Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό Θερμοσιφωνάκι - Ταχυθερμαντήρας


alexb_10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 'εναν ταχυθερμοσίφωνα.

έχει κανείς καμιά άποψη - πρόταση.

Για καθημερινή χρήση.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η οικονομία όσο το τώρα θέλω μπάνιο, μπαίνω και κάνω.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πρέπει να δεις αν αντέχει η γραμμή σου φαντάζομαι, οταν το συζήτησα με ηλεκτρολόγο μου είχε πει για τέτοιες περιπτώσεις (1 άτομο, μπαινεις κάνεις ντουζ και βγαίνεις) συμφέρει πιο πολύ μακροχρόνια ένας μικρός θερμοσίφωνας.

 

Φαντάζομαι ειδικά σε μονοφασική παροχή που θα καταφέρεις να τραβήξεις 35-40 a (7-8kw?)? Τόση δεν είναι ΟΛΗ η παροχη;

Θέλω και εγώ γνώμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jackess είπε

Θα πρέπει να δεις αν αντέχει η γραμμή σου φαντάζομαι, οταν το συζήτησα με ηλεκτρολόγο μου είχε πει για τέτοιες περιπτώσεις (1 άτομο, μπαινεις κάνεις ντουζ και βγαίνεις) συμφέρει πιο πολύ μακροχρόνια ένας μικρός θερμοσίφωνας.

Φαντάζομαι ειδικά σε μονοφασική παροχή που θα καταφέρεις να τραβήξεις 35-40 a (7-8kw?)? Τόση δεν είναι ΟΛΗ η παροχη;

Θέλω και εγώ γνώμες.

Πια, είμαστε τρία άτομα με ειδικά το τρίτο, να ξετρελαίνεται με το νερό.....

Και νομίζω ότι έχουμε τριφασικό ρεύμα.

Από ηλεκτρολογικά δεν σκαμπάζω.

Γνώμες θέλω και εφόσον βρω κάτι αξιόπιστο, θα βρω έναν ηλεκτρολόγο να το εγκαταστήσει. 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexb_10 είπε

Πια, είμαστε τρία άτομα με ειδικά το τρίτο, να ξετρελαίνεται με το νερό.....

Και νομίζω ότι έχουμε τριφασικό ρεύμα.

Από ηλεκτρολογικά δεν σκαμπάζω.

Γνώμες θέλω και εφόσον βρω κάτι αξιόπιστο, θα βρω έναν ηλεκτρολόγο να το εγκαταστήσει. 

Ευχαριστώ πολύ!

Για τρια ατομα ειδικα αν ο ενας μενει με τις ωρες μεσα δε νομιζω να συμφερει καθολου ο ταχυθερμο...

για περιπου ποσα kw κοιτας ή δεν εχεις δει ακομη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχυθερμο δαγκωτό. Απο το 1987 χρησιμοποιούμε μονο τετοια, το πρώτο σπίτι δεν ειχε καν εγκατάσταση για ηλιακό ή ηλεκτρικό οποτε μπήκε τετοιο. Σε ιδιόκτητο, λόγω κεραμιδιών δεν έμπαινε (τοτε) ηλιακός και δεν υπήρχε καν σκέψη για κανονικο μιας και ειχαμε εμπειρία απο ταχυ. Στο μαγαζί (εχω ντουζ) εβαλα ταχυ το οποιο καλύπτει ντούζ-νιπτήρα-νεροχύτη (μεταξύ τους 3 μέτρα αποσταση). Σκέψου τα ακόλουθα

1) Γυρνας και θες να κάνεις μπάνιο, στο ταχυ ανοίγεις την βρύση και σε δευτερόλεπτα εχεις καυτό νερό

2) Ζεσταινεις οσο νερό θες και όχι 100 λιτρα για να καταναλώσεις 30

3) Ζεσταίνεις οσο τρέχει το νερό, οχι οσο χρειάζεται για να ζεσταθεί ολο το νερό

4) Δεν παίζει να το ξεχάσεις ανοικτό.

Σχετικα με κατανάλωση, το βάζεις φαντάζομαι στην παροχή που θα έμπαινε και το κοινό, αρα το ίδιο δεν ειναι? Απο αποψη κόστους ειναι πολυ πιο φτηνό και αντέχει πολυ περισσότερο (το ενα μπήκε το 2004 και αλλάχθηκε το 17, το 2ο που δουλεύει ελάχιστα ειναι το ιδιο απο το 1992 😛 )

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Ταχυθερμο δαγκωτό. Απο το 1987 χρησιμοποιούμε μονο τετοια, το πρώτο σπίτι δεν ειχε καν εγκατάσταση για ηλιακό ή ηλεκτρικό οποτε μπήκε τετοιο. Σε ιδιόκτητο, λόγω κεραμιδιών δεν έμπαινε (τοτε) ηλιακός και δεν υπήρχε καν σκέψη για κανονικο μιας και ειχαμε εμπειρία απο ταχυ. Στο μαγαζί (εχω ντουζ) εβαλα ταχυ το οποιο καλύπτει ντούζ-νιπτήρα-νεροχύτη (μεταξύ τους 3 μέτρα αποσταση). Σκέψου τα ακόλουθα

1) Γυρνας και θες να κάνεις μπάνιο, στο ταχυ ανοίγεις την βρύση και σε δευτερόλεπτα εχεις καυτό νερό

2) Ζεσταινεις οσο νερό θες και όχι 100 λιτρα για να καταναλώσεις 30

3) Ζεσταίνεις οσο τρέχει το νερό, οχι οσο χρειάζεται για να ζεσταθεί ολο το νερό

4) Δεν παίζει να το ξεχάσεις ανοικτό.

Σχετικα με κατανάλωση, το βάζεις φαντάζομαι στην παροχή που θα έμπαινε και το κοινό, αρα το ίδιο δεν ειναι? Απο αποψη κόστους ειναι πολυ πιο φτηνό και αντέχει πολυ περισσότερο (το ενα μπήκε το 2004 και αλλάχθηκε το 17, το 2ο που δουλεύει ελάχιστα ειναι το ιδιο απο το 1992 😛 )

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Εχεις να προτείνεις κάποια μάρκα/μοντέλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ταχυθερμοσίφωνας είναι η πιο αποδοτική ηλεκτρική λύση όταν θες να κάνεις ένα γρήγορο ντουζάκι. Μπαίνεις, έχεις άμεσα ζεστό νερό, καταναλώνεις 8-9ΚW για 5-10 λεπτά και τέρμα. Αν το συγκίνεις με παραδοσιάκο θερμοσίφωνα των 4ΚW που θα τον αφήσεις ανοιχτό 30λεπτά (και παραπάνω) συμφέρει. Αν πάλι θέλεις να γεμίσεις μια μπανιέρα για να κάνεις αφρόλουτρο, δεν είναι ιδανική λύση. Σε σπίτια με υγραέριο με αυτόνομο καυστήρα δεν χρειάζεται προφανώς, ο καυστήρας σου κάνει την ίδια δουλειά και σε σπίτια με ηλιακό θερμοσίφωνα είναι ιδανική συμπληρωματική λύση για τις μέρες με συννεφιά. Και φυσικά είναι και λύση που σε απαλλάσει από το καζάνι του παραδοσιακού θερμοσίφωνα για οικονομία χώρου
 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σχετική χρήση ταχυθερμοσίφωνα και δική μου αλλά και σε μέλος της υπόλοιπης οικογένειας, όπου σε όλες τις περιπτώσεις είχαν μπει επώνυμοι θερμοσίφωνες, έχω να πω ότι:

Για χρήση κουζίνας ή νιπτήρα μπάνιου τα πράγματα είναι οκ. Κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

Τώρα για το θέμα "μπανιέρα/ντουζιέρα" τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, ειδικά αν πάει κανείς σε μονοφασικό. Αυτοί έχουν συνήθως μία αντίσταση μέχρι 11kW (8-11 το πιο συνηθισμένο σενάριο) η οποία δεν είναι σε καμιά περίπτωση επαρκής για χειμερινή χρήση, άσχετα αν στις εκθέσεις πώλησης δείχνουν τα πράγματα οκ (το νερό εισόδου εκεί δεν είναι ποτέ πολύ κρύο).  Για καλοκαίρι, που η θερμοκρασία του νερού εισόδου είναι αρκετά ψηλά, οκ. Το χειμώνα όμως που το νερό είναι αρκετά πιο κρύο τότε ή έχει κανονική ροή και σχετικά κρύο (ή τουλάχιστον όχι αρκετά ζεστό) νερό ή το βάζεις στη μέγιστη θερμοκρασία (αυτή επιτυγχάνεται με περιορισμό της ροής του νερού προκειμένουν να μείνει περισσότερη ώρα μέσα στον εναλλάκτη και άρα να ζεσταθεί περισσότερο) με αποτέλεσμα "συμπαθητική" θερμοκρασία αλλά με ροή σα να κατ.....ράει :huh:  Βέβαια αν κάποιος δεν θέλει πολύ ζεστό νερό ή δεν τον απασχολεί η περιορισμένη ροή τότε όλα καλά.

Το πιο επαρκές σενάριο είναι ο τριφασικός θερμοσίφωνας γραμμής το οποίο όμως σημαίνει σημαντικά μεγαλύτερο κόστος (αγοράς αλλά και τοποθέτησης αφού θα πρέπει να τραβηχτεί τριφασική παροχή από τον πίνακα).

Αν και προσωπικά είμαι φαν του ηλιακού, για κάποιον που δεν θέλει ή δεν μπορεί θεωρώ ότι θα κάνει καλύτερα (και οικονομικότερα) τη δουλειά του με ένα σχετικά μικρό (για ταχύτερη θέρμανση) ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα που παίζει ως...backup (συννεφιά ή οταν δεν εχει μπεί μπροστά ο καυστήρας) είναι Triton T60X, 6,5kw. Για χειμερινή χρήση εδώ δεν έχουμε πρόβλημα αλλά το νερό στο δίκτυο ειναι "παγος". Δεν ξέρω τι ισχύει για τα δεδομένα των βόρειων περιοχών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Νοτιοανατολική Ασία τα χρησιμοποιούν αυτά αλλά εκεί το νερό δεν είναι παγωμένο. Εκεί είναι σπασμένο οπότε δεν θέλει και πολύ να το ζεστάνει.  Για Ελλάδα δεν θα το πρότεινα με τίποτα. Η καλύτερη λύση είναι μακράν ένας ηλιακός διπλής ( Ήλιος & ρεύμα).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ενοικίασα το καλοκαίρι διαμέρισμα και παρόλο που έχει και ηλικιακό και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, έχει ταχυθερμοσίφωνα. Έναν της ATMOR (;)

Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ μακράν τον ταχυθερμοσίφωνα. Δεν ξέρω ότι άρχισαν να μπαίνουν τα κρύα κτλ, αλλά ξαφνικά μια μέρα έκανε λίγα δευτερόλεπτα να βγει το νερό από τότε που άνοιξα τον διακόπτη της βρύσης και από τότε στάζει από την έξοδο ασφαλείας (αν βλέπω καλά από τις χαραμάδες του πλαστικού της πρόσοψης). Είτε είναι κλειστός είτε είναι ανοιχτός, αρκεί να περνάει νερό. Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά; Κάποιες σταγονές βγάζει και ίσως να σταματάει ανά διαστήματα. Αλλά σε 10 λέπτο ντουζ, γεμίζεις ξερώ 100-150 ml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θέλω να βάλω κι εγώ, αλλά στην κουζίνα (για τα πιάτα). Στο μπάνιο θέλεις πολύ μεγαλύτερη ισχύ ώστε να 'χεις ικανοποιητική ροή (και φυσικά, 3Φ). Κοιτάω τον Stiebel Eltron 6 PLUS, στα 5,7 kW. Δηλαδή... ~25 Α. Δηλαδή... 6mm^2 καλώδιο. Κι έλεγα τι να κάνω το καλώδιο της κουζίνας που περισσεύει, τώρα που 'χω βάλει κουζίνα αερίου! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Θέλω να βάλω κι εγώ, αλλά στην κουζίνα (για τα πιάτα). Στο μπάνιο θέλεις πολύ μεγαλύτερη ισχύ ώστε να 'χεις ικανοποιητική ροή (και φυσικά, 3Φ). Κοιτάω τον Stiebel Eltron 6 PLUS, στα 5,7 kW. Δηλαδή... ~25 Α. Δηλαδή... 6mm^2 καλώδιο. Κι έλεγα τι να κάνω το καλώδιο της κουζίνας που περισσεύει, τώρα που 'χω βάλει κουζίνα αερίου! :P

Για μπανιο σκεφτομουν. Ποσο κοστιζει περιπου ενας ταχυθερμαντηρας για εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Haldol είπε

Θέλω να βάλω κι εγώ, αλλά στην κουζίνα (για τα πιάτα). Στο μπάνιο θέλεις πολύ μεγαλύτερη ισχύ ώστε να 'χεις ικανοποιητική ροή (και φυσικά, 3Φ). Κοιτάω τον Stiebel Eltron 6 PLUS, στα 5,7 kW. Δηλαδή... ~25 Α. Δηλαδή... 6mm^2 καλώδιο. Κι έλεγα τι να κάνω το καλώδιο της κουζίνας που περισσεύει, τώρα που 'χω βάλει κουζίνα αερίου! :P

Ανάλογα την θερμοκρασία του νερού. Εμείς (ενοίκιο) είμαστε με 2,5mm 1 φάση, ρυθμισμένο στα 5,5kw και λειτουργεί μια χαρά ακόμα και τον χειμώνα (κλιματική ζώνη Κρήτης, για να μην νομίζει κανείς ότι θα γίνει δουλειά στην Φλώρινα).

Όμως, λειτουργεί σωστά ΜΟΝΟ με το δικό του τηλέφωνο γιατί κόβει την ροή αρκετά (τάδε έφη αντιπρόσωπος, γιατί διαμαρτυρήθηκα ότι δεν λειτουργεί σωστά με το παλιό τηλέφωνο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...