Προς το περιεχόμενο

ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ


dimlevi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2019 στις 9:57 ΜΜ, MrLoco είπε

Είμαι 30 και ξεκίνησα τώρα. Αν βρήκες αυτό που σου αρέσει στα 26, μπράβο σου και ξεκίνησέ το χωρίς να ακούς κανέναν. Δεν βρίσκουν όλοι αυτό που αγαπάνε στα 18. Όσον αφορά τον προγραμματισμό, η δουλειά που θα ρίξεις μόνος σου είναι εκείνη που θα σε κάνει να μάθεις να γράφεις κώδικα. Αν θεωρείς οτί θες να τελειώσεις γρήγορα, στο ΕΑΠ θα πρέπει να δηλώνεις 3 Θεματικές Ενότητες το χρόνο και να ρίχνεις πολύ διάβασμα. Προσωπικά αυτό έχω επιλέξει κι έχω να σου πω πως τον αύγουστο ήμουν στη παραλία και ανυπομονούσα να ξεκινήσω τα μαθήματα (το λες και λίγο προβληματικό αυτό :P ). Τα μαθηματικά δεν θα αποτελέσουν καταλυτικό παράγοντα στο να μην τα καταφέρεις, μόνο αν το προσπαθήσεις πραγματικά πολύ. Έγω απευθύνθηκα σε φροντιστήριο για να τα καταφέρω. Πρώτο έτος έχει διανυσματικούς χώρους, ολοκληρώματα και πιθανότητες. Όλοι λένε ότι είναι μεγάλος σκόπελος και τρομάζουν. Έχω να σου πω πως με συστηματικό διάβασμα και ενασχόληση, βγαίνει μια χαρά. Το πιο δύσκολο κομμάτι στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, είναι πως είσαι εσύ και το βιβλίο σου. Δεν είσαι κάθε μέρα με τους συμφοιτητές σου για να μοιραστείς τον κόπο και τισ ανησυχίες σου. 

Στο θέμα των σεμιναριών, επειδή το εχω κοιτάξει και αυτό, μη νομίζεις ότι είναι περίπατος. Για να το βγάλεις σε 3 μήνες, είσαι Δευτέρα-Παρασκευή, 9-5 στα σεμινάρια, και μετά έχει διάβασμα. Έχουν πολύ καλές πιστοποιήσεις και έχω ακούσει πως έχουν καλά ποσοστά προσληψιμότητας. Λογικό αν σκεφτείς πως οι ιδιωτικές επιχειρήσεις τα επιχορηγούν για να προσλάβουν μέσα απο εκεί. Κοστίζουν βέβαια και αρκετά τα συγκεκριμένα..

Ξαναλέω, όλα αυτά δεν στα λέω για να σε αποθαρρύνω. Αν είσαι σίγουρος οτι αυτό θες, go for it. Απλώς θέλει καλή οργάνωση. Στο τέλος της ημέρας θα είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου και αυτό είναι που μετράει. Μακάρι να μπορούσα να σου περιγράψω πως ένιωσα όταν βγήκα ν τα αποτελέσματα της εξεταστικής και είδα πως οι κόποι μου ανταμείφθηκαν.

ΥΓ1. Αφού μιλάς για μεταπτυχιακά πως σκέφτεσαι ή τη σχολή ή τα σεμιναρια?

ΥΓ2. Σόρρυ για το μεγάλο πόστ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...