Προς το περιεχόμενο

Τελωνειο σε αντικειμενο αξιας 30 ευρω


MessatsuRoku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά ναι,αλλά κάνουν διάφορα παπατζιλίκια και το παρακάμπτουν,οπότε μπορεί και όχι.

Επεξ/σία από Deka013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Παρηγγειλα ακουστικα ψειρες αγνωστης μαρκας απο Κινα στα 30 ευρω, περνανε τελωνειο? Η μεθοδος αποστολης ειναι aliexpress standard shipping

Είναι πάνω απο 22 ευρω cif, οποτε κανονικά ναι.

Οι κινέζοι πάντα πάνω στο κουτί γράφουν πολύ χαμηλότερη τιμή, οποτε ειναι ολιγον θεμα τυχης αν στο τελωνειο "γινει πιστευτω" και περάσει έτσι ή αν σου ζητήσουν αποδεικτικά πληρωμής και εκει υπολογισε αλλα 23 ευρω πληρωτέα στο ταχυδρομειο κατά την παραλαβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, isay είπε

Είναι πάνω απο 22 ευρω cif, οποτε κανονικά ναι.

Οι κινέζοι πάντα πάνω στο κουτί γράφουν πολύ χαμηλότερη τιμή, οποτε ειναι ολιγον θεμα τυχης αν στο τελωνειο "γινει πιστευτω" και περάσει έτσι ή αν σου ζητήσουν αποδεικτικά πληρωμής και εκει υπολογισε αλλα 23 ευρω πληρωτέα στο ταχυδρομειο κατά την παραλαβή

Τα μικροπραγματα πιστευω δεν τα ελεγχουν, τωρα μακαρι να μην μου τυχη. Να τους δειξω ψευτικη αποδειξη λεει?

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε φορά που ψωνίζεις απο κίνα, να θεωρείς δεδομένο πως το δέμα σου θα ελεγχθεί. Είναι εξαιρετικά λίγες οι περιπτώσεις που δεν ελέγχουν.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Τα μικροπραγματα πιστευω δεν τα ελεγχουν, τωρα μακαρι να μην μου τυχη. Να τους δειξω ψευτικη αποδειξη λεει?

Δεν ισχυει αυτο που λες, γυαλλια παιρνω απο Κινα και μου ζητανε αποδειξη.

Πλεον ζητανε φωτογραφια απο το ιδιο το Aliexpress εκει που κανεις τσεκ για την κατασταση της παραγγελιας, δεν μπορεις να τους δειξεις κατι ψευτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν ισχυει αυτο που λες, γυαλλια παιρνω απο Κινα και μου ζητανε αποδειξη.

Πλεον ζητανε φωτογραφια απο το ιδιο το Aliexpress εκει που κανεις τσεκ για την κατασταση της παραγγελιας, δεν μπορεις να τους δειξεις κατι ψευτικο.

Γενικα εγω και φιλοι αγοραζουμε αρκετα απο Κινα και ποτε δεν μας εχει ερθει χαρτι απο τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Γενικα εγω και φιλοι αγοραζουμε αρκετα απο Κινα και ποτε δεν μας εχει ερθει χαρτι απο τελωνειο

Ναι γιατι προφανως αγοραζετε πραγματα κατω των 20ε τελικης τιμης (22ε μαζι με μεταφορικα εστω).
Τωρα αν αγοραζετε επανω απο 20ε θεωρω πως δεν θα ρωτουσες για αυτο που αγορασες που κοστιζει 30ε.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ναι γιατι προφανως αγοραζετε πραγματα κατω των 20ε τελικης τιμης.
Τωρα αν αγοραζετε επανω απο 20ε θεωρω πως δεν θα ρωτουσες για αυτο που αγορασες που κοστιζει 30ε.

αγορασαμε αρκετα πραγματα οπως mi band 3  και 4, xiaomi air dots, meizu ακουστικα, xiaomi ψειρες, φωτογραφικη αγνωστης μαρκας αξια 50 ευρω, πληκτρολογιο laptop. Ολα ηταν απο ebay - ali

Γενικα πραγραμα αξιας 10-30 ευρω απο Κινα 

48 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν ισχυει αυτο που λες, γυαλλια παιρνω απο Κινα και μου ζητανε αποδειξη.

Πλεον ζητανε φωτογραφια απο το ιδιο το Aliexpress εκει που κανεις τσεκ για την κατασταση της παραγγελιας, δεν μπορεις να τους δειξεις κατι ψευτικο.

Το θεωρω λιγο απιστευτο να ζητανε αποδειξη απο γυαλια, τουλαχιστον εμας δεν μας εχει τυχη

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

αγορασαμε αρκετα πραγματα οπως mi band 3  και 4, xiaomi air dots, meizu ακουστικα, xiaomi ψειρες, φωτογραφικη αγνωστης μαρκας αξια 50 ευρω, πληκτρολογιο laptop. Ολα ηταν απο ebay - ali

Γενικα πραγραμα αξιας 10-30 ευρω απο Κινα 

Το θεωρω λιγο απιστευτο να ζητανε αποδειξη απο γυαλια, τουλαχιστον εμας δεν μας εχει τυχη

Τωρα απο το Ebay μαλλον εννοεις Ευρωπη, μην μπερδευεσαι.

Οπως και να εχει παιζει ρολο σε τι τελωνειακο θα πεσεις, το σιγουρο ειναι πως αν το πακετο λεει επανω 30ε μαλλον δεν θα σου πουν να στειλεις τιποτα, θα στο φορολογησουν αυτοματα. Ο μονος λογος που ζητανε αποδειξη και screenshot απο το Aliexpress ηταν οταν ερχεται κατι με τιμη δηλωμενη Κατω των 22ε ενω κανει ψιλομπαμ οτι κοστιζει παραπανω απο 22ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Παρηγγειλα ακουστικα ψειρες αγνωστης μαρκας απο Κινα στα 30 ευρω, περνανε τελωνειο? Η μεθοδος αποστολης ειναι aliexpress standard shipping

 

7 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Τα μικροπραγματα πιστευω δεν τα ελεγχουν, τωρα μακαρι να μην μου τυχη. Να τους δειξω ψευτικη αποδειξη λεει?

 

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Γενικα εγω και φιλοι αγοραζουμε αρκετα απο Κινα και ποτε δεν μας εχει ερθει χαρτι απο τελωνειο

 

40 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

αγορασαμε αρκετα πραγματα οπως mi band 3  και 4, xiaomi air dots, meizu ακουστικα, xiaomi ψειρες, φωτογραφικη αγνωστης μαρκας αξια 50 ευρω, πληκτρολογιο laptop. Ολα ηταν απο ebay - ali

Γενικα πραγραμα αξιας 10-30 ευρω απο Κινα 

Το θεωρω λιγο απιστευτο να ζητανε αποδειξη απο γυαλια, τουλαχιστον εμας δεν μας εχει τυχη

Κάνεις ένα ερώτημα αν θα φας τελωνειο και αρκετοί σου λένε/λεμε οτι ειναι πάρα πολύ πιθανο να σου κάτσει αλλά εκφράζεις συνεχώς αμφισβητήσεις.

Είτε μη ρωτάς

ή

περίμενε να δεις τη γλύκα του τελωνειου

ή

εισαι πάρα πολύ τυχερός στη ζωή σου, οποτε δε χρειάζεται να ρωτάς γνώμες αλλων

10 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Ο κουρριερ λεγεται 4PX express, το tracking number ειναι RBxxxxxxxxxxSG

Singapore post, πολύ πιθανο το τελωνειο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνείο σίγουρα. Την περασμένη εβδομάδα μου έφτασε δέμα με bt ακουστικά από ali και tracking xxxxSG (όπως και εσένα) και μπήκε κανονικά τελωνείο.

Μου ζήτησαν αποδεικτικά στοιχεία και τους έστειλα screenshot από το ali και αντίγραφο του λογαριασμού της κάρτας που έκανα την αγορά.

Το αποδέσμευσαν την επόμενη μέρα χωρίς δασμούς, αφού είχε αξία CIF $22,99

Στην περίπτωση σου που είναι άνω των €22 να αναμένεις δασμούς + φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...