. Τον ενημερωσα οτι δεν θα τον ξαναπληρωσω αν δε παμε μαζι χερι χερι να πληρωσει ΔΕΗ. Προτιμησε να μη τον πληρωσω ο ξεφτυλας. Αρχισα λοιπον να αναρτω τα υπολοιπα στον πινακα και διαπιστωσα οτι οι αλλοι δεν ενοχλουνταν. Μαλλον ειχαν βρει τον βλακα να πληρωνει τις δοσεις (εμενα). Μιλαμε χαναμε και την εκτπωση επειδη ο τυπος δε πληρωνε.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπτικο λαθος επικαλουνται - δεν ειναι κατι αλλο χειροπιαστο δυστηχως το χουν ξανακανει βρηκαν ανημπορους ηλικιωμενους που δεν αντιδρουν και χορευουν . Μπορω καπως να τους κανω να αλλαξουν μετρητη με ψηφιακο να ηρεμησω ; Σε ιδιωτικη δε ψηνομαι να παω αλλα τουλαχιστο θα εβαζαν ενα μετρητη . Ειχες κωδικους για το κοινοχρηστο στο site της δεη η πως σου εδωσαν ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

.

Υπηρχε στοχος η δεη να εχει 50% των πελατων αυτη τη περιοδο απο τις ιδιωτικες. Ο στοχος δεν πιαστηκε (εχει ακομα πανω απο 75%) οποτε με καποιο τροπο η δεη πρεπει να χασει πελατολογιο. Ειτε αυξανοντας τις τιμες ειτε μειωνοντας την εκπτωση ειτε κυνηγώντας τα ανεξοφλητα μικροτερων ποσων. Ειναι ο ανταγωνισμος των εταιρειων απο την αναποδη πλευρα αντι να κατεβασουν τιμολογια αυτες ζητανε να αυξησει η δεη. Ο καταναλωτης δεν θα κερδισει με τιποτα απο αυτη την ιστορια.

 

ναι. το οτι η ΔΕΗ εχει 1 δις ζημιες το χρονο και καπου 3 δις ανεξοφλητους λογαριασμους  (τα 2 απο αυτα τα 3 δις  απο τη "μαριδα" της χαμηλης τασης) δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το οτι θα αναγκαστουν να κυνηγησουν τζαμπατζιδες και να ανεβασουν τιμολογια. Το κανουν για να "χασουν" πελατες ... 🤓

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...