Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση τύπου θύρας hdd & hdd caddy


Ntouris3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας !

Πρασπαθώ να αναστήσω ένα acer aspire 5020 και έχω συναντήσει μερικά θέματα:

1) Ο σκληρός του λείπει (Ανοίγει μέσω liveusb) αλλά δεν μπορώ να αναγνωρίσω τον τύπο της θύρας του (δεν είναι sata iii, βλέπε την παρακάτω φωτογραφία).

2) Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να συνδέσω έναν ssd sata iii μέσω hdd caddy; 

3) Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον driver του ήχου (realtek ac97) στα windows 7 που του έβαλα. Ξέρω λίγο εκτός θέματος αλλά αν μπορείτε να βοηθήσετε και σε αυτό θα σας ήμουν ευγνώμων!

20190903_224602.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Ukforthemoment said:

αφου το γραφει η πλακέτα

η πλακετα γραφει sata1 αλλα λειπει η υποδοχη για sata.πολλες φορες σε διαφορα boards βλεπεις το pcb να γραφει κατι αλλα να απουσιαζει η θυρα που μπορει να υπαρχει σε αλλο μοντελο. ;)

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

η πλακετα γραφει sata1 αλλα λειπει η υποδοχη για sata.πολλες φορες σε διαφορα boards βλεπεις το pcb να γραφει κατι αλλα να απουσιαζει η θυρα που μπορει να υπαρχει σε αλλο μοντελο. ;)

 

7 ώρες πριν, hp8 είπε

απ όσο μπορώ να καταλάβω απο την  φωτο η μια είναι sata 1 και η άλλη ide

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

741864004_.png.6535175cb0b25cfbd2a5c0cf7efa323a.png1525378576_1.png.e6583dddc930a181e1507df8eb72327e.png

 Συμφέρει - Είναι εφικτή η προσθήκη ssd με έναν αντάπτορα ide σε sata iii;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Ntouris3 said:

 Συμφέρει - Είναι εφικτή η προσθήκη ssd με έναν αντάπτορα ide σε sata iii;

αν χωρουσε εκειμεσα :p.

και β.σιγουρα δεν θα πετυχεις τις μεγιστες ταχυτητες.

και βεβαια να υπαρχει ο adapter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

αν χωρουσε εκειμεσα :p.

και β.σιγουρα δεν θα πετυχεις τις μεγιστες ταχυτητες.

και βεβαια να υπαρχει ο adapter.

Βρήκα αυτό :https://www.game-show.gr/shop/μετατροπέας-sata-715pin-female-44pin-2-5-ide-male-hdd-adapter-converter-oem/?skr_prm=WyJjYmMyMDY1Yy1jMzUyLTRjNzYtOTcxNi00NmRmN2FiOTQ1ZjIiLDE1Njc1NDI4NTk5MTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Εφόσον μπει "γυμνός" δεν υπάρχει χώρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Ntouris3 said:

μπορει και να χωρεσει .ειναι πολυ λεπτος.τα Pin θα μπουν μεσα και το sata στο δισκο.οποτε δεν μεγαλωνει πολυ το δισκο.εκτος αν ο δισκος μπαινει τελειως οριακα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Συμφέρει - Είναι εφικτή η προσθήκη ssd με έναν αντάπτορα ide σε sata iii;

για μένα όχι Αφ ενός πρέπει να βρεις και την ηλεκρικη τροφοδοσία (θέλουν και 12 και 5 volt ) αν δεν κάνω λάθος Αφ εταίρου μπορεί και να μην μπουταρουν αυτοι οι ανταπτορες Πρεπει να το εξασφλησεις  οτι θα μπουταρει πριν καν τον αγορασεις Εσυ θελεις τετοιο δισκο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, hp8 said:

για μένα όχι Αφ ενός πρέπει να βρεις και την ηλεκρικη τροφοδοσία (θέλουν και 12 και 5 volt ) αν δεν κάνω λάθος Αφ εταίρου μπορεί και να μην μπουταρουν αυτοι οι ανταπτορες Πρεπει να το εξασφλησεις  οτι θα μπουταρει πριν καν τον αγορασεις Εσυ θελεις τετοιο δισκο 

to ρευμα αν κανω λαθος διορθωσε με ειναι ηδη στα 44 pin .40 Pin ειναι το κανονικο ide χωρις τροφοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, poulinos είπε

to ρευμα αν κανω λαθος διορθωσε με ειναι ηδη στα 44 pin .40 Pin ειναι το κανονικο ide χωρις τροφοδοσια.

Ένα που έχω μπροστά μου τον είχα  για  να δωσω 3,5'' dvd-rw του βάζω από το floppy

Spoiler

421662123_idetosata.jpg.d271f6cce29418bdfd112bf87f5cde88.jpg

421662123_idetosata.jpg.d271f6cce29418bdfd112bf87f5cde88.jpg

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, hp8 said:

Ένα που έχω μπροστά μου τον είχα  για  να δωσω 3,5'' dvd-rw του βάζω από το flopy

σε χασα.παιρνεις εξτρα τροφοδοσια απο floppy cable? και το Ide το κανεις sata? για κανονικο Pc μιλαμε? αν κανει το 40 σε sata λογικα θα εχει πανω να βαλεις εξτρα τροφοδοσια διοτι προοριζεται για pc και οχι για λαπτοπ.στο λαπτοπ στο ide περναει απο τα εξτρα Pin το ρευμα για αυτο ειναι 44 (οσο ξερω) οποτε εκει δεν χρειαζεται εξτρα ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

παιρνεις εξτρα τροφοδοσια απο floppy cable? και το Ide το κανεις sata?

σωστό  Σε λαπτοπ  (δεν έχω  δοκιμάσει προσωπικά) ένας φίλος που ήθελε να κάνει το ίδιο τα παράτησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Πάντως έκανα έναν έλεγχο με έναν άλλο σκληρό που έχω και ο χώρος είναι υπέρ αρκετός. Αν το λάπτοπ δώσει 12v σε δίσκο 5v νομίζω ότι θα τον κλάψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntouris3 είπε

Πάντως έκανα έναν έλεγχο με έναν άλλο σκληρό που έχω και ο χώρος είναι υπέρ αρκετός. Αν το λάπτοπ δώσει 12v σε δίσκο 5v νομίζω ότι θα τον κλάψω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...