Προς το περιεχόμενο

Δικτύωση από ΑΣΟΕΕ/ΟΠΑ


Τhanasis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει πως στην ελληνική αγορά θεωρείται top business school και πως άμα ψαχτείς οι καθηγητές θα σε δικτυώσουν με εταιρίες? Έχω ακούσει περιπτώσεις ατόμων που πήγαν για πρακτική και μετά τους πρότειναν να τους πάρουν κανονικά με σύμβαση. 

Επίσης έχουν σχέση οι καθηγητές με μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού (Imperial, ETH κτλ)? Ξέρω πως στο ΕΜΠ παίζει πολύ αυτό και πως μια καλή συστατική επιστολή καθηγητή είναι εύκολο να μπεις σε μεταπτυχιακό τέτοιων πανεπιστημίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις πρακτικές συμβαίνει συχνά αλλά δε σε παίρνουν επειδή έχεις τελειώσει το ΟΠΑ αλλά επειδή βλέπουν ότι έχεις προοπτικές.

Γενικά είχα ασχοληθεί μια εποχή με το ΟΠΑ όταν έψαχνα για μεταπτυχιακά.. Το γεγονός ότι ζητούσαν 50 ευρώ απλά για να αξιολογήσουν την αίτηση μου με έκανε να τους δώσω ένα ωραίο άκυρο. Ίσως να είμαι προκατείλημμένος αλλά πανεπιστήμιο εκτός της 1000αδας του κόσμου και με πρεζόνια στους διαδρόμους δε θα το έλεγα τοπ σε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ναι, το ΟΠΑ έχει πολύ καλό όνομα στην ελληνική αγορά και είναι αρκετά δικτυωμένο με εταιρείες. Μέσω του γραφείου διασύνδεσης πολλές φορές προωθούνται αγγελίες από εταιρείες που ψάχνουν κόσμο για εργασία. 

Στα πλαίσια του μεταπτυχιακού είχαν έρθει 2-3 εταιρείες για να κάνουν μια παρουσιαση της δουλειάς τους και να μιλήσουν με φοιτητές. 

 

@gronk Για να κάνεις αντίστοιχα αίτηση (χωρίς καν το ενδεχόμενο να σε πάρουν) στο London School of Economics για μεταπτυχιακό θέλουν 200 λίρες. 
Το γεγονός ότι γύρω από το πανεπιστήμιο (είτε ΟΠΑ, είτε Πολυτεχνείο, είτε Νομική (ΕΚΠΑ)) υπάρχει ανομία δεν καθιστά το ίδιο το πανεπιστήμιο υποδεέστερο ούτε υποτιμάται το έργο και η έρευνα του από αυτό. Επίσης το ranking του συγκαταλεγεται στα 1000.

Επεξ/σία από Otter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Otter είπε

Γενικά ναι, το ΟΠΑ έχει πολύ καλό όνομα στην ελληνική αγορά και είναι αρκετά δικτυωμένο με εταιρείες. Μέσω του γραφείου διασύνδεσης πολλές φορές προωθούνται αγγελίες από εταιρείες που ψάχνουν κόσμο για εργασία. 

Στα πλαίσια του μεταπτυχιακού είχαν έρθει 2-3 εταιρείες για να κάνουν μια παρουσιαση της δουλειάς τους και να μιλήσουν με φοιτητές. 

@gronk Για να κάνεις αντίστοιχα αίτηση (χωρίς καν το ενδεχόμενο να σε πάρουν) στο London School of Economics για μεταπτυχιακό θέλουν 200 λίρες. 
Το γεγονός ότι γύρω από το πανεπιστήμιο (είτε ΟΠΑ, είτε Πολυτεχνείο, είτε Νομική (ΕΚΠΑ)) υπάρχει ανομία δεν καθιστά το ίδιο το πανεπιστήμιο υποδεέστερο ούτε υποτιμάται το έργο και η έρευνα του από αυτό. Επίσης το ranking του συγκαταλεγεται στα 1000.

Το γραφείο διασύνδεσης και οι καθηγητές παίζει να κάνουν κάνα κονέ? Δηλαδή τίποτα του στυλ αυτόν τον ξέρω είναι καλός, δοκιμάστε τον κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...