Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι, ενεργή έλεγε.

Οπότε προς το τέλος Μαρτίου πρέπει να πω του ιδιοκτήτη να κάνουμε ανανέωση συμβολαίου, παρόλο που θα την κάναμε προς το τέλος Μαΐου.

Φαντάζομαι ότι γίνεται να την κάνεις τόσο νωρίς.

Όποτε θες το φτιάχνεις το μισθωτήριο.

Νωρίς κάντο στο μήνα γιατί έχεις περιθώριο μέχρι το τέλος του για τη νέα αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι ένα θέμα αυτό. Κάποιοι ιδιοκτήτες γλυκαίνονται από το επίδομα ενοικίου (λες και απευθύνεται σε αυτούς).

Οι μόνες "εξηγήσεις" είναι αυτές. Ότι πρέπει να ξέρεις έγκαιρα που θα μένεις και να είσαι καλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το θέμα στη δική μου περίπτωση είναι ότι σκοπεύω να ζητήσω μείωση όταν κάνουμε κουβέντα για ανανέωση του συμβολαίου, στα πλαίσια της άριστης συνεργασίας που έχουμε. Το είχα θίξει στην αρχή, πριν δώσουμε τα χέρια και είχε πει ότι αν έχουμε καλή συνεργασία θα το δούμε.

Ούτως ή άλλως με τις νέες δηλώσεις και αν δεν αλλάξουν τα εισοδηματικά κριτήρια δε θα το δικαιούμαι απ' το καλοκαίρι/φθινόπωρο και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδες καλησπερα,ειχα το επιδομα για 6 μηνες,δεν εγινε αυτοματα η ανανεωση,γνωριζει καποιος τη διαδικασια για να κανω ανανεωση;

Πηγα στο δημαρχειο για να ρωτησω,αλλα στο τμημα του ΚΕΑ  εξυπηρετουν εως 13.00 και απ'εξω ειχε καμια 20ρια ατομα για καποιο λογο,οποτε δεν θα προλαβαινα.

Γινεται online? Γινεται μονο με φυσικη παρουσια; Τι χρειαζεται να εχω μαζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω... Μετα την διακοπή του επιδόματος, τον σεπτέμβριο για μεταβολή στοιχείων στο νοικοκυριό, πότε έχω δικαίωμα να κάνω ξανά αίτηση;

Μπορώ και τώρα ή πρέπει να περιμένω μέχρι τις επόμενες φορολογικές δηλώσεις; 

Αν μπω στο epidomastegasis.gr μου δίνει το δικαίωμα να κάνω αίτηση αλλά δεν ξέρω αν και αυτή απορριφθεί.

Να δοκιμάσω ή αν με απορρίψει πάλι θα έχω πρόβλημα για νέα αίτηση αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος.εκανα τον μαρτιο αιτηση εγκριθηκε ολα καλα μεχρι το μαρτιο δικαιουμε.μετα θα συνεχιστει η ηταν για 1 χρονο μονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχετε επαφή με την πραγματικότητα; Αναφέρονται όλα ξεκάθαρα στη σελίδα. 

Μπορείτε να κάνετε οποιαδήποτε στιγμή αίτηση για το έπιδομα, δεν χρειάζεται να περιμένετε τις επόμενες φορολογικές. 

Η αίτηση αφού εγκριθεί για το πρώτο εξάμηνο, ανανεώνεται αυτόματα για ακόμη εξι μήνες, εφόσον πληρούνται τα κριτήρια. 

Όταν συμπληρωθεί χρόνος, θα πρέπει να υποβάλετε εκ νέου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thant είπε

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω... Μετα την διακοπή του επιδόματος, τον σεπτέμβριο για μεταβολή στοιχείων στο νοικοκυριό, πότε έχω δικαίωμα να κάνω ξανά αίτηση;

Μπορώ και τώρα ή πρέπει να περιμένω μέχρι τις επόμενες φορολογικές δηλώσεις; 

Αν μπω στο epidomastegasis.gr μου δίνει το δικαίωμα να κάνω αίτηση αλλά δεν ξέρω αν και αυτή απορριφθεί.

Να δοκιμάσω ή αν με απορρίψει πάλι θα έχω πρόβλημα για νέα αίτηση αργότερα;

Δεν υπάρχει πλαφόν στις απορρίψεις, μπορεί να φας όσα χ αντέχεις! :P

Να τη κάνεις χθες, γιατί πιθανό είναι να έχεις χάσει και μήνες.

7 λεπτά πριν, soundou είπε

Εγω θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος.εκανα τον μαρτιο αιτηση εγκριθηκε ολα καλα μεχρι το μαρτιο δικαιουμε.μετα θα συνεχιστει η ηταν για 1 χρονο μονο;

Πρέπει να κάνεις νέα αίτηση το Μάρτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

Δεν υπάρχει πλαφόν στις απορρίψεις, μπορεί να φας όσα χ αντέχεις! :P

Να τη κάνεις χθες, γιατί πιθανό είναι να έχεις χάσει και μήνες.

Πρέπει να κάνεις νέα αίτηση το Μάρτη.

ναι οκ λογικο αυτο.απλα λεω αν συνεχιστει η ηταν για 1 χρονο μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, soundou είπε

ναι οκ λογικο αυτο.απλα λεω αν συνεχιστει η ηταν για 1 χρονο μονο

Η συγκεκριμένη πολιτική ανήκει στο γενικότερη πλαίσιο της ΕΕ, για τη στεγαστική ενίσχυση των ασθενέστερων τμημάτων. Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι σύντομα, εκτός αν έρθει εντολή από το κέντρο διαχείρισης της χώρας.

Επεξ/σία από christakos07
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 9:41 ΠΜ, Diinekis21 είπε

Ο πιο συνηθισμένος λόγος που δεν ανανεώνεται αυτόματα είναι ότι το μισθωτήριο δε καλύπτει το επόμενο εξάμηνο.

Ρωτησαμε το λογιστη της σπιτονοικοκυρας και ειπε οτι δεν παιζει καποιο ρολο αυτο.

Και  εγω αυτο πιστευα,αλλα τωρα παω ψαχνοντας.

Ο δημος ειναι στην αλλη ακρη της πολης και γινεται ενας χαμος για καποιο λογο αυτες τις μερες,τηλεφωνα δεν απαντουν,χεσε μεσα.

Μου ειπαν οτι ειναι στο ιδιο γραφειο με το ΚΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 9:41 ΠΜ, Diinekis21 είπε

Ο πιο συνηθισμένος λόγος που δεν ανανεώνεται αυτόματα είναι ότι το μισθωτήριο δε καλύπτει το επόμενο εξάμηνο.

 

1 ώρα πριν, talibanakos είπε

Ρωτησαμε το λογιστη της σπιτονοικοκυρας και ειπε οτι δεν παιζει καποιο ρολο αυτο.

 

Ή εσύ δε κατάλαβες καλά ή ο λογιστής πρέπει να κλείσει τα βιβλία του. Μιλάμε για την βασική προυπόθεση του προγράμματος.

Δεν υπάρχει το δε παίζει κάποιο ρόλο. Ή καλύπτει ή δε καλύπτει το διαστημα.

Εσένα πότε λήγει το μισθωτήριο σου;

1 ώρα πριν, talibanakos είπε

Και  εγω αυτο πιστευα,αλλα τωρα παω ψαχνοντας.

 

Δε καταλαβαίνω γιατί τόση φασαρία.

Στις 21/1/2020 στις 9:41 ΠΜ, Diinekis21 είπε

Online γίνεται εύκολα στο https://www.epidomastegasis.gr/pub/Home/Index με τους κωδικούς του Taxisnet.

 

Μπαίνεις, τσεκάρεις τη παλιά αίτηση μήπως γράφει κάτι. Ελέγχεις το μισθωτήριο να φτάνει μέχρι 31/7.

Ανοίγεις νέα αίτηση βάζεις τα στοιχεία που λείπουν και κοιτάς στις παρατηρήσεις τι σου γράφει.

Ο δήμος είναι απαραίτητος μόνο για μονογονεϊκότητα, άδειες διαμονής ή ελλειπή φορολογικά στοιχεία.

Οι υπόλοιποι το κάνουμε από την άνεση του σπιτιού μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Ή εσύ δε κατάλαβες καλά ή ο λογιστής πρέπει να κλείσει τα βιβλία του. Μιλάμε για την βασική προυπόθεση του προγράμματος.

 

Μαλλον ο λογιστης φταιει,ξαναεκανα την αιτηση απο τη σελιδα και μου εβγαλε  οτι δεν υπαρχει μισθωτηριο που να καλυπτει το επομενο 6μηνο,και ηταν ακριβως αυτο που ειχα πει στη σπιτονοικοκυρα μου. Αμα ειναι μ@λ@κ@ς ο ανθρωπος..

Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...