Προς το περιεχόμενο

ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ


dimlevi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι 26 με ενδιαφέρει να σπουδάσω αλλα πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω καπου για να συντηρηθώ και να βοηθαω και τη μανα μου αμα χρειαστει. Ειναι εφικτο να σπουδασω σε καποια σχολη αμα περασω και δουλευω(ακομα και βραδυ)? Η ειναι καλυτερα να επενδυσω σε κατι εξ αποστασεως οπως το ΕΑΠ η καποιο αλλο πανεπιστήμιο εξωτερικου?? Μιλάω για Bachelor οχι μεταπτυχιακό. 

ευχαριστω εκ των πρότερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μισθός της 4ωρης δεν αρκει μιλαω για full time. 

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Ναι οι σχολές είναι κυρίως πρωινές. Μπορείς να βρεις μια απογευματινή 4ωρη πολύ εύκολα.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει. Στην δική μου περίπτωση δεν έβγαινε γιατί ήταν πολύ απαιτητική η σχολή (ηλεκτρολόγος μηχανικός) , αλλά φίλοι μου με πιο εύκολες σχολές μια χαρά τα κατάφερναν. Ειδικά σε κάτι παιδαγωγικά, παίρναν πτυχίο χωρίς να πατήσουν στη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχει μαθηματα με υποχρεωτικες παρουσιες δε γινεται σε καμια περιπτωση. Αν δεν εχει και ειναι απαιτητικη σχολη παλι δεν ειναι ευκολο αλλα ειναι εφικτο. 

Επεξ/σία από zenwalk23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sensai είπε

γινεται αλλα το πτυχιο θα καθυστερησει σιγουρα αρκετα χρονια

ανάλογα τον άνθρωπο εγώ το καθυστέρησα χωρίς καν να δουλεύω, η γυναίκα έβγαλε ένα οικονομικο με πάνω από 8 δουλεύοντας από τα 18 της πριν καν γεμίσει η 5ετια 

 

άμα υπάρχει προκομάρα όλα γίνονται , αλλά μιλάμε για άνθρωπο που δεν κάθεται ποτέ ξύπνια μετά τις 12, 11+ ύπνος ακόμα και στις διακοπές και 7-8 εγερτήριο (εγώ από την άλλη κάθομαι και βρικολακιάζω μόνος ή αν είναι να βγω έξω βγαίνω με άλλους.. ακόμα απορώ πώς έχουμε ταιριάξει) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφορική

σκεφτομουν μηπως πηγαινα και σε καποιο bootcamp και να δοκιμασω ως προγραμματιστης δεν ξερω αν εχετε καποια αποψη αν αξιζει. 

https://www.afdemp.org/bootcamp/ αυτό μου χει κινήσει το ενδιαφέρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα dimlevi,

Όντας φοιτητής στο ΕΑΠ και συγκεκριμένα στο τμήμα της Πληροφορικής (μόλις τελείωσα το 1ο έτος), έχω να σου πω πως η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν σημαίνει και λιγότερο διάβασμα ή λιγότερη ενασχόληση. Αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να αφιερώσεις αρκετές έως πολλές ώρες διάβασμα (αναλόγως το επιπεδό σου κυριώς στα μαθηματικά) και αυτές οι ώρες θα μειωθούν από τον προσωπικό σου χρόνο αφού θα δουλεύεις παράλληλα. Επίσης επειδή αναφέρθηκες στα συγκεκριμένα σεμινάρια, τι ακριβώς περιμένεις να κερδίσεις από το ΕΑΠ? Όπως κάθε ΑΕΙ Πληροφορικής, δεν σε κάνει τόσο developer, περισσότερο σου μαθαίνει τον τρόπο σκέψης (που είναι ξεκάθαρα μαθηματικός). Δεν στο λέω αυτό για να σε αποθαρρύνω, απλώς επειδή θα πρέπει να πληρώνεις κιόλας, να ξέρεις τί έχεις να αντιμετωπίσεις. Για φροντιστήρια δεν κάνω λόγο καθώς αυτό είναι τελείως υποκειμενικό κομμάτι  και ο καθένας ξέρει τι χρειάζεται για τον εαυτό του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MrLoco είπε

Καλησπέρα dimlevi,

Όντας φοιτητής στο ΕΑΠ και συγκεκριμένα στο τμήμα της Πληροφορικής (μόλις τελείωσα το 1ο έτος), έχω να σου πω πως η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν σημαίνει και λιγότερο διάβασμα ή λιγότερη ενασχόληση. Αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να αφιερώσεις αρκετές έως πολλές ώρες διάβασμα (αναλόγως το επιπεδό σου κυριώς στα μαθηματικά) και αυτές οι ώρες θα μειωθούν από τον προσωπικό σου χρόνο αφού θα δουλεύεις παράλληλα. Επίσης επειδή αναφέρθηκες στα συγκεκριμένα σεμινάρια, τι ακριβώς περιμένεις να κερδίσεις από το ΕΑΠ? Όπως κάθε ΑΕΙ Πληροφορικής, δεν σε κάνει τόσο developer, περισσότερο σου μαθαίνει τον τρόπο σκέψης (που είναι ξεκάθαρα μαθηματικός). Δεν στο λέω αυτό για να σε αποθαρρύνω, απλώς επειδή θα πρέπει να πληρώνεις κιόλας, να ξέρεις τί έχεις να αντιμετωπίσεις. Για φροντιστήρια δεν κάνω λόγο καθώς αυτό είναι τελείως υποκειμενικό κομμάτι  και ο καθένας ξέρει τι χρειάζεται για τον εαυτό του

Kαλησπέρα Mr LOCO,

 Στα μαθηματικα δεν ημουν ποτε καλος γιατι απλα δεν μαρεσαν, αμα ειναι να αποτελεσει καταλυτικο παραγοντα στο να μη τα καταφερω οκ εσυ ξερεις καλυτερα γιατι εισαι μεστη σχολη και σε πιστευω και ειμαι ανοιχτος σε καθε συμβουλη. Προσπαθω να κερδισω απο το ΕΑΠ και το καθε εκπαιδευτικο ιδρυμα ενα πτυχιο που θα μου δωσει ενα προβαδισμα στην αγορα εργασιας, απτο να μην εχω τιποτα εστω κ στα 26 μου. Νιωθω οτι με πιεζει ο χρονος λογω ηλικιας και ψαχνω να δω τι θα κανω με το μελλον μου επελεξα αυτον τον κλαδο 1) γιατι εχει ενα πολυ ευρύ φασμα στις επιλογες σχετικα με μεταπτυχιακα και επαγγελματα, 2) εχει ακομα πολυ ζήτηση παρολο που οι developers ολο και αυξάνονται(δε ξερω ποτε θα υπαρξει καποιος κορεσμος) 3) γιατι απο μικρος ειχα μια κλίση στους υπολογιστες. Η αλλη λυση που σκεφτομαι οπως προανεφερα ειναι και το bootcamp που ισως να με βοηθησει να βρω απο κει καποια δουλεια πανω στο αντικείμενο χωρις να χρειαστεί το ΕΑΠ (3-4 χρονια). 

 

12 λεπτά πριν, MrLoco είπε

Καλησπέρα dimlevi,

Όντας φοιτητής στο ΕΑΠ και συγκεκριμένα στο τμήμα της Πληροφορικής (μόλις τελείωσα το 1ο έτος), έχω να σου πω πως η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν σημαίνει και λιγότερο διάβασμα ή λιγότερη ενασχόληση. Αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να αφιερώσεις αρκετές έως πολλές ώρες διάβασμα (αναλόγως το επιπεδό σου κυριώς στα μαθηματικά) και αυτές οι ώρες θα μειωθούν από τον προσωπικό σου χρόνο αφού θα δουλεύεις παράλληλα. Επίσης επειδή αναφέρθηκες στα συγκεκριμένα σεμινάρια, τι ακριβώς περιμένεις να κερδίσεις από το ΕΑΠ? Όπως κάθε ΑΕΙ Πληροφορικής, δεν σε κάνει τόσο developer, περισσότερο σου μαθαίνει τον τρόπο σκέψης (που είναι ξεκάθαρα μαθηματικός). Δεν στο λέω αυτό για να σε αποθαρρύνω, απλώς επειδή θα πρέπει να πληρώνεις κιόλας, να ξέρεις τί έχεις να αντιμετωπίσεις. Για φροντιστήρια δεν κάνω λόγο καθώς αυτό είναι τελείως υποκειμενικό κομμάτι  και ο καθένας ξέρει τι χρειάζεται για τον εαυτό του

Η αντι να παω πανεπιστημιο να γεμισω με πιστοποιησεις το βιογραφικο. Θα θελα και μια γνωμη γιαυτο αν γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimlevi είπε

Kαλησπέρα Mr LOCO,

 Στα μαθηματικα δεν ημουν ποτε καλος γιατι απλα δεν μαρεσαν, αμα ειναι να αποτελεσει καταλυτικο παραγοντα στο να μη τα καταφερω οκ εσυ ξερεις καλυτερα γιατι εισαι μεστη σχολη και σε πιστευω και ειμαι ανοιχτος σε καθε συμβουλη. Προσπαθω να κερδισω απο το ΕΑΠ και το καθε εκπαιδευτικο ιδρυμα ενα πτυχιο που θα μου δωσει ενα προβαδισμα στην αγορα εργασιας, απτο να μην εχω τιποτα εστω κ στα 26 μου. Νιωθω οτι με πιεζει ο χρονος λογω ηλικιας και ψαχνω να δω τι θα κανω με το μελλον μου επελεξα αυτον τον κλαδο 1) γιατι εχει ενα πολυ ευρύ φασμα στις επιλογες σχετικα με μεταπτυχιακα και επαγγελματα, 2) εχει ακομα πολυ ζήτηση παρολο που οι developers ολο και αυξάνονται(δε ξερω ποτε θα υπαρξει καποιος κορεσμος) 3) γιατι απο μικρος ειχα μια κλίση στους υπολογιστες. Η αλλη λυση που σκεφτομαι οπως προανεφερα ειναι και το bootcamp που ισως να με βοηθησει να βρω απο κει καποια δουλεια πανω στο αντικείμενο χωρις να χρειαστεί το ΕΑΠ (3-4 χρονια). 

Είμαι 30 και ξεκίνησα τώρα. Αν βρήκες αυτό που σου αρέσει στα 26, μπράβο σου και ξεκίνησέ το χωρίς να ακούς κανέναν. Δεν βρίσκουν όλοι αυτό που αγαπάνε στα 18. Όσον αφορά τον προγραμματισμό, η δουλειά που θα ρίξεις μόνος σου είναι εκείνη που θα σε κάνει να μάθεις να γράφεις κώδικα. Αν θεωρείς οτί θες να τελειώσεις γρήγορα, στο ΕΑΠ θα πρέπει να δηλώνεις 3 Θεματικές Ενότητες το χρόνο και να ρίχνεις πολύ διάβασμα. Προσωπικά αυτό έχω επιλέξει κι έχω να σου πω πως τον αύγουστο ήμουν στη παραλία και ανυπομονούσα να ξεκινήσω τα μαθήματα (το λες και λίγο προβληματικό αυτό :P ). Τα μαθηματικά δεν θα αποτελέσουν καταλυτικό παράγοντα στο να μην τα καταφέρεις, μόνο αν το προσπαθήσεις πραγματικά πολύ. Έγω απευθύνθηκα σε φροντιστήριο για να τα καταφέρω. Πρώτο έτος έχει διανυσματικούς χώρους, ολοκληρώματα και πιθανότητες. Όλοι λένε ότι είναι μεγάλος σκόπελος και τρομάζουν. Έχω να σου πω πως με συστηματικό διάβασμα και ενασχόληση, βγαίνει μια χαρά. Το πιο δύσκολο κομμάτι στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, είναι πως είσαι εσύ και το βιβλίο σου. Δεν είσαι κάθε μέρα με τους συμφοιτητές σου για να μοιραστείς τον κόπο και τισ ανησυχίες σου. 

Στο θέμα των σεμιναριών, επειδή το εχω κοιτάξει και αυτό, μη νομίζεις ότι είναι περίπατος. Για να το βγάλεις σε 3 μήνες, είσαι Δευτέρα-Παρασκευή, 9-5 στα σεμινάρια, και μετά έχει διάβασμα. Έχουν πολύ καλές πιστοποιήσεις και έχω ακούσει πως έχουν καλά ποσοστά προσληψιμότητας. Λογικό αν σκεφτείς πως οι ιδιωτικές επιχειρήσεις τα επιχορηγούν για να προσλάβουν μέσα απο εκεί. Κοστίζουν βέβαια και αρκετά τα συγκεκριμένα..

Ξαναλέω, όλα αυτά δεν στα λέω για να σε αποθαρρύνω. Αν είσαι σίγουρος οτι αυτό θες, go for it. Απλώς θέλει καλή οργάνωση. Στο τέλος της ημέρας θα είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου και αυτό είναι που μετράει. Μακάρι να μπορούσα να σου περιγράψω πως ένιωσα όταν βγήκα ν τα αποτελέσματα της εξεταστικής και είδα πως οι κόποι μου ανταμείφθηκαν.

ΥΓ1. Αφού μιλάς για μεταπτυχιακά πως σκέφτεσαι ή τη σχολή ή τα σεμιναρια?

ΥΓ2. Σόρρυ για το μεγάλο πόστ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, MrLoco είπε

Είμαι 30 και ξεκίνησα τώρα. Αν βρήκες αυτό που σου αρέσει στα 26, μπράβο σου και ξεκίνησέ το χωρίς να ακούς κανέναν. Δεν βρίσκουν όλοι αυτό που αγαπάνε στα 18. Όσον αφορά τον προγραμματισμό, η δουλειά που θα ρίξεις μόνος σου είναι εκείνη που θα σε κάνει να μάθεις να γράφεις κώδικα. Αν θεωρείς οτί θες να τελειώσεις γρήγορα, στο ΕΑΠ θα πρέπει να δηλώνεις 3 Θεματικές Ενότητες το χρόνο και να ρίχνεις πολύ διάβασμα. Προσωπικά αυτό έχω επιλέξει κι έχω να σου πω πως τον αύγουστο ήμουν στη παραλία και ανυπομονούσα να ξεκινήσω τα μαθήματα (το λες και λίγο προβληματικό αυτό :P ). Τα μαθηματικά δεν θα αποτελέσουν καταλυτικό παράγοντα στο να μην τα καταφέρεις, μόνο αν το προσπαθήσεις πραγματικά πολύ. Έγω απευθύνθηκα σε φροντιστήριο για να τα καταφέρω. Πρώτο έτος έχει διανυσματικούς χώρους, ολοκληρώματα και πιθανότητες. Όλοι λένε ότι είναι μεγάλος σκόπελος και τρομάζουν. Έχω να σου πω πως με συστηματικό διάβασμα και ενασχόληση, βγαίνει μια χαρά. Το πιο δύσκολο κομμάτι στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, είναι πως είσαι εσύ και το βιβλίο σου. Δεν είσαι κάθε μέρα με τους συμφοιτητές σου για να μοιραστείς τον κόπο και τισ ανησυχίες σου. 

Στο θέμα των σεμιναριών, επειδή το εχω κοιτάξει και αυτό, μη νομίζεις ότι είναι περίπατος. Για να το βγάλεις σε 3 μήνες, είσαι Δευτέρα-Παρασκευή, 9-5 στα σεμινάρια, και μετά έχει διάβασμα. Έχουν πολύ καλές πιστοποιήσεις και έχω ακούσει πως έχουν καλά ποσοστά προσληψιμότητας. Λογικό αν σκεφτείς πως οι ιδιωτικές επιχειρήσεις τα επιχορηγούν για να προσλάβουν μέσα απο εκεί. Κοστίζουν βέβαια και αρκετά τα συγκεκριμένα..

Ξαναλέω, όλα αυτά δεν στα λέω για να σε αποθαρρύνω. Αν είσαι σίγουρος οτι αυτό θες, go for it. Απλώς θέλει καλή οργάνωση. Στο τέλος της ημέρας θα είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου και αυτό είναι που μετράει. Μακάρι να μπορούσα να σου περιγράψω πως ένιωσα όταν βγήκα ν τα αποτελέσματα της εξεταστικής και είδα πως οι κόποι μου ανταμείφθηκαν.

ΥΓ1. Αφού μιλάς για μεταπτυχιακά πως σκέφτεσαι ή τη σχολή ή τα σεμιναρια?

ΥΓ2. Σόρρυ για το μεγάλο πόστ

Κοιτα προς αυτο το μονοπατι νιωθω οτι πηγαινω. Και σε νιωθω πιστεψε  με και γω ακομα δεν ειμαι 100 % σιγουρος. Φλερταρω πολυ με την ιδεα να παω για bootcamp ηδη εχω ξεκινησει μαθημα στο edx σχετικα με το CS50. Εχω μια προτίμηση να κανω freelancing μετα γιατι δε μπορω να ειμαι στασιμος σε ενα μερος (γραφειο κλπ) θελω ταξιδια και δουλεια μαζι ειναι μακρινο σχεδιο αλλα τιποτα το ακατορθωτο. Εχω βρει και μια αλλη σχολη την SAE ATHENS που ειναι 1 χρονος web development ή 2 για web design + development. Μεταπτυχιακο το κοιταω σε περιπτωση που κανω το ΕΑΠ η καποιο αλλο του εξωτερικου. Αλλα και η ιδεα για bootcamp η της SAE δε μου φαινεται ασχημη.

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Κοιτα προς αυτο το μονοπατι νιωθω οτι πηγαινω. Και σε νιωθω πιστεψε  με και γω ακομα δεν ειμαι 100 % σιγουρος. Φλερταρω πολυ με την ιδεα να παω για bootcamp ηδη εχω ξεκινησει μαθημα στο edx σχετικα με το CS50. Εχω μια προτίμηση να κανω freelancing μετα γιατι δε μπορω να ειμαι στασιμος σε ενα μερος (γραφειο κλπ) θελω ταξιδια και δουλεια μαζι ειναι μακρινο σχεδιο αλλα τιποτα το ακατορθωτο. Εχω βρει και μια αλλη σχολη την SAE ATHENS που ειναι 1 χρονος web developing ή 2 για web design + developing. Μεταπτυχιακο το κοιταω σε περιπτωση που κανω το ΕΑΠ η καποιο αλλο του εξωτερικου. Αλλα και η ιδεα για bootcamp η της SAE δε μου φαινεται ασχημη.

Μόλις απαντήσεις στην ερώτηση "Τί θέλω να κάνω?", θα μπορέσεις να αποφασίσεις. Αν σε ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι του κώδικα, τότε μια σχολή ΑΕΙ που απαιτεί τουλάχιστον 4 χρόνια, νομίζω δεν θα σου προσφέρει αυτό που θες. Η επιστήμη της Πληροφορικής δεν είναι μόνο ο κώδικας. Σε ένα ΑΕΙ θα σου δώσουν το έναυσμα να ασχοληθείς με τα βασικά του προγραμματισμού, αλλά θα ανοίξουν νέοι ορίζοντες. Αν θες ξερό developiping και web design, κοίτα αυτά που θες. Αν αργότερα θες αν ασχοληθείς με κάτι πιο απαιτητικό, όπως το AI πχ, ένα ΑΕΙ είναι απαραίτητο καθώς εκεί τα μαθηματικά και ο τρόπος σκέψης που απαιτείται για κάτι τέτοιο, δεν στα μαθαίνουν στα σεμινάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...