Προς το περιεχόμενο

Μόνο ένα μικρό ποσοστό των 3ης γενιάς AMD Ryzen CPUs «πιάνει» τις διαφημιζόμενες συχνότητες «boost»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Razor333 είπε

To 2025 λογικα θα βγει το πρωτο τετραπυρηνο 7nm της intel, χαμος θα γινει.

Επισημες Φημες λενε οτι η Intel εβγαλε ΗΔΗ κατω απο τα 7 νανομετρα ... πλησιασε τοσο πολυ το τα 0 νανο που δεν τα βλεπαν  να τα βγαλουν απο το φουρνο. Ετσι πηραν την αποφαση να ξαναφτιαξουν τα ιδια  10-12 νουμερακι booσταρισμενα . (* με αλλη μητρικη να μην λενε οτι αντιγραφουν την ΑΜΔ)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, busellatos είπε

Επισημες Φημες λενε οτι η Intel εβγαλε ΗΔΗ κατω απο τα 7 νανομετρα ... πλησιασε τοσο πολυ το τα 0 νανο που δεν τα βλεπαν  να τα βγαλουν απο το φουρνο. Ετσι πηραν την αποφαση να ξαναφτιαξουν τα ιδια  10-12 νουμερακι booσταρισμενα . (* με αλλη μητρικη να μην λενε οτι αντιγραφουν την ΑΜΔ)

Τωρα που ειπες ΑΜΔ, που ειναι ο τρελος "ποτε ξανα αμδ" ????? ΛΟΛΟΛ!!! Τον βλεπω που ερχεται γκαζομενος!!!! Κανει κατι γαργαρες γιατι στραβοκαταπιε την κασσετα κ ερχεται λεμε!!! 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το video πάντως έλεγε ότι αυτό το έκανε η intel,όλοι όσοι τώρα λένε ότι δεν έγινε και τίποτα θα ζήταγαν να γίνει επιστράτευση για να βομβαρδιστούν τα κεντρικά της γραφεία....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Αν το video πάντως έλεγε ότι αυτό το έκανε η intel,όλοι όσοι τώρα λένε ότι δεν έγινε και τίποτα θα ζήταγαν να γίνει επιστράτευση για να βομβαρδιστούν τα κεντρικά της γραφεία....

Μπα. Στο συγκεκριμενο θεμα επι Ιντελ πιο παλια δεν εγινε τιποτα. 

Το θεμα ειναι παλιο. Ακομα κ η ιδια η ιντελα δινει οδηγιες πως να προσπαθησεις να το πολεμισεις.

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000029339/processors/intel-core-processors.html

Οσοι χαιρονται τωρα, απλα δεν εχουν αρκετη πειρα απο cpus. Δεν λεει τιποτα καινουργιο το βιντεακι σημερα.

https://www.dell.com/community/XPS/Why-does-the-i7-8750H-processor-not-work-at-full-power/td-p/6184971

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμμ οκ 3κ ανά όλον τον κόσμο δεν είναι και το πιο αξιόπιστο δείγμα,όμως αν υπάρχει κάποιο θέμα με κάποια συγκεκριμένα μοντέλα,πρέπει να βγει η AMD και να αναφερθεί σε αυτό,πάντος δεν λέει και πολλά έτσι όπως είναι η είδηση,αφού πάρα πολλοί απλοί χρήστες δεν ξέρουν να μπουστάρουν σωστά το hardware τους,εκτός αν είναι αυτόματο η το πολύ one button διαδικασία. 

Γενικά  φαίνεται πως δεν έχουν σωστούς Booστηδες :D.

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην "πιάτσα" ακούγεται πως το πρόβλημα της intel δεν είναι ότι δεν έχει cpu στα 10nm αλλά δεν πιάνουν καλά ρολόγια με αποτέλεσμα λόγο χαμηλής συχνότητας να μην αποδίδουν πολύ καλύτερα από τους 14nm, το ίδιο είχε πάθει και στο παρελθόν με την Πέμπτη γενιά επεξεργαστών η intel που ήταν τα ίδια με την τετάρτη και ίσως χειρότερα αν κάποιος έκανε σύγκριση σε έναν overclocked 4790K και σε έναν 5775, o δεύτερος έκανε ελάχιστο overclock. Αυτό έπαθε και η amd τώρα τα 7nm μέχρι να βελτιώσουν λεπτομέρειες στο σχεδιασμό δεν πιάνουν μεγάλα ρολόγια όμως με βελτιώσεις θα ανεβάσουν. Για την ώρα ψήνονται για πλάκα αν ανεβάσεις λίγο τα ρεύματα.

Μη μου γράψετε για link κτλ στο hwbot τα λένε όσοι είναι κοντά σε εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της μέτρησης.

To max boost στο auto με πόσους πυρήνες ανοιχτούς?

Πχ αυτή την στιγμή τρέχω i5 3570 με ενα load 65-75 στη cpu και είμαι κάτω απο το μέγιστο multi ανα 1χ ή 2χ (παίζει το νούμερο στο cpuz).

Τι σημαίνει αυτό ότι έπρεπε να δουλευει σαν μονοπύρινος με 200 mherz παραπάνω για να είμαι χαρούμενος?

Η αλήθεια είναι πως τώρα που υπάρχουν παραπάνω επεξεργαστές απο ότι στο παρελθόν να κάθονται, η cpu πρέπει να ΄χει την ευελιξία να δίνει ότι χρειάζεται σε single core η multicore ανάλογα με τις συνθήκες που απαιτεί το software ανα πάσα στιγμή και χωρίς να σπαταλά άσκοπα ενέργεια.   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως μολις πουλησα οσο-οσο τον 3600 γιατι δεν με μπουσταρε στον 5-6 τον πυρηνα και πηρα με τα ιδια λεφτα I3 και τωρα μπουσταρω   στον 1-2 ( τελος ως εδω) οσο λεει το κουτι απεξω( ωχ το πεταξα 10 χρονια εγραφε 2core και το βαρεθηκα) .Δοξαζω τον μεταφραστη και το ιντσομνια που με ενημερωσε αμεσα ... επισης πολλα ευχαριστω στην μανα μου που με βοηθησε να κανω username και ευχομαι παγκοσμια Ειρηνη στην Ειρηνη την φιλη μου , που δεν της μιλαω γιατι αυτη με εβαλε να παρω αλφα μη δελτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, busellatos είπε

Εγω παντως μολις πουλησα οσο-οσο τον 3600 γιατι δεν με μπουσταρε στον 5-6 τον πυρηνα και πηρα με τα ιδια λεφτα I3 και τωρα μπουσταρω   στον 1-2 ( τελος ως εδω) οσο λεει το κουτι απεξω( ωχ το πεταξα 10 χρονια εγραφε 2core και το βαρεθηκα) .Δοξαζω τον μεταφραστη και το ιντσομνια που με ενημερωσε αμεσα ... επισης πολλα ευχαριστω στην μανα μου που με βοηθησε να κανω username και ευχομαι παγκοσμια Ειρηνη στην Ειρηνη την φιλη μου , που δεν της μιλαω γιατι αυτη με εβαλε να παρω αλφα μη δελτα .

επειδη δεν εκανες delid, αλλιως ποτε δεν ξερεις

25 λεπτά πριν, drakoulis είπε

Πάντως στην "πιάτσα" ακούγεται πως το πρόβλημα της intel δεν είναι ότι δεν έχει cpu στα 10nm αλλά δεν πιάνουν καλά ρολόγια με αποτέλεσμα λόγο χαμηλής συχνότητας να μην αποδίδουν πολύ καλύτερα από τους 14nm, το ίδιο είχε πάθει και στο παρελθόν με την Πέμπτη γενιά επεξεργαστών η intel που ήταν τα ίδια με την τετάρτη και ίσως χειρότερα αν κάποιος έκανε σύγκριση σε έναν overclocked 4790K και σε έναν 5775, o δεύτερος έκανε ελάχιστο overclock. Αυτό έπαθε και η amd τώρα τα 7nm μέχρι να βελτιώσουν λεπτομέρειες στο σχεδιασμό δεν πιάνουν μεγάλα ρολόγια όμως με βελτιώσεις θα ανεβάσουν. Για την ώρα ψήνονται για πλάκα αν ανεβάσεις λίγο τα ρεύματα.

Μη μου γράψετε για link κτλ στο hwbot τα λένε όσοι είναι κοντά σε εταιρείες.

υπαρχει θεμα με τα 7nm, γιατι ενω κατεβαινεις σε μεγεθος οποτε στουμπωνεις περισσοτερα transistors στο ιδιο χωρο. Δεν μπορεις να ανεβασεις ευκολα συχνοτητες λογω heat concentration που το κανει ποιο ευκολο να ανεβασει θερμοκρασιες. εν ολιγης ναι μεν ποιο efficient, αλλα μεγαλυτερες θερμοκρασιες σε μικροτερο χωρο για να κανεις cooling. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, ikaruga24 said:

Ο δικός μου ryzen 2600 πάντως δόξα τω Θεό ότι λέει κάνει. 3.9 τρέχει μόνος του χωρίς να κάνω τίποτα. 

Δεν είναι 3ης γενιάς όμως, μόνο γι' αυτούς μιλάει η είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...