Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση FIFA 20 με eFootball PES 2020


mike0402

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθως πλησιαζουμε στις ημερομηνιες κυκλοφοριας των δυο παιχνιδιων..ποιο θα επιλεγατε και γιατι?

εχει γινει πολυ συζητηση για το pes με πολλα θετικα σχολια αλλα και το fifa εχει πολλες ομαδες επισημες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι και εγω για pes λεω..το μονο που με απασχολει ειναι οτι δεν εχει επισημα σηματα,ονοματα, και φανελες απο αρκετες ομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το FIFA 20 θα μπορούσες να το μπερδέψεις εύκολα με το 19. Τουλάχιστον από τα βίντεο που έχω δει έτσι φαίνεται. 

Το pes 2020 μοιάζει διαφορετικό συγκριτικά με το 2019 (όχι πολύ βέβαια) ειδικά το φετινό με έψησε τόσο, και είναι ίσως η πρώτη φορά που έκανα pre order Pes.  Και παίζω Pes από το 98-99. Έπαιξε και ρόλο ότι το βρήκα και στα 30 ευρώ σε κλειδάδικο, οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ.

Μιας που έχουμε μπει στην σύγκριση των δυο παιχνιδιών πάντως και άσχετα αν είμαι πιο πολύ fan του Pes διαχρονικά, όλο το περιβάλλον/ατμόσφαιρα στον αγωνιστικό χώρο που βγάζει το FIFA δεν ακουμπάει απλά το Pro όλα αυτά τα χρόνια.

Ναι, οι παίχτες ίσως να δείνχουν λίγο καλύτερα στο Pes, αλλά ο αγωνιστικός χώρος και όλο το feeling είναι κατά πολύ κατώτερο του FIFA. Βέβαια το έχει παλέψει η ΚΟΝΑΜΙ και έχει βελτιωθεί το γύρω γύρω αλλά και πάλι είναι πολύ πίσω σε αυτό το κομμάτι συγκριτικά.

Στο gameplay που είναι προφανώς ο κύριος λόγος που προτιμώ το Pes έναντι του FIFA παρόλο που τα παίζω κάθε χρόνο και τα 2,  νομίζω υπερτερεί.

Όσο αφορά τα licenses δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Να είναι καλά αυτοί που κάθονται και τα φτιάχνουν όλα αυτά τα χρόνια. Εδώ SuperLeague Σουρωτή κάθονται και φτιάχνουν τα παλικάρια, δεν είναι λόγος να πας στο FIFA αυτός, καθώς 10 λεπτά να ασχοληθείς περνάς ότι γουστάρεις. Αυτό ισχύει και στις κονσόλες και προφανώς πολύ πιο εύκολα/γρήγορα στο Pc όλη η διαδικασία.

ΥΓ. Καλό επίσης φέτος το ότι δεν υπάρχει downgrade στα γραφικά στην PC έκδοση  που έκαναν εσκεμμένα σαμποτάζ τα τελευταία χρόνια για να προμοτάρουν κονσόλες. 

Αυτά τα ολιγα.😉

 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Alex21121988 said:

Το FIFA 20 θα μπορούσες να το μπερδέψεις εύκολα με το 19. Τουλάχιστον από τα βίντεο που έχω δει έτσι φαίνεται. 

Το pes 2020 μοιάζει διαφορετικό συγκριτικά με το 2019 (όχι πολύ βέβαια) ειδικά το φετινό με έψησε τόσο, και είναι ίσως η πρώτη φορά που έκανα pre order Pes.  Και παίζω Pes από το 98-99. Έπαιξε και ρόλο ότι το βρήκα και στα 30 ευρώ σε κλειδάδικο, οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ.

Μιας που έχουμε μπει στην σύγκριση των δυο παιχνιδιών πάντως και άσχετα αν είμαι πιο πολύ fan του Pes διαχρονικά, όλο το περιβάλλον/ατμόσφαιρα στον αγωνιστικό χώρο που βγάζει το FIFA δεν ακουμπάει απλά το Pro όλα αυτά τα χρόνια.

Ναι, οι παίχτες ίσως να δείνχουν λίγο καλύτερα στο Pes, αλλά ο αγωνιστικός χώρος και όλο το feeling είναι κατά πολύ κατώτερο του FIFA. Βέβαια το έχει παλέψει η ΚΟΝΑΜΙ και έχει βελτιωθεί το γύρω γύρω αλλά και πάλι είναι πολύ πίσω σε αυτό το κομμάτι συγκριτικά.

Στο gameplay που είναι προφανώς ο κύριος λόγος που προτιμώ το Pes έναντι του FIFA παρόλο που τα παίζω κάθε χρόνο και τα 2,  νομίζω υπερτερεί.

Όσο αφορά τα licenses δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Να είναι καλά αυτοί που κάθονται και τα φτιάχνουν όλα αυτά τα χρόνια. Εδώ SuperLeague Σουρωτή κάθονται και φτιάχνουν τα παλικάρια, δεν είναι λόγος να πας στο FIFA αυτός, καθώς 10 λεπτά να ασχοληθείς περνάς ότι γουστάρεις. Αυτό ισχύει και στις κονσόλες και προφανώς πολύ πιο εύκολα/γρήγορα στο Pc όλη η διαδικασία.

ΥΓ. Καλό επίσης φέτος το ότι δεν υπάρχει downgrade στα γραφικά στην PC έκδοση  που έκαναν εσκεμμένα σαμποτάζ τα τελευταία χρόνια για να προμοτάρουν κονσόλες. 

Αυτά τα ολιγα.😉

πολυ αναλυτικη περιγραφει βοηθησες πολυ για το διλημμα!

downgrade εκανα στο pes?η αληθεια ειναι οτι με ενα patch θα φτιαχνει πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, JTRGamer said:

Εγώ FIFA 20 και φέτος ,οπως πάντα δλδ ,πολύ καλυτερα γραφικα και gameplay

και απο το 10 σχεδον φιφα παιζω αλλα καθε χρονο εκεινη η ea τα ιδια και τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος (όπως και πέρυσι) θα επιλέξω το PES μετά από 7 χρόνια Fifa. Οι λόγοι:

1. Στιβαρό gameplay 2. Φοβερά γραφικά 3.Πολύ καλά animation 4. Ωραίος ρυθμός αγώνας 5. Φυσική μπάλας. Επίσης στο PC βγαίνει γρήγορα community patch με όλες τις ομάδες.

To Fifa με κούρασε λόγω ping pong gameplay που δεν με ικανοποιεί πια. Εκεί που υπερτερεί είναι στα modes, αν και οι περισσότεροι παίζουν FUT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, newlynx said:

Φέτος (όπως και πέρυσι) θα επιλέξω το PES μετά από 7 χρόνια Fifa. Οι λόγοι:

1. Στιβαρό gameplay 2. Φοβερά γραφικά 3.Πολύ καλά animation 4. Ωραίος ρυθμός αγώνας 5. Φυσική μπάλας. Επίσης στο PC βγαίνει γρήγορα community patch με όλες τις ομάδες.

To Fifa με κούρασε λόγω ping pong gameplay που δεν με ικανοποιεί πια. Εκεί που υπερτερεί είναι στα modes, αν και οι περισσότεροι παίζουν FUT.

απο που κατεβαζεις patch για το pes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mike0402 είπε

απο που κατεβαζεις patch για το pes?

Από το https://www.pesnewupdate.com/ αλλά υπάρχουν και άλλα. Επί πληρωμή υπάρχει το https://www.pesuniverse.com αλλά αν κάνεις λίγες μέρες υπομονή τα αρχεία του κυκλοφορούν στο πρώτο site που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, newlynx said:

Από το https://www.pesnewupdate.com/ αλλά υπάρχουν και άλλα. Επί πληρωμή υπάρχει το https://www.pesuniverse.com αλλά αν κάνεις λίγες μέρες υπομονή τα αρχεία του κυκλοφορούν στο πρώτο site που έδωσα.

οκ νομιζω υπαρχει και απο wehellas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Wehellas συνήθως ανεβάζει και προτείνει πλέον δουλειά κυρίως άλλων αλλά το patch με το ελ. πρωτάθλημα αν δεν κάνω λάθος το φτιάχνει η ίδια ομάδα που τα έφτιαχνε και παλαιότερα.

Αλλά γενικώς υπάρχει πληθώρα επιλογών με patches etc και μπορείς να βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει να βάλεις. 

Το FIFA ανέκαθεν έχει περισσότερες διοργανώσεις, περισσότερα licenses αλλά βρίσκω αρνητικό ότι δεν μπορείς να του φορτώσεις πχ την πρωταθληματάρα μας. Αν δεν βγάλω σεζόν με Αστέρα Τρίπολης και δεν τον βγάλω πρωταθλητή.. ε δεν γίνεται :P

Όσο αφορά το gameplay, είναι τελείως υποκειμενικό. Σε κάποιον που  του αρέσει το FIFA και το παίζει διαχρονικά με εκατοντάδες ώρες, δύσκολα θα μπει στην φάση να μεταπηδήσει στο PES. Προφανώς ισχύει και το ανάποδο.

Εγώ και τα 2 τα βρίσκω καλά games στο τομέα τους, όπως είπα και πιο πάνω φροντίζω να τα παίζω και τα 2 κάθε χρόνο αλλά για να είμαι ξεκάθαρος το ένα από τα δυο αγοράζω και πάντα είναι το PES κυρίως γιατί το παίζει ανέκαθεν όλη η παρέα μου όλα αυτά τα χρόνια.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα επιστρέψω στο προ μετά από 6-7 χρόνια. Με κούρασε το φιφα σε βαθμό που το online κομμάτι να μου χαλάει απλά την διάθεση και στο offline να μην μου προσφέρει καμία μεγάλη ευχαρίστηση άνω του ενός αγώνα. Όσο για τις άδειες ευτυχώς το προ όσες ελλείψεις και αν έχει, άλλο τόσο "εύκολα" μπορείς να βρεις πράγματα μέσω patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...