Προς το περιεχόμενο

Υποχρεώσεις Εργαζομένων


throwaway27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Curi0us είπε

Δε λέμε να βρέξει και να αφήσεις τις πατημασιές όλη μέρα ή να σου χυθεί καφές και να τον παρατήσεις. Ή να θυμίζει σαχάρα το γραφείο σου επάνω. 

Αλλά να σαι στη γραμμτεία πχ και να πρέπει να καθαρίζεις ολόκληρο το γραφείο (σκούπισμα/σφουγγάρισμα, ξεσκόνισμα όλων των γραφείων, σαπούνισμα τουαλέτας), δεν είναι δουλειά σου. Έτρεχα με το δεκάποντο κ το σφουγγαράκι με τη σαπουνάδα που καθάριζα το μπάνιο για να προλάβω να απαντήσω στο τηλέφωνο... Και όταν καθαρίζεις αναπόφευκτα λερωνεσαι κάποιες φορές. Ωραία πρώτη εικόνα, για όποιον μπει στο γραφείο ή όταν χρειαστεί να βγεις για κάποια εξωτερική. Χώρια πόσα (καλά) κατεστραμμένα ρούχα από χλωρίνη απέκτησα. 

Σε σ/μ πχ που δούλευα και ήξερα πως θα χρειαστεί να καθαρίσω μες τη μέρα και πατώματα και ράφια, δε μ ενοιαζε γιατί και τις ποδιές μας είχαμε να μη λερωνόμαστε και πιο πρόχειρο ντύσιμο...

Δεν είναι το "δεν καταδέχομαι" να καθαρίσω. Είναι και θέμα της εικόνας που πρέπει να δείχνεις σε κάποιες δουλειές.

εγώ μαζί σου, δεν είναι υποχρέωσή σου μην το κάνεις 

 

κοίτα εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τη θέση σου μιας και έχω δουλέψει σε διάφορα απίστευτα μέρη, είχα βέβαια την τύχη να μην μου κολλάνε πολύ πολύ για τέτοια (καθότι άνδρας και αυτό το σκατό που περιγράφεις το έτρωγαν οι γυναίκες με άμεση διαταγή... συνήθως από άλλες γυναίκες ) παρότι βέβαια μόνος μου πολύ συχνά βοηθούσα γιατί εγώ ένιωθα άσχημα και για τη μπίχλα αλλά και την όλη φάση 

 

προσωπικά αν και όταν με το καλό φτάσω να είμαι κι εγώ εργοδότης σίγουρα δεν θα έβαζα κάποιον άλλον να κάνει κάτι τέτοιο, αν δεν είχα λεφτά να πάρω καθαρίστρια θα καθάριζα μόνος μου 

 

τώρα στις υποχρεώσεις που λέει το θέμα, μου έχουν συμβεί να υπάρχουν άτομα στο δικό μου τομέα που δεν θεωρούν υπόχρεωσή τους να σταθούν στην ουρά μιας υπηρεσίας και εκεί γελάει ο κόσμος, αλλά συμφωνώ παρότι έχω κάνει το αντίθετο με δική μου θέληση ότι η καθαριότητα ειδικά στο σύνολό της ( γιατί μερικοί άνθρωποι είναι λεχρίτες και στον προσωπικό τους χώρο) δεν είναι σε καμιά περίπτωση δουλειά του υπαλλήλου , δεν το πληρώνεται

 

η εικόνα δε μου λέει κάτι και είναι και ανάλογα που απευθύνεσαι , το μόνο που μου λέει είναι τι πληρώνεσαι να κάνεις και τι όχι και αν κάνεις κάτι εκτός του τυπικού σου ρόλο καλό είναι να το κάνεις από δική σου επιλογή (βέβαια κάποιες φορές θα αναγκαστείς από την κατάσταση και ας μην στο πει ο άλλος άμεσα)

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O νεοέλληνας εργοδότης των δανείων νιώθει μεγάλος μάγκας όταν βάζει τον υπάλληλο να του βγάλει βόλτα τον σκύλο. Μετά βγενει με τη γκόμενα και της λέει εγώ πληρώνω άτομα ακόμα και για να μου πλένουν το αμάξι. Δυστυχώς εκεί μας κατάντησαν, να μας γλενταει ο εργοδότης και αυτά όλα με την ανοχή και παρότρυνση της κυβέρνησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LittyMeek είπε

O νεοέλληνας εργοδότης των δανείων νιώθει μεγάλος μάγκας όταν βάζει τον υπάλληλο να του βγάλει βόλτα τον σκύλο. Μετά βγενει με τη γκόμενα και της λέει εγώ πληρώνω άτομα ακόμα και για να μου πλένουν το αμάξι. Δυστυχώς εκεί μας κατάντησαν, να μας γλενταει ο εργοδότης και αυτά όλα με την ανοχή και παρότρυνση της κυβέρνησης

το κράτος από τη στιγμή που επιτρέπει να δουλεύεις με τέτοιους μισθούς πείνας έτσι κι αλλιώς έχει ρίξει την αξιοπρέπειά σου στα τάρταρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το κράτος από τη στιγμή που επιτρέπει να δουλεύεις με τέτοιους μισθούς πείνας έτσι κι αλλιώς έχει ρίξει την αξιοπρέπειά σου στα τάρταρα

εδω η κυβερνηση σημερα το επικροτει κιολλας, με παλιες δηλωσεις ειχε πει οτι σαν οδοστρωτηρας πρεπει να ισοπεδωσουμε τα εμποδια στην επιχειρηματικοτητα το καθε κατσαπλια, δεν εχεις λεφτα δηλαδη να δωσεις αξιοπρεπη μισθο; ε ο εργαζομενος φτεει ο τεμπελχανας που δεν δουλεει 12 ωρες το 24ωρο, εσυ τζουτζουκο μας εστιατορα, μαγαζατορα κτλπ εισαι το καλο αφεντικο που του δινεις χρηματα, σε λιγα χρονια θα σου λενε ελα παρε μια μεριδα φαγητο και ενα μηλο και σου καλυψαμε το φαγητο, τι αλλο θες ρε τεμπελη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LittyMeek είπε

O νεοέλληνας εργοδότης των δανείων νιώθει μεγάλος μάγκας όταν βάζει τον υπάλληλο να του βγάλει βόλτα τον σκύλο. Μετά βγενει με τη γκόμενα και της λέει εγώ πληρώνω άτομα ακόμα και για να μου πλένουν το αμάξι. Δυστυχώς εκεί μας κατάντησαν, να μας γλενταει ο εργοδότης και αυτά όλα με την ανοχή και παρότρυνση της κυβέρνησης

Γίνε εργοδότης και εσύ να βγάλεις το άχτι σου 😂

15 ώρες πριν, throwaway27 είπε

όταν δεν έχει δουλειά τους λέει να σφουγγαρισουν κλπ 

Παρά να μπει στο Facebook ή να βλέπει το ταβάνι πιο ωφέλιμη δεν είναι μια εργασία, έστω και σφουγγάρισμα, για την εταιρεία που την πληρώνει;

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, LittyMeek είπε

εδω η κυβερνηση σημερα το επικροτει κιολλας, με παλιες δηλωσεις ειχε πει οτι σαν οδοστρωτηρας πρεπει να ισοπεδωσουμε τα εμποδια στην επιχειρηματικοτητα το καθε κατσαπλια, δεν εχεις λεφτα δηλαδη να δωσεις αξιοπρεπη μισθο; ε ο εργαζομενος φτεει ο τεμπελχανας που δεν δουλεει 12 ωρες το 24ωρο, εσυ τζουτζουκο μας εστιατορα, μαγαζατορα κτλπ εισαι το καλο αφεντικο που του δινεις χρηματα, σε λιγα χρονια θα σου λενε ελα παρε μια μεριδα φαγητο και ενα μηλο και σου καλυψαμε το φαγητο, τι αλλο θες ρε τεμπελη;

Χωρίς να επικροτώ την πρακτική του να βάζεις τον υπάλληλο σου να σου κάνει τα πάντα θα σου πω ότι είναι ευκαιρία για εσένα να δείξεις το καλό παράδειγμα και να γίνεις το υπόδειγμα εργοδότη που θέλεις και να βάλεις τα γυαλιά σε όλους. 

Η ερώτηση είναι τι ακριβώς περιμένεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

εγώ μαζί σου, δεν είναι υποχρέωσή σου μην το κάνεις 

κοίτα εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τη θέση σου μιας και έχω δουλέψει σε διάφορα απίστευτα μέρη, είχα βέβαια την τύχη να μην μου κολλάνε πολύ πολύ για τέτοια (καθότι άνδρας και αυτό το σκατό που περιγράφεις το έτρωγαν οι γυναίκες με άμεση διαταγή... συνήθως από άλλες γυναίκες ) παρότι βέβαια μόνος μου πολύ συχνά βοηθούσα γιατί εγώ ένιωθα άσχημα και για τη μπίχλα αλλά και την όλη φάση 

προσωπικά αν και όταν με το καλό φτάσω να είμαι κι εγώ εργοδότης σίγουρα δεν θα έβαζα κάποιον άλλον να κάνει κάτι τέτοιο, αν δεν είχα λεφτά να πάρω καθαρίστρια θα καθάριζα μόνος μου 

τώρα στις υποχρεώσεις που λέει το θέμα, μου έχουν συμβεί να υπάρχουν άτομα στο δικό μου τομέα που δεν θεωρούν υπόχρεωσή τους να σταθούν στην ουρά μιας υπηρεσίας και εκεί γελάει ο κόσμος, αλλά συμφωνώ παρότι έχω κάνει το αντίθετο με δική μου θέληση ότι η καθαριότητα ειδικά στο σύνολό της ( γιατί μερικοί άνθρωποι είναι λεχρίτες και στον προσωπικό τους χώρο) δεν είναι σε καμιά περίπτωση δουλειά του υπαλλήλου , δεν το πληρώνεται

η εικόνα δε μου λέει κάτι και είναι και ανάλογα που απευθύνεσαι , το μόνο που μου λέει είναι τι πληρώνεσαι να κάνεις και τι όχι και αν κάνεις κάτι εκτός του τυπικού σου ρόλο καλό είναι να το κάνεις από δική σου επιλογή (βέβαια κάποιες φορές θα αναγκαστείς από την κατάσταση και ας μην στο πει ο άλλος άμεσα)

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω οποιαδήποτε εξωτερική δουλειά έχει σχέση με την καλή λειτουργεία της επιχείρησης. Από το να στηθώ όπως λες στην ουρά δημόαιας υπηρεαίας, να βγω να αγοράσω αναλώσιμα (από Α4, μέχρι πχ καφέ αν έχει τελειώσει και περιμένουμε να έρθει κάποιος πελάτης), να πάω να πληρωσω το τηλεφωνο που παράπεσε ο λογαριααμός και έληξε, για να μη μας το κόψουν.

Επίσης επειδή καθόλου δε μου αρέσει η βρώμα, έφυγα την τρίτη μέρα από δουλειά, όταν διαπίστωσα οτι κανείς δεν καθάριζε. Ήταν πραγματικά αχούρι το μέρος. Επειδή μ ενοχλούσε και σιχαινόμουν, αναγκαστικά θα καθάριζα για να νοιώθω καλά στο χώρο που θα ήμουν 8-10 ώρες τη μέρα. 3 μέρες όμως δεν είχα δει κανέναν να ασχολείτε. Ήταν από το "βαριέμαι να πατησω καζανάκι" μέχρι το "ωχ έχυσα τον καφέ...ε δε πειράζει θα στεγνώσει".

Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι είχα άντρες συναδέλφους οι οποίοι εκτός από το αναγκαστικό χώσιμο για καθάρισμα που έτρωγαν απ το αφεντικό (κάποια αφεντικά δε κάναν διακρίσεις), ήταν πολύ προσεκτικοί έτσι κι αλλιώς στους χώρους που κινούνταν και όταν έβλεπαν κάποιον να καθαρίζει, προσφερόντουσαν να βοηθήσουν. Καλύτεροι και από γυναίκες που θεωρητικά, είμαατε όλες νοικοκυρές (ναι καλά...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...