Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισό λεπτό, για ένα χρόνο δεν είναι το επίδομα, και τέλος; Δηλαδή μόνο για το 2019.

Ήταν να ξεκινήσει φέτος το Γενάρη, απλά πήγε πίσω και μπήκαν αναδρομικά οι πρώτοι 3-4 μήνες τον Απρίλη αν θυμάμαι καλά.

Έχει ειπωθεί πουθενά ότι θα συνεχιστεί, και μάλιστα από τη νέα κυβέρνηση που είναι και πιο σφιχτόκωλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μισό λεπτό, για ένα χρόνο δεν είναι το επίδομα, και τέλος; Δηλαδή μόνο για το 2019.

Ήταν να ξεκινήσει φέτος το Γενάρη, απλά πήγε πίσω και μπήκαν αναδρομικά οι πρώτοι 3-4 μήνες τον Απρίλη αν θυμάμαι καλά.

Έχει ειπωθεί πουθενά ότι θα συνεχιστεί, και μάλιστα από τη νέα κυβέρνηση που είναι και πιο σφιχτόκωλη;

Δεν έχει ειπωθεί κάτι για περιορισμό του.

Συνεχίζει επ αόριστον, αφού αποτελεί ευρωπαική πολιτική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν έχει ειπωθεί κάτι για περιορισμό του.

Συνεχίζει επ αόριστον, αφού αποτελεί ευρωπαική πολιτική.

Λογικά είναι ίδια περίπτωση με το Κέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vairass είπε

Λογικά είναι ίδια περίπτωση με το Κέα; 

Ναι ίδια πολιτική. Αποτελεί καθολικό μέτρο, οπότε δεν παίζει περιορισμός του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, talibanakos είπε

Καθε 6 μηνες γινεται η ανανεωση,εσενα λογικα εγινε αυτοματα.
Τσεκαρε τα mail σου.

Kαλημερα!Εχει ηδη ανανεωθει για το επομενο εξαμηνο αυτοματα δηλαδη οκτωμβριο 2019 με μαρτιο 2020.

Για το 2020 το συμβολαιο μου ληγει 29 σεπτεμβριου αμα θυμαμαι καλα.

Λογικα θα ανενεωθει παλι αυτοματα δηλαδη απο απριλιο μεχρι σεπτεμβριο ετσι δεν ειναι?

Λογικα ανανεωση συμβολαιου θα χρειαστει  να κανω μεσα στο καλοκαιρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2019 στις 10:49 ΠΜ, johnnyman είπε

Kαλημερα!Εχει ηδη ανανεωθει για το επομενο εξαμηνο αυτοματα δηλαδη οκτωμβριο 2019 με μαρτιο 2020.

Για το 2020 το συμβολαιο μου ληγει 29 σεπτεμβριου αμα θυμαμαι καλα.

Λογικα θα ανενεωθει παλι αυτοματα δηλαδη απο απριλιο μεχρι σεπτεμβριο ετσι δεν ειναι?

Λογικα ανανεωση συμβολαιου θα χρειαστει  να κανω μεσα στο καλοκαιρι??

Θα πρέπει να κάνεις νέα αίτηση μέσα στο Μάρτη του 20 (τελευταίο μήνα πληρωμής σου).

Το υπάρχον συμβόλαιο σου δε καλύπτει το ελάχιστο διάστημα 01/04/2020-30/09/2020 (για μία μέρα) που θα απαιτείται στην νέα αίτηση, οπότε θα πρέπει να κάνεις νέο μισθωτήριο τον Μάρτη που να καλύπτει το προαναφερθέν διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν τηλέφωνο από το κέντρο του Δήμου, σχετικά με την αλλαγή ονόματος της ΔΕΗ θα γίνει έλεγχος του χρόνου, οπότε το αφήνω όπως έχει είπαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

να εκφρασω κι εγω τον προβληματισμο μου ,που θα τον καταλαβετε διαβάζοντας το παρακάτω μειλ που έστειλα στην αρμόδια υπηρεσία για το επίδομα και την απάντηση που έλαβα απο την υπηρεσία.

 

Quote

Καλησπέρα σας.

 
Υπάρχει αίτηση με τα παρακάτω στοιχεία η οποία ορθά είχε λήξει.
13/03/2019 18:18:23 χχχχ-χχχχ-χχχχ-χχχχ Λήξη Ισχύος Δικαιώματος Αιτών/Αιτούσα χχχχχχχ χ χ Η αίτηση δεν ήταν δυνατόν να ανανεωθεί αυτόματα

 

Χθες 29/11/2019 έγινε τροποποίηση στο ήδη υπάρχον συμβόλαιο για παράταση του έως 31/05/2020 .
 
Συγκεκριμένα 
 
χχχχχ   29/11/2019 10:30 Οριστικό   ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ   NAI  
 
Σε προσπάθεια μου χθες 29/11 και σήμερα 30/11, για νέα αίτηση επιδόματος στέγασης με το νέο αριθμό καταχώρησης 
( χχχχχχ ) μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα 
 
Δεν βρέθηκαν συμβόλαια που να πληρούν τα κριτήρια (Διάστημα ελέγχου: 1/12/2019 - 31/5/2020) .
 
Όπως καταλαβαίνω , πρόκειται για συστημικό θέμα .
 
Παρακαλώ για τον έλεγχο σας και τις ενέργειες σας ώστε να προχωρήσει η διαδικασία. 
 
Με εκτίμηση
 
χ χ

η  απάντηση τους ήταν η εξής 

Quote

Ελέγξτε αρχικά ότι έχει γίνει αποδοχή του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου. Εφόσον δεν υποβάλατε την αίτηση εντός του Νοέμβρη και θα την υποβάλλετε εντός του Δεκέμβρη, θα πρέπει να γίνει νέα τροποποίηση ώστε να καλύπτεται το εξάμηνο τουλάχιστον από 1/1/2020 έως 30/6/2020 και μεταγενέστερα. Εάν στην προσπάθεια σας προκύψει πάλι η επισήμανση αυτή ή κάποια άλλη, παρακαλούμε όπως απευθυνθείτε στο Δήμο/ Κέντρο Κοινότητας της περιοχής σας ώστε να εξυπηρετηθείτε από εκεί.

ναι αλλά απαντάω ότι έχω αναφέρει και στο πρώτο ερώτημα

 

Quote
Καλησπέρα και πάλι .
 
Το θέμα είναι ότι έχουν γίνει όλα όσα μου αναφέρετε , το θέμα προέκυπτε από το σύστημα , που ενώ η αίτηση έγινε τον Νοέμβριο και κάλυπτε τα χρονικά όρια και είχε γίνει και αποδοχή ,μου έβγαζε ότι δεν τα καλύπτει .
 
Ο παραπάνω λόγος είναι που με οδήγησε να σας στείλω μήνυμα , για να ελεγχθεί από εσάς , καθώς οι απαραίτητες ενέργειες από μεριάς μου έχουν ήδη γίνει .
 
Με εκτίμηση  

σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostakiss είπε

καλησπερα,

να εκφρασω κι εγω τον προβληματισμο μου ,που θα τον καταλαβετε διαβάζοντας το παρακάτω μειλ που έστειλα στην αρμόδια υπηρεσία για το επίδομα και την απάντηση που έλαβα απο την υπηρεσία.

η  απάντηση τους ήταν η εξής 

ναι αλλά απαντάω ότι έχω αναφέρει και στο πρώτο ερώτημα

σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ?

ευχαριστώ

2 ερωτήσεις.

Τι ημερομηνία  έναρξης έχει το τροποποιημένο;

&

Το τροποποιημένο παίρνει νέο αριθμό μισθωτηρίου. Μήπως έβαζες τον παλιό;

Αυτό εξηγεί το μήνυμα που σου βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Diinekis21 said:

2 ερωτήσεις.

Τι ημερομηνία  έναρξης έχει το τροποποιημένο;

&

Το τροποποιημένο παίρνει νέο αριθμό μισθωτηρίου. Μήπως έβαζες τον παλιό;

Αυτό εξηγεί το μήνυμα που σου βγάζει.

1. Το τροποποιημένο έχει ημερομηνία έναρξης 1/1/20 . Το συμβόλαιο είναι ήδη ενεργό από 1/1/19 .

 

δοκιμασα και με τον νέο αριθμό , του τροποποιημένου , και με το παλιό , η κατάληξη η ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kostakiss είπε

1. Το τροποποιημένο έχει ημερομηνία έναρξης 1/1/20 . Το συμβόλαιο είναι ήδη ενεργό από 1/1/19 .

δοκιμασα και με τον νέο αριθμό , του τροποποιημένου , και με το παλιό , η κατάληξη η ίδια 

Μισό λίγο. Η προηγούμενη επιδότηση με τον παλιό αριθμό μισθωτηρίου, ποια περίοδο αφορούσε;

Εάν όπως φαντάζομαι η καταληκτική της ημερομηνία ήταν έως 31/12/2019, ορίστε που είναι το πρόβλημα.

Το σύστημα δεν μπορεί να δει τον Δεκέμβρη, αφού διαφέρουν τα αναγνωριστικά των δηλώσεων μίσθωσης(το αρχικό σου λήγει Δεκέμβρη, το τροποποιημένο ξεκινάει Ιανουάριο).

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, christakos07 said:

Μισό λίγο. Η προηγούμενη επιδότηση με τον παλιό αριθμό μισθωτηρίου, ποια περίοδο αφορούσε;

Εάν όπως φαντάζομαι η καταληκτική της ημερομηνία ήταν έως 31/12/2019, ορίστε που είναι το πρόβλημα.

Το σύστημα δεν μπορεί να δει τον Δεκέμβρη, αφού διαφέρουν τα αναγνωριστικά των δηλώσεων μίσθωσης(το αρχικό σου λήγει Δεκέμβρη, το τροποποιημένο ξεκινάει Ιανουάριο).

Το συστημα ήθελε τροποποιηση έως 31/05/20 , την οποία και ανανέωσα με αυτές τις ημερομηνίες .

τωρα ποιος έκανε το λάθος , ο λογιστής η εγώ που ζήτησα άλλους 6 μήνες παράταση συμβολαίου για να πάρω το επίδομα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

Το συστημα ήθελε τροποποιηση έως 31/05/20 , την οποία και ανανέωσα με αυτές τις ημερομηνίες .

τωρα ποιος έκανε το λάθος , ο λογιστής η εγώ που ζήτησα άλλους 6 μήνες παράταση συμβολαίου για να πάρω το επίδομα ;

Κώστα το συμβόλαιο σου έληγε στις 31/12/2019, σωστά;

Το διάστημα της προηγούμενης επιδότησης, αν αντιλήφθηκα σωστά, ήταν από 01/06/2019 έως 31/11/2019. Άρα λοιπόν εσύ υπέθεσες, ότι θα αρκέσει μια τροποποίηση που θα επεκτείνει το χρόνο μίσθωσης κατά πέντε μήνες, σωστά; ( 01/12/2019 έως 31/12/2019 + 01/01/2020 έως 31/05/2020). 

Το λάθος έγκειται στο εξής: Επειδή αλλάζει ο αριθμός της δήλωσης μίσθωσης, το σύστημα με τον παλιό αριθμό βλέπει έναν μήνα, ενώ με τον καινούριο πέντε μήνες. Άρα δεν συμπληρώνεται το απαιτούμενο χρονικό διάστημα.

Επιβεβαίωσε μου τον αρχικό ισχυρισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...