Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, vairass said:

Κατάλαβα βρε. 

Για σπίτι ποια είναι η πιο φθηνή από όλες; 

Λογικά κάποια θα είναι πιο φθηνή. 

Έχει να κάνει με την χρήση που κάνει ο καθένας και την κατηγορία. Στην δική μου περίπτωση δεν με συνέφερε να αλλάξω και να φύγω από την δεη γιατί δεν κέρδιζα κάτι οπότε έχω μείνει στην δεη, τουλάχιστον μέχρι να την απαξιώσουν κι άλλο. Θα πρέπει να δεις και στην δική σου περίπτωση τι σε συμφέρει, διαβάζοντας και όλα τα ψιλά (και χοντρά) γράμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Peripteras89 είπε

Εγώ παιδιά έχω volterra , 0,065€ / κιλοβατώρα. χωρίς κρυφές χρεώσεις και πάγια.

Μπορείς να βάλεις έναν λογαριασμό να δούμε τι χρεώσεις έχει ακριβώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Peripteras89 είπε

1581154495244138360559.jpg

1581154627778-1414131650.jpg

Για το "ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ/ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ" έχουν γίνει καταγγελίες (και από εμένα). Αν εξαιρέσεις αυτό κι εγώ ευχαριστημένος είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για το "ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ/ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ" έχουν γίνει καταγγελίες (και από εμένα). Αν εξαιρέσεις αυτό κι εγώ ευχαριστημένος είμαι.

αα οκ  , έχεις δίκιο. μίλησα με έναν παλιό συνεργάτη που πήγε για δουλειά εκεί , βέβαια πλέον είναι στην watt n volt,  μου εξήγησε τότε ότι η κάθε εταιρία ανάλογα με το πώς παράγει ρεύμα σε χρεώνει,  πχ η προηγούμενη εταιρία με χρεώνει λιγνιτικές και πετρελαϊκές μονάδες που εκτοξευαν τον λογαριασμό, η εν λόγω εταιρία έχει φυσικές πηγές και εγώ την έχω σε σπίτι και μαγαζί.. στο περίπτερο εξοικονόμησα γύρω στα 1200€ /έτος !! μου είπε τότε ότι  πολλές εταιρίες σου δίνουν την κιλοβατώρα 0,60 αλλά με τα γύρω γύρω σου διογκώνουν τον λογαριασμό και σε πολλές περιπτώσεις το 0,60/κιλοβατώρα είναι μέχρι ένα όριο κατανάλωσης ! όταν το ξεπεράσεις σε χρεωνουν με 0,90! απίστευτα παιχνίδια ! εμένα αυτός με έμαθε να διαβάζω πραγματικά τον λογαριασμό του ρεύματος ! 

Μόλις τώρα, Peripteras89 είπε

αα οκ  , έχεις δίκιο. μίλησα με έναν παλιό συνεργάτη που πήγε για δουλειά εκεί , βέβαια πλέον είναι στην watt n volt,  μου εξήγησε τότε ότι η κάθε εταιρία ανάλογα με το πώς παράγει ρεύμα σε χρεώνει,  πχ η προηγούμενη εταιρία με χρεώνει λιγνιτικές και πετρελαϊκές μονάδες που εκτοξευαν τον λογαριασμό, η εν λόγω εταιρία έχει φυσικές πηγές και εγώ την έχω σε σπίτι και μαγαζί.. στο περίπτερο εξοικονόμησα γύρω στα 1200€ /έτος !! μου είπε τότε ότι  πολλές εταιρίες σου δίνουν την κιλοβατώρα 0,60 αλλά με τα γύρω γύρω σου διογκώνουν τον λογαριασμό και σε πολλές περιπτώσεις το 0,60/κιλοβατώρα είναι μέχρι ένα όριο κατανάλωσης ! όταν το ξεπεράσεις σε χρεωνουν με 0,90! απίστευτα παιχνίδια ! εμένα αυτός με έμαθε να διαβάζω πραγματικά τον λογαριασμό του ρεύματος ! 

αα Επίσης έχει εφαρμογή που σε ειδοποιεί να καταχωρίσεις την ένδειξη του ρολογιού και άρα κάθε μήνα πληρώνεις ακριβώς ότι εκαψες! σαν να έχεις εκκαθαριστικό κάθε μήνα, οπότε δεν θα σε τρομάξει ποτέ το νούμερο ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Peripteras89 είπε

η κάθε εταιρία ανάλογα με το πώς παράγει ρεύμα σε χρεώνει,  πχ η προηγούμενη εταιρία με χρεώνει λιγνιτικές και πετρελαϊκές μονάδες που εκτοξευαν τον λογαριασμό, η εν λόγω εταιρία έχει φυσικές πηγές και εγώ την έχω σε σπίτι και μαγαζί.. στο περίπτερο εξοικονόμησα γύρω στα 1200€ /έτος !!

Δεν ισχύει αυτό.

Ή στα είπε λάθος, ή λάθος κατάλαβες.

7 λεπτά πριν, Peripteras89 είπε

σε πολλές περιπτώσεις το 0,60/κιλοβατώρα είναι μέχρι ένα όριο κατανάλωσης ! όταν το ξεπεράσεις σε χρεωνουν με 0,90!

Αυτό λέγεται κλιμακωτή χρέωση και δεν είναι κρυφό. Και η ΔΕΗ έτσι χρεώνει, από 2000kWh και άνω αλλάξει η τιμή ανά kWh(προς τα πάνω εννοείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν ισχύει αυτό.

Ή στα είπε λάθος, ή λάθος κατάλαβες.

Αυτό λέγεται κλιμακωτή χρέωση και δεν είναι κρυφό. Και η ΔΕΗ έτσι χρεώνει, από 2000kWh και άνω αλλάξει η τιμή ανά kWh(προς τα πάνω εννοείται).

όντως το είπα σχεδόν λάθος,  βρήκα ένα παλιό λογαριασμό της watt n volt (τον παραθέτω ) Αλλά αυτό που εννοούσα είναι το ιδιο , οι εταιρίες αυτές χρηματοδοτούν για παραγωγή ενέργειας,  όσο πιο Πράσινη είναι τόσο λιγότερα πληρώνεις.. σε κάθε λογαριασμό πλήρωνα εκπομπές  αερίων ρύπων αρκετά υψηλές, με την volterra Δεν υπάρχουν καν στον λογαριασμό εκπομπές γιατί στηρίζονται σε φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες (νομιζω) 

20200208_143734.png

Επεξ/σία από Peripteras89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Ε.Τ.Μ.Ε.Α.Ρ

Είναι τα αρχικά, υπάρχει χρέωση και στον άλλο λογαριασμό αν δεις.

οκ , Βλακείες σου λέω και επέμεινα κιόλας 😝😝😝😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2019 στις 12:47 ΜΜ, dion1978 είπε

Πρόσεχτε   1.α. την οριακή τιμη συστηματος (ΟΤΣ) ποσο θα είναι..Αν ειναι μεχρι 50 ενδέχεται ορισμενους μηνες να σας χρεωνει αρκετα περιπου +30% η και παραπανω. Απο τον ιουλιο 2018                                το         ΟΤΣ παιζει κατα μεσο ορο πανω απο 65.    β .αν προβλεπονται αλλες χρεωσεις απο την εταιρεια

                      2. Διαρκεια συμβολαιου. Καλο ειναι να μην εχει ελαχιστη παραμονη 24 μηνες που συνήθως προτεινουν, μονο με κλειδωμα τιμης KW και το ΟΤΣ να ειναι υψηλό (με τα τωρινα                                     δεδομενα να ειναι περιπου στο 70).Ενδεικτικα αναφερω οτι το ΟΤΣ ΤΟ 2016 κατα μεσο ορο ηταν κατω απο 45 και εχει φτασει πανω απο 65 σημερα. Φανταστειτε να υπαρχει                               αναλογη    αυξηση του ΟΤΣ για τα επομενα δυο χρονια 

                       3.Να ειστε επιφυλακτικοι τι σας λενε απο το τηλεφωνο .Διαβαστε προσεκτικα το συμβολαιο που υπογραφεται.Προσωπικο παραδειγμα απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν                                     υπαρχει ρητρα ΟΤΣ οταν ηρθε το συμβολαιο προεβλεπε..Οταν τους πηρα παλι και τους το ειπα μου ειπαν οτι δεν εφαρμοζεται ,τα συμπεράσματα  δικα σας.

                        4.Οι τιμες που δινουν στα  περισσοτερα  συμβολαια ειναι με εκπτωση για εμπροθεσμη πληρωμη .Σε περιπτωση εκπροθεσμη πληρωμης και συνδιασμο παγιο, χρεωση ΟΤΣ να                                    πληρωνεται περισσοτερα και απο την ΔΕΗ.

                         Αυτα εχω να επισημάνω μεχρι τωρα που ασχολουμαι εδω και μια βδομαδα για αλλαγη παροχου. Προσωπικα θα επιλεξω συμβολαιο χωρις δεσμευσης παραμονης και ρητρα                                   OTΣ. Επισης βλεπω και αρκετα παραπονα πελατων με θεματα εξυπηρετησης, χρεωσεις λογαριασμων (πχ να μην περιλαμβανει την εκπτωση,να γινονται χρεωσεις που δεν                                    προβλεπονται στο συμβολαιο) .Γενικα θελει προσοχη τι συμβολαιο υπογραφεις αλλα και στους λογαριασμους που θα σου ερχονται στη συνεχεια.

Καλησπέρα,

 

μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι το οτς.γνωρίζω ότι είναι οριακή τιμή συστήματος..δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι αν ξεπεραστεί το όριο της ΟΤΣ που σου δίνει ο πάροχος θα πληρώσεις έξτρα. Το 2019 έπαιζε κοντά στα 58. Υπήρχαν μήνες που ήταν πάνω και άλλοι κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, εγω πηγα σε Ελιν electricon οικιακο, χωρις OTΣ, χωρις δεσμευση, χρεωση kwh 0,0765 ,εφοσον βαλω παγια εντολη πληρωμης. Επισης δεν εχει κλιμακωτή χρέωση και προειδοποιηση 60 μερες πριν αν αλλαξουν τιμες. Καλο μου φαινοταν ,περιμενω τον πρωτο λογαριασμο σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες. Θα το κανω αναρτηση.

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Καλησπερα, εγω πηγα σε Ελιν electricon οικιακο, χωρις OTΣ, χωρις δεσμευση, χρεωση kwh 0,0765 ,εφοσον βαλω παγια εντολη πληρωμης. Επισης δεν εχει κλιμακωτή χρέωση και προειδοποιηση 60 μερες πριν αν αλλαξουν τιμες. Καλο μου φαινοταν ,περιμενω τον πρωτο λογαριασμο σε σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες. Θα το κανω αναρτηση.

Ενημέρωσε μας γιατί και εγώ σκέφτομαι για ελιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...