Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

τα οποια ποτε τα παιρνεις πισω?

αρα για 2-3 μηνες που θα μεινω μαξ ακομα δεν αξιζει η αλλαγη...

Η εγγύηση δεν χάνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, christakos07 said:

Η εγγύηση δεν χάνεται. 

επιστρεφεται στην επομενη μεταβιβαση?

αν ο επομενος αλλαξει παροχο ,επιστρεφεται μετα την εκκαθαριση με μετρητα?

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

επιστρεφεται στην επομενη μεταβιβαση?

αν ο επομενος αλλαξει παροχο ,επιστρεφεται μετα την εκκαθαριση με μετρητα?

Δεν ξέρω αν μεταβιβάζεται, δεν το έχω δοκιμάσει.

Εφόσον όμως είναι στο όνομα σου, όταν με το καλό φύγεις και κάνεις διακοπή, θα σου επιστραφούν στον τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό.

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, christakos07 είπε

Δεν ξέρω αν μεταβιβάζεται, δεν το έχω δοκιμάσει.

Εφόσον όμως είναι στο όνομα σου, όταν με το καλό φύγεις και κάνεις διακοπή, θα σου επιστραφούν στον τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό.

ΝΑΙ, η εγγύηση ΔΕΝ χάνεται και ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ. Αλλά, σκέψου το εξής: αφού ΠΑΝΤΑ κάπου θα έχεις ρεύμα, ΠΑΝΤΑ θα κάθονται ΙΣΟΒΙΑ αυτά τα 130€. Άρα, ουσιαστικά ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαμερισμα που εχω νοικιασει δεν εχει δικο του ρολοι δεη αλλα μονο μετρητη  kwh στον πινακα και το ρολοι της δεη ειναι στο διπλανο διαμερισμα.Υπαρχει δηλαδη ενα ρολοι για δυο διαμερισματα.Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Χανω το επιδομα απο τον ιανουαριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PALMERMAK είπε

Στο διαμερισμα που εχω νοικιασει δεν εχει δικο του ρολοι δεη αλλα μονο μετρητη  kwh στον πινακα και το ρολοι της δεη ειναι στο διπλανο διαμερισμα.Υπαρχει δηλαδη ενα ρολοι για δυο διαμερισματα.Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Χανω το επιδομα απο τον ιανουαριο ?

ΝΑΙ η λες στον ιδιοκτήτη να βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην αρχική σελίδα λέει εν τάχει ότι θα σταλεί email τόσο σε εκείνους που δε θα γίνει αυτόματη ανανέωση, όσο και σε εκείνους που θα γίνει.

Μέχρι στιγμής δε μου έχει έρθει κάτι.

Η τελευταία αίτηση που έκανα, και εγκρίθηκε, ήταν στις 17/09/2019.

Κάτω μου λέει: 

Αναφορά σε κείμενο

Η επιλογή [Νέα Αίτηση] δεν είναι διαθέσιμη επειδή το πρόσωπο εμπλέκεται σε άλλη αίτηση. Ανατρέξτε στον παραπάνω πίνακα για λεπτομέρειες

Στην αρχική όμως λέει ότι αν δε θέλεις να χαθεί ούτε ένας μήνας επιδότησης, οι νέες αιτήσεις πρέπει να γίνουν έως τις 31/01/2020.

Τι παίζει;

Το τρέχον μισθωτήριο λήγει στις 28/05/2020 και έως τώρα έχουν γίνει τρεις (3) πληρωμές και ακολουθεί (λογικά) η τέταρτη.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στην αρχική σελίδα λέει εν τάχει ότι θα σταλεί email τόσο σε εκείνους που δε θα γίνει αυτόματη ανανέωση, όσο και σε εκείνους που θα γίνει.

Μέχρι στιγμής δε μου έχει έρθει κάτι.

Η τελευταία αίτηση που έκανα, και εγκρίθηκε, ήταν στις 17/09/2019.

Κάτω μου λέει: 

Στην αρχική όμως λέει ότι αν δε θέλεις να χαθεί ούτε ένας μήνας επιδότησης, οι νέες αιτήσεις πρέπει να γίνουν έως τις 31/01/2020.

Τι παίζει;

Το τρέχον μισθωτήριο λήγει στις 28/05/2020 και έως τώρα έχουν γίνει τρεις (3) πληρωμές και ακολουθεί (λογικά) η τέταρτη.

Ο 6ος σου μήνας είναι ο Μάρτιος. Η αίτηση σου κανονικά θα είναι ενεργή μέχρι και αυτό το μήνα.

Τότε θα χρειαστεί να κάνεις νέα αίτηση, αφού φτιάξεις κατάλληλο μισθωτήριο.

Επιβεβαίωσε το στη πλατφόρμα να γράφει στο πινακάκι ενεργή αίτηση και όχι σε μήνα λήξης ισχύος ή πήγαινε μια βόλτα από το κέντρο κοινότητας.

11 ώρες πριν, talibanakos είπε

      ΠΑιδες καλησπερα,ειχα το επιδομα για 6 μηνες,δεν εγινε αυτοματα η ανανεωση,γνωριζει καποιος τη διαδικασια για να κανω ανανεωση;

Πηγα στο δημαρχειο για να ρωτησω,αλλα στο τμημα του ΚΕΑ  εξυπηρετουν εως 13.00 και απ'εξω ειχε καμια 20ρια ατομα για καποιο λογο,οποτε δεν θα προλαβαινα.

Γινεται online? Γινεται μονο με φυσικη παρουσια; Τι χρειαζεται να εχω μαζι;

Εσύ θες για επίδομα στέγασης, δε κάνουν σε όλους τους δήμους και τα 2 στο ίδιο γραφείο.

Online γίνεται εύκολα στο https://www.epidomastegasis.gr/pub/Home/Index με τους κωδικούς του Taxisnet.

Ο πιο συνηθισμένος λόγος που δεν ανανεώνεται αυτόματα είναι ότι το μισθωτήριο δε καλύπτει το επόμενο εξάμηνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Ο 6ος σου μήνας είναι ο Μάρτιος. Η αίτηση σου κανονικά θα είναι ενεργή μέχρι και αυτό το μήνα.

Τότε θα χρειαστεί να κάνεις νέα αίτηση, αφού φτιάξεις κατάλληλο μισθωτήριο.

Επιβεβαίωσε το στη πλατφόρμα να γράφει στο πινακάκι ενεργή αίτηση και όχι σε μήνα λήξης ισχύος ή πήγαινε μια βόλτα από το κέντρο κοινότητας.

Ναι, ενεργή έλεγε.

Οπότε προς το τέλος Μαρτίου πρέπει να πω του ιδιοκτήτη να κάνουμε ανανέωση συμβολαίου, παρόλο που θα την κάναμε προς το τέλος Μαΐου.

Φαντάζομαι ότι γίνεται να την κάνεις τόσο νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...