Προς το περιεχόμενο

Υποχρεώσεις Εργαζομένων


throwaway27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κοπέλα μου δουλεύει σε ένα γραφείο (ας πούμε λογίστρια) και το αφεντικό όταν δεν έχει δουλειά τους λέει να σφουγγαρισουν κλπ ενώ υπάρχει καθαριστρια και αναρωτιέται για το ποιες είναι οι υποχρεώσεις της στη δουλειά. Πρέπει να κάνει αγγαρείες που δεν εμπιπτουν στην δουλειά για την οποία έχει προσληφθει? Όχι τι συμβαίνει σε όλη τη χώρα και σε όλους τους χώρους εργασίας αλλά τι πρέπει να κάνει και τι μπορεί να αρνηθεί βάση νόμου.

ΥΓ. Συγκεκριμένα για σφουγγαρισμα όλου του μαγαζιού όχι του προσωπικού χώρου, αυτόν τον καθαρίζει από μόνη της προφανώς.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, throwaway27 είπε

Η κοπέλα μου δουλεύει σε ένα γραφείο (ας πούμε λογίστρια) και το αφεντικό όταν δεν έχει δουλειά τους λέει να σφουγγαρισουν κλπ ενώ υπάρχει καθαριστρια και αναρωτιέται για το ποιες είναι οι υποχρεώσεις της στη δουλειά. Πρέπει να κάνει αγγαρείες που δεν εμπιπτουν στην δουλειά για την οποία έχει προσληφθει? Όχι τι συμβαίνει σε όλη τη χώρα και σε όλους τους χώρους εργασίας αλλά τι πρέπει να κάνει και τι μπορεί να αρνηθεί βάση νόμου.

ΥΓ. Συγκεκριμένα για σφουγγαρισμα όλου του μαγαζιού όχι του προσωπικού χώρου, αυτόν τον καθαρίζει από μόνη της προφανώς.

Εφοσον υπαρχει καθαριστρια, φυσικα και δεν ειναι στις υποχρεωσεις της (χωρις να σημαινει οτι θα ηταν εαν δεν υπηρχε καθαριστρια)

Το κατα ποσο μπορει να αρνηθει, ειναι καθαρα θεμα του ποσο φοβαται την απολυση, επειδινωση των εργασιακων σχεσεων

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ετσι οπως ειναι οι εργασιακες σχεσεις μαλλον θα πρεπει να κανει το κορόϊδο για να κρατησει την δουλεια της...αν παλι δεν την νοιαζει καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρυση τομη ειναι να προφασιστει αλλεργιες σε καθαριστικα κλπ και να αρνηθει. Τωρα θα μου πεις δε θ επρεπε να χρειαζεται να πει ψεματα κι εχεις δικιο. Σε περιπτωση που δεν την ενδιαφερει μια μεση λυση κι εχει ραγισει το γυαλι, οπως ειπαν, καταγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε /μικρες εταιρειες η καθροτητα. Κοινων χωρων γινεται απο κοινου βασει προγρμματος...πχ η τουαλεοτα δειν χρυιεωνεται μον!ιμα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, throwaway27 είπε

Η κοπέλα μου δουλεύει σε ένα γραφείο (ας πούμε λογίστρια) και το αφεντικό όταν δεν έχει δουλειά τους λέει να σφουγγαρισουν κλπ ενώ υπάρχει καθαριστρια και αναρωτιέται για το ποιες είναι οι υποχρεώσεις της στη δουλειά. Πρέπει να κάνει αγγαρείες που δεν εμπιπτουν στην δουλειά για την οποία έχει προσληφθει? Όχι τι συμβαίνει σε όλη τη χώρα και σε όλους τους χώρους εργασίας αλλά τι πρέπει να κάνει και τι μπορεί να αρνηθεί βάση νόμου.

ΥΓ. Συγκεκριμένα για σφουγγαρισμα όλου του μαγαζιού όχι του προσωπικού χώρου, αυτόν τον καθαρίζει από μόνη της προφανώς.

Σαν λογιστής σε γραφείο όλα αυτά που λες μου φαίνονται φυσιολογικά

 

Επίσης έχω ακούσει συναδέλφους να βγάζουν βόλτα σκύλο, να κάνουν κούριερ, να καλύπτουν θέσεις πωλητή, να κάνουν διάφορες δουλειές τεχνικού ή τεχνίτη, κηπουρική μέχρι και μοντέλο σε επίδειξη

 

Βασικά ένας λογιστής στην Ελλάδα πρέπει να μπορεί να  κάνει τα πάντα

 

Εγώ πάντως που εννοείται ότι έχω σφουγγαρισει ολόκληρο γραφείο μόλις την περασμένη εβδομάδα επισκεύασα πόμολο, έχω παίξει και νιπτήρα/καζανάκι

Επεξ/σία από logistoulis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, throwaway27 είπε

Η κοπέλα μου δουλεύει σε ένα γραφείο (ας πούμε λογίστρια) και το αφεντικό όταν δεν έχει δουλειά τους λέει να σφουγγαρισουν 

Πού ζούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα baby sitting στα παιδιά του αφεντικού, όσο έλειπε διακοπές πότιζα λουλούδια, τάιζα κατοικίδια, μάζευα αλληλογραφία στο σπίτι του, πήγαινα περίπτερο, φούρνο, καθαριστήριο, μοδίστρα κλπ καταστήματα της γειτονιάς...σ/μ δε μ έστελνε ήταν μακριά και δεν οδηγουσα, είχε τύχει να μαγειρέψω κιόλας δυο φορές που έμεινε σπίτι λόγω ασθενείας. Δεν ήμουν οικιακή βοηθός. Γραμματέας ήμουν. Συνάδελφος είχε ξύσει και βάψει τοίχο ενός γραφείου και διάφορα μικρομερεμέτια. Αυτός ασχολούνταν με τα λογιστικά. Γενικά οι νεότεροι ηλικιακά απ το προσωπικό αναγκαζόμασταν να κάνουμε διάφορα τέτοια.

Γενικότερα σε αντίστοιχες δουλειές: Έπρεπε να καθαρίζω όλο το χώρο (σε μια περίπτωση, δυο ορόφους, καθημερινά). Φυσικά και διάφορες αγγαρείες τριγύρω ήταν στο πρόγραμμμα.

Σε άλλες δουλειές, καταατήματα κυρίως καθαρίζαμε όλοι. Δεν είχαμε πρόγραμμα, όποιος είχε χρόνο. Σε μια περίπτωση συμμετείχε και το αφεντικό.

Υπήρξαν και περιπτώσεις που αρνήθηκα να καθαρίσω, επειδή ορισμένοι πελάτες και συνάδελφοι ήταν τελείως "γύφτοι", δε θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες, ήταν πολύ σιχαμερά περιστατικά.

Κακώς τα έκανα όλα αυτά (στις δουλειές που δεν απαιτούνταν), αλλά οι τριγύρω μου όταν ζητούσα καμιά συμβουλή/γνώμη, ήταν της άποψης οτι ήμουν μικρή και έπρεπε να μη δυσαρεστώ τα αφεντικά μου για να μη με διώξουν και μετά οτι ήμασταν σε περίοδο κρίσης οπότε θα ήταν εύκολο να αντικατασταθώ.

Οπότε η συμβουλή που δίνω όταν με ρωτάνε σα μεγαλύτερη πλέον, είναι οτι αν το αντικείμενο δουλειάς μας δεν περιλαμβάνει καθαριότητα, αρνούμαστε. Φροντίζουμε όσο μπορούμε να μη λερώνουμε γενικά, και καθαρίζουμε τον ατομικό χώρο εργασίας μας. Το ίδιο και για αγγαρείες. Πηγαίνουμε να αγοράσουμε κάποιο αναλώσιμο αν είναι ανάγκη, ρωτάμε τους υπόλοιπους αν θέλουν κάτι απ έξω (φαγητό/καφέ) αν πεταχτούμε να αγοράσουμε κάτι δικό μας. Ευγενικά αρνούμαστε να πάμε για τσιγάρα ή στο καθαριστήριο ή να αγοράαουμε δώρο για το παιδί, σύζυγο, ανηψάκι, γκόμενα του αφεντικού,  αν μας ζητηθεί.

Για να μην είμαι άδικη υπήξαν και 2-3 περιπτώσεις που δεν μας άφηναν να πλύνουμε ούτε το ποτήρι που είχαμε πιεί νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Curi0us είπε

Έκανα baby sitting στα παιδιά του αφεντικού, όσο έλειπε διακοπές πότιζα λουλούδια, τάιζα κατοικίδια, μάζευα αλληλογραφία στο σπίτι του, πήγαινα περίπτερο, φούρνο, καθαριστήριο, μοδίστρα κλπ καταστήματα της γειτονιάς...σ/μ δε μ έστελνε ήταν μακριά και δεν οδηγουσα, είχε τύχει να μαγειρέψω κιόλας δυο φορές που έμεινε σπίτι λόγω ασθενείας. Δεν ήμουν οικιακή βοηθός. Γραμματέας ήμουν. Συνάδελφος είχε ξύσει και βάψει τοίχο ενός γραφείου και διάφορα μικρομερεμέτια. Αυτός ασχολούνταν με τα λογιστικά. Γενικά οι νεότεροι ηλικιακά απ το προσωπικό αναγκαζόμασταν να κάνουμε διάφορα τέτοια.

Γενικότερα σε αντίστοιχες δουλειές: Έπρεπε να καθαρίζω όλο το χώρο (σε μια περίπτωση, δυο ορόφους, καθημερινά). Φυσικά και διάφορες αγγαρείες τριγύρω ήταν στο πρόγραμμμα.

Σε άλλες δουλειές, καταατήματα κυρίως καθαρίζαμε όλοι. Δεν είχαμε πρόγραμμα, όποιος είχε χρόνο. Σε μια περίπτωση συμμετείχε και το αφεντικό.

Υπήρξαν και περιπτώσεις που αρνήθηκα να καθαρίσω, επειδή ορισμένοι πελάτες και συνάδελφοι ήταν τελείως "γύφτοι", δε θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες, ήταν πολύ σιχαμερά περιστατικά.

Κακώς τα έκανα όλα αυτά (στις δουλειές που δεν απαιτούνταν), αλλά οι τριγύρω μου όταν ζητούσα καμιά συμβουλή/γνώμη, ήταν της άποψης οτι ήμουν μικρή και έπρεπε να μη δυσαρεστώ τα αφεντικά μου για να μη με διώξουν και μετά οτι ήμασταν σε περίοδο κρίσης οπότε θα ήταν εύκολο να αντικατασταθώ.

Οπότε η συμβουλή που δίνω όταν με ρωτάνε σα μεγαλύτερη πλέον, είναι οτι αν το αντικείμενο δουλειάς μας δεν περιλαμβάνει καθαριότητα, αρνούμαστε. Φροντίζουμε όσο μπορούμε να μη λερώνουμε γενικά, και καθαρίζουμε τον ατομικό χώρο εργασίας μας. Το ίδιο και για αγγαρείες. Πηγαίνουμε να αγοράσουμε κάποιο αναλώσιμο αν είναι ανάγκη, ρωτάμε τους υπόλοιπους αν θέλουν κάτι απ έξω (φαγητό/καφέ) αν πεταχτούμε να αγοράσουμε κάτι δικό μας. Ευγενικά αρνούμαστε να πάμε για τσιγάρα ή στο καθαριστήριο ή να αγοράαουμε δώρο για το παιδί, σύζυγο, ανηψάκι, γκόμενα του αφεντικού,  αν μας ζητηθεί.

Για να μην είμαι άδικη υπήξαν και 2-3 περιπτώσεις που δεν μας άφηναν να πλύνουμε ούτε το ποτήρι που είχαμε πιεί νερό. 

στην πρώτη δουλειά που ήμουν πάντως επειδή η καθαρίστρια έσκαγε μπορεί και κάθε 6μηνο, υπήρξαν φορές που δεν άντεχα άλλο τη μπίχλα (συν ότι έμπαινε κόσμος και ένιωθα άσχημα) και έβαζα τις σκούπες μου

να σημειώσω ότι ήμουν με άλλες 3 γυναίκες που δεν τις πολυένοιαζε , ενώ τα σπίτια τους στην πένα.. αλλά κι εκεί που περνάς τουλάχιστον 8 ώρες τη μέρα θα έπρεπε να σε ενοχλεί πιστεύω

 

στην επόμενη έμπαινε κανονικά καθαρίστρια κάθε βδομάδα, αλλά σε περιπτώσεις με βροχές κτλ που μας γέμιζε λάσπες ο κόσμος δεν μπορούσαμε να το αφήσουμε έτσι 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τέτοιες συμπεριφορές στη χώρα μας είναι πολύ συνηθισμένες και υπήρχαν ανέκαθεν, όχι μόνο τώρα λόγω κρίσης!

Προσωπικά δεν τις έζησα ποτέ, ευτυχώς, αλλά άκουγα από φίλους/συγγενείς ότι το αντιμετώπιζαν πολύ συχνά, ειδικά σε μικρές οικογενειακές/ατομικές επιχειρήσεις, όπου την "έπαιζαν" το μεγάλο αφεντικό που επειδή πληρώνει -όχι πάντα- μπορεί να ζητάει από τους υπαλλήλους ό,τι γουστάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, logistoulis είπε

στην πρώτη δουλειά που ήμουν πάντως επειδή η καθαρίστρια έσκαγε μπορεί και κάθε 6μηνο, υπήρξαν φορές που δεν άντεχα άλλο τη μπίχλα (συν ότι έμπαινε κόσμος και ένιωθα άσχημα) και έβαζα τις σκούπες μου

να σημειώσω ότι ήμουν με άλλες 3 γυναίκες που δεν τις πολυένοιαζε , ενώ τα σπίτια τους στην πένα.. αλλά κι εκεί που περνάς τουλάχιστον 8 ώρες τη μέρα θα έπρεπε να σε ενοχλεί πιστεύω

στην επόμενη έμπαινε κανονικά καθαρίστρια κάθε βδομάδα, αλλά σε περιπτώσεις με βροχές κτλ που μας γέμιζε λάσπες ο κόσμος δεν μπορούσαμε να το αφήσουμε έτσι 

Δε λέμε να βρέξει και να αφήσεις τις πατημασιές όλη μέρα ή να σου χυθεί καφές και να τον παρατήσεις. Ή να θυμίζει σαχάρα το γραφείο σου επάνω. 

Αλλά να σαι στη γραμμτεία πχ και να πρέπει να καθαρίζεις ολόκληρο το γραφείο (σκούπισμα/σφουγγάρισμα, ξεσκόνισμα όλων των γραφείων, σαπούνισμα τουαλέτας), δεν είναι δουλειά σου. Έτρεχα με το δεκάποντο κ το σφουγγαράκι με τη σαπουνάδα που καθάριζα το μπάνιο για να προλάβω να απαντήσω στο τηλέφωνο... Και όταν καθαρίζεις αναπόφευκτα λερωνεσαι κάποιες φορές. Ωραία πρώτη εικόνα, για όποιον μπει στο γραφείο ή όταν χρειαστεί να βγεις για κάποια εξωτερική. Χώρια πόσα (καλά) κατεστραμμένα ρούχα από χλωρίνη απέκτησα. 

Σε σ/μ πχ που δούλευα και ήξερα πως θα χρειαστεί να καθαρίσω μες τη μέρα και πατώματα και ράφια, δε μ ενοιαζε γιατί και τις ποδιές μας είχαμε να μη λερωνόμαστε και πιο πρόχειρο ντύσιμο...

Δεν είναι το "δεν καταδέχομαι" να καθαρίσω. Είναι και θέμα της εικόνας που πρέπει να δείχνεις σε κάποιες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...