Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, johnnyman είπε

Από την αρχή του 19 μέχρι και τώρα. 

Τώρα μέχρι Μάρτιο θα περνω. 

Μέτα λογικά θα χρειαστεί καινούρια αίτηση. 

Απλά μήπως χρειαστεί νωρίτερα να ανανεώσω το συμβόλαιο. 

Καθε 6 μηνες γινεται η ανανεωση,εσενα λογικα εγινε αυτοματα.
Τσεκαρε τα mail σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, vairass είπε

Άμα. Δεν μπορείς να το αλλάξεις όπως εγώ το γίνεται; έχω εγκεκριμένη αίτηση μέχρι 5/2020.

Πήγα στο Δήμο άκρη δεν βγήκε δεν ξέρουν. 

Ο αριθμός παροχής παραμένει ίδιος, αφού λογικά  αλλάζει μόνο ο 12ος αριθμος(αυξάνεται), που δεν συμπεριλαμβάνεται σε καμία αίτηση(εισάγονται μόνο τα 11 πρώτα ψηφία). Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αφού η πλατφόρμα θα ελέγχει αυτόματα εάν ο αριθμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα σου(ουσιαστικά θα βλέπει αν ταυτίζεται το ΑΦΜ ή ο αριθμός ταυτότητας).

Σε κάθε περίπτωση αν αλλάξει κάτι, θα ενημερωθείς με κάποιο e-mail. 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ο αριθμός παροχής παραμένει ίδιος, αφού λογικά  αλλάζει μόνο ο 12ος αριθμος(αυξάνεται), που δεν συμπεριλαμβάνεται σε καμία αίτηση(εισάγονται μόνο τα 11 πρώτα ψηφία). Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αφού η πλατφόρμα θα ελέγχει αυτόματα εάν ο αριθμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα σου(ουσιαστικά θα βλέπει αν ταυτίζεται το ΑΦΜ ή ο αριθμός ταυτότητας).

Σε κάθε περίπτωση αν αλλάξει κάτι, θα ενημερωθείς με κάποιο e-mail. 

Περίμενε εγώ άκουσα θέλει στο όνομα του ενοικιαστή.... Άρα πρπει να αλλάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vairass είπε

Περίμενε εγώ άκουσα θέλει στο όνομα του ενοικιαστή.... Άρα πρπει να αλλάξει. 

Πρέπει να γίνει η αλλαγή στο όνομα του ενοικιαστή. Αυτό είναι αναμφισβήτητο.

Το ερώτημα είναι αν πρέπει να υποβάλλεις ξανά αίτηση. Νομίζω δε χρειάζεται για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

Έχεις κάνει την αλλαγή εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Πρέπει να γίνει η αλλαγή στο όνομα του ενοικιαστή. Αυτό είναι αναμφισβήτητο.

Το ερώτημα είναι αν πρέπει να υποβάλλεις ξανά αίτηση. Νομίζω δε χρειάζεται για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

Έχεις κάνει την αλλαγή εσύ;

Βρε συ για να νοικιάσεις σπίτι πλέον είναι υποχρεωτικό να έχεις δεη στο όνομα σου... 

Από 5/2019 που μπήκα στο διαμέρισμα έχω δεη στο όνομα μου. Απλά όταν έκανα την αίτηση για επίδομα δεν είχα κάνει αλλαγή ονόματος... Δεν πρόλαβα δηλαδή.... Μπήκα στις 1/5, έκανα αίτηση για επίδομα στις 20/5 και πήρα ενοίκιο από 6/2019 κ μετά. 

Ένα άγχος να έχουμε συνέχεια δηλαδή... 

Έχουμε την φτώχεια μας έχουμε κ αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vairass είπε

Βρε συ για να νοικιάσεις σπίτι πλέον είναι υποχρεωτικό να έχεις δεη στο όνομα σου... 

Από 5/2019 που μπήκα στο διαμέρισμα έχω δεη στο όνομα μου. Απλά όταν έκανα την αίτηση για επίδομα δεν είχα κάνει αλλαγή ονόματος... Δεν πρόλαβα δηλαδή.... Μπήκα στις 1/5, έκανα αίτηση για επίδομα στις 20/5 και πήρα ενοίκιο από 6/2019 κ μετά. 

Ένα άγχος να έχουμε συνέχεια δηλαδή... 

Έχουμε την φτώχεια μας έχουμε κ αυτά. 

Περίμενε βρε άνθρωπε.

Το όνομα στη ΔΕΗ το άλλαξες; Ναι ή όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Περίμενε βρε άνθρωπε.

Το όνομα στη ΔΕΗ το άλλαξες; Ναι ή όχι;

Από την πρώτη στιγμή σου είπα πριν μπω μέσα άλλαξα την ΔΕΗ, δεν μπορείς να πάρεις σπίτι χωρίς να αλλάξεις το όνομα λέμε.. 

Δεν στο δίνει ο ιδιοκτήτης πλέον, φοβάται μήπως φύγεις κ αφήσεις απλήρωτα. Το ίδιο κ στο αέριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vairass είπε

Από την πρώτη στιγμή σου είπα πριν μπω μέσα άλλαξα την ΔΕΗ, δεν μπορείς να πάρεις σπίτι χωρίς να αλλάξεις το όνομα λέμε.. 

Δεν στο δίνει ο ιδιοκτήτης πλέον, φοβάται μήπως φύγεις κ αφήσεις απλήρωτα. Το ίδιο κ στο αέριο. 

 Πάμε λίγο σε pm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε σταμάτα πια. το ξέρει ο christakos07 αυτό. Άλλο λέει.

Ρέ ξέρω τι λέει... Και απάντησα :)

Όλα τα πάντα είναι στο όνομα μου, έχουν αλλάξει τα πράγματα σας λέω... Νοικιάζω 25 χρόνια. 

 

Ορίστε τι γράφει μέσα η αίτηση... 

Πήρα όμως έγκριση μέχρι 5/2020

Επεξ/σία από vairass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν με τον φίλο @vairass μιλήσαμε σε pm. Τα γεγονότα έχουν ως εξής:

Τον μήνα Μάιο έκανε αίτηση για το επίδομα στέγασης, εισάγοντας ως αριθμό παροχής τον 9ψήφιο αριθμό του μετρητή, δίχως τα τελευταία δύο ψηφία. Το σύστημα ενέκρινε την αίτηση για το χρονικό διάστημα από 01/06/2019 έως 31/11/2019. Οι πληρωμές έχουν πραγματοποιηθεί κανονικά, παρά το επισυναπτόμενο εμφανιζόμενο μήνυμα.

Κάποια στιγμή τον Οκτώβρη η αίτηση του ανανεώθηκε αυτόματα και για το επόμενο εξάμηνο, με περίοδο ισχύος 01/12/2019 έως 31/05/2020. Τίθεται λοιπόν το εξής ερώτημα: Παρότι το σύστημα βλέπει εγκεκριμένη αίτηση, μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα από Γενάρη, επειδή ο αριθμός παροχής δε φαίνεται να είναι στο όνομα του, αφού δεν έχει συμπληρωθεί σωστά;  Το ερώτημα αυτό μπορεί να το απαντήσει κάποιος σχετικός ή ακόμη καλύτερα οι υπεύθυνοι από την πλατφόρμα του επιδόματος στέγασης.

Επειδή όμως τα περιθώρια στενεύουν, πρότεινα στο συμφορουμίτη να πραγματοποιήσει ανάκληση της προηγούμενης αίτησης και να την υποβάλλει εκ νέου. Αφού βρισκόμαστε ακόμη στα τέλη Νοέμβρη και δεν έχει παρέλθει ημερολογιακά ο μήνας(μέχρι αύριο Σάββατο μεσάνυχτα προθεσμία), εφόσον συμπληρωθούν ορθά τα στοιχεία και η αίτηση εγκριθεί, θα επιδοτηθεί ακριβώς για την περίοδο 01/12/2019 έως 31/05/2020. 

Θα  μονολογήσει κάποιος ότι έχει ήδη εγκεκριμένη αίτηση για την ίδια περίοδο, παρότι με λανθασμένο αριθμό παροχής. Όμως, στο σενάριο που αφήνουμε την αυτόματα ανανεωμένη αίτηση, παίζουμε με τον "κίνδυνο" ελέγχου του αριθμού παροχής(--θα πραγματοποιηθεί για τις νέες αιτήσεις μόνο, ή και για αυτές που βρίσκονται σε ισχύ?--), οπότε ενδέχεται να απωλέσει ένα μήνα επιδότησης, σε περίπτωση αυτόματης ανάκλησης.

Προσωπικά αν ήμουν στη θέση του @vairass θα ανακαλούσα την εγκεκριμένη αίτηση, αφού έχω ήδη πληρωθεί τον Νοέμβριο και θα υπέβαλλα νέα, με όλα τα στοιχεία σωστά συμπληρωμένα. Δε θα υπάρχει μελλοντικά κάποιος φόβος ελέγχου και ενδεχόμενης ανάκλησης, από πλευράς της πλατφόρμας.

Έχω ανακεφαλαιώσει τα πάντα εδώ και περιμένω την απάντηση των υπολοίπων.

 

 

σφαλμα.jpg

Επεξ/σία από christakos07
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας κ απο μενα!. λοιπον θα ηθελα να με ενημερωστε οσοι/οσες νοικιαζετε για το επιδομα ενοικιου-ποσο καιρο πρεπει να ειναι ενεργο το συμβολαιο του σπιτιου (κατα προτιμηση το συμβολαιο πανω απο 1 χρονο αν γινεται ωστε να παρω το επιδομα ενοικιου  καθως επισης και για το που γινεται η αιτηση  αν μπορω να την κανω κ μονη μου περα απο να παω σε λογιστη ) και για δεη (κυριως ποσο εγγυησης κ καθε ποτε ερχεται). δυστυχως ακομα μενω στο πατρικο μου. απλα θελω να με ενημερωσετε ωστε να ξερω κ γω διοτι με τα 70ε/μηνα βοηθιεται εστω κ το ενα ατομο σημαντικο!!! σας ευχαριστω θα περιμενω τις απαντησεις σας!!!

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έχω μπερδευτεί με τα τελευταία posts.

Μέχρι πότε θα δίνεται τελικά το επίδομα; Γίνεται να ξεκινήσεις τώρα;

Γιατί να μην μπορείς; Τι ακριβώς σε εμποδίζει; Οποιαδήποτε στιγμή νοικιάσεις, μπορείς να αιτηθείς.

 

27 λεπτά πριν, paraske είπε

γεια σας κ απο μενα!. λοιπον θα ηθελα να με ενημερωστε οσοι/οσες νοικιαζετε για το επιδομα ενοικιου-ποσο καιρο πρεπει να ειναι ενεργο το συμβολαιο του σπιτιου (κατα προτιμηση το συμβολαιο πανω απο 1 χρονο αν γινεται ωστε να παρω το επιδομα ενοικιου  καθως επισης και για το που γινεται η αιτηση  αν μπορω να την κανω κ μονη μου περα απο να παω σε λογιστη ) και  και για δεη (κυριως ποσο εγγυησης κ καθε ποτε ερχεται). δυστυχως ακομα μενω στο πατρικο μου. απλα θελω να με ενημερωσετε ωστε να ξερω κ γω διοτι με τα 70ε/μηνα βοηθιεται εστω κ το ενα ατομο σημαντικο!!! σας ευχαριστω θα περιμενω τις απαντησεις σας!!!

Η αίτηση για το επίδομα γίνεται μία φορά το χρόνο. Αρχικά εγκρίνεται για ένα εξάμηνο και στη συνέχεια αν πληρούνται οι προυποθέσεις, εγκρίνεται για ένα ακόμη εξάμηνο αυτόματα.

Καλό είναι το συμβόλαιο να έχει χρονική διάρκεια πάνω από έναν χρόνο, ώστε να μην το τροποποιείτε συνέχεια.

Για τη ΔΕΗ τα πάντα είναι σχετικά. Μικροί λογαριασμοί, ανάλογα τη χρήση. Εργένης με ψιλομαγείρεμα, χωρίς εξόδα θέρμανσης, περίπου 25 ευρώ το μήνα είναι η χρέωση. Αν στην εξίσωση βάλεις και κλιματισμό, πάει ακόμη περισσότερο. Ο λογαριασμός έρχεται ανά δίμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...