Προς το περιεχόμενο

Καινούρια ηχεία


zacdag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχω τα Logitech Z506 αλλα το subwoofer τα εχει παιξει. Οποτε παμε σε αγορά καινουριων. Σκεφτομαι να παω σε ενα set home cinema καθως δεν βγαινω οικονομικα ωστε να παω σε ενισχυτή. Υπαρχει καμια καλη προταση? Σκεφτομουν να παω στα Logitch Z906 αλλα διαβασα οτι καπου στα 3-5 χρονια το woofer μας χαιρετάει οποτε εχω και στην λιστα μου τα Logitech Z607 που  δεν θα βαλω και τα κλαματα αν πεθανουν σε καμια 3-5 χρονια. Γενικα το μπατζετ μου ειναι 100-200ευρω. Θα ηθελα 5.1 παρολο που ξερω οτι ειναι ψευτικο αλλα ετσι για το ψευτοsurround. Η χρηση για την οποια τα θελω ειναι κανονικη(παιχνιδια καμια ταινιουλια να ακουσω λιγο μουσικουλα κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα ακούς surround με τα Z607 ή ψευδοσαράουντ; Με τα Z906 γίνεται. Τα άλλα μπορούν να παίξουν μόνο ό,τι πάρουν από τις αναλογικές εισόδους. Δηλαδή για 5.1 παίζουν μόνο από αντίστοιχες εξόδους πηγής.
DSP δεν έχουν για να κάνουν κάποια επεξεργασία μόνα τους, οπότε μάλλον καλό είναι να τα βγάλεις εκτός λίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mitspetr είπε

Και πως θα ακούς surround με τα Z607 ή ψευδοσαράουντ; Με τα Z906 γίνεται. Τα άλλα μπορούν να παίξουν μόνο ό,τι πάρουν από τις αναλογικές εισόδους. Δηλαδή για 5.1 παίζουν μόνο από αντίστοιχες εξόδους πηγής.
DSP δεν έχουν για να κάνουν κάποια επεξεργασία μόνα τους, οπότε μάλλον καλό είναι να τα βγάλεις εκτός λίστας.

Αναμεσα στα 607 στα Z906 και σε καποιο set home cinema στην ιδια κατηγορια τιμης τι προτεινεις? Αν εχεις και καποιο αλλη προταση καλοδεχουμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Τα 607 μην τα βλέπεις καν. Δεν κάνουν γιατί δεν έχουν κάποιου είδους επεξεργασία στον ήχο. Για να πάρεις 5.1 από αυτά μόνο από εξόδους αναλογικές 5.1 μπορείς. Δηλαδή την έξοδο μιας motherboard ενός PC για παράδειγμα.

Επίσης τα Z906 που έχουν μια μονάδα επεξεργασίας για να πάρουν σήμα π.χ. από μια TV με οπτική, και πάλι είναι ηχεία για PC. Αυτό σημαίνει ότι δεν κάνουν για σαλόνι. Οι λόγοι είναι γνωστοί και έχουν να κάνουν με την υπολογισμένη δέσμη των λοβών διασποράς των μεγαφώνων σε εγγύτερη απόσταση από το συνηθισμένο. Ήτοι για καταστάσεις που θα είσαι πολύ κοντά τους όπως σε μια χρήση desktop.

Θα κοιτάξεις για κάποια ηχομπάρα σοβαρή και καλή (που όμως είναι συνήθως ακριβή) ή εναλλακτικά σε κάποιο βασικό ενισχυτή AV, ηχεία και sub που είναι ακόμα καλύτερη λύση (και ακριβότερη συνήθως). Η περίπτωση των συστημάτων που είναι Home Cinema τύπου όλα σε ένα δεν ενδείκνυται εκτός αν δεν γίνεται αλλιώς.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...