Προς το περιεχόμενο

Net Applications: Τα Windows 10 διαθέτουν πλέον μερίδιο αγοράς 50% ενώ τα Windows 7 πέφτουν στο 30%


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Jophiel said:

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι λίγο πιο φιλικό το Linux, αλλά θέλει κάποιο χρόνο εκμάθησης, όπως και κάθετι καινούριο.

Δεν λογαριάζεις καθόλου την νοοτροπία ξεβολέματος. Όπως έγραψα πιο πάνω έγινε χαμός για το Start Menu, φαντάσου τι θα γινόταν για ολόκληρο λειτουργικό.

Όνειρο θερινής νυκτός το σενάριο.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giotis1982 είπε

@Jophiel Είσαι άσχετος δυστυχώς και όχι , δεν πιάνουν τα χέρια σου. Ίσως για να αλλάξεις καμιά βρύση. Μέχρι εκεί. 

1) Δεν υπάρχει Enterprise Version των Windows που μπορείς να αγοράσεις έξω από το Volume Licensing. Που πρακτικά σημαίνει σε έπιασαν κότσο για σπασμένο κλειδί στα 100 ευρώ.

2)Το UEFI πρέπει να το ρυθμίσεις για να κάνεις boot. To ίδιο θα σου συμβεί αν πάρεις Laptop με Windows και UEFI και παλέψεις να αλλάξεις το δίσκο. Έχω κλάψει από τα γέλια με τα μαστόρια να καταριούνται την ώρα και τη στιγμή που το πήραν.

3)Καμία σχέση ο Windows Server με ποσοστό ~30% σε σχέση με το Pathetic ποσοστό του Desktop στο Linux.

4).Αν σε όλα αυτά που γράφεις αλλάξεις το Linux με το Windows Phone και το Android με τα Windows απλά σα λέξεις θα δεις τι έγινε στο mobile κομμάτι που απλά το Windows εξαφανίστηκε. 

Τέλος , μπαίνοντας στο τελευταίο εξάμηνο θα ανέβει δραματικά το Windows 10 γιατί τελειώνει η υποστήριξη. Τόσο απλά.

Δεν είμαι άσχετος. Αν θεωρείς ότι είσαι καλύτερος, τότε να το συζητήσουμε, αλλά το "άσχετος" δηλώνει απλά εμπάθεια από μέρους σου. Ελπίζω να μη προσαθούσες να με προσβάλεις, γιατί δεν πιάνει. Λίγο καλύτερος τόνος θα ήταν σημάδι πολιτισμου από μέρους σου. Ας απαντήσω με τη σειρά:

1) Πες το σε αυτούς:

https://www.softwareonlinedeal.com/microsoft-windows-10-enterprise-full-version.html

https://mysoftwarekeys.com/product/windows-10-enterprise-key-buy ή 

https://www.key1024.com/buy-windows-10-enterprise-product-key-64-bit-cheap-price.html και πολλούς άλλους...

Δεν είναι σπασμένα κλειδιά, αλλά μαζικές άδειες. Προσωπικά δε με νοιάζει. Έχω παραστατικό αγοράς σε τυχόν έλεγχο της εφορίας. Αυτό με νοιάζει γιατί είμαι επαγγελματίας και την εφορία, σε τυχόν έλεγχο, τη νοιάζει να υπάρχουν παραστατικά και όχι αν είναι μαζικές άδειες ή όχι. Επιπλέον τα έχεις μπλέξει στο μυαλό σου: άλλο σπασμένο key και άλλο volume licensing. Δεν είναι "σπασμένες άδειες" είναι αγορασμένες ως μαζικές και πωλούνται μία προς μία από το κατάστημα. Μια χαρά γνήσιες είναι. Απορώ πώς δεν το ξέρεις αυτό...

2) Πώς ρυθμίζεις το UEFI; Φώτισέ με. Παρόλα αυτά έτσι κι αλλιώς θα άλλαζα δίσκο, αφού το laptop έχει μηχανικό και εγώ θέλω m2... Αλλά αν έχεις λύση πιο εύκολη από αυτή που κάνω, τότε θα με βοηθούσε.

3) Έχεις μπλέξει το σώβρακο με τη γραβάτα...  Δε σύγκρινα ποτέ Windows Server με desktop Linux. Βρες μου πού το κάνω και βάλε παραπομπή στο σχόλιό μου, αλλιώς μην αναφέρεις πράγματα που δεν έγραψα.

4) Ή είσαι πολύ ευφυής και δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Εξηγησέ την καλύτερα.

Αυτό λέμε: με το στανιό Windows 10 και τα ποσοστά ανεβαίνουν. Σιγά την είδηση.

 

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν λογαριάζεις καθόλου την νοοτροπία ξεβολέματος. Όπως έγραψα πιο πάνω έγινε χαμός για το Start Menu, φαντάσου τι θα γινόταν για ολόκληρο λειτουργικό.

Όνειρο θερινής νυκτός το σενάριο.

Θέλεις να σου πω την ομοιότητα πχ linux mint με Windows 10 σε καθημερινή χρήση; Σχεδόν 100%. Πλέον το linux δε διαφέρει από τα Windows σε καθημερινή χρήση. Το έχω δώσει σε συγγενή μου (οριακά τον λες "χρήστη υπολογιστή") και το χρησιμοποιεί εδώ και 2,5 χωρίς κανένα πρόβλημα. Το γραφικό περιβάλλον είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. πχ δες εδώ:

Πήγαινε μετά τα 6 λεπτά. Στην αρχή έχει και τη "δύσκολη" διαδικασία της εγκατάστασης...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jophiel είπε

Είναι UEFI σκέτο. Δε δουλεύει. Αν το βάλεις legacy δουλεύει, αλλά δεν υποστηρίζεται το secure boot. Αν κάνεις αυτό που γράφω, τότε δουλεύουν όλα άψογα. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Και ξαναλέω ότι δεν χρειάζεται να το κάνεις . Πες μας μοντέλο/α . Η εμπειρία μου βασίζεται στη διανομή AVLinux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jophiel  Δε μπορείς να αγοράσεις Volume Licensing. Δεν πωλείται σε τελικούς χρήστες. Είναι μόνο για εταιρείες που έχουν συμβόλαιο με τη Microsoft και θέλουν μαζική αδειοδότηση. Δε μπορείς να αγοράσεις Volume License και να τις πουλάς μια μια. Η εφορία είναι το ένα κομμάτι, το άλλο κομμάτι είναι η BSA. Εγώ έχω 1000άδες κλειδιά από το MSDN που είναι εκπαιδευτικές. Δε σημαίνει ότι μπορώ να τις πουλήσω.

Για το UEFI πρέπει να δηλώσεις το boot file. Δεν παίζει όπως το BIOS που δηλώνεις το boot order. Πρέπει να ξέρει που είναι το αρχείο για να κάνει boot. Δεν έχει σχέση με τα Windows αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, Jophiel said:
10 hours ago, ThReSh said:

 

Θέλεις να σου πω την ομοιότητα πχ linux mint με Windows 10 σε καθημερινή χρήση; Σχεδόν 100%. Πλέον το linux δε διαφέρει από τα Windows σε καθημερινή χρήση. Το έχω δώσει σε συγγενή μου (οριακά τον λες "χρήστη υπολογιστή") και το χρησιμοποιεί εδώ και 2,5 χωρίς κανένα πρόβλημα. Το γραφικό περιβάλλον είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. πχ δες εδώ:

Δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να μην υπάρχουν αλλαγές για να μην σπάει η ρουτίνα. Κάτι τέτοιο ενοχλεί τρομερά την μάζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να μην υπάρχουν αλλαγές για να μην σπάει η ρουτίνα. Κάτι τέτοιο ενοχλεί τρομερά την μάζα...

Η μάζα ας κάτσει σ'αυτό που της έμαθαν να κάνει.

Το linux - ευτυχώς για μας που το χρησιμοποιούμε - έχει ενεργή ανάπτυξη και έχει έρθει σε ένα πολύ ολοκληρωμένο σημείο, όπου δεν υστερεί σε τίποτα από άλλες πλατφόρμες.

Δεν βρίσκω τον λόγο γιατί πρέπει να κυριαρχεί το linux έναντι των windows. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αν κάποιος χρήστης θέλει να κάνει το switch, πλέον δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

Διανομές όπως το mint, ubuntu, κλπ του τα δίνουν όλα στο πιάτο, έτοιμα. Κι αν αποφασίσει να το ψάξει περισσότερο, μπορεί να φτάσει να χρησιμοποιεί built from scratch διανομές όπως το gentoo.

 

Ο ανίδεος χρήστης (με την καλή έννοια), ακόμα και στα windows δεν μπορεί να κάνει ορθή χρήση, εγκαθιστώντας ότι βρει στο νετ, κολλώντας malware με τη σέσουλα και τρέχει μετά στους μάστορες. Δεν του φταίει κανένα linux και κανένα win ή macos για την αδυναμία του να κάτσει και να μάθει 5 πράγματα γι'αυτό που χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Gentoo85 said:

Η μάζα ας κάτσει σ'αυτό που της έμαθαν να κάνει.

Μα για τη μάζα ουσιαστικά μιλάω με τον Jophiel, αυτό είναι το target της κουβέντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Μα για τη μάζα ουσιαστικά μιλάω με τον Jophiel, αυτό είναι το target της κουβέντας.

Σύμφωνοι. Αλλά είναι γνωστό πως οι μάζες δεν αλλάζουν εύκολα. Και στο συγκεκριμένο target group, ακόμη πιο δύσκολο γιατί οι κατασκευαστές έτοιμων υπολογιστών τους παρουσιάζουν τα προεγκατεστημένα win ως τη μοναδική αλήθεια.

Ακόμα και το macos που πλέον έγινε πιο γνωστό λόγω της έξαρσης δημοτικότητας της apple την τελευταία 10ετία, δεν το καθιστά ελκυστική εναλλακτική στις μάζες (πέραν του κόστους).

Το ζήτημα είναι να μη θεωρούμε ανεπαρκές ένα λειτουργικό, το linux στην προκειμένη, επειδή δεν το αγκάλιασε η μάζα.

Από τη στιγμή που πρόκειται για ολοκληρωμένο σύστημα που δεν του λείπει, κυριολεκτικά, τίποτα.

Το αν συνεχίσει να έχει μονοψήφια ποσοστά χρήσης, δεν μου λέει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2019 στις 8:57 ΜΜ, Balantakos είπε

30% Windows 7....πολυ κριμα....

Τι να πω για το 5% των 8.1....αμα εχει βιτσια ο ανθρωπος...

Αυτο το 5% που λες....αφορα κατι γριουλες και θειτσες που εχουν παρει λαπτοπ ,με 300 ευρω και καρβουνοamd κ...ανοιγουν το λαπτοπ πανε βαζουν τη σπανακοπιτα να γινεται και μετα καθονται στο λαπτοπ παλευουν  να δουν κανα μαιλ η viber και μετα  σκουπισμα...

πιστεψε με.... δεν ξερουν καν την υπαρξη η τι ειναι τα win 10..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2019 στις 5:28 ΠΜ, Jophiel είπε

Το πρόβλημα είναι σε laptop με HDD, με προεγκατεστημένα W10, αν θελήσεις καθαρή εγκατάσταση Linux σε SSD, να σβήσεις τα W10 και να κρατήσεις το HDD για backup. Σε dual boot κανένα πρόβλημα.

Κάντο και θα δεις...

 

Έχεις laptop με HDD και windows 10 και θέλεις να βάλεις SSD με Linux.

Λογικό δεν είναι να βγάλεις τον HDD και να βάλεις τον SSD? Πως αλλιώς θα γίνει?

Εάν εννοείς πχ να προσθέσεις έναν nvme/msata/m2 ssd και να έχεις τον hdd για backup και να σβήσεις παντελώς τα windows, λογικά θα πρέπει να αλλάξεις το boot sequence στο uefi / bios ώστε να διαβάσει πρώτα τον nvme. 

 

Μερικά laptop έχουν μεν θύρα m2/nvme/msata για extra δίσκο αλλά τον βλέπουν σαν usb.....

Εάν έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση είναι σαν προσπαθείς να κάνεις boot από usb και να θες να κάνεις εγκατάσταση λειτουργικού σε άλλο usb δίσκο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει καν νόημα να βάλεις το λειτουργικό στην msata πχ γιατί θα έχεις χαμηλές επιδόσεις.

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σου φταίει η MS αλλά το Hardware limitation της μητρικής.

 

Αν μιλάμε για 1.8 φορμάτ δίσκου τότε αναγκαστικά θα βγάλεις τον HDD και θα βάλεις τον SSD.

 

 

Επεξ/σία από Todoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 ώρες πριν, giotis1982 είπε

@Jophiel  Δε μπορείς να αγοράσεις Volume Licensing. Δεν πωλείται σε τελικούς χρήστες. Είναι μόνο για εταιρείες που έχουν συμβόλαιο με τη Microsoft και θέλουν μαζική αδειοδότηση. Δε μπορείς να αγοράσεις Volume License και να τις πουλάς μια μια. Η εφορία είναι το ένα κομμάτι, το άλλο κομμάτι είναι η BSA. Εγώ έχω 1000άδες κλειδιά από το MSDN που είναι εκπαιδευτικές. Δε σημαίνει ότι μπορώ να τις πουλήσω.

Για το UEFI πρέπει να δηλώσεις το boot file. Δεν παίζει όπως το BIOS που δηλώνεις το boot order. Πρέπει να ξέρει που είναι το αρχείο για να κάνει boot. Δεν έχει σχέση με τα Windows αυτό. 

Φίλε μου. Η πώληση παγίων στοιχείων επιτρέπεται. Το λειτουργικό είναι πάγιο. Αν έχεις εταιρεία μπορείς να αγοράσεις για παράδειγμα 1000 άδειες, να χρησιμοποιήσεις τις 968 και να πουλήσεις τις υπόλοιπες. 

Πώς γίνεται αυτό σε laptop; Πού βρίσκω το αρχείο boot; Έχω τον Hp 15-cx0056wm.

10 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να μην υπάρχουν αλλαγές για να μην σπάει η ρουτίνα. Κάτι τέτοιο ενοχλεί τρομερά την μάζα...

Σωστός. Γι αυτό έγραψα ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι να θέλεις να μάθεις. Είναι πανεύκολο, αλλά όπως κάθε τι νέο, χρειάζεται χρόνο εξοικείωσης.

2 ώρες πριν, Todoras είπε

Έχεις laptop με HDD και windows 10 και θέλεις να βάλεις SSD με Linux.

Λογικό δεν είναι να βγάλεις τον HDD και να βάλεις τον SSD? Πως αλλιώς θα γίνει?

Εάν εννοείς πχ να προσθέσεις έναν nvme/msata/m2 ssd και να έχεις τον hdd για backup και να σβήσεις παντελώς τα windows, λογικά θα πρέπει να αλλάξεις το boot sequence στο uefi / bios ώστε να διαβάσει πρώτα τον nvme. 

Μερικά laptop έχουν μεν θύρα m2/nvme/msata για extra δίσκο αλλά τον βλέπουν σαν usb.....

Εάν έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση είναι σαν προσπαθείς να κάνεις boot από usb και να θες να κάνεις εγκατάσταση λειτουργικού σε άλλο usb δίσκο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει καν νόημα να βάλεις το λειτουργικό στην msata πχ γιατί θα έχεις χαμηλές επιδόσεις.

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σου φταίει η MS αλλά το Hardware limitation της μητρικής.

Αν μιλάμε για 1.8 φορμάτ δίσκου τότε αναγκαστικά θα βγάλεις τον HDD και θα βάλεις τον SSD.

Συμφωνώ. Το θέμα είναι ότι όταν το κάνω δε με αφήνει να bootάρω τα linux, ακόμα κι αν σβήσω τα Windows. Προσπαθεί να ξεκινήσει τα WIndows που δεν υπάρχουν πια...

Δε μου βγάζει καν επιλογή τον m2 στα Bios, αν δε βγάλω τον HDD. Το περίεργο είναι ότι αν κάνω format (linux ή και Windows) βλέπουν τον m2 και εγκαθίστανται κανονικά. Σε κάθε περίπτωση αν, κατά την εκκίνηση πατήσω το f9 (επιλογή boot χωρίς να μπεις στα bios) και διαλέξω τον HDD μου ξεκινάει το Linux (που έχουν εγκατασταθεί στον m2...), αλλά πρέπει να το κάνω ΚΑΘΕ φορά. Αν ρυθμίσω Legacy support στο bios, ξεκινάει κανονικά, αλλά χάνω το secure boot. Αν βγάλω τον HDD, βάλω μόνο του τον m2 και κάνω κανονικά καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού, στη συνέχεια κάνω format τον HDD και τον τοποθετήσω, τότε όλα μια χαρά. Bootάρει κανονικά σε UEFI, με υποστήριξη secure boot και παράλληλη χρήση του HDD σαν backup.

Δε φταίει ο κατασκευάστής, αλλά και αυτός να φταίει (μου έχει συμβει σε μοντέλα HP και Acer και Lenovo...) τότε τα ποσοστά των Windows είναι αναμενόμενα, αν ο χρήστης πρέπει να κάνει σε κάθε νεό laptop αυτή την διαδικασία για να βγάλει τα Windows...

18 ώρες πριν, korakios είπε

Και ξαναλέω ότι δεν χρειάζεται να το κάνεις . Πες μας μοντέλο/α . Η εμπειρία μου βασίζεται στη διανομή AVLinux.

Hp 15-cx0056wm, μεταξύ άλλων... Αλλά ας ξεκινήσουμε με αυτόν. Η εμπειρία μου βασίζεται σε MXlinux, Debian, Ubuntu, Mint, OpenSUSE, fedora και Manjaro. Κανένα τους δεν άλλαξε συμπεριφορά.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jophiel είπε

Φίλε μου. Η πώληση παγίων στοιχείων επιτρέπεται. Το λειτουργικό είναι πάγιο. Αν έχεις εταιρεία μπορείς να αγοράσεις για παράδειγμα 1000 άδειες, να χρησιμοποιήσεις τις 968 και να πουλήσεις τις υπόλοιπες. 

Πώς γίνεται αυτό σε laptop; Πού βρίσκω το αρχείο boot; Έχω τον Hp 15-cx0056wm.

Σωστός. Γι αυτό έγραψα ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι να θέλεις να μάθεις. Είναι πανεύκολο, αλλά όπως κάθε τι νέο, χρειάζεται χρόνο εξοικείωσης.

Συμφωνώ. Το θέμα είναι ότι όταν το κάνω δε με αφήνει να bootάρω τα linux, ακόμα κι αν σβήσω τα Windows. Προσπαθεί να ξεκινήσει τα WIndows που δεν υπάρχουν πια...

Δε μου βγάζει καν επιλογή τον m2 στα Bios, αν δε βγάλω τον HDD. Το περίεργο είναι ότι αν κάνω format (linux ή και Windows) βλέπουν τον m2 και εγκαθίστανται κανονικά. Σε κάθε περίπτωση αν, κατά την εκκίνηση πατήσω το f9 (επιλογή boot χωρίς να μπεις στα bios) και διαλέξω τον HDD μου ξεκινάει το Linux (που έχουν εγκατασταθεί στον m2...), αλλά πρέπει να το κάνω ΚΑΘΕ φορά. Αν ρυθμίσω Legacy support στο bios, ξεκινάει κανονικά, αλλά χάνω το secure boot. Αν βγάλω τον HDD, βάλω μόνο του τον m2 και κάνω κανονικά καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού, στη συνέχεια κάνω format τον HDD και τον τοποθετήσω, τότε όλα μια χαρά. Bootάρει κανονικά σε UEFI, με υποστήριξη secure boot και παράλληλη χρήση του HDD σαν backup.

Δε φταίει ο κατασκευάστής, αλλά και αυτός να φταίει (μου έχει συμβει σε μοντέλα HP και Acer και Lenovo...) τότε τα ποσοστά των Windows είναι αναμενόμενα, αν ο χρήστης πρέπει να κάνει σε κάθε νεό laptop αυτή την διαδικασία για να βγάλει τα Windows...

Hp 15-cx0056wm, μεταξύ άλλων... Αλλά ας ξεκινήσουμε με αυτόν. Η εμπειρία μου βασίζεται σε MXlinux, Debian, Ubuntu, Mint, OpenSUSE, fedora και Manjaro. Κανένα τους δεν άλλαξε συμπεριφορά.

Λάθος , η Microsoft δε σου πουλάει το λειτουργικό. Σου παρέχει την άδεια να το χρησιμοποιήσεις. Από τη στιγμή που πλήρωσες ΦΠΑ για την εφορία δεν είσαι παράνομος. Είσαι όμως παράνομος για την χρήση που κάνεις από την εταιρεία. Και δεν υπάρχει Enterprise που να μπορείς να αγοράσεις από ράφι. Πρέπει να είναι με συμβόλαιο στο όνομά σου. 

Για το UEFI θα πρέπει να περάσεις πρώτα τα boot records. Συνήθως στο UEFI έχει ένα κουμπί που λέει Add boot option ή record. Όταν το πατήσεις θα σου βγάλει τους δίσκους που έχουν λειτουργικό. Διαλέγεις το νέο δίσκο και μετά απλά το μετακινείς θέση , πάνω κάτω ανάλογα ποιο θέλεις να ξεκινήσεις.

 

Δες αυτό το λινκ https://askubuntu.com/questions/244261/how-do-i-get-my-hp-laptop-to-boot-into-grub-from-my-new-efi-file

Ο τύπος το περιγράφει. Πρέπει να προστεθει το boot option \efi\ubuntu\grubx64.efi  

Προφανώς και είναι για Ubuntu αυτό αλλά καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jophiel είπε

Συμφωνώ. Το θέμα είναι ότι όταν το κάνω δε με αφήνει να bootάρω τα linux, ακόμα κι αν σβήσω τα Windows. Προσπαθεί να ξεκινήσει τα WIndows που δεν υπάρχουν πια...

Δε μου βγάζει καν επιλογή τον m2 στα Bios, αν δε βγάλω τον HDD. Το περίεργο είναι ότι αν κάνω format (linux ή και Windows) βλέπουν τον m2 και εγκαθίστανται κανονικά. Σε κάθε περίπτωση αν, κατά την εκκίνηση πατήσω το f9 (επιλογή boot χωρίς να μπεις στα bios) και διαλέξω τον HDD μου ξεκινάει το Linux (που έχουν εγκατασταθεί στον m2...), αλλά πρέπει να το κάνω ΚΑΘΕ φορά. Αν ρυθμίσω Legacy support στο bios, ξεκινάει κανονικά, αλλά χάνω το secure boot. Αν βγάλω τον HDD, βάλω μόνο του τον m2 και κάνω κανονικά καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού, στη συνέχεια κάνω format τον HDD και τον τοποθετήσω, τότε όλα μια χαρά. Bootάρει κανονικά σε UEFI, με υποστήριξη secure boot και παράλληλη χρήση του HDD σαν backup.

Δε φταίει ο κατασκευάστής, αλλά και αυτός να φταίει (μου έχει συμβει σε μοντέλα HP και Acer και Lenovo...) τότε τα ποσοστά των Windows είναι αναμενόμενα, αν ο χρήστης πρέπει να κάνει σε κάθε νεό laptop αυτή την διαδικασία για να βγάλει τα Windows...

Hp 15-cx0056wm, μεταξύ άλλων... Αλλά ας ξεκινήσουμε με αυτόν. Η εμπειρία μου βασίζεται σε MXlinux, Debian, Ubuntu, Mint, OpenSUSE, fedora και Manjaro. Κανένα τους δεν άλλαξε συμπεριφορά.

 

2 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Για το UEFI θα πρέπει να περάσεις πρώτα τα boot records. Συνήθως στο UEFI έχει ένα κουμπί που λέει Add boot option ή record. Όταν το πατήσεις θα σου βγάλει τους δίσκους που έχουν λειτουργικό. Διαλέγεις το νέο δίσκο και μετά απλά το μετακινείς θέση , πάνω κάτω ανάλογα ποιο θέλεις να ξεκινήσεις.

Δες αυτό το λινκ https://askubuntu.com/questions/244261/how-do-i-get-my-hp-laptop-to-boot-into-grub-from-my-new-efi-file

Ο τύπος το περιγράφει. Πρέπει να προστεθει το boot option \efi\ubuntu\grubx64.efi  

Προφανώς και είναι για Ubuntu αυτό αλλά καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις.

Ακριβώς όπως λέει ο giotis1982.

To MBR σου ειναι στον HDD. προφανώς και παραμένει εκει όταν κάνεις εγκατάσταση τα Linux στον m2. (default installation).

Όταν αφαιρείς εντελως τον HDD δημιουργείται καινουργιο MBR με την εγκατάση του οποιοδηποτε OS στον μοναδικό δίσκο (m2).

Αν βάλεις μετά και τον HDD με το πχ αρχικά εγκατεστημένο λειτουργικό τοτε έχεις 2 δισκους με MBR. Η μητρική σου από default βλέπει τον 2.5 και όχι τον m2.

Το optimum configuration για τετοια laptop είναι 2.5 SSD + M2 για δευτερέυον δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...