Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για στρατιωτική ιατρική


mariak12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου και με ενδιαφέρει πολύ η ιατρική και ιδιαίτερα η στρατιωτική ιατρική. Ωστόσο έχω κάποιες απορίες. Έχω διαβάσει σε πολλά άλλα φόρουμ πως στην Σ.Σ.Α.Σ δεν παίρνεις πάντα την ειδικότητα που θέλεις. Μπορώ να παραμείνω κάποια χρόνια στη σχολή μέχρι να πάρω την ειδικότητα που μου αρέσει (ενδιαφέρομαι για χειρουργική) ή αναγκάζομαι να διαλέξω μια άλλη; 

Επιπλέον, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το ύψος για την συγκεκριμένη σχολή; Είχα διαβάσει πώς οι γυναίκες πρέπει να έχουν ανάστημα από 1,55 και πάνω αλλά πριν λίγες μέρες είδα ότι πρέπει να έχουν ύψος τουλάχιστον 1.60 (το οποίο δεν φτάνω) . Ποιο από τα δύο ισχύει τελικά;  Στην περίπτωση που ισχύει το 1.60 έχω καμία πιθανότητα να περάσω στην σχολή παρόλο που είμαι 1,55;

Αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει θα με βοηθούσε αρκετά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όσο και να ενδιαφέρεσαι για χειρουργική, να είσαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις γνώμη μέχρι να τελειώσεις τη σχολή.

2. Δεν ξέρω ποιο είναι το απαραίτητο ύψος, αλλά αν αναφέρεται στο ΦΕΚ/εγκύκλιο, δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις "χαριστικά" με χαμηλότερο ύψος.

3. Τι εννοείς να παραμείνεις στη σχολή; Όταν πάρεις πτυχίο φεύγεις από τη σχολή και πηγαίνεις για υπηρεσία σε μονάδες. Σε εκείνη τη φάση νομίζω μπορείς να περιμένεις 2 ή 3 χρόνια μήπως ανοίξει θέση για ειδικότητα που σε ενδιαφέρει, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσεις. Η στρατιωτική σου προσφέρει μια εργασιακή ασφάλεια, αλλά έχει και περιορισμούς στην καριέρα σου. Φρόντισε να βρεις κάποιον στρατιωτικό γιατρό και να το κουβεντιάσεις μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι παρακαλω σου αρεσει η στρατιωτικη Ιατρικη; H υπεροχη δυνατοτητα να μην μπορεις ενδεχομενως να επιλεξεις την ειδικοτητα σου, η να μην μπορεις να αποφασισεις για το μελλον σου, η το γεγονως οτι θα αποφασιζουνε αλλοι για τον τοπο κατοικιας σου; Πραγματικα εχω μεγαλο ενδιαφερον να μαθω, γιατι καποιος επιλεγει να παει ΣΑΣΣ. Πριν απο 5-10 χρονια, που οι μισθοι ητανε καλυτεροι και επιτρεποτανε να εχεις και εξωτερικο ιατρειο ναι, αλλα πλεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Και γιατι παρακαλω σου αρεσει η στρατιωτικη Ιατρικη; H υπεροχη δυνατοτητα να μην μπορεις ενδεχομενως να επιλεξεις την ειδικοτητα σου, η να μην μπορεις να αποφασισεις για το μελλον σου, η το γεγονως οτι θα αποφασιζουνε αλλοι για τον τοπο κατοικιας σου; Πραγματικα εχω μεγαλο ενδιαφερον να μαθω, γιατι καποιος επιλεγει να παει ΣΑΣΣ. Πριν απο 5-10 χρονια, που οι μισθοι ητανε καλυτεροι και επιτρεποτανε να εχεις και εξωτερικο ιατρειο ναι, αλλα πλεον;

Ο λόγος που ήθελα να ακολουθήσω την στρατιωτική ιατρική είναι περισσότερο λόγω την οικονομικής αποκατάστασης που προσφερει σε συγκριση με την πολιτική ιατρική. Το ότι είναι πολύ  πιθανό να μην πάρω την ειδικότητα που θέλω είναι αυτό που με αποτρέπει απ το να ακολουθήσω την ΣΣΑΣ (αν και απ την στιγμή που δεν φτάνω το ύψος δεν έχει τελικά νόημα να το ακολουθήσω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mariak12 είπε

Ο λόγος που ήθελα να ακολουθήσω την στρατιωτική ιατρική είναι περισσότερο λόγω την οικονομικής αποκατάστασης που προσφερει σε συγκριση με την πολιτική ιατρική. Το ότι είναι πολύ  πιθανό να μην πάρω την ειδικότητα που θέλω είναι αυτό που με αποτρέπει απ το να ακολουθήσω την ΣΣΑΣ (αν και απ την στιγμή που δεν φτάνω το ύψος δεν έχει τελικά νόημα να το ακολουθήσω) 

Εχεις σιγουρη οικονομικη αποκατασταση, με ανταλαγμα οτι παντα θα βγαζεις ενα μικρο ποσοστο αποτι θα μπορουσες να βγαλεις σαν πολιτικος γιατρος. Διαλεγεις και παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...