Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Ναι εαν πχ πληρωνεις 480kw x 0,067€  +ΦΠΑ 36€ τωρα στην ΔΕΗ θα πληρωνεις 480kw x 0,11€. + ΦΠΑ 53€

καλα ενα ατομο ειμαι πως τα εκαψα ?

αιρ κοντιτιον εχω μονο.

υπολογιστη και τηλεοραση τι σκατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, APPLEGEEK είπε

καλα ενα ατομο ειμαι πως τα εκαψα ?

αιρ κοντιτιον εχω μονο.

υπολογιστη και τηλεοραση τι σκατα

Αλλο αυτο... Την μετρηση την δινει η ΔΕΔΔΗΕ .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Κατεβα και δες το ρολοϊ σου.. Αλλο θεμα εχεις .. 

θα δω αλλα τωρα που το σκεπτομαι αναβα πολυ το αιρ κοντιτιον inverter...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d4mage είπε

Σαν πελάτης της ΔΕΗ που είμαι όλα αυτά τα χρόνια είτε στον επαγγελματικό μου χώρο, είτε στα σπίτια μου ΚΑΙ ΕΝΩ δεν έχω πληρώσει ποτέ ληξιπρόθεσμο λογαριασμό, η δήθεν έκπτωση είναι μια απάτη, δεν θα το αναλύσω περαιτέρω όπως επίσης δεν θα ασχοληθώ με το να συζητήσω και για το πως υπολογίζεται ο έναντι και πως ο εκκαθαριστικός. Πολύ απλά δεν υπάρχει καμία εξακριβωμένη μέτρηση διότι χρεώνουν όσο να ναι, όπου να ναι και όπου γουστάρουν.

Για να μην βγω οφτοπικ, ο μοναδικός λόγος που μένω στη ΔΕΗ είναι ξεκάθαρα η ταλαιπωρία. Επειδή όλες οι υπόλοιπες εταιρείες ρεύματος και ιδίως όταν πρόκειται και για συμβόλαιο μέσω τηλεφώνου μπορούν να σου τα κάνουν όλα μπάχαλο και τρέχα να βρεις το δίκιο σου... το χειρότερο απ`όλα είναι πως μετά θα πληρώνεις 300-500 ευρώ για επανασύνδεση στη ΔΕΗ.  Έτυχε σε οικογενειακό μου πρόσωπο με γνωστή τότε εταιρεία και φαλιμέντο που είχε ρίξει. Στο τέλος όχι μόνο του βγήκαν παραπάνω οι λογαριασμοί, άλλα πλήρωσε και το παραπάνω ποσό για να επιστρέψει (κι αν θες μην το δίνεις)!

Επειδή όμως όλοι είναι απατεώνες, γνωστός μου πάλι έφυγε από τη ΔΕΗ για ένα λάθος που κάνανε και του ζητούσαν να πληρώσει (ξανά κάπως κάτι δεν θυμάμαι, εάν βρεθούμε θα κάνω update να ενημερώσω) και τέλος πάντων πήγε στη ZENITH λόγο αερίου.

Τελικό αποτέλεσμα; Παντού το ίδιο θα σου βγει εάν το σκεφτείς σοβαρά και δεν κοιτάξεις απλά την τιμολογιακή τους πολιτική.

Πάντως οι τύποι της ΔΕΗΣ είναι τελείως αλήτες και ακραία απαράδεκτα τα περιστατικά που συμβαίνουν στη χώρα μας.

εγω επιμενω οτι πανω κατω πληρωνεις τα ιδια,στο παλιο θεμα με εναλλακτικούς παροχους με εκατονταδες σχολια και σαν γενικη γραμμη οι αποψεις βαίνουν σε αυτο που λεω,βεβαια στο ινσομνια εισαι εδω θα εμφανιστουν περιπτωσεις που εφυγαν απο την δεη και δια μαγειας γλυτωσαν 3 μισθους!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, di maria kun είπε

εγω επιμενω οτι πανω κατω πληρωνεις τα ιδια,στο παλιο θεμα με εναλλακτικούς παροχους με εκατονταδες σχολια και σαν γενικη γραμμη οι αποψεις βαίνουν σε αυτο που λεω,βεβαια στο ινσομνια εισαι εδω θα εμφανιστουν περιπτωσεις που εφυγαν απο την δεη και δια μαγειας γλυτωσαν 3 μισθους!!!!!!

Παιζει μεγαλο ρολο η καταναλωση....

Σε μικρες καταναλωσεις η ΔΕΗ με την εκπτωση συνεπειας συνέφερε . 

Σε μεγαλες καταναλωσεις οπως η δικη μου 2000+ KW δεν συμφερει με τιποτα..... 

Βαλε κομπιουτερακι και καντα οσες φορες θες... Βαλε και 10€ παγιο ετσι να γουσταρουμε και 30€ ρητρα ΟΤΣ. 

Παλι θα ειναι πιο φτηνος ενας εναλλακτικος παροχος απο την ΔΕΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ΔΕΗ χρεωκόπησε γτ εξυπηρετούσε συμφέροντα...και συνδικαλιστές...οταν δινεις στους εργαζόμενους 75% εκπτωση σε όχι μονο στην χρήση αλλά και στην ρυθμιζόμενες χρεώσεις και αυτοί καίνε όλη μερα τί περίμενες...Προσωπικά στο 4μήνο απο την μέρα που έβαλα WATT N VOLT με ολημ ερα χρεωση νυχτερινου επεσα ενα 50 περιπου το 4μηνο...και το τραγικο..ενω πλήρωνα κανονικα ολους τους λογιαριασμους χτές το πρωί μου έκοψαν το ρεύμα χώρις προειδοποίηση για οφειλή 90 ευρώ απο την τελευταια εκκαθαρίση τον απριλιο του 2017 που δεν μου είχε έρθει πότε λογαριασμός,ουτε με ταχυδρομειο ουτε mail και μύνημα που ερχοταν όλα τα χρόνια αφου το είχα δηλώσει στο ebill τους..Τραγικοί.....Και όπως με τον OTE που έπρεπε να μπουν ιδιωτικοι παροχοι για να δώσουν τεχνολογιά στον λαό και καλές τίμες,μακάρι να παέι στο διαολο και να γίνει μια εκκαθάριση να μείνουν οι εργαζόμενοι που εργάζονται και να πάρουν δρόμο όλα τα κοπροσκύλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Κατεβα και δες το ρολοϊ σου.. Αλλο θεμα εχεις .. 

Οπως τα λεει ο συμφορουμιτης στο quoted κειμενο ειναι. Η ιδιοκτήτρια δινει τα νουμερα, τουτεστιν δεν εχεις γυρισει το ρευμα πανω σου? Εχει φτιάξει καλη μπακα πανω στην πλατη σου. 

Εναλλακτικα, αφου οπως λες παρακατω, αναβες το κλιματιστικο φουλ, γιατι παραπονιέσαι που σου ηρθε ακριβο? Ποια αποδειξη οτι θα ερχοταν πιο φτηνο με ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mourouzis2005 είπε

Οπως τα λεει ο συμφορουμιτης στο quoted κειμενο ειναι. Η ιδιοκτήτρια δινει τα νουμερα, τουτεστιν δεν εχεις γυρισει το ρευμα πανω σου? Εχει φτιάξει καλη μπακα πανω στην πλατη σου. 

Εναλλακτικα, αφου οπως λες παρακατω, αναβες το κλιματιστικο φουλ, γιατι παραπονιέσαι που σου ηρθε ακριβο? Ποια αποδειξη οτι θα ερχοταν πιο φτηνο με ΔΕΗ. 

μπα ρευμα αστο εκει...εκατσα 3 μηνες και αλλους 3 τωρα. εαν κατσω 1 χρονο ισως το κανω στο ονομα μου.

 

ΔΕΗ στο παλαιο φαληρο με 2 αιρ κοντιτιον θυμαμαι εναντι 80 μονο και μετα 150? κατι τετοιο τσαμπα

αλλα δεν το αναβα τοσο πολυ.

αυτο το καλοκαιρι ειμαι σε ρετιρε και αναβω πολυ αιρ κοντιτιον ινβερτερ ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 2:20 ΠΜ, di maria kun είπε

Τι να σου πω άδικο δεν έχεις. Δεν είναι πάντως όλοι κατσπλιαδες. Κάποιοι ζορίζονται πραγματικά και βγαίνουν ίσα ίσα. Εχει  και κάτι  ελεύθερους επαγγελματίες με μαγαζάκια (η καλύτερα υπαλλήλους του κράτους) που δεν μπορούν να δίνουν τα 500ρια έτσι.Παράταση σε παράταση στο χρέος τελικά το κάναν δόσεις που πάλι θα πληρώσουν. Για το θέμα με τους ρευματοκλευτες συμφωνώ οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι κάτι βαριεστημενα κορμιά που κάνουν τους πυροσβέστες στην Ελλάδα και τους δημόσιους υπαλλήλους να φαντάζουν οικαδες. Μιλάμε τέτοια χρεπια. Που να βγουν αυτοί να κάνουν μετρήσεις και ελέγχους. Εγώ απάντησα στο Θέμα ανταγωνισμού ότι αν είσαι οκ και πληρώνεις στην ώρα σου είναι μια από τα ίδια με την ΔΕΗ όλοι οι παροχοι και ας ταζουν λαγούς. Έχει αναλυθεί και αρκετά στο ειδικό θέμα. 

Μήπως τα έχουμε μπερδέψει λίγο στο μυαλουδακι μας μερικοί; Είδατε εσείς καταμετρητής είτε της ΔΕΗ είτε της ΕΥΔΑΠ που να είναι δημόσιος υπάλληλος; Για κάντε τον κόπο και ρωτηστε τον αυτόν τον υπάλληλο όταν θα έρθει να μετρήσει. Αμφιβάλω και αν θα ξέρει ελληνικά να σας απαντήσει!! Για πηγαίνετε κοντά σε ένα συνεργείο συντήρησης δυκτιου που θα έρθει να κάνει συντηρηση- επισκευή σε κάποια κολωνα της γειτονιάς σας να δείτε μηλαμε ελληνικά μεταξυ τους;;; για ρωτηστε κάποιον που να ξερει, είναι δεητζηδες αυτοί που πάνε και κάνουν τις συνδέσεις και τις διακοπές στα σπίτια και στα μαγαζιά; Τα πάντα πλέον αναλαμβάνονται από ιδιοτικες εταιρίες, εργολάβοι. Το μόνο που έχει μείνει στην αρμοδιότητα των δημοσίων υπαλλήλων είναι η συντήρηση μέσης υψηλής, υπερυψηλης, και οι υποσταθμοι μεταφοράς και διανομης που και αυτό το κομμάτι θα πάει σε ιδιοτες βάσει πολιτικής ανεθεσεων σε εργολαβους. Όλα στους ιδιοτες εργολαβους και οποιος δώσει την χαμηλότερη τιμή. Οι παλιοσειρες ταβλαδοροι της δεη, άλλοι πλέον είναι σε σύνταξη, άλλοι παροπλισμενοι με 700ευρω και αντίο εφάπαξ, και άλλοι μας έχουν αφήσει χρόνους. Πλέον η ΔΕΗ από τότε που μισοπουληθηκε στους Κινέζους, δεν προσλαμβάνει μόνιμο προσωπικό, παρά 8μηνα μέσω ΑΣΕΠ που και αυτό καταργείτε πλέον και θα περνει φοιτητές για πρακτικη(τσάμπα εργασία). Όλο αυτό το σκηνικό είχε σαν αποτέλεσμα νευραλγικές θέσεις του τεχνικού προσωπικού να τις διαχειρίζονται ιδιοτικοι υπάλληλοι που κάποιες φορές νοικιάζονται από εταιρίες με 430 ευρώ τον μήνα μισθό(προς το παρόν μόνο για καταμετρήσεις). Έτσι λοιπον τις σκηλες και τις μολιβοσφραγιδες που σφραγίζουν το ρολόϊ τις έχουν στα χέρια τους κάποιοι που νοιάζονται πάαααρα πολύ!!! για το αν η Ελλάδα πεινάει ή έχει ανάγκη από φτηνό ηλεκτρικό ρεύμα και αν τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα δυσκολεύονται.και από πολλά άλλα που δεν χρειάζεται να αναφέρω.... Αυτοί λοιπόν πάνε στα μαγαζιά και στα σπίτια και κάνουν τους μάγκες. Δυσκολεύεσαι να πληρώσεις;;; Τι;;; Άμα κοπεί το οξυγόνο του παππού θα πεθάνει;;; Καλά δώσε τόσα να το κάνω εγώ το ρολόϊ να γράφει πιο λίγο για να μην δίνεις στην ΔΕΗ δωσε κάτι σε μένα!!! Εννοείται ότι μόλις σχολανε πάνε τρώνε και πίνουν τσαμπα. Όσο για τους πατριώτες τους;; Άμα γράψει το ρολόϊ της ΔΕΗ στο τετράμηνο 50 ευρώ πολλά είναι. Παίζουν πολλά άλλα τέτοια, που δεν χρειάζεται πολύ φαντασία για να τα καταλάβεις. Και μιας και ρωτάτε κάποιοι από που μας προέκυψαν αυτές οι ιδιοτικες εταιρίες; Που έχουν έδρα; Το προσωπικό της από που είναι; Εφορία πληρώνουν Ελλάδα;;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Μήπως τα έχουμε μπερδέψει λίγο στο μυαλουδακι μας μερικοί; Είδατε εσείς καταμετρητής είτε της ΔΕΗ είτε της ΕΥΔΑΠ που να είναι δημόσιος υπάλληλος; Για κάντε τον κόπο και ρωτηστε τον αυτόν τον υπάλληλο όταν θα έρθει να μετρήσει. Αμφιβάλω και αν θα ξέρει ελληνικά να σας απαντήσει!! Για πηγαίνετε κοντά σε ένα συνεργείο συντήρησης δυκτιου που θα έρθει να κάνει συντηρηση- επισκευή σε κάποια κολωνα της γειτονιάς σας να δείτε μηλαμε ελληνικά μεταξυ τους;;; για ρωτηστε κάποιον που να ξερει, είναι δεητζηδες αυτοί που πάνε και κάνουν τις συνδέσεις και τις διακοπές στα σπίτια και στα μαγαζιά; Τα πάντα πλέον αναλαμβάνονται από ιδιοτικες εταιρίες, εργολάβοι. Το μόνο που έχει μείνει στην αρμοδιότητα των δημοσίων υπαλλήλων είναι η συντήρηση μέσης υψηλής, υπερυψηλης, και οι υποσταθμοι μεταφοράς και διανομης που και αυτό το κομμάτι θα πάει σε ιδιοτες βάσει πολιτικής ανεθεσεων σε εργολαβους. Όλα στους ιδιοτες εργολαβους και οποιος δώσει την χαμηλότερη τιμή. Οι παλιοσειρες ταβλαδοροι της δεη, άλλοι πλέον είναι σε σύνταξη, άλλοι παροπλισμενοι με 700ευρω και αντίο εφάπαξ, και άλλοι μας έχουν αφήσει χρόνους. Πλέον η ΔΕΗ από τότε που μισοπουληθηκε στους Κινέζους, δεν προσλαμβάνει μόνιμο προσωπικό, παρά 8μηνα μέσω ΑΣΕΠ που και αυτό καταργείτε πλέον και θα περνει φοιτητές για πρακτικη(τσάμπα εργασία). Όλο αυτό το σκηνικό είχε σαν αποτέλεσμα νευραλγικές θέσεις του τεχνικού προσωπικού να τις διαχειρίζονται ιδιοτικοι υπάλληλοι που κάποιες φορές νοικιάζονται από εταιρίες με 430 ευρώ τον μήνα μισθό(προς το παρόν μόνο για καταμετρήσεις). Έτσι λοιπον τις σκηλες και τις μολιβοσφραγιδες που σφραγίζουν το ρολόϊ τις έχουν στα χέρια τους κάποιοι που νοιάζονται πάαααρα πολύ!!! για το αν η Ελλάδα πεινάει ή έχει ανάγκη από φτηνό ηλεκτρικό ρεύμα και αν τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα δυσκολεύονται.και από πολλά άλλα που δεν χρειάζεται να αναφέρω.... Αυτοί λοιπόν πάνε στα μαγαζιά και στα σπίτια και κάνουν τους μάγκες. Δυσκολεύεσαι να πληρώσεις;;; Τι;;; Άμα κοπεί το οξυγόνο του παππού θα πεθάνει;;; Καλά δώσε τόσα να το κάνω εγώ το ρολόϊ να γράφει πιο λίγο για να μην δίνεις στην ΔΕΗ δωσε κάτι σε μένα!!! Εννοείται ότι μόλις σχολανε πάνε τρώνε και πίνουν τσαμπα. Όσο για τους πατριώτες τους;; Άμα γράψει το ρολόϊ της ΔΕΗ στο τετράμηνο 50 ευρώ πολλά είναι. Παίζουν πολλά άλλα τέτοια, που δεν χρειάζεται πολύ φαντασία για να τα καταλάβεις. Και μιας και ρωτάτε κάποιοι από που μας προέκυψαν αυτές οι ιδιοτικες εταιρίες; Που έχουν έδρα; Το προσωπικό της από που είναι; Εφορία πληρώνουν Ελλάδα;;;;

Εχει καταλαβει οτι ολα αυτα που λες δεν αφορουν την ΔΕΗ αλλα την ΔΕΔΔΗΕ ετσι ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εχει καταλαβει οτι ολα αυτα που λες δεν αφορουν την ΔΕΗ αλλα την ΔΕΔΔΗΕ ετσι ???

Όπως βλέπεις και στον εκκαθαριστικό λογαριασμο είναι αλυσίδα και αλληλένδετα μεταξύ τους. Και θα πρόσεξες ότι δεν πληρώνεις πολλα για τις κιλοβατώρες αλλά για το δυκτιο. Όμως ο τελικός λογαριασμος είναι ένας. Είτε δεν δεη είτε ιδιοτικη. Κάντε λίγο υπομονή. Το καλό το έργο δεν έχει αρχίσει ακόμα. Γερμανοί και Κινέζοι περιμένουν στην γωνία.

 

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

πάω στην watt and wolt βασικά υπέγραψα μόλις σημερα. θα ενταχθώ στο κοινωνικό τιμολόγιο. Η χρέωση είναι η ίδια σε όλους τους παρόχους στο κοινωνικό οικιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ενταξει πολυ ωραια η θεωρια συνομωσιας πως καποιοι διελυσαν τη ΔΕΗ για να την πουλήσουν. Ποιοι ακριβως; Και επίσης γιατί αφού ειναι τόσο φιλέτο δεν ενδιαφέρθηκε κανένας να πάρει τα εργοστάσια που βγήκαν προς πώληση και παρακαλούσε να τα δώσει; Συνομώτησαν κι οι ιδιώτες να την αφήσουν; Είχαν συμφωνήσει κι όλες οι κυβερνήσεις να αφήνουν τα φέσια στη ΔΕΗ για να εξυπηρετήσουν το μυστικό σχέδιο να την ξεπουλήσουν; 

Η ΔΕΗ χρεοκόπησε γιατί δε λειτουργούσε με όρους αγοράς. Έκανε τα στραβά μάτια στους μπαταχτσήδες για πάρα πολλά χρόνια και δουλεύει με υπεράριθμο προσωπικό, δεν είναι μόνο πόσο τους δίνεις είναι και σε πόσους τα δίνεις. Ακόμα κι εργαζόμενοι της ΔΕΗ παραδέχονται πως θα μπορούσαν να γίνουν περικοπές προσωπικού χωρίς να διαταραχθεί ούτε στο ελάχιστο η λειτουργία της. 

Η μελέτη της McKinsey που την παρήγγειλε το κράτος μιλάει για περικοπή 1/3 απο το προσωπικο. Αλλά αυτό δε γίνεται, γιατί στον υπέροχο κόσμο του δημοσίου οι υπάλληλοι της ΔΕΗ πρέπει να είναι μόνιμοι (η μονιμότητα ξεκίνησε, κι έχει νόημα στη δημόσια διοίκηση). 

Το καλύτερο θα είναι να κάνει την εκκαθάριση το κράτος, να βουλώσει τρύπες όσο γίνεται (αν και πως να μαζέψεις τόσα φέσια σε τόσο λίγο χρόνο) και μετά να πουλήσει μερίδιο της, παραμένοντας μέτοχος. Χωρίς όμως το κράτος να ασκεί διοίκηση, χωρίς οι υπάλληλοι της ΔΕΗ να είναι μόνιμοι στο δημόσιο και χωρίς να δουλεύει με την ίδια αποδοτικότητα που δούλευαν τα εργοστάσια στην ΕΣΣΔ. Ας κάθεται το κράτος να εισπράττει κέρδη. Και με τα κέρδη αυτά, να επιδοτεί το ρεύμα σε χαμηλοσυνταξιούχους για παράδειγμα. Και δεν έχεις το σαμάρι στην πλάτη σου και κάνεις ανθρωπιστική πολιτική. Win-win. Αρκεί να βρεθεί κορόιδο να αγοράσει το ποσοστό που θες να πουλήσεις 

δεν ενδιαφερει κανεναν αυτη τη στιγμη να πουλησει την ΔΕΗ. Υπαρχει ευρωπαικη οδηγια για απελευθερωση της ενεργειας, δεν μπορει μια εταιρια να λειτουργει σαν μονοπωλειο, και απο το 2020 δεν μπορει να κατεχει πανω απο το 50% της αγορας. οποτε ο καλυτερος και πιο ευκολος τροπος ειναι να ακριβυνεις τα τιμολογια, να δημιουργησεις "αγανακτησμενους" καταναλωτες που θα τρεξουν σε καποια πιο φτηνη εταιρια. Σε λιγο καιρο θα πουληθει με την γνωστη ατακα "δεν μπορει ο λαος να πληρωνει τα χρεη της ΔΕΗ"

Και οποιος νομιζει οτι αν πουληθει η ΔΕΗ θα σταματησει να πληρωνει τους "χαραμοφαηδες" υπαλληλους να του θυμησω οτι οταν πουληθηκε οι ολυμπιακη οι εκει "χαραμοφαηδες" βγηκαν σε συνταξη και μεταταχτηκαν σε αλλους φορεις του ευρυτερου δημοσιου συν την αποζημιωση που πηραν. αυτα για τον παραμυθι με το δρακο που σταματαει να πληρωνει υπαλληλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...