Προς το περιεχόμενο

Τέσσερα κινητά της Xiaomi φημολογείται ότι θα διαθέτουν κάμερα 108MP


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Antretng είπε

Η επόμενη κλίμακα λογικά είναι 16 προς 1. Σκέψου πως θες να κάνεις "τετράγωνο".

Ή 9 προς 1.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

 

 

40 λεπτά πριν, Antretng είπε

Η επόμενη κλίμακα λογικά είναι 16 προς 1. Σκέψου πως θες να κάνεις "τετράγωνο".

Ωραιος...το διορθωσα

Επεξ/σία από tapitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vgeovai είπε

"Καλησπέρα, τη θα θέλατε?"
"Έεεε… Βασικά, βάλε μου ένα με ένα 128gb rom με 4gb ram, και βάλε και μπόλικα pixel στην οθόνη ας πούμε κάτι σε FHD"
"Κάμερα θα θέλατε?"
"Ναι γιατί όχι, αλλα όχι πολύ, βάλε μου καμια δεκαρια MP να υπάρχουν."
"Bluetooth να βάλουμε?"
"Μπα όχι, έχω αλλεργία."

"Wifi?"

"Βάλε και λίγο από δαύτο. Και πούσε? Μην μου τσιγκουνευτείς την μπαταρία, θέλω μπόλικη.

Και όταν το τυλίξεις, κάντο καλά με κάνα αλουμίνιο όχι αυτά τα πλαστικά, μην μου πέφτει στο δρόμο."

Πλακα πλακα και εμενα μου άρεσε η ιδέα τον modular.

χαχα καπως ετσι ! 1 μοντελο ρε, μισο , μισο μοντελο με χαμηλοτερη τιμη και χαλια η καθολου καμερα! Τι ζηταμε; Γτ να τα πλερωνουμε αφου δεν τα χρησιμοποιουμε;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2019 στις 4:41 ΜΜ, stelios18120 είπε

Αηδία έχει καταντησει το marketing με τα megapixel.....

Σημασία έχει το διάφραγμα, κτλπ κτλπ. 

Ψαρωνουν όλοι με τα mp και ξεχνάνε τα σημαντικά... 

Το *1/1.33 σου φαινεται αδιαφορο δηλαδη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 3/9/2019 στις 11:45 ΜΜ, Retromaniac είπε

Να σου πω κάτι, τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό και για αυτό νομίζεις ότι δεν τρέχει κάτι. Και πρέπει να κάτσω να στα ξεκαθαρίσω 

Άντε πάμε...

Καταρχήν ξεκινάμε από το focal length. Τι είναι το focal length; Με απλά λόγια καθορίζει πόσο field of view θα έχεις. Όσο μεγαλύτερο focal length τόσο μικρότερο field of view και τόσο μεγαλύτερο zoom. Αν έχεις 2 sensor με διαφορετικό μέγεθος και ιδιο focal length φακους τότε ο μικρότερος σενσορ θα έχει μικρότερο field of view (αφού θα πιάνει μέρος του φωτός που έρχεται). Όσο θα μεγαλώνει ο sensor τόσο θα μεγαλωνει και το fov, και στην ουσία δεν θα έχεις περισσότερη λεπτομέρεια αλλά μεγαλύτερο field of view. Θα πρέπει να μεγαλώσεις το focal length για να κρατήσεις το ίδιο fov. Αλλά για να το κάνεις θα πρέπει να μεγαλώσεις και το φακό. Για αυτό δεν μπορούν να βάλουν μεγάλους αισθητήρες στα κινητά, δεν χωράει ο φακός.

Οπότε για να μπει ο αισθητήρας αυτός στο κινητό και να μην είναι γκουμουτσα όπως παλιά, θα πρέπει πρώτον να μικρύνει ο ίδιος ο αισθητήρας όσον αφορά το πάχος και να βελτιωθούν και οι φακοί.

Πάμε στο 6k no crop. Αυτό που λες ΑΠΛΑ δεν μειώνει το fov (δεν κάνει zoom όπως είπες) είναι αρκετά πολύπλοκο θέμα. Όταν τραβάς βίντεο συνήθως είναι πολύ χαμηλότερη ανάλυση από τον αισθητήρα. Ακόμη και αν τραβάς 4κ (8 mpixel). Υπάρχουν τρεις επιλογές. Η 1η είναι να κάνεις crop και να πάρεις το κέντρο του αισθητήρα. Θα σου μειώσει το field of view και θα σου κάνει ζουμ όπως καταλαβαίνεις. Ο δεύτερος είναι να κάνει no crop διαβάζοντας δεδομένα από όλο τον αισθητήρα αλλά να κάνει skip pixels ώστε να βγει το μέγεθος μικρότερο. Έχει ίδιο field of view με την φωτογραφία αλλά δημιουργείται aliasing και έχεις στην ουσία πάλι μικρά pixels. Υπάρχει και η 3η επιλογή με το full readout no crop. Διαβάζονται ΟΛΑ τα pixel ώστε να βγει κάποιο average και να γίνει downscale. Πλεονεκτήματα, λιγότερο aliasing και λιγότερος θόρυβος.

Όπως θα δεις εδώ

ttps://www.provideocoalition.com/canon-and-sony-step-aside-samsung-has-a-108-megapixel-image-sensor/

ο αισθητήρας έχει no crop στο 6k video για ένα συγκεκριμένο λόγο: το pixel binning. Θα δεις ότι η ανάλυση του βίντεο είναι ακριβώς το 1/4 από την φωτογραφία. Στην ουσία πρόκειται για full readout video. Πήγαινε σε φωτογραφική να το βρεις αυτό και έλα να μου πεις πόσο έχει. Και δεν το συζητάμε πόσο δύσκολο είναι. Υπήρχαν πολλά θέματα με θερμότητα και καταναλωση και θέλει και ισχυρό dsp. Αυτό το απλό που λες λοιπόν μόνο απλό δεν είναι.

Το παράδειγμα που εβαλες με το pixel shifting είναι τελείως άκυρο και ακριβώς αντιθετο με το binning. Το binning είναι για να παράγεις φωτογραφία (ή βίντεο) με λιγότερο θόρυβο από μια φωτογραφία με μεγαλύτερη ανάλυση. Το pixel shifting είναι για να παράγεις φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης από χαμηλότερης ανάλυσης sensor.

Και πάμε στο τελευταίο που λες ότι υπάρχει εδώ και χρόνια και όλα είναι μαρκετιστικες βλακείες. Όντως είχε 2 σε 1 binning (τώρα έχουμε 4 σε 1), το θέμα είναι να το φτιάξει ώστε να δουλεύει ταχύτητα, σωστά και φθηνά πιάνοντας λίγο χωρο. Και άλλο pixel binning με λίγα mpixel και αλλο με πολλά. Για αυτό και το βλέπεις τώρα τελευταία να χρησιμοποιείται. Χρειάζεται τεχνολογία.

Όπως βλέπεις κρίνεις τα πράγματα με περιορισμένες γνώσεις. Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις φυσικά. Αλλά τουλάχιστον άσε τους αφορισμους.

 

Ελα απολαυσε το τεχνολογικο θαύμα σου... Πραγματικα δε ξερω τι περιμενες οτι θα εκανε το binning...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, cpgr είπε

Ελα απολαυσε το τεχνολογικο θαύμα σου... Πραγματικα δε ξερω τι περιμενες οτι θα εκανε το binning...

Νομίζω είναι νωρίς για να κρίνουμε τη κάμερα και ειδικά τον αισθητήρα. Υπάρχει και ο παράγοντας λογισμικό που ίσως δεν είναι ακόμα βελτιστοποιημένο (ενδεχομένως να βελτιωθεί με update). Ας πουμε και το rn7 με στοκ κάμερα μάπα ειναι.... με Gcam όμως τρώει ναυαρχίδες. (παραμένει βέβαια μάπα η στοκ :P ) 

Ας βγει με το καλό στην αγορά και βλέπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cpgr είπε

Ελα απολαυσε το τεχνολογικο θαύμα σου... Πραγματικα δε ξερω τι περιμενες οτι θα εκανε το binning...

Καταρχήν το binning δεν κάνει θαύματα από μόνο του, θέλει και το κατάλληλο software. Δεν ξέρω γιατί τόση χαιρεκακία (του στυλ πάρτα)... Κατά δεύτερον, ακόμη και με την stock κάμερα μια χαρά το βλέπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καταρχήν το binning δεν κάνει θαύματα από μόνο του, θέλει και το κατάλληλο software. Δεν ξέρω γιατί τόση χαιρεκακία (του στυλ πάρτα)... Κατά δεύτερον, ακόμη και με την stock κάμερα μια χαρά το βλέπω....

Xαχ ναι γιατι το παρουσιαζες ως τη καινοτομια της δεκαετιας.. οκ καλες φωτο τραβαει, όσο καλες και καθε κινητο-υλοποιηση-hardware του 2019 (ασχετα με το κακο απ της χιαομι, σιγουρα θα δουμε καλυτερα αποτελεσματα με αλλο software), αλλα μεχρι εκει..δεν πιστευω οτι βλεπουμε κατι τοσο καινοτομο (εκ του αποτελεσματος και οχι στους αριθμους) οσο προσπαθουσες να μου αποδειξεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, cpgr είπε

Xαχ ναι γιατι το παρουσιαζες ως τη καινοτομια της δεκαετιας.. οκ καλες φωτο τραβαει, όσο καλες και καθε κινητο-υλοποιηση-hardware του 2019 (ασχετα με το κακο απ της χιαομι, σιγουρα θα δουμε καλυτερα αποτελεσματα με αλλο software), αλλα μεχρι εκει..δεν πιστευω οτι βλεπουμε κατι τοσο καινοτομο (εκ του αποτελεσματος και οχι στους αριθμους) οσο προσπαθουσες να μου αποδειξεις... 

Μα είναι φοβερή καινοτομία. Δεν καταλαβαίνω γιατί χαίρεσαι. Βλέπεις την Stock camera...

Και μάλλον αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι pixel binning δεν είναι για να τραβάς ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ φωτογραφίες την νύχτα από κάποιο κινητό που είναι λίγα mpixel και μεγάλο pixel size. Αλλά είναι για να μπορείς τραβάς ΙΔΙΕΣ φωτογραφίες. Το πλεονέκτημα που σου δίνει είναι ότι την μέρα μπορείς να τραβάς και φωτογραφίες με πολύ περισσότερα mpixel.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Στην τελικη ο πολεμος των mp ωφελει τους καταναλωτες καλυτερες καμερες σε ποιο φθηνες συσκευες

Συμφωνώ. Απλά για να καταλάβεις τι γίνεται στο insomnia, αν το feature δεν υπάρχει στην μάρκα που προτιμάμε τότε είναι άχρηστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, cpgr είπε

Ελα απολαυσε το τεχνολογικο θαύμα σου... Πραγματικα δε ξερω τι περιμενες οτι θα εκανε το binning...

Έλα να το απολαύσουμε μαζί :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...