Προς το περιεχόμενο

Logitech x530 Έσπασε


aglos92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

Έχω ένα σετ 5.1 Logitech x530 .( https://www.skroutz.gr/s/315407/Logitech-X-530.html )

Έπεσε και έσπασε το ηχείο που έχει το ποτενσιόμετρο για την φωνή. Δηλαδή έπεσε με την επιφάνεια που εξέχει το κουμπί της φωνής στο πάτωμα και μπήκε όλο μέσα με αποτέλεσμα να σπάσει από την εσωτερική πλακέτα.

Τα ηχεία παίρνουν κανονικά ρεύμα αλλά δεν ακούγεται τίποτα.

Και λέω ..1.μήπως ξέρει κανείς πως να το κάνω να είναι τέρμα στην ένταση (βραχυκλωνοντας τπτ στην πλακέτα?) και να το ελέγχω μέσα από το μέσο που παίζει ?(δλδ με την ένταση της τηλεόραση η το κινητό )

2.Με κάποιο άλλο τρόπο να το κάνω να δουλέψει?

Ή τέλος παπαλα πάνε τα ηχεία ?

Ευχαριστώ.

(Υ.Γ. Ναι μπορώ να αγοράσω καινούρια αλλά κρίμα είναι να πετάξω τόσους μαγνήτες...)

 

 

IMG_20190904_004950.jpg

IMG_20190904_005126.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα ίδια, δυστυχώς σε μια σακούλα για πέταμα γιατί έπαθαν το ίδιο πράγμα. Πήγα σε 3 τεχνικούς και αρνήθηκαν να το φτιάξουν λέγοντας ότι δεν υπάρχει τέτοια πλακέτα στο εμπόριο. Αν έχετε κάποιον που τα φτιάχνει στην Αττική, στείλτε μου ένα μήνυμα να τα πάω γιατί είναι κρίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BritGreek είπε

Έχω τα ίδια, δυστυχώς σε μια σακούλα για πέταμα γιατί έπαθαν το ίδιο πράγμα. Πήγα σε 3 τεχνικούς και αρνήθηκαν να το φτιάξουν λέγοντας ότι δεν υπάρχει τέτοια πλακέτα στο εμπόριο. Αν έχετε κάποιον που τα φτιάχνει στην Αττική, στείλτε μου ένα μήνυμα να τα πάω γιατί είναι κρίμα.

προφανως.. .δεν ειδες το λινκ...!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cabdik είπε

προφανως.. .δεν ειδες το λινκ...!!! 

To είδα το link, προφανώς, είμαι και μέλος και δεν θέλω να είναι μόνιμα σε full ένταση. Να το κάνω μόνος μου δεν ξέρω και όπου πάω με διώχνουν λέγοντας ότι δεν φτιάχνονται. Γι' αυτό ρωτάω αν ξέρετε κάποιον που να το αναλαμβάνει.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να το ψαξει να το βρει το ποτενσιομετρο μονος του εστω απο εξωτερικο-καποιο κωδικο θαχει- και μετα να το παει σε  τεχνικο να το κολλησει στην πλακετα.Βγαλε και μια κοντινη φωτογραφια μηπως μπορουμε να βοηθησουμε και μεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnkou77 είπε

Εγω θα ελεγα να το ψαξει να το βρει το ποτενσιομετρο μονος του εστω απο εξωτερικο-καποιο κωδικο θαχει- και μετα να το παει σε  τεχνικο να το κολλησει στην πλακετα.Βγαλε και μια κοντινη φωτογραφια μηπως μπορουμε να βοηθησουμε και μεις.

Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα με φωτογραφίες αλλά δεν απάντησε κανείς. Του ξαδέλφου τα ηχεία, τώρα τα έχω εγώ από τότε, στην αποθήκη για να μην τα πετάξω στα σκουπίδια. :) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 12:05 ΜΜ, BritGreek είπε

Έχω τα ίδια, δυστυχώς σε μια σακούλα για πέταμα γιατί έπαθαν το ίδιο πράγμα. Πήγα σε 3 τεχνικούς και αρνήθηκαν να το φτιάξουν λέγοντας ότι δεν υπάρχει τέτοια πλακέτα στο εμπόριο. Αν έχετε κάποιον που τα φτιάχνει στην Αττική, στείλτε μου ένα μήνυμα να τα πάω γιατί είναι κρίμα.

Καλησπέρα σας κύριοι.

Λοιπόν οι δύο πρώτες τριάδες είναι τα front left και front right αντίστοιχα. Εάν βραχυκυκλώσεις την μεσαία επαφή της τριάδας με την δεξιά της (προς το aux) τότε είναι στο τέρμα . Και αυτό για κάθε τριάδα ξεχωριστά .Το έκανα..δούλεψε ! Ευχαριστώ πολύ @cabdik που μου έδειξες την πληροφορία. Καλή επιτυχία σε όποιον προσπαθήσει . 

Υ.γ. θέλει κόλληση με κολλητηρι για σταθερή επαφή.

IMG_20190907_193901.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...