Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας 2019 σε μία συγκεκριμένη περίπτωση


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας παιδια. Θα βγω πρωτη φορα ταμειο ανεργιας και ειχα καποιες ερωτησεις για την περιπτωση μου που ειναι συγκεκριμένη... Δουλευα σε μια εταιρεια σχεδον 3μιση χρονια οπου μας εβαζε και υπογραφαμε καθε μηνα ή διμηνο συμβαση οπου ναι μεν υπηρχε μια αρχικη 2-3 σελιδων οπου τα εγραφε ολα αναλυτικα και μετα απο εκει και περα καθε μηνα πχ που ξανα υπογραφαμε εγραφε το χαρτι οτι ο ολοι οι οροι παραμενουν ως εχουν εκτος απο καποιον ορο που καταργειται ή αλλαζει. Η ουσια ειναι οτι δεν ειχαμε αοριστου χρονου αλλα υπογραφαμε καθε μηνα ή διμηνο και επισης μεσα στους ορους ειχε οτι δεν δικαιουμαστε να παρουμε αποζημιωση σε περιπτωση απολυσης. Απλα οπως καταλαβαινετε οκ τις εποχες που ζουμε προσαρμοζεσαι απο την στιγμη που βρισκεις μια εταιρεια που σε πληρωνει κανονικα καθε μηνα και δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο, μετα πας με τα νερα της οπως και αν μαγειρευουν τις συμβασεις. Οι ερωτησεις μου :

1) Επειδη ειχα ενα θεμα ειπα οτι θα σταματησω τωρα απο την δουλεια και θα μου εστελνε απολυση απο το γραφειο η κοπελα για να βγω ταμειο. Σημερα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν γινεται με απολυση γιατι ειχα υπογραψει μεχρι 30 Σεπτεμβριου και ειχαν στειλει και το προγραμμα και στην επιθεωρηση εργασιας για αυτον τον μηνα οποτε αναγκαστικα μου ειπε θα υπογραψω παραιτηση, και μετα απο καποιες μερες θα με προσλαβει για 1-2 μερες και μετα θα μου δωσει το χαρτι της απολυσης. Γινεται αυτο υπαρχει καποιο προβλημα λετε να την πατησω?? Ξαναλεω δουλευα 3μιση χρονια και μου κολλούσε ενσημα κανονικα καθε μηνα τα εχω τσεκαρει απλα υπηρχε αυτο το μαγειρεμα στις συμβασεις... Ακομα και αν μου παιξει πουστια και δεν με προσλαβει 1-2 μερες οπως μου ειπε, εχω 1-2 κολλητους που εχουν επιχειρηση μπορω να πω σε αυτους να μου κανουν προσληψη 1-2 μερες και μετα να μου δωσουν απολυση να βγω ταμειο?? 


2) Μπορω να αρνηθω να υπογραψω το χαρτι της παραιτησης αν υποψιαστω οτι κατι δεν παει καλα (εννοω αφου διαβασω το χαρτι της παραιτησης πριν το υπογραψω) και αν ναι μετα τι?? 

 

3) Μπορω να ζητησω κατι σαν εγγυητηριο οτι θα με ξαναπροσλαβει αυτο που μου ειπε δηλαδη κατι σαν υπευθυνη δηλωση δηλαδη να υπογραψουμε και οι δυο?? Να το εχω πχ για τον δικηγορο μου.. (οπως καταλαβατε το χρειαζομαι οπωσδηποτε το ταμειο ανεργιας αλλιως δεν θα μπορω να βγαλω τον μηνα και δεν με παιρνει καθολου να το χασω).

 


4) Μετα οαεδ θα παω με αυτο το χαρτι της απολυσης απο οτι καταλαβαινω. Κανω εγγραφη και με ολα τα αλλα δικαιολογητικα και μετα απο 40 μερες απο οτι ξερω θα μπουνε τα πρωτα λεφτα... Μετα ανα καποιο διαστημα θα πρεπει να εμφανιζομαι καθε τοσο στον οαεδ για παρουσια??


Ευχαριστω παρα παρα πολυ παιδια και γενικα ευχαριστουμε που μας βοηθατε και αφιερωνεται χρονο οταν εχουμε καποια απορια και χρειαζομαστε βοηθεια! Θα περιμενω απαντηση σας ευχαριστω και παλι! 😊
 

Επεξ/σία από dioskouros88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρτί απόλυσης θα ζητήσεις , θα της πεις ότι μίλησες με τον λογιστή σου και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ότι θέλεις απόλυση . Εάν συνεχίσει να σου λέει για παραίτηση και να σου ξανά κάνει πρόσληψη  πες της δεν γίνεται αυτό δεν με καλύπτει ο ΟΑΕΔ έτσι ... Μετά καταθέτεις τα χαρτιά σου και σε 1,5 μήνα περίπου θα πάρεις το πρώτο επίδομα

όταν κατέθεσα τα χαρτιά για ταμείο μου ζήτησαν από τον ΟΑΕΔ. Το τελευταίο 3ημηνο μισθοδοσίας. Ρώτα στον ΟΑΕΔ τι παίζει με αυτό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, νομίζω ότι αν έχείς σύμβαση ορισμένου χρόνου και ανανεωθεί 2 φορές, θεωρείται μόνιμη. Πήγαινε καλύτερα ρώτα πρώτα δικηγόρο και μετά κινήσου ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Χαρτί απόλυσης θα ζητήσεις , θα της πεις ότι μίλησες με τον λογιστή σου και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ότι θέλεις απόλυση . Εάν συνεχίσει να σου λέει για παραίτηση και να σου ξανά κάνει πρόσληψη  πες της δεν γίνεται αυτό δεν με καλύπτει ο ΟΑΕΔ έτσι ... Μετά καταθέτεις τα χαρτιά σου και σε 1,5 μήνα περίπου θα πάρεις το πρώτο επίδομα

όταν κατέθεσα τα χαρτιά για ταμείο μου ζήτησαν από τον ΟΑΕΔ. Το τελευταίο 3ημηνο μισθοδοσίας. Ρώτα στον ΟΑΕΔ τι παίζει με αυτό.

Μιλησα με τον κολλητο μου που ειναι λογιστης και γενικα ξερει και απο αυτα και μου ειπε οτι μπορει να γινει ετσι οπως μου το προτεινε αυτη απο την εταιρεια δεν υπαρχει καποιο προβλημα.  Και ακομα και αν δεν μου κανει αυτη την προσληψη  1-2 μερες οπως μου ειπε μπορει να με κανονισει ο κολλητος μου να με προσλαβει 1-2 μερες και μετα να μου δωσει απολυση. Δεν ξερω καθε βοηθεια και προταση ειναι πολυτιμη. Νομιζω εχει και μια γνωστη η μητερα μου που δουλευει στον οαεδ λετε να την βρω και να την παρω τηλεφωνο να την ρωτησω ή ετσι καιγομαι δηλαδη θα εχω προβλημα με τον οαεδ μετα? Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dioskouros88 είπε

Μιλησα με τον κολλητο μου που ειναι λογιστης και γενικα ξερει και απο αυτα και μου ειπε οτι μπορει να γινει ετσι οπως μου το προτεινε αυτη απο την εταιρεια δεν υπαρχει καποιο προβλημα.  Και ακομα και αν δεν μου κανει αυτη την προσληψη  1-2 μερες οπως μου ειπε μπορει να με κανονισει ο κολλητος μου να με προσλαβει 1-2 μερες και μετα να μου δωσει απολυση. Δεν ξερω καθε βοηθεια και προταση ειναι πολυτιμη. Νομιζω εχει και μια γνωστη η μητερα μου που δουλευει στον οαεδ λετε να την βρω και να την παρω τηλεφωνο να την ρωτησω ή ετσι καιγομαι δηλαδη θα εχω προβλημα με τον οαεδ μετα? Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον! 😊

Μια χαρα γινεται αυτο που λες.Μπορεις κιολας οταν σε ξαναπροσλαβουν να πεις να σου κανουν συμβαση ορισμενου χρονου (οσες μερες θελεις), ωστε με το που ληξει η συμβαση, ουτε απολυση χρειαζεται να σου κανει αυτος, αλλα και δικαιουσαι ταμειο.Ετσι το εκανα εγω επειδη ο εργοδοτης μου δεν μπορουσε να με απολυσει λογω ενταξης του σε καποιο επιδοτουμενο προγραμμα ΟΑΕΔ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takismakeleio είπε

Κατ' αρχήν, νομίζω ότι αν έχείς σύμβαση ορισμένου χρόνου και ανανεωθεί 2 φορές, θεωρείται μόνιμη. Πήγαινε καλύτερα ρώτα πρώτα δικηγόρο και μετά κινήσου ανάλογα.

και εγω ετσι νομιζω , εκτος αν μεταξυ των συμβασεων περασουν πανω απο 90 ( ; ) μερες. Πιστευω ομως οτι αφου μαγειρευουν τις συμβασεις οπως λεει ο ΤΣ , τοτε σιγουρα θα τους κανουν τραμπα σε «εταιριες».

Διοσκοουρε, την ειχε πατησει συγγενης μου ετσι, με την παραιτηση εννοω, οποτε και εκανε αυτο που λες, πηγε σε ενα δικο μου φιλο και του εκανε προσληψη απολυση την ιδια μερα. Την παραπανω μερα πηγε κανονικα στον οαεδ και γραφτηκε και πηρε επιδομα. Παρολο που ειχε γινει αρχες της κρισης αυτο το γεγονος, πιστευω οτι δε θα χει κλεισει αυτο το «bug» και θα μπορεις να παρεις ταμειο. Πλεον επειδη ειναι ολα ηλεκτρονικα, εφοσον προσληφθεις εκ νεου καπου -πραγμα που στο ευχομαι τάχιστα να γινει- ο εργοδοτης αν ειναι σωστος θα κανει ηλεκτρονικη αναγγελια προσληψης και στον ΟΑΕΔ θα σου κοψουν την καρτα ανεργιας και λογικα θα παρεις μέρος του επιδοματος για τον μηνα εκεινο. Χαρακτηριστικα στο σαιτ του οαεδ θα γραφει : ακυρωμενη αιτιολογια: προσληψη. Για την ερωτηση 3 δε νομιζω, ποιος θα υπογραφε κατι τετοιο :P καλη τυχη φιλε - φιλη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chsam είπε

Μια χαρα γινεται αυτο που λες.Μπορεις κιολας οταν σε ξαναπροσλαβουν να πεις να σου κανουν συμβαση ορισμενου χρονου (οσες μερες θελεις), ωστε με το που ληξει η συμβαση, ουτε απολυση χρειαζεται να σου κανει αυτος, αλλα και δικαιουσαι ταμειο.Ετσι το εκανα εγω επειδη ο εργοδοτης μου δεν μπορουσε να με απολυσει λογω ενταξης του σε καποιο επιδοτουμενο προγραμμα ΟΑΕΔ.

Ευχαριστω πολυ chsam. Ερωτηση. Σε ποσες μερες μετα εγινε αυτο δηλαδη τον εκανε παραιτηση και μετα απο λιγες μερες προσληψη και απολυση?? Ποσες μερες να με κανει προσληψη 1-2 ή παραπανω? Και ποια χρονια μιλαμε για φετος 2019? Ευχαριστω! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dioskouros88 είπε

Ευχαριστω πολυ chsam. Ερωτηση. Σε ποσες μερες μετα εγινε αυτο δηλαδη τον εκανε παραιτηση και μετα απο λιγες μερες προσληψη και απολυση?? Ποσες μερες να με κανει προσληψη 1-2 ή παραπανω? Και ποια χρονια μιλαμε για φετος 2019? Ευχαριστω! :) 

Δεν παιζει ρολο το διαστημα που μεσολαβει ουτε και οι μερες εργασιας, αλλα οκ αν αγχωνεται καποιος βαζει οτι θελει.Αλλα ακομα κ να το ψαξει ο ΟΑΕΔ (που δεν) με την συμβαση ορισμενου χρονου μπορει να πει ο εργοδοτης οτι προεκυψαν προσωρινες αναγκες για προσωπικο κ σε ξαναπροσελαβε για ενα διαστημα.

Στην δικια μου περιπτωση, παραιτηθηκα και συμφωνησαμε να με προσλαβει (υπηρχε εμπιστοσυνη μεταξυ μας) μετα απο δυο εβδομαδες για πεντε μερες με ορισμενου χρονου.Πηγα,δουλεψα, εληξε η πενθημερη συμβαση και ολα οκ με το ταμειο.αυτο εγινε περυσι τον Σεπτεμβριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα παιδια απο οτι καταλαβα τον οαεδ τον νοιαζουν τα εξης : πραγματοποίηση 125 ημερών εργασίας εντός του 14μήνου πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής και πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη πριν από από την έναρξη της επιδότησής του. Απο εκει και περα δεν υπαρχει καποιο προβλημα ακομα και παραιτηση να εχεις παρει απο μια δουλεια που δουλευεις χρονια και αν καποιος αλλο σε προσλαβει και σε απολυσει εστω και για λιγες μερες. Δηλαδη τον νοιαζουν οι προυποθεσεις των μηνών και των ενσημων και ενα χαρτι απολυσης. Η μονη ερωτηση ειναι αν τωρα που εχουν γινει ολα ηλεκτρονικα εχει αλλαξει τιποτα και δεν μπορεσω να βγω ταμειο... Την γαμησα γιατι χρειαζομαι τα λεφτα... 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dioskouros88 είπε

Αρα παιδια απο οτι καταλαβα τον οαεδ τον νοιαζουν τα εξης : πραγματοποίηση 125 ημερών εργασίας εντός του 14μήνου πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής και πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη πριν από από την έναρξη της επιδότησής του. Απο εκει και περα δεν υπαρχει καποιο προβλημα ακομα και παραιτηση να εχεις παρει απο μια δουλεια που δουλευεις χρονια και αν καποιος αλλο σε προσλαβει και σε απολυσει εστω και για λιγες μερες. Δηλαδη τον νοιαζουν οι προυποθεσεις των μηνών και των ενσημων και ενα χαρτι απολυσης. Η μονη ερωτηση ειναι αν τωρα που εχουν γινει ολα ηλεκτρονικα εχει αλλαξει τιποτα και δεν μπορεσω να βγω ταμειο... Την γαμησα γιατι χρειαζομαι τα λεφτα... 😐

Ακριβως.Τι εννοεις οτι γινανε τωρα ηλεκτρονικα;Δεν εχει αλλαξει κατι στον τρομερο κοσμο των λογιστικων/εργασιακων, στην ΕΡΓΑΝΗ δηλωνονταν οι μεταβολες και πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις τις προυποθεσεις με τα ενσημα μη σε νοιαζει τιποτα. Και μια μερα να σε προσλαβει ο γνωστος και να σε διωξει, κλαϊν. Αν θες να σαι τυπικος κανε αυτο που λεει ο chsam , πες του γνωστου να σε παρει για 5 μερες. Βεβαια θα πρεπει να σου κολλησει ενσημα οποτε πρεπει να τα βρειτε μεταξυ σας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης εχω κολλητο λογιστη που μου τα εξηγησε και οκ με καθυσηχασε, κολλητο του πατερα μου οικογενειακο δικηγορο και μια φιλης της μητερας μου που δουλευει μεσα στον οαεδ. Ποιον λετε καλυτερα να ρωτησω και να εμπιστευτω. Πχ την φιλη της μητερας μου απο τον οαεδ ψηλο φοβαμαι να την ρωτησω γιατι οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω ειναι σαν bug η φαση δηλαδη μπαινεις και εσυ στο μαγειρεμα της ολης φασης γιατι χρειαζεσαι το επιδομα αναγκαστικα και παση θυσια... 1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!

Επεξ/σία από dioskouros88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dioskouros88 είπε

Επισης εχω κολλητο λογιστη που μου τα εξηγησε και οκ με καθυσηχασε, κολλητο του πατερα μου οικογενειακο δικηγορο και μια φιλης της μητερας μου που δουλευει μεσα στον οαεδ. Ποιοω λετε καλυτερα να ρωτησω και να εμπιστευτω. Πχ την φιλη της μητερας μου απο τον οαεδ ψηλο φοβαμαι να την ρωτησω γιατι οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω ειναι σαν bug η φαση δηλαδη μπαινεις και εσυ στο μαγειρεμα της ολης φασης γιατι χρειαζεσαι το επιδομα αναγκαστικα και παση θυσια... 1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!

Δεν χρειαζεται να ρωτησεις κανεναν, αφου εχεις τις υπολοιπες προυποθεσεις, καντο δεν θα εχεις προβλημα.Απλα κανε ορισμενου χρονου και θα ειστε και οι δυο ακομα πιο ενταξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...