Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέκαθεν είμαι πελάτης της ΔΕΗ αλλά μιας και τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί ο κατάλληλος ανταγωνισμός σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αλλάξω πάροχο.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία ή ενδεχομένως κάποια που θα έπρεπε να αποφύγω?
Οι ανάγκες μου είναι μικρές. Οι λογαριασμοί κυμαίνονται περίπου στα 250-300 ευρω ανα τετράμηνο  

*Επίσης οι απόψεις, από φίλους και γνωστούς, διίστανται. Άλλοι μου λένε ότι αξίζει, άλλοι πως μετά το πέρας μερικών μηνών(και μάλλον μετά τη λήξη κάποιων προσφορών που έχεις σαν νέος πελάτης) οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες με αυτές της ΔΕΗ και τέλος υπάρχουν και μερικοί μου με συμβούλεψαν να το αποφύγω. Ίσως υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από @taraxia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην ZENITH δίνω 0.0899 την kWh και έκπτωση συνέπειας 15% και έκπτωση dual energy γιατί έχω και αέριο. Υπάλληλος της ΔΕΗ έρχεται και μετράει κανονικά. Μέχρι στιγμής κανένα θέμα. Να δω όταν λήξει το συμβόλαιο τι προσφορά θα προτείνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, runner1960 είπε

Δηλαδή, μέχρι 800 kWh το τετράμηνο ?

Ναι! Συμφωνα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό έχω 829 kWh από μάρτιο έως ιούλιο.

43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ στην ZENITH δίνω 0.0899 την kWh και έκπτωση συνέπειας 15% και έκπτωση dual energy γιατί έχω και αέριο. Υπάλληλος της ΔΕΗ έρχεται και μετράει κανονικά. Μέχρι στιγμής κανένα θέμα. Να δω όταν λήξει το συμβόλαιο τι προσφορά θα προτείνουν..

Δυστυχώς στο Ηράκλειο Κρήτης δεν έχει φυσικό αέριο... ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler

Δεν ειμαι από την Κοζάνη και δεν δουλεύω στη ΔΕΗ επειδή όμως έχω πολλούς γνωστούς εκεί σε ενημερώνω ότι η Πτολεμαΐδα εχει ογκολογικο Νοσοκομείο. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν καταδικαστεί να φλερτάρουν με το Καρκίνο. Και οι πρωτευουσιανοι της υπόλοιπης Ελλάδας δεν θέλουν τις ανεμογεννητριες γιατι χαλάνε το οικοσύστημα. Θύματα είναι φίλε μου όχι χωριάτες.

 

  • Like 21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ciyo είπε

μακρια απο την χρεωκοπημενη δεη. δε δεχομαι να πληρωνω εχω τους χωριατες εκει στην κοζανη που παιρνουν 6000 μισθο.

Κι εγώ θέλω να πετάξω στον καιάδα μερικούς καραγκιόζιδες πολιτικούς αλλά δεν καταδικάζω 5 εκ. αθνρώπους επειδή τυγχάνει να βρίσκεται η βουλή στην αθήνα

  • Like 7
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ είναι φθηνότερος παροχοσ. Και οι άλλοι από την ΔΕΗ παίρνουν απλά βάζουν κάτι προσφορές. Αν είσαι όμως καλοπληρωτης την παίρνεις και από ΔΕΗ τη προσφορά. Όλα τα υπόλοιπα είναι μουφα. Μπορεί να σου κάνουν έναντι στο έναντι και να χαίρεσαι και στο τέλος να σκάει το πραγματικό πόσο. Επίσης όσο και αν ψάξεις κάνεις μα κανείς δεν δίνει την ελαστικότητα της ΔΕΗ αν δεν πληρώσεις. 

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ciyo είπε

ακριβως επιδη δινει "ελαστικοτητα", δηλαδη αφηνει ρευματοκλευτες και κατσαπλιαδες που δεν πληρωνουν, ΕΧΩ ΦΥΓΕΙ απο δεη

Τι να σου πω άδικο δεν έχεις. Δεν είναι πάντως όλοι κατσπλιαδες. Κάποιοι ζορίζονται πραγματικά και βγαίνουν ίσα ίσα. Εχει  και κάτι  ελεύθερους επαγγελματίες με μαγαζάκια (η καλύτερα υπαλλήλους του κράτους) που δεν μπορούν να δίνουν τα 500ρια έτσι.Παράταση σε παράταση στο χρέος τελικά το κάναν δόσεις που πάλι θα πληρώσουν. Για το θέμα με τους ρευματοκλευτες συμφωνώ οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι κάτι βαριεστημενα κορμιά που κάνουν τους πυροσβέστες στην Ελλάδα και τους δημόσιους υπαλλήλους να φαντάζουν οικαδες. Μιλάμε τέτοια χρεπια. Που να βγουν αυτοί να κάνουν μετρήσεις και ελέγχους. Εγώ απάντησα στο Θέμα ανταγωνισμού ότι αν είσαι οκ και πληρώνεις στην ώρα σου είναι μια από τα ίδια με την ΔΕΗ όλοι οι παροχοι και ας ταζουν λαγούς. Έχει αναλυθεί και αρκετά στο ειδικό θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, di maria kun είπε

Η ΔΕΗ είναι φθηνότερος παροχοσ. Και οι άλλοι από την ΔΕΗ παίρνουν απλά βάζουν κάτι προσφορές. Αν είσαι όμως καλοπληρωτης την παίρνεις και από ΔΕΗ τη προσφορά. Όλα τα υπόλοιπα είναι μουφα. Μπορεί να σου κάνουν έναντι στο έναντι και να χαίρεσαι και στο τέλος να σκάει το πραγματικό πόσο. Επίσης όσο και αν ψάξεις κάνεις μα κανείς δεν δίνει την ελαστικότητα της ΔΕΗ αν δεν πληρώσεις. 

Κανεις λάθος, δεν παίρνουν όλοι από τη ΔΕΗ ρεύμα. Υπάρχουν 3 που παράγουν το δικό τους 

Η έκπτωση από τη ΔΕΗ για τους καλοπληρωτες ήταν 15% ύστερα έγινε 10% και τώρα πλέον από προχτές έγινε 5% αντί να τιμωρούν αυτούς που δεν πληρώνουν, τιμωρουν τους καλοπληρωτες.

Με τη νέα kWh στη ΔΕΗ που έφτασε το 0.11 όλες οι εταιρίες συμφέρουν πιο πολύ. Πολλές δίνουν τη kWh στο 0.66.

Συγγνώμη αλλά σχεδόν έχουμε 2020 ανοίξτε λίγο το μυαλό σας και ψαχτειτε.  Εκτός και αν είστε υπερήλικες η δουλεύετε στη ΔΕΗ. 

Όσο για τον topic starter ψάξε ποια εταιρία σου δίνει χαμηλότερη kWh με το χαμηλότερο πάγιο άμα μήνα. Κάνε τα μαθηματικά με τις kWh που καις συν το πάγιο και διάλεξε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ συμφέρει μόνο για τους κακοπληρωτές!!

Απο εκεί και πέρα αναλόγως την κατανάλωση σου βρίσκεις τι σε συμφέρει. Το καλύτερο είναι να πηγαίνεις σε προγράμματα χωρίς δέσμευση για να μπορείς να αλλάζεις ανα χρόνο (Οι εταιρίες βγάζουν κάποια στιγμή προγράμματα κράχτες για να μαζέψουν πελάτες).

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Η ΔΕΗ συμφέρει μόνο για τους κακοπληρωτές!!

Απο εκεί και πέρα αναλόγως την κατανάλωση σου βρίσκεις τι σε συμφέρει. Το καλύτερο είναι να πηγαίνεις σε προγράμματα χωρίς δέσμευση για να μπορείς να αλλάζεις ανα χρόνο (Οι εταιρίες βγάζουν κάποια στιγμή προγράμματα κράχτες για να μαζέψουν πελάτες).

Δεν συμφωνώ στο κάθε χρόνο. Με τις νέες αυξήσεις στη ΔΕΗ σιγά σιγά θα αυξηθούν τα τιμολόγια και στις άλλες εταιρίες. Του χρόνου σίγουρα δεν θα υπάρχουν τόσο καλές τιμές όσο αυτή τη περίοδο.

Μακάρι να έκλεινα και για 10 χρόνια αυτή τη στιγμή σε 2 - 3 σοβαρές εταιρίες που δίνουν πολύ καλά προγράμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα να αλλάζεις απαραίτητα απλά να ψάχνεσαι. Πχ εγώ είχα ξεκινήσει με elpedison και πριν κανα εξάμηνο πήγα voltera που είχε καλή προσφορά. Τώρα το πρόγραμμα που πήγα το έχει καταργήσει και το νέο της δεν συμφέρει (άλλαξε και την ΟΤΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι της αποψης πως οσο υπαρχει αυτο το τραγικο καθεστως με την ρητρα οτσ καμμια ιδιωτικη εταιρια δεν συμφαιρει καθως ανα πασα στιγμη οσα τους λειπουν στα παιρνουν μαζεμενα με το να χρεωσουν ρητρα οτσ δεν μπορεις να ξερεις αν τελικα θα κερδισεις κατι και ποσο στην τσεπη σου καθως εξαρτατε ξεκαθαρα απο την εκαστοτε εταιρια και ποσο θελει να σε αρμεξει μεσω της ρητρας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, StormGr said:

Δεν συμφωνώ στο κάθε χρόνο. Με τις νέες αυξήσεις στη ΔΕΗ σιγά σιγά θα αυξηθούν τα τιμολόγια και στις άλλες εταιρίες. Του χρόνου σίγουρα δεν θα υπάρχουν τόσο καλές τιμές όσο αυτή τη περίοδο.

Μακάρι να έκλεινα και για 10 χρόνια αυτή τη στιγμή σε 2 - 3 σοβαρές εταιρίες που δίνουν πολύ καλά προγράμματα.

Δεν νομίζω ότι θα αυξηθουν επειδή τις αυξησε η ΔΕΗ αλλά επειδή θα αλλάξουν οι τιμές ΝΟΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακό με την ΔΕΗ είναι ότι επειδή δεν υπάρχει δεσμευτικό συμβόλαιο αλλάζουν τους όρους όποτε τους καπνίσει. Ας πούμε μείωσαν την έκπτωση συνέπειας, γιατί; Εγώ πληρώνω πάντα στην ώρα μου, γιατί να μου την μειώσει; Ενώ η ιδιωτική ξέρεις ότι για το διάστημα του συμβολαίου δεν αλλάζουν οι όροι. 15% έκπτωση συνέπειας και 10% dual energy σε μένα. Τώρα το να αλλάξει ο πάροχος τους όρους ενώ είσαι σε συμβόλαιο είναι γενικά ψιλοαπίθανο, πρέπει να είναι τέρμα απατεώνες. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ ούτε στις τηλεφωνικές συνδέσεις ούτε σε ρεύμα/αέριο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...