Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας 2019 σε μία συγκεκριμένη περίπτωση


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, chsam είπε

Ακριβως.Τι εννοεις οτι γινανε τωρα ηλεκτρονικα;Δεν εχει αλλαξει κατι στον τρομερο κοσμο των λογιστικων/εργασιακων, στην ΕΡΓΑΝΗ δηλωνονταν οι μεταβολες και πριν.

Χαχα τιποτα απλα επειδη το ανεφερε ο panosno1com λεω μηπως τωρα που μεταβαλλονται τα πραγματα και προχωρανε παυλα αναπτυσονται ηλεκτρονικα λεω μηπως εχει αλλαξει τιποτα και τελικα την πατησω... Σας ευχαριστω πολυ αδερφια μακαρι να μπορουσα να σας κερασω ολους εναν καφε ή ενα τραπεζι φαγητο. :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είναι επιλογή σου να φύγεις από την δουλειά , δεν μπορείς να απαιτείς να πάρεις χαρτί απόλυσης. 

Ούτε είναι λογικό να ζητάς υπεύθηνη δήλωση  ότι θα σε προσλάβουν σε 28 ημέρες για να σε απολύσουν μετά από άλλες δύο.

Υπάρχουν πράγματα που γίνονται αλλά δεν γράφονται , και πράγματα που γράφονται αλλά δεν γίνονται. 

Θα κάνεις ότι σου είπαν. Αλλιώς κάτσε στην δουλειά μέχρι να σε απολύσουν.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dioskouros88 είπε

Απλα οπως καταλαβαινετε οκ τις εποχες που ζουμε προσαρμοζεσαι απο την στιγμη που βρισκεις μια εταιρεια που σε πληρωνει κανονικα καθε μηνα και δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο, μετα πας με τα νερα της οπως και αν μαγειρευουν τις συμβασεις.

[...]

μου ειπε οτι δεν γινεται με απολυση γιατι ειχα υπογραψει μεχρι 30 Σεπτεμβριου
 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι ενώ φαίνονται απλά τα πράγματα.

Αφού δεν γίνεται πριν τις 30 Σεπτεμβρίου, τότε θα στρογγυλοκάτσεις και θα αράξεις εκεί στη δουλίτσα μέχρι τις 30 (να πάρεις και έναν ακόμα μισθούλη) και μετά τα ξαναλέτε.

Εσύ προσαρμοζόσουν όπως είπες. Τώρα είναι η σειρά τους να προσαρμοστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω για της απαντησεις. Απλα... Ειχαμε μιλησει την Παρασκευη και μου ειχε πει οκ θα σε κανονισω εγω, κατι οτι θα μου εκανε την συμβαση να εληγε τωρα Αυγουστο και θα μου εστελνε και χαρτι απολυσης να βγω ταμειο. Γενικα οι σχεσεις μας ειναι πολυ καλες δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο. Απλα με πηρε σημερα να μου πει (οπως ειπα και παραπανω) οτι δεν γινεται γιατι ειχα υπογραψει για εναν ακομα μηνα και δεν το θυμοταν και οτι το προγραμμα Σεπτρεμβριου εχει παει και στην επιθεωρηση εργασιας και οτι δεν γινεται να με απολυσει γιατι πρεπει να μου δωσει και τον μισθο Σεπτεμβριου γιατι ειμαι δηλωμενος για Σεπτεμβριο. Οκ εγω της ειπα δεν εχω προβλημα αναγκαστικα θα κατσω ενα μηνα ακομα (αν και εχω προβλημα με την υγεια μου θα εκανα υπομονη αλλα και γενικα ειχα μπουχτησει για αυτο ηθελα να φυγω) απλα αυτη μου ειπε οτι ηδη εχει ερθει ατομο στην θεση μου οπου του δειχνουν τη δουλεια κτλ κτλ και οτι δεν γινεται να συνεχισω αλλα εγω που να ξερω αμα ηταν και ηξερα το μελλον (μαλλον θα πηγαινα να παιζα κανα τζοκερ χαχα)... Δηλαδη δεν ειχα καμια απαιτηση και ακομα και που ειμαι χαλια ψυχολογικα και με την υγεια μου ειπα δεν πειραζει θα σφηξω δοντια και θα κανω υπομονη ενα μηνα ακομα, αρα δεν ειχα απαιτησεις ισα ισα το αντιθετο.... Απλα εμπλεξα απο το πουθενα σε ενα φαινομενικα απλο θεμα.... (Επισης γενικα αυτη η εταιρια επειδη σου λεει στην συμβαση δεν σου δινω αποζημιωση, παντα μας εκανε αυτη την εξυπηρετηση δηλαδη σε πρωην συναδελφους σου εδινε κανονικα την απολυση χωρις προβλημα να βγεις ταμειο).

Επεξ/σία από dioskouros88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο randomcat πιο πάνω να κάνεις. Δε γνωρίζω γιατί επείγει να φύγεις από την
δουλειά σου αλλά... παραίτηση - ΟΑΕΔ - έπειτα πρόσληψη - δουλειά δυο τρεις μέρες -  ξανά μανά
απόλυση - ΟΑΕΔ, τον έφαγες το μήνα. Και θα είσαι με τα δυο-τρία μεροκάματα μέχρι να μπουν τα
λεφτά του επιδόματος μετά από σαράντα ημέρες.  Μήπως σε συμφέρει τελικά πιο πολύ να δουλέψεις
αυτό το μήνα και να πληρωθείς κανονικά συν ότι θα πάρεις τη λύση της σύμβασης και δε θα ζοριστείς
με τη χαρτούρα;
Αν επιτρέπετε, τι ένσημο έχεις; Μικτό ή οικοδομικό, ΒΑΕ κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, agrio.imeros είπε

Αυτό που λέει ο randomcat πιο πάνω να κάνεις. Δε γνωρίζω γιατί επείγει να φύγεις από την
δουλειά σου αλλά... παραίτηση - ΟΑΕΔ - έπειτα πρόσληψη - δουλειά δυο τρεις μέρες -  ξανά μανά
απόλυση - ΟΑΕΔ, τον έφαγες το μήνα. Και θα είσαι με τα δυο-τρία μεροκάματα μέχρι να μπουν τα
λεφτά του επιδόματος μετά από σαράντα ημέρες.  Μήπως σε συμφέρει τελικά πιο πολύ να δουλέψεις
αυτό το μήνα και να πληρωθείς κανονικά συν ότι θα πάρεις τη λύση της σύμβασης και δε θα ζοριστείς
με τη χαρτούρα;
Αν επιτρέπετε, τι ένσημο έχεις; Μικτό ή οικοδομικό, ΒΑΕ κτλ;

Ευχαριστω. Σου εστειλα pm. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dioskouros88 είπε

Σας ευχαριστω για της απαντησεις. Απλα... Ειχαμε μιλησει την Παρασκευη και μου ειχε πει οκ θα σε κανονισω εγω, κατι οτι θα μου εκανε την συμβαση να εληγε τωρα Αυγουστο και θα μου εστελνε και χαρτι απολυσης να βγω ταμειο. Γενικα οι σχεσεις μας ειναι πολυ καλες δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο. Απλα με πηρε σημερα να μου πει (οπως ειπα και παραπανω) οτι δεν γινεται γιατι ειχα υπογραψει για εναν ακομα μηνα και δεν το θυμοταν και οτι το προγραμμα Σεπτρεμβριου εχει παει και στην επιθεωρηση εργασιας και οτι δεν γινεται να με απολυσει γιατι πρεπει να μου δωσει και τον μισθο Σεπτεμβριου γιατι ειμαι δηλωμενος για Σεπτεμβριο. Οκ εγω της ειπα δεν εχω προβλημα αναγκαστικα θα κατσω ενα μηνα ακομα (αν και εχω προβλημα με την υγεια μου θα εκανα υπομονη αλλα και γενικα ειχα μπουχτησει για αυτο ηθελα να φυγω) απλα αυτη μου ειπε οτι ηδη εχει ερθει ατομο στην θεση μου οπου του δειχνουν τη δουλεια κτλ κτλ και οτι δεν γινεται να συνεχισω αλλα εγω που να ξερω αμα ηταν και ηξερα το μελλον (μαλλον θα πηγαινα να παιζα κανα τζοκερ χαχα)... Δηλαδη δεν ειχα καμια απαιτηση και ακομα και που ειμαι χαλια ψυχολογικα και με την υγεια μου ειπα δεν πειραζει θα σφηξω δοντια και θα κανω υπομονη ενα μηνα ακομα, αρα δεν ειχα απαιτησεις ισα ισα το αντιθετο.... Απλα εμπλεξα απο το πουθενα σε ενα φαινομενικα απλο θεμα.... (Επισης γενικα αυτη η εταιρια επειδη σου λεει στην συμβαση δεν σου δινω αποζημιωση, παντα μας εκανε αυτη την εξυπηρετηση δηλαδη σε πρωην συναδελφους σου εδινε κανονικα την απολυση χωρις προβλημα να βγεις ταμειο).

Τα πράγματα συνεχίζουν να είναι υπερβολικά απλά.

Είχε πει ότι θα σε κανονίσει για τον Αύγουστο και δεν το έκανε. Ψέματα/δούλεμα ή δεν θυμόταν - μικρή σημασία έχει. Και έπειτα όχι μόνο δεν σε κανόνισε, αλλά σου λέει τώρα να μην κάτσεις για τον μήνα επειδή πήραν άλλο, οπότε λοιπόν είναι απαράδεκτη και δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει. Έπειτα, δεν ξέρω τι πολύ καλές σχέσεις λες ότι έχετε ενώ παράλληλα δεν φαίνεται να τους εμπιστεύεσαι και να τους εκτιμάς (+λες για μαγειρέματα με συμβάσεις) και φαίνεσαι καχύποπτος (και πολύ καλά κάνεις) και εκείνοι δεν μπορούν να σου κάνουν μια απλή εξυπηρέτηση μετά από τρία χρόνια... δεν μου φαίνονται καλές σχέσεις εμένα.

Έπειτα, αφού είναι από εκείνους τους εξυπνάκηδες που βάζουν τους υπαλλήλους να υπογράφουν ότι δεν θα παίρνουν αποζημίωση, οφείλεις και εσύ να κοιτάξεις μόνο τον εαυτό σου. Δεν υπάρχει χώρος για καλοσύνες.

Οπότε κάνε υπομονή για αυτόν το μήνα και πήγαινε στη δουλειά ό,τι και να σου πούνε. Θα σου πουν μην έρχεσαι και ότι έχουν άλλον;;; Θα τους πεις ότι όχι θα έρχομαι γιατί πρέπει να συμπληρώσω τα ένσημα για τον ΟΑΕΔ και δεν θα κάνεις για κανέναν λόγο πίσω. Τι θα κάνουν - θα σε απολύσουν :P ;;; Δεν χρειάζεται καν να ζοριστείς αυτόν το μήνα αφού έχεις ψυχολογικά θέματα. Υποκρίσου όσο μπορείς ότι δουλεύεις και άραζε μέχρι να τελειώσει ο μήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...