Προς το περιεχόμενο

ΜΥΝΗΜΑ Η ΜΗΝΥΜΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας έγραψα σε κείμενο τη λέξη μύνημα και τη διόρθωσαν ως σωστή μήνυμα ....είμαι σχεδόν σίγουρος ότι παλιότερα γραφόταν μύνημα !παρακαλώ για την βοήθεια σας καθώς δεν κατάφερα να βρω κάτι ουσιαστικό στο google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tzoyris7 είπε

καλησπέρα σας έγραψα σε κείμενο τη λέξη μύνημα και τη διόρθωσαν ως σωστή μήνυμα ....είμαι σχεδόν σίγουρος ότι παλιότερα γραφόταν μύνημα !παρακαλώ για την βοήθεια σας καθώς δεν κατάφερα να βρω κάτι ουσιαστικό στο google

Ίσως στην προηγούμενη ζωή σου. Σ' αυτήν το σωστό είναι μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tzoyris7 είπε

καλησπέρα σας έγραψα σε κείμενο τη λέξη μύνημα και τη διόρθωσαν ως σωστή μήνυμα ....είμαι σχεδόν σίγουρος ότι παλιότερα γραφόταν μύνημα !παρακαλώ για την βοήθεια σας καθώς δεν κατάφερα να βρω κάτι ουσιαστικό στο google

Όταν δεν βρίσκεις κάτι στο google συνήθως υπάρχει κάποιος λόγος :D

Επίσης στο google θα έβρισκες αυτό

http://www.koiladatisgnosis.gr/glossologia/top10ortho/

Μήνυμα

Προέρχεται από το ρήμα μηνύω, δηλαδή γνωστοποιώ. Η γραφή μύνημα είναι λανθασμένη.

Χωρίς ίχνος ειρωνείας μην με παρεξηγήσεις :) και εγώ για να είμαι σίγουρος έχω ορθογραφικό έλεγχο στον chrome.

Το συγκεκριμένο το έκανα και εγώ αρκετές φορές λάθος , αλλά πάντα κάτι δεν μου καθότανε καλά όταν το έγραφα

Υ.Γ. βέβαια αναφέρει και το παρακάτω το οποίο δεν το ήξερα 

 

Συγγνώμη

Γράφεται με -γγ- διότι προέρχεται από το ρήμα συγγιγνώσκω: παραδέχομαι, αναγνωρίζω, αναλαμβάνω την ευθύνη, ομολογώ, αποδέχομαι. Το -γγ- όμως προφέρεται ως -γ-, εξ ού και παρατηρείται η λανθασμένη γραφή συγνώμη.

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Όπως είπαν κι οι παραπάνω, πάντα «μήνυμα» γραφόταν. Με «υ» γράφεται η Μύκονος.

Α μπράβο ρε φίλε ,από εκεί μου έχει κολλήσει!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzoyris7 είπε

καλησπέρα σας έγραψα σε κείμενο τη λέξη μύνημα και τη διόρθωσαν ως σωστή μήνυμα ....είμαι σχεδόν σίγουρος ότι παλιότερα γραφόταν μύνημα !παρακαλώ για την βοήθεια σας καθώς δεν κατάφερα να βρω κάτι ουσιαστικό στο google

Ρε man βλεπω απο την μια να λες οτι εισαι σιγουρος, βλεπω απο την αλλη και το 7 στο nickname και μου ερχονται τα παρακατω στο μυαλο, μην με παρεξηγεις:

 

grammatiki.jpg

pano_1.jpg

download.jpg

1327415-1000x600.jpg

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ρε man βλεπω απο την μια να λες οτι εισαι σιγουρος, βλεπω απο την αλλη και το 7 στο nickname και μου ερχονται τα παρακατω στο μυαλο, μην με παρεξηγεις:

  Απόκρυψη περιεχομένων

grammatiki.jpg

pano_1.jpg

download.jpg

Exposed

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...