Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎21‎/‎09‎/‎2019 στις 2:04 ΜΜ, argitt είπε

Να κάνω και εγώ την κρίσιμη ερώτηση...Μου έκαναν πρόταση από την elpedison για το πρόγραμμα 24/7 νυχτερινό ρεύμα...Και κάνω μεγάλες καταναλώσεις...Να προχωρήσω σε υπογραφή η όχι;;;Αξίζει η θα φάω φόλα;;Και τι να προσέξω πριν υπογράψω;;;

Τι παγιο και τιμή kW δίνει η elpedison στο 24/7; Ο ΗΡΩΝ μετά απο 2 χρόνια μου κάνει την ίδια προσφορά που ξεκίνησα, 4,5€ πάγιο και κλέιδωμα του 0,006590€/kwh 24/7 κι ένα -30€ στον 1ο εκκαθαριστικό. Το σκέφτομαι ακόμα γιατί δε ξέρω τι παίζει πλέον στην αγορά απο τους υπόλοιπους μεγάλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχτε   1.α. την οριακή τιμη συστηματος (ΟΤΣ) ποσο θα είναι..Αν ειναι μεχρι 50 ενδέχεται ορισμενους μηνες να σας χρεωνει αρκετα περιπου +30% η και παραπανω. Απο τον ιουλιο 2018                                το         ΟΤΣ παιζει κατα μεσο ορο πανω απο 65.    β .αν προβλεπονται αλλες χρεωσεις απο την εταιρεια

                      2. Διαρκεια συμβολαιου. Καλο ειναι να μην εχει ελαχιστη παραμονη 24 μηνες που συνήθως προτεινουν, μονο με κλειδωμα τιμης KW και το ΟΤΣ να ειναι υψηλό (με τα τωρινα                                     δεδομενα να ειναι περιπου στο 70).Ενδεικτικα αναφερω οτι το ΟΤΣ ΤΟ 2016 κατα μεσο ορο ηταν κατω απο 45 και εχει φτασει πανω απο 65 σημερα. Φανταστειτε να υπαρχει                               αναλογη    αυξηση του ΟΤΣ για τα επομενα δυο χρονια 

                       3.Να ειστε επιφυλακτικοι τι σας λενε απο το τηλεφωνο .Διαβαστε προσεκτικα το συμβολαιο που υπογραφεται.Προσωπικο παραδειγμα απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν                                     υπαρχει ρητρα ΟΤΣ οταν ηρθε το συμβολαιο προεβλεπε..Οταν τους πηρα παλι και τους το ειπα μου ειπαν οτι δεν εφαρμοζεται ,τα συμπεράσματα  δικα σας.

                        4.Οι τιμες που δινουν στα  περισσοτερα  συμβολαια ειναι με εκπτωση για εμπροθεσμη πληρωμη .Σε περιπτωση εκπροθεσμη πληρωμης και συνδιασμο παγιο, χρεωση ΟΤΣ να                                    πληρωνεται περισσοτερα και απο την ΔΕΗ.

                         Αυτα εχω να επισημάνω μεχρι τωρα που ασχολουμαι εδω και μια βδομαδα για αλλαγη παροχου. Προσωπικα θα επιλεξω συμβολαιο χωρις δεσμευσης παραμονης και ρητρα                                   OTΣ. Επισης βλεπω και αρκετα παραπονα πελατων με θεματα εξυπηρετησης, χρεωσεις λογαριασμων (πχ να μην περιλαμβανει την εκπτωση,να γινονται χρεωσεις που δεν                                    προβλεπονται στο συμβολαιο) .Γενικα θελει προσοχη τι συμβολαιο υπογραφεις αλλα και στους λογαριασμους που θα σου ερχονται στη συνεχεια.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dion1978 said:

Πρόσεχτε   1.α. την οριακή τιμη συστηματος (ΟΤΣ) ποσο θα είναι..Αν ειναι μεχρι 50 ενδέχεται ορισμενους μηνες να σας χρεωνει αρκετα περιπου +30% η και παραπανω. Απο τον ιουλιο 2018                                το         ΟΤΣ παιζει κατα μεσο ορο πανω απο 65.    β .αν προβλεπονται αλλες χρεωσεις απο την εταιρεια

                      2. Διαρκεια συμβολαιου. Καλο ειναι να μην εχει ελαχιστη παραμονη 24 μηνες που συνήθως προτεινουν, μονο με κλειδωμα τιμης KW και το ΟΤΣ να ειναι υψηλό (με τα τωρινα                                     δεδομενα να ειναι περιπου στο 70).Ενδεικτικα αναφερω οτι το ΟΤΣ ΤΟ 2016 κατα μεσο ορο ηταν κατω απο 45 και εχει φτασει πανω απο 65 σημερα. Φανταστειτε να υπαρχει                               αναλογη    αυξηση του ΟΤΣ για τα επομενα δυο χρονια 

                       3.Να ειστε επιφυλακτικοι τι σας λενε απο το τηλεφωνο .Διαβαστε προσεκτικα το συμβολαιο που υπογραφεται.Προσωπικο παραδειγμα απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν                                     υπαρχει ρητρα ΟΤΣ οταν ηρθε το συμβολαιο προεβλεπε..Οταν τους πηρα παλι και τους το ειπα μου ειπαν οτι δεν εφαρμοζεται ,τα συμπεράσματα  δικα σας.

                        4.Οι τιμες που δινουν στα  περισσοτερα  συμβολαια ειναι με εκπτωση για εμπροθεσμη πληρωμη .Σε περιπτωση εκπροθεσμη πληρωμης και συνδιασμο παγιο, χρεωση ΟΤΣ να                                    πληρωνεται περισσοτερα και απο την ΔΕΗ.

                         Αυτα εχω να επισημάνω μεχρι τωρα που ασχολουμαι εδω και μια βδομαδα για αλλαγη παροχου. Προσωπικα θα επιλεξω συμβολαιο χωρις δεσμευσης παραμονης και ρητρα                                   OTΣ. Επισης βλεπω και αρκετα παραπονα πελατων με θεματα εξυπηρετησης, χρεωσεις λογαριασμων (πχ να μην περιλαμβανει την εκπτωση,να γινονται χρεωσεις που δεν                                    προβλεπονται στο συμβολαιο) .Γενικα θελει προσοχη τι συμβολαιο υπογραφεις αλλα και στους λογαριασμους που θα σου ερχονται στη συνεχεια.

Τελικά σε ποιους παρέχουν κλείνεις κατόπιν της έρευνας σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

Τελικά σε ποιους παρέχουν κλείνεις κατόπιν της έρευνας σου ;

1.elpedison.Τηλεφωνικα μου ειπαν 0 παγιο χωρις ΟΤΣ και ελαχιστη παραμονη με 0,076075 την KW με εμπροθεσμη πληρωμη. Ομως σε αναζητηση στο ιντερνετ δεν ειδα τετοιο προγραμμα.      To ποιο σχετικο ειναι με 3 ευρω παγιο  χωρις ΟΤΣ χωρις ελαχιστη παραμονη με 0.076075 την KW με την εκπτωση συν 1,5 ευρω το μηνα (fixed) για να μην ισχυει το ΟΤΣ.Θα δω το             συμβολαιο   που θα ερθει τι τελικα ισχυει.

2.electricon Eλιν οικιακο .0 παγιο χωρις ΟΤΣ και ελαχιστη παραμονη με 0,076075 με εμπροθεσμη πληρωμη . Αυτα αναφερει το σαιτ, αν δεν ισχυει αυτο της ELPEDISON  που μου ειπαν               τηλεφωνικα με συμφερει αυτο εκτος και αν ισχυουν και τιποτα αλλο στην ελιν.

6 ώρες πριν, dion1978 είπε

Πρόσεχτε   1.α. την οριακή τιμη συστηματος (ΟΤΣ) ποσο θα είναι..Αν ειναι μεχρι 50 ενδέχεται ορισμενους μηνες να σας χρεωνει αρκετα περιπου +30% η και παραπανω. Απο τον ιουλιο 2018                                το         ΟΤΣ παιζει κατα μεσο ορο πανω απο 65.    β .αν προβλεπονται αλλες χρεωσεις απο την εταιρεια

                      2. Διαρκεια συμβολαιου. Καλο ειναι να μην εχει ελαχιστη παραμονη 24 μηνες που συνήθως προτεινουν, μονο με κλειδωμα τιμης KW και το ΟΤΣ να ειναι υψηλό (με τα τωρινα                                     δεδομενα να ειναι περιπου στο 70).Ενδεικτικα αναφερω οτι το ΟΤΣ ΤΟ 2016 κατα μεσο ορο ηταν κατω απο 45 και εχει φτασει πανω απο 65 σημερα. Φανταστειτε να υπαρχει                               αναλογη    αυξηση του ΟΤΣ για τα επομενα δυο χρονια 

                       3.Να ειστε επιφυλακτικοι τι σας λενε απο το τηλεφωνο .Διαβαστε προσεκτικα το συμβολαιο που υπογραφεται.Προσωπικο παραδειγμα απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν                                     υπαρχει ρητρα ΟΤΣ οταν ηρθε το συμβολαιο προεβλεπε..Οταν τους πηρα παλι και τους το ειπα μου ειπαν οτι δεν εφαρμοζεται ,τα συμπεράσματα  δικα σας.

                        4.Οι τιμες που δινουν στα  περισσοτερα  συμβολαια ειναι με εκπτωση για εμπροθεσμη πληρωμη .Σε περιπτωση εκπροθεσμη πληρωμης και συνδιασμο παγιο, χρεωση ΟΤΣ να                                    πληρωνεται περισσοτερα και απο την ΔΕΗ.

                         Αυτα εχω να επισημάνω μεχρι τωρα που ασχολουμαι εδω και μια βδομαδα για αλλαγη παροχου. Προσωπικα θα επιλεξω συμβολαιο χωρις δεσμευσης παραμονης και ρητρα                                   OTΣ. Επισης βλεπω και αρκετα παραπονα πελατων με θεματα εξυπηρετησης, χρεωσεις λογαριασμων (πχ να μην περιλαμβανει την εκπτωση,να γινονται χρεωσεις που δεν                                    προβλεπονται στο συμβολαιο) .Γενικα θελει προσοχη τι συμβολαιο υπογραφεις αλλα και στους λογαριασμους που θα σου ερχονται στη συνεχεια.

Συνεχεια των ανωτερω καλο ειναι να υπαρχει και ηλεκτρονικη καταχωρηση της μετρησης απο εσας ωστε να χρεωνεστε καθε μηνα για το ρευμα που καταναλωνεται γιατι διαβαζω διαφορα(μη σωστη καταγραφη κ.α)

12 λεπτά πριν, dion1978 είπε

1.elpedison.Τηλεφωνικα μου ειπαν 0 παγιο χωρις ΟΤΣ και ελαχιστη παραμονη με 0,076075 την KW με εμπροθεσμη πληρωμη. Ομως σε αναζητηση στο ιντερνετ δεν ειδα τετοιο προγραμμα.      To ποιο σχετικο ειναι με 3 ευρω παγιο  χωρις ΟΤΣ χωρις ελαχιστη παραμονη με 0.076075 την KW με την εκπτωση συν 1,5 ευρω το μηνα (fixed) για να μην ισχυει το ΟΤΣ.Θα δω το             συμβολαιο   που θα ερθει τι τελικα ισχυει.

2.electricon Eλιν οικιακο .0 παγιο χωρις ΟΤΣ και ελαχιστη παραμονη με 0,076075 με εμπροθεσμη πληρωμη . Αυτα αναφερει το σαιτ, αν δεν ισχυει αυτο της ELPEDISON  που μου ειπαν               τηλεφωνικα με συμφερει αυτο εκτος και αν ισχυουν και τιποτα αλλο στην ελιν.

Συνεχεια των ανωτερω καλο ειναι να υπαρχει και ηλεκτρονικη καταχωρηση της μετρησης απο εσας ωστε να χρεωνεστε καθε μηνα για το ρευμα που καταναλωνεται γιατι διαβαζω διαφορα(μη σωστη καταγραφη κ.α)

Για ελιν το σωστο ειναι 0,0765 η KW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψαχνω λιγο για αλλαγη παροχου απο ΔΕΗ.

Εχουμε το Γ1Ν οικιακο και το τελευταιο 4μηνο εχουμε και κοινωνικο.Δε ξερω γιατι το εβαλαν,μαλλον γιατι παιρνω ΚΕΑ εγω.1φασικο ρευμα.

Οπως και να εχει εχω καταναλωση ημερας για 3Χ 4μηνα(ενα χρονο δηλαδη) 2750kwh ,νυχτας 850kwh και 1050kwh(του τελευταιου 4μηνου) που ειναι απο το κοινωνικο και τις μετραει βεβαια σα νυχτας αλλα δε ξερω εαν θα εχω πλεον η για ποσο οποτε ας το αγνοησουμε.

Που προτεινετε να παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα υπολόγισα και θα κάψω για χειμώνα περίπου 3000 κβτ σε νυχτερινό και καμιά 1000 σε ημερισιο. 

Στη ΔΕΗ έχω νυχτερινό του 1982 συν ΚΟΤ Β. 

Τι συμφέρει να κάνω ; αν συμφέρει κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΧΡΕΏΣΕΙΣ

Η Protergia είναι 60% ακριβότερη από την NRG.

Ο ίδιος καταναλωτής, ό ίδιος μετρητής, ο ίδιος τύπος τιμολογίου (Γ22), χωρίς δέσμευση.

 

ΠΑΡΟΧΟΣ

 

ΑΠΟ

 

ΜΕΧΡΙ

 

ΗΜΕΡΕΣ

 

Kwh

ΑΞΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΎ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

PROTERGIA

6/11/2019

4/12/2019

28

315

40,17 ευρώ

NRG

11/12/2019

11/1/2020

31

317

25,20 ευρώ

 

Protergia 11-12 black 1.jpg

Protergia 11-12 black 2.jpg

nrg 1-2 black1.jpg

nrg 1-2 black2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Georgios50 είπε

ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΧΡΕΏΣΕΙΣ

Η Protergia είναι 60% ακριβότερη από την NRG.

Ο ίδιος καταναλωτής, ό ίδιος μετρητής, ο ίδιος τύπος τιμολογίου (Γ22), χωρίς δέσμευση.

ΠΑΡΟΧΟΣ

ΑΠΟ

ΜΕΧΡΙ

ΗΜΕΡΕΣ

Kwh

ΑΞΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΎ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

PROTERGIA

6/11/2019

4/12/2019

28

315

40,17 ευρώ

NRG

11/12/2019

11/1/2020

31

317

25,20 ευρώ

Protergia 11-12 black 1.jpg

Protergia 11-12 black 2.jpg

nrg 1-2 black1.jpg

nrg 1-2 black2.jpg

Πώς γίνεται αυτό; υποτίθεται έχουν ίδια τιμή την μονάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vairass είπε

Πώς γίνεται αυτό; υποτίθεται έχουν ίδια τιμή την μονάδα. 

Που το είδες? Στο συγκεκριμένο λογαριασμό είναι πολύ πιο ακριβή η κιλoβατώρα της Protergia .

Ρόλο παίζει και η συνέπεια έκπτωσης που δε γνωρίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, korakios είπε

Που το είδες? Στο συγκεκριμένο λογαριασμό είναι πολύ πιο ακριβή η κιλoβατώρα της Protergia .

Ρόλο παίζει και η συνέπεια έκπτωσης που δε γνωρίζουμε

Άρα η πιο φτηνή είναι η nrg; εννοώ γενικώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vairass είπε

Άρα η πιο φτηνή είναι η nrg; εννοώ γενικώς 

Όχι. Επίσης τα τιμολόγια αφορούν επαγγελματική σύνδεση. Εσύ έχεις επαγγελματική; Όχι. Άρα στραβά το ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, l337 είπε

Όχι. Επίσης τα τιμολόγια αφορούν επαγγελματική σύνδεση. Εσύ έχεις επαγγελματική; Όχι. Άρα στραβά το ψάχνεις.

Οχι έχω κοτ Β. 

Δεν κάνει δουλειά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vairass είπε

Οχι έχω κοτ Β. 

Δεν κάνει δουλειά; 

Το παράδειγμα από πάνω αφορά επαγγελματική σύνδεση. Από την στιγμή που δεν έχεις επαγγελματική σύνδεση αλλά οικιακή μην δίνεις καμία σημασία, δεν σε αφορά. Αυτό εννοώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, l337 είπε

Το παράδειγμα από πάνω αφορά επαγγελματική σύνδεση. Από την στιγμή που δεν έχεις επαγγελματική σύνδεση αλλά οικιακή μην δίνεις καμία σημασία, δεν σε αφορά. Αυτό εννοώ.

Κατάλαβα βρε. 

Για σπίτι ποια είναι η πιο φθηνή από όλες; 

Λογικά κάποια θα είναι πιο φθηνή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...