Προς το περιεχόμενο

Μόνο ένα μικρό ποσοστό των 3ης γενιάς AMD Ryzen CPUs «πιάνει» τις διαφημιζόμενες συχνότητες «boost»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, coffeex είπε

Σταματήστε  τους τσακωμούς και δείτε την γκόμενα του D. που παίζει σε τσόντες.  😁 

Επίσης θέλω σχόλιο από @KilliK   

ποιος ειναι ο D? και ποια ειναι η γκομενα του;

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

ποιος ειναι ο D?

Ο τύπος στο video.

Σε αρκετά videos έχει και το insta της κοκκινομάλλας

Δεν βάζω το link της σελίδας της γιατί είναι XXX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, coffeex είπε

Ο τύπος στο video.

Σε αρκετά videos έχει και το insta της κοκκινομάλλας

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν βάζω το link της σελίδας της γιατί είναι XXX

να δω. αμαν, αυτος μεχρι και την γκομενα του εχει κανει overclocked. πολυ δυνατες επιδοσεις. 😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apleistos_gatos είπε

Παρόλο που λένε ότι 1.5V spike για 1ms είναι ασφαλής, άνθρωποι που δούλεψαν με Zen+ λένε ότι οι Ryzen 2000 σκοτώνονται σε 3 μήνες στα 1.4V, ασχέτως θερμοκρασίας, και από ότι μας είπε ο The Stilt, για max load, η max ασφαλής τάση για Ζεν 2 είναι στα 1.325V. Δεν νομίζω να είναι όλα Αποκάλυψη Ιωάννη, για αυτό μέχρι να βγουν καθαρά αποτελέσματα θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό.

Τέλος πάντων, κρίμα που η AMD έκανε αυτή την γκάφα. Επρεπε να ξέρουν καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Τον 2700Χ έχω με PBO οπότε λογικά το πιάνει το 1.4v και τον έχω από το release δηλαδή 1 έτος, άμα είχε καεί δεν θα είχα PC 😛 με stock cooler κιόλλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apleistos_gatos είπε

Ας είμαστε ρεαλιστικοί, με το αρνητικό ΑΕΠ που έχει η Ελλάδα, ούτε μαχαίρια μπορούμε να αγοράσουμε, και περιμένεις πυραύλους; 🤣

Πας κάπου με αυτή την λογική. Παρόλο που λένε ότι 1.5V spike για 1ms είναι ασφαλής, άνθρωποι που δούλεψαν με Zen+ λένε ότι οι Ryzen 2000 σκοτώνονται σε 3 μήνες στα 1.4V, ασχέτως θερμοκρασίας, και από ότι μας είπε ο The Stilt, για max load, η max ασφαλής τάση για Ζεν 2 είναι στα 1.325V. Δεν νομίζω να είναι όλα Αποκάλυψη Ιωάννη, για αυτό μέχρι να βγουν καθαρά αποτελέσματα θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό.

Τέλος πάντων, κρίμα που η AMD έκανε αυτή την γκάφα. Επρεπε να ξέρουν καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Ειμαι στα 1.5 πανω απο 7 μηνες. Δεν βλεπω καποιo downgrade σε benchmarks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το άρθρο το διάβασα και πριν δέκα μέρες περίπου κάπου αλλα δεν θυμάμαι που , και το πέρασα στο έτσι σαν ραδιο αρβυλα , λέω θα πληρώσανε τον πιτσιρικα οι άλλοι γιατί ζορίζονται ,  ωστόσο κλαιν μαιν και πραγματικότητα να είναι , ανοχές τις τάξης τον συν/πλην 3% υπάρχουνε παντού στα ηλεκτρονικά φυσιολογικό το βρίσκω , κάπου εκεί είδα και κάτι τυχερούς που κλοκαρουνε και παραπάνω κιόλας

Επεξ/σία από TELE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελεγαν οι γεροντες.

Τι τα θελαμε τα 6/12 core ,ειδατε τι παθαμε,μια χαρα και 2 πυρηνες ειμασταν με τα 2/4 της Intel τοσα χρονια. Τωρα εχουμε enterprise προβληματα και δωσαμε και 400€ για cpu/mobo/ram .  Να μαζευτουμε να κανουμε μηνυση και μετα θα ακολουθησει πορεια διαμαρτυριας στην παραλια ."Δεν μπουσταρει ,δεν μπουσταρει πηρα παλι 2 πυρήνα να γουσταρει"

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, coffeex είπε

Σε αρκετά videos έχει και το insta της κοκκινομάλλας

Καλα μιλαμε.... Οχι αεροδρομιο απλα.... Μπαικονουρ τον εκανε τον πισινο της η κοκκινομαλα! 

Μαλιστα... Ο Der εχει αδυναμια στα εκφυλα χαχαχα!!! Το ειδαμε κ αυτο. 

Επαγγελματιας κλοκας με πορνοσταρ γκομενα. Πλακα εχει. Στα χρονια που φτασαμε καλο ειναι να υποψιαζομαστε κ δεσμους για το viewing κ μονο (μου φερνεις πελατεια απο σενα- σου δινω απο μενα- ανεβαινουμε μαζι). Δεν θα επεφτα απ τα συνεφα να εβλεπα σε λιγο καιρο τον φιλτατο Derbauer με αλλη "σταρ" απο τα social κ αυτην με αλλον youtuber. Οτι κανουν κ οι καθηστερημενοι του Χολλυγουντ κ των απανταχου τηλε-μιντια. Αν αποδειχτει κατι τετοιο κ δεν ειναι απλα "μια κοντρα για να νευριασει η μαμα".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ η πλειοψηφια αναφερει χασουρα της ταξης των 25Mhz. Ενταξει παιδια. 25Mhz, μπορει να φταινε 100 διαφορετικα πραγματα. μητρικες, ψυξη, κακο airflow, ρυθμισεις κτλ. Ας χαλαρωσουμε λιγουλακι. Σε ολες τις σειρες των CPU συμβαινει αυτο ανεξαρτητως εταιρειας. Δεν μ κραταει 4100 μου κραταει 4075, ΤΟ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΤΩΡΑ. Προχωραμε.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, busellatos είπε

Τα ελεγαν οι γεροντες.

Τι τα θελαμε τα 6/12 core ,ειδατε τι παθαμε,μια χαρα και 2 πυρηνες ειμασταν με τα 2/4 της Intel τοσα χρονια. Τωρα εχουμε enterprise προβληματα και δωσαμε και 400€ για cpu/mobo/ram .  Να μαζευτουμε να κανουμε μηνυση και μετα θα ακολουθησει πορεια διαμαρτυριας στην παραλια ."Δεν μπουσταρει ,δεν μπουσταρει πηρα παλι 2 πυρήνα να γουσταρει"

Τα έχουνε γράψει οι περισσότεροι από το launch (και σε αυτό το forum), αν παρακολουθείται τα αντίστοιχα thread. Όπως διαφήμισαν τα ST ρολόγια ήταν στα όρια της παραπλάνησης για να μη πω καμία χειρότερη κουβέντα.. Καθαρά μαρκετινίστικα κολπάκια με ολίγον τι από βέλτιστα σενάρια (καλή ψύξη, μητρική με agesa που "δίνει" και κυρίως jack pot στο silicon lottery έστω και για αυτά τα καλά 2 cores που τραβάνε) και αρκετή "σάλτσα" ελεύθερη προς μετάφραση (τα ίδια τα windows, τα background tasks ακόμα και τα προγράμματα που κάνεις monitoring απασχολούν κάποια threads οπότε ανάλογα και το απειροελάχιστο αυτό load τα ρολόγια παίζουν συνέχεια και δε μένουν ποτέ σταθερα). Το αστείο είναι ότι μιλάμε για μια γκάμα 50-100 Mhz τις περισσότερες φορές που προφανώς είναι μέσα στα όρια του silicon lottery.Το ζητούμενο που είναι το all around performance είναι άψογο στους 3xxx. H πικρή αλήθεια είναι ότι αυτά τα τσιπάκια μπουστάρουν από μαμά κοντά στο βέλτιστο oc και για αυτό βλέπουμε αυτές τις διακυμάνσεις στα δείγματα και το 0 overclockability σε αντίθεση με της προηγούμενες γενιές. Κάποια τσιπάκια είναι καλύτερα από κάποια άλλα. H AMD διαφημίζει τα cherry picked σαν standard. Αυτό είναι το foul της.

Όσο για τη μπλε χωλή και τη μνήμη χρυσόψαρου που διακρίνω από πολλούς εδώ (εξαιρούνται οι βαμμένοι που πετάν ακόμα χαρταετό στο στρυμφοχωριό) υπάρχει καλύτερα καμιά μαντινάδα.

 

Του Μανωλιού του τάζανε,

ρύζι που δε μπουστάρει,

200 γιούρια έδωσε,

7350k στα 5 τσίσαχερτζ ,

τα βλέπει και γουστάρει.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, coffeex είπε

Ο τύπος στο video.

Σε αρκετά videos έχει και το insta της κοκκινομάλλας

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν βάζω το link της σελίδας της γιατί είναι XXX

 

single λεει παντως στο προφιλ της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...