Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Xacti είπε

Aν πάτε σε εναλλακτικό πάροχο σας έρχονται στο λογαριασμό τα δημοτικά τέλη και της ΕΡΤ? 

Κανονικα.. Δεν γλυτωνεις απο αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Το 20% ειναι στην αξια του ρευματος

Γενικα ολες οι εκπτωσεις προσαυξησεις κλπ ειναι στην αξια του ρευματος 

Ολα τα αλλα ειναι κοινα με τη ΔΕΗ

Χωρίς τίτλο.png

Φυσικα μονο για το ρευμα!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Σωστός. Που το είδες το αντίκρισμα άλλωστε; Στο τεράστιο δυκτιο; Στα υδροηλεκτρικα εργοστάσια; Μου θυμίζει αυτούς που έβριζαν τον ΟΤΕ αλλά για 20 χρόνια τώρα όλοι πατάνε στις γραμμές του. Με ελάχιστα έξοδα πουλάνε στην ίδια τιμη

Αγαπητέ μάλλον κάτι λάθος κατάλαβες σε αυτά που έγραψα,αυτά που αναφέρεις τα έχουμε πληρώσει με το παραπάνω αφού γιαυτά πληρώνουμε απο την σύσταση της (το 1950) ώς τώρα με απίθανους τόκους,μονοπώλιο και ευνοικούς όρους επί πολλές δεκαετίες και ενα σωρό κομπίνες που έχουν γίνει απο τα παλικάρια απο Κυβερνήσεις  Τράπεζες την ΔΕΣΜΗΕ με τη χειραγώγηση της Οριακής Τιμής του Συστήματος κλπ ανα τα χρόνια. Εχουν γίνει πολλές αποκαλύψεις και καταγελλίες εδω και δεκαετίες για αυτά,όμως δεν είναι επι του παρόντος να τα αναφέρω πιο αναλυτικά,όποιος ψάξει, θα βρεί αρκετά πράγματα,(απο πότε έχει να κάνει υδροηλεκτρικό εργοστάσιο η ΔΕΗ ?) 

Εγώ μιλάω πιο πάνω για τό αντίκρυσμα σε ολα αυτά που τελικά πληρώνουμε τα τελευταία χρόνια,που οχι μόνο δεν είδαμε να πιάνουν τόπο,αλλά εξαφανίστηκαν και ως δια μαγείας σε μια μαύρη τρύπα τα κέρδη και φαίνεται πως οδήγησαν την επιχείρηση σε χρεωκοπία ! Για να φτάσουμε εδω μιλάμε πως έγιναν σημεία και τέρατα με την διαχείρηση της εταιρίας κάποια απο τα οποία τα γνωρίζει ο κόσμος και άλλα οχι.

Σύν το τραγικό που έχουν μπεί  ολα τα καπέλα επι των καπέλων στίς χρεώσεις με Δήμους,Τηλεοράσεις,τέλη επι τελών,Χαράτσια κλπ .

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koutport είπε

Φιλε μου δε τα λεω εγω αυτα,στη κηφισιας στο υψος της Κηφισιας ειναι υ/κ της elpedison αυτα που σου λεω θα στα πουν αυτοπροσωπος  και για το fix στη τιμη στη αιτηση επανω δεξια εχει επιλογη ...με 1.5 €  κλειδωνεις την τιμη!! Ημαρτον ! Υπαρχει και τηλεφωνο να στα πουν ολα αυτα ξεκολλα δεν εχω λογο να λεω ιστοριες για αγριους 52 χρονων ανθρωπος ! Επισης το 20% ειναι για το πρωτο χρονο ο δευτερος 15%...διαβασε προσεκτικα το γραφω!

Διάβασα καλά τι έγραψες, εγώ άλλο ρωτάω, πως το έχεις σίγουρο οτι δεν θα υπάρξει επιπλέον χρέωση λόγω της ρήτρας προσαρμογής. Από τους προηγούμενους λογαριασμούς σου δεν σου χρέωσαν κάτι επιπλέον; 

Διάβασε εδώ κάτι σχετικό, https://energypress.gr/news/ti-ritra-ots-arhisan-na-energopoioyn-oi-promitheytes-reymatos-me-elahista-perithoria-kerdoys

Βρήκα κάποια υπομνήματα από συμβόλαια της elpedison στο google και αναφέρουν κανονικά για την ρήτρα.

Επίσης, αυτή η μείωση που σου έκαναν αφορά και ρυθμιζόμενες ή μόνο ανταγωνιστικές χρεώσεις; Σε εμένα ήρθε σήμερα ένας έναντι λογαριασμός, από τα 129 ευρώ, τα μισά είναι το ρεύμα τα υπόλοιπα τα τέλη, από το ρεύμα τα μισά είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις και τα υπόλοιπα μισά οι ανταγωνιστικές, περίπου 30-33 ευρώ. Είναι προφανές οτι στο δικό μου παράδειγμα, μια έκπτωση 15-20% πέφτει στα μισά αν υπολογίσουμε και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Τα δημοτικά τέλη δεν τα λαμβάνουμε καν υπόψη.

Όσο για τα τηλέφωνα, δεν με νοιάζει τι θα μου πουν από εκεί, γιατί ο καθένας λέει οτι θέλει για να πείσει υποψήφιο πελάτη, εγώ θέλω να ξέρω τι γίνεται από υπάρχοντες πελάτες των ιδιωτών προμηθευτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου ειπα ότι με 1,5 euro κανεις fix τη τιμη του ρευματος τελος! το 20% και 15% αφορα μονο το ρευμα! ολα τα αλλα είναι τα ιδια με τη δεη... Μη το κουραζουμε άλλο! Ειμαι πελατης από το 2015...Στη διαθεση σου για ότι θελεις…!

Επεξ/σία από koutport
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Διάβασα καλά τι έγραψες, εγώ άλλο ρωτάω, πως το έχεις σίγουρο οτι δεν θα υπάρξει επιπλέον χρέωση λόγω της ρήτρας προσαρμογής. Από τους προηγούμενους λογαριασμούς σου δεν σου χρέωσαν κάτι επιπλέον; 

Διάβασε εδώ κάτι σχετικό, https://energypress.gr/news/ti-ritra-ots-arhisan-na-energopoioyn-oi-promitheytes-reymatos-me-elahista-perithoria-kerdoys

Βρήκα κάποια υπομνήματα από συμβόλαια της elpedison στο google και αναφέρουν κανονικά για την ρήτρα.

Επίσης, αυτή η μείωση που σου έκαναν αφορά και ρυθμιζόμενες ή μόνο ανταγωνιστικές χρεώσεις; Σε εμένα ήρθε σήμερα ένας έναντι λογαριασμός, από τα 129 ευρώ, τα μισά είναι το ρεύμα τα υπόλοιπα τα τέλη, από το ρεύμα τα μισά είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις και τα υπόλοιπα μισά οι ανταγωνιστικές, περίπου 30-33 ευρώ. Είναι προφανές οτι στο δικό μου παράδειγμα, μια έκπτωση 15-20% πέφτει στα μισά αν υπολογίσουμε και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Τα δημοτικά τέλη δεν τα λαμβάνουμε καν υπόψη.

Όσο για τα τηλέφωνα, δεν με νοιάζει τι θα μου πουν από εκεί, γιατί ο καθένας λέει οτι θέλει για να πείσει υποψήφιο πελάτη, εγώ θέλω να ξέρω τι γίνεται από υπάρχοντες πελάτες των ιδιωτών προμηθευτών.

Βασίλη η μείωση είναι υπαρκτή αναλόγος βέβαια και με την κατανάλωση,τουλάχιστον απο όσο γνωρίζω απο πρώτο χέρι σε αυτές τις εταιρίες τις πιο γνωστές που γνωρίζουμε πχ Elpedison,Hρων κλπ το τι θα συμβεί στο μέλλον δεν το γνωρίζω,προσωπικά εγώ απο όταν πήγα στόν ΗΡΩΝΑ έχοντας σχετικά μεγάλη κατανάλωση για ένα κανονικό διαμέρισμα (ιδιαίτερα χειμώνα και καλοκαίρι λόγο καύσωνα) έχω δει μείωση κάπου στο 25% μέσο όρο,Στα τηλέφωνα μην παραβλέπεις τι σου λένε ιδιαίτερα όταν κανονίσεις για συμβόλαιο οι κλήσεις καταγράφονται και έτσι είναι και αυτοί ως ένα βαθμό δεσμευμένοι απο αυτά που σου λένε.

Δεν ξέρω αν λέτε για το ίδιο πράμα για τα ρήτρα προσαρμογής όμως εμένα θυμάμαι πως μου είχαν πεί κάτι ανάλογο απο το τηλέφωνο και στο συμβόλαιο όταν το είχα παραλάβει,πρόσεξα πως λέει κάτι οτι σε περίπτωση που υπάρξει προσαρμογή μελλοντικά,θα προσαρμοστούν πρός το κατώτερο οι τιμές η κάτι ανάλογο.🙏

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ELMastas είπε

φαίνεται πως οδήγησαν την επιχείρηση σε χρεωκοπία

Κάποτε, πριν πουληθεί η "Ολυμπιακή" έλεγαν πως μας κοστίζει 1.000.000 ευρώ τη μέρα, τώρα το έλλειμμα της ΔΕΗ είναι πάνω από 2.500.000 ευρώ τη μέρα.

Αν ήταν μια απλή δημόσια υπηρεσία, θα την είχαν ισοπεδώσει με μπουλντόζες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ELMastas είπε

Βασίλη η μείωση είναι υπαρκτή αναλόγος βέβαια και με την κατανάλωση,τουλάχιστον απο όσο γνωρίζω απο πρώτο χέρι σε αυτές τις εταιρίες τις πιο γνωστές που γνωρίζουμε πχ Elpedison,Hρων κλπ το τι θα συμβεί στο μέλλον δεν το γνωρίζω,προσωπικά εγώ απο όταν πήγα στόν ΗΡΩΝΑ έχοντας σχετικά μεγάλη κατανάλωση για ένα κανονικό διαμέρισμα (ιδιαίτερα χειμώνα και καλοκαίρι λόγο καύσωνα) έχω δει μείωση κάπου στο 25% μέσο όρο,Στα τηλέφωνα μην παραβλέπεις τι σου λένε ιδιαίτερα όταν κανονίσεις για συμβόλαιο οι κλήσεις καταγράφονται και έτσι είναι και αυτοί ως ένα βαθμό δεσμευμένοι απο αυτά που σου λένε.

Δεν ξέρω αν λέτε για το ίδιο πράμα για τα ρήτρα προσαρμογής όμως εμένα θυμάμαι πως μου είχαν πεί κάτι ανάλογο απο το τηλέφωνο και στο συμβόλαιο όταν το είχα παραλάβει,πρόσεξα πως λέει κάτι οτι σε περίπτωση που υπάρξει προσαρμογή μελλοντικά,θα προσαρμοστούν πρός το κατώτερο οι τιμές η κάτι ανάλογο.🙏

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, ούτε τον προηγούμενο χρήστη που του έγραψα, αλλά αν πράγματι είναι τέτοιες οι μειώσεις στο ρεύμα (δεν μιλάω για δημοτικά τέλη), τότε θα έπρεπε να είχε φύγει πάρα πολύς κόσμος από ΔΕΗ.

Εγώ πληρώνω περίπου 1100-1300 ευρώ το έτος στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, περίπου τα 700-800 είναι δημοτικά τέλη και τα υπόλοιπα το ρεύμα.

Για την ρήτρα έχω ακούσει οτι αν έχεις χαμηλή κατανάλωση τότε σου βάζουν την ρήτρα και σου αυξάνουν τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει φύγει ήδη αρκετός κόσμος και φεύγει και άλλος,εγω είμαι πάνω απο ένα χρόνο  στο πρόγραμμα νυχτερινή χρέωση 24/7 με χρέωση ενέργειας 0,06590 €/kWh & πάγιο 4,50€/μήνα.

Αυτό με τα τέλη και τις διάφορες χρεώσεις είναι πραγματικά εκνευριστικό παίζουμε στο θέατρο του παραλόγου ..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτό το πρόγραμμα? Σε χρεώνουν μόνο με νυχτερινό τιμολόγιο για όλη την ενέργεια που κατανάλωσες και πληρώνεις παραπάνω πάγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, turbat0s είπε

Πόσα χρόνια ήσουν στη ΔΕΗ?

Χρειάστηκες πιστοποιητικό καταλληλότητας της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης?

Ήμουν πελάτης της ΔΕΗ 10χρόνια. Στο καινούργιο διαμέρισμα που μένω δεν χρειάστηκε ΥΔΕ γιατί ο ιδιοκτήτης το είχε καταθέσει πριν 4 χρόνια. Αυτό που με εξόργισε με την αγαπημένη ΔΕΗ είναι ότι με πήρε εισπρακτική για 20ευρώ!! ΧΩΡΙΣ να υπάρχει προηγούμενο υπόλοιπο και χωρίς να έχει λήξει ο λογαριασμός!!. Γιατί να στηρίζω μια εταιρεία που τιμωρεί τους καλοπληρωτές!!! Θα πληρώσω εγώ για την κακόδιαχείριση που γινόταν στη ΔΕΗ? (Δεν έχω κάτι με τους υπαλλήλους) αλλά ούτε και τα χρήματα τα βρίσκω στο δρόμο για να πληρώνω κάθε αυξήση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ. Επίσης για τις μονάδες παραγωγής πετρελαίου, λιγνίτη και στήριξη του τιμολογίου στα νησιά τα πληρώνω ακόμα και στην ιδιωτική το μόνο που αλλάζει είναι η τιμή της kwhρας. Εγώ απο αυτήν την αλλαγή θα κερδίζω αν δεν αλλάξει κάτι 150ευρώ δεν είναι και λίγα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2019 στις 2:17 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Τι είναι αυτό το πρόγραμμα? Σε χρεώνουν μόνο με νυχτερινό τιμολόγιο για όλη την ενέργεια που κατανάλωσες και πληρώνεις παραπάνω πάγιο?

Ναι χρεώνεσαι με νυχτερινό τιμολόγιο,για όλες τις ώρες.

User63040 έτσι είναι,Καλός η κακώς είναι σωστό και χρήσιμο για πολλούς λόγους,το να υπάρχει ένας μεγάλος κρατικός/δημόσιος φορέας για ένα αγαθό το ρεύμα όπως η ΔΕΗ,ναι όπως είπα πιο πάνω, έχουν γίνει τα χίλια μύρια και δυστυχώς δεν τιμωρείται κανείς απο τους πραγματικά υπεύθυνους. Αλλά αυτό δεν σημαίνει,πως είναι καλό να κλείσει μια τέτοια επιχείρηση.Οπότε ας μην λέμε έτσι εύκολα να κλείσει να "ησυχάσουμε" ούτε και να πανυγηρίζουμε γιατί είναι σχεδόν σίγουρο πως θα υπάρξουν πολλά άλλα θέματα εάν μείνουν μόνο ιδιωτικές εταιρίες,το μονοπώλιο δεν είναι καλό,όμως σε ένα τέτοιο αγαθό δημόσιο,πρέπει να υπάρχει Κρατικός έλενχος και κανόνες αυστηροί,γιατί θα ξεφύγουν και θα κάνουν πάρτι οι Εταιρίες μετά λίγο καιρό και θα αρχίσουν εκβιασμούς με διακοπές ρεύματος κλπ για να ανεβάζουν τις τιμές και για να ικανοποιούνται τα αιτήματα τους.Είναι χαρακτηριστικό το παράδειγμα της Αμερικής που είναι ιδιωτικές οι εταιρίες εκεί και επί χρόνια γινότανε χαμός σε αρκετές πολιτείες,είχαν τρελαθεί στα Black out και στόν εκβιασμό που έκαναν οι εταιρίες πρός τό κράτος,παρουσιάζοντας "δήθεν" βλάβες επειδή ήθελαν εκβιαστικά να περάσουν προνόμια και αλλαγές/αυξήσεις σε τιμές οι εταιρίες,ώστε να κάνουν δήθεν αναβάθμισεις,να σταθεροποιήσουν το δίκτυο οτι δεν είχαν αρκετό προσωπικό κλπ Δεν είναι δηλ τόσο απλά τα πράγματα όσο κάποιοι νομίζουν με αυτούς τους φορείς,γιαυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή απο ένα Κράτος στόν τομέα της Ενέργειας,αλλά και κάθε άλλου δημόσιου αγαθού.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ELMastas είπε

Βασίλη η μείωση είναι υπαρκτή αναλόγος βέβαια και με την κατανάλωση,τουλάχιστον απο όσο γνωρίζω απο πρώτο χέρι σε αυτές τις εταιρίες τις πιο γνωστές που γνωρίζουμε πχ Elpedison,Hρων κλπ το τι θα συμβεί στο μέλλον δεν το γνωρίζω,προσωπικά εγώ απο όταν πήγα στόν ΗΡΩΝΑ έχοντας σχετικά μεγάλη κατανάλωση για ένα κανονικό διαμέρισμα (ιδιαίτερα χειμώνα και καλοκαίρι λόγο καύσωνα) έχω δει μείωση κάπου στο 25% μέσο όρο,Στα τηλέφωνα μην παραβλέπεις τι σου λένε ιδιαίτερα όταν κανονίσεις για συμβόλαιο οι κλήσεις καταγράφονται και έτσι είναι και αυτοί ως ένα βαθμό δεσμευμένοι απο αυτά που σου λένε.

Δεν ξέρω αν λέτε για το ίδιο πράμα για τα ρήτρα προσαρμογής όμως εμένα θυμάμαι πως μου είχαν πεί κάτι ανάλογο απο το τηλέφωνο και στο συμβόλαιο όταν το είχα παραλάβει,πρόσεξα πως λέει κάτι οτι σε περίπτωση που υπάρξει προσαρμογή μελλοντικά,θα προσαρμοστούν πρός το κατώτερο οι τιμές η κάτι ανάλογο.🙏

H Elpedison εχει τη δυνατοτητα fix της τιμης της kwh με μονο κοστος 1,5 € φπα 6% =1,59€ περιπου μηνιαιως για τα 2 χρονια που διαρκει το συμβολαιο ! Ευχαριστω το εχω γραψει 3 φορες στον κ.Βασιλη...

Επεξ/σία από koutport
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 06/09/2019 at 11:29, Tasos19s said:

Τέλος θα ήθελα να πω ότι ο εξοπλισμός της ΔΕΗ με τα μηχανήματα, συνεργεία, εργοστάσια, καλώδια και λοιπά κοστίζει κάποια τρισεκατομμύρια

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να κάνω και εγώ την κρίσιμη ερώτηση...Μου έκαναν πρόταση από την elpedison για το πρόγραμμα 24/7 νυχτερινό ρεύμα...Και κάνω μεγάλες καταναλώσεις...Να προχωρήσω σε υπογραφή η όχι;;;Αξίζει η θα φάω φόλα;;Και τι να προσέξω πριν υπογράψω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...