Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μήπως ξέρεις τι ισχύει στην περίπτωσή μου;

Αρχικά είχαμε πει ότι πρέπει να γίνει μέχρι τέλος Μαρτίου, μεθαύριο δηλαδή, αλλά αν ισχύει ότι θα λάβω ένα μήνα ακόμα, θα πάει ένα μήνα μετά και η προθεσμία για τη νέα αίτηση;

Δόθηκε παράταση; Μπορείτε να μου επισυνάψετε την σχετική είδηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν δόθηκε παράταση, ξέρω ότι μου ήρθε ένα email στις 14/3 που λέει το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

Λόγω εφαρμογής εκτάκτων μέτρων παρατείνεται αυτοδίκαια η ισχύς της αίτησης σας για το Επίδομα Στέγασης για ένα μήνα. Δεν απαιτείται να μεταβείτε σε Δήμο ή Κέντρο Κοινότητας

Στην κεντρική σελίδα αναφέρουν:

Αναφορά σε κείμενο

 Ενημέρωση για την αυτόματη ανανέωση των αιτήσεων του Επιδόματος Στέγασης:

Λόγω εφαρμογής έκτακτων μέτρων παρατείνεται αυτοδίκαια για ένα (1) μήνα η ισχύς των αιτήσεων, που τον Μάρτιο ήταν σε καθεστώς «Εγκεκριμένη σε μήνα λήξης ισχύος» και θα έπρεπε να επανυποβληθούν έως 31/3/2020.

Δεν απαιτείται να μεταβείτε σε Δήμο ή Κέντρο Κοινότητας.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει νέα αίτηση μέσα στο Μάρτιο, η οποία έχει εγκριθεί, αυτή ισχύει και θα επιδοτηθείτε κανονικά για το επόμενο εξάμηνο.

Η δική μου αίτηση είναι όντως σε μήνα λήξης ισχύος και έπρεπε να επανυποβληθεί έως 31/3. Δεν το έχω κάνει ακόμα όμως επειδή δεν έχει κάνει ακόμα ο ιδιοκτήτης επέκταση συμβολαίου.

Απ' ότι βλέπω στο Ιστορικό Πληρωμών, η πρώτη πληρωμή έγινε στις 24/4/2019, και μέχρι τώρα έχουν γίνει 11 πληρωμές (η πρώτη ήταν τριπλή και όχι τετραπλή όπως στους περισσότερους επειδή είχα χάσει το Γενάρη 2019), και υπολείπεται του μήνα Μάρτη 2020 την οποία απ' ότι καταλαβαίνω θα έπαιρνα ούτως ή άλλως. Σωστό το υπογραμμισμένο;

Αν όντως τη Δευτέρα ή την Τρίτη μπει ο τελευταίος μήνας, το email που μου έστειλαν σημαίνει ότι θα πάρω και τον Απρίλιο χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι;

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω αν δόθηκε παράταση, ξέρω ότι μου ήρθε ένα email στις 14/3 που λέει το εξής:

Στην κεντρική σελίδα αναφέρουν:

Η δική μου αίτηση είναι όντως σε μήνα λήξης ισχύος και έπρεπε να επανυποβληθεί έως 31/3. Δεν το έχω κάνει ακόμα όμως επειδή δεν έχει κάνει ακόμα ο ιδιοκτήτης επέκταση συμβολαίου.

Απ' ότι βλέπω στο Ιστορικό Πληρωμών, η πρώτη πληρωμή έγινε στις 24/4/2019, και μέχρι τώρα έχουν γίνει 11 πληρωμές (η πρώτη ήταν τριπλή και όχι τετραπλή όπως στους περισσότερους επειδή είχα χάσει το Γενάρη 2019), και υπολείπεται του μήνα Μάρτη 2020 την οποία απ' ότι καταλαβαίνω θα έπαιρνα ούτως ή άλλως. Σωστό το υπογραμμισμένο;

Αν όντως τη Δευτέρα ή την Τρίτη μπει ο τελευταίος μήνας, το email που μου έστειλαν σημαίνει ότι θα πάρω και τον Απρίλιο χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι;

Οπότε επεκτείνεται. Είναι σαφέστατο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι εννοείς ότι εκτός από την πληρωμή Μαρτίου μεθαύριο, θα γίνει έξτρα πληρωμή Απριλίου.

Το θέμα μου είναι αν παίρνει παράταση και η προθεσμία υποβολής νέας αίτησης, δηλαδή από 31/3 που ήταν κανονικά, να πάει 30/4.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Φαντάζομαι εννοείς ότι εκτός από την πληρωμή Απριλίου μεθαύριο, θα γίνει έξτρα πληρωμή Μαΐου.

Το θέμα μου είναι αν παίρνει παράταση και η προθεσμία υποβολής νέας αίτησης, δηλαδή από 31/3 που ήταν κανονικά, να πάει 30/4.

Θα πληρωθείτε κανονικά και τέλη Απριλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Φαντάζομαι εννοείς ότι εκτός από την πληρωμή Απριλίου μεθαύριο, θα γίνει έξτρα πληρωμή Μαΐου.

Το θέμα μου είναι αν παίρνει παράταση και η προθεσμία υποβολής νέας αίτησης, δηλαδή από 31/3 που ήταν κανονικά, να πάει 30/4.

Θα δώσουν 2 δόσεις μαζεμένες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Θα πληρωθείτε κανονικά και τέλη Απριλίου.

ΟΚ, αλλά όπως είπα αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι η προθεσμία υποβολής νέας αίτησης ώστε να μη χαθεί κάποιος μήνας.

Τέλος πάντων, αν δε γνωρίζει κάποιος μη σας κουράζω άλλο. Θα φανεί.

2 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Θα δώσουν 2 δόσεις μαζεμένες; 

Όχι, δε νομίζω πως θα γίνει κάτι τέτοιο, λογικά όπως είπε ο christakos θα γίνει μία έξτρα πληρωμή τέλη Απριλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στην περίπτωσή μου, όπου το μισθωτήριο λήγει στις 28/5/2020 και έχω ζητήσει απ' τον ιδιοκτήτη να κάνει επέκταση συμβολαίου τουλάχιστον μέχρι τέλος Σεπτέμβρη του 2020.

Είδε ότι μπορεί από τώρα να γίνει η ανανέωση, αλλά του είπε η λογίστρια ότι επειδή είναι ήδη σε ισχύ η προηγούμενη, να βάλει ημερομηνία έναρξης 28/5 που λήγει η παρούσα.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό δε με καλύπτει, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι ολιγον ασχετο αλλα για αυτό που ζουμε νομιζω σχετικο...εμενα στο ιδιωτικο συμβολαιο ΓΡΑΦΕΙ ...αυξηση ενοικιου από τις 1.5.2020 κατά 20 ευρω, ετσι όπως ηρθαν τα πραγματα σκέφτομαι να ζητησω 30 ευρω μειωση, μπορω η θα μου πει αντε δρομο ; ποια είναι αποψη σας ;  Εννοείται ότι την αυξηση δεν την σκέφτομαι καν ( λογικα ουτε  ο ιδιοκτητης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δε μπορώ να βγάλω άκρη με τον ιδιοκτήτη, του είπα ρητά να κάνει επέκταση του αρχικού συμβολαίου με την αρχική ημερομηνία δηλαδή, και πριν λίγο με ενημέρωσε ότι έκανε νέα δήλωση:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΙΣΘΩΣΗΣ
Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια προηγούμενης
       
         
Είδος Μίσθωσης Ημερομηνία σύνταξης συμφωνητικού Από Έως Συνολικό μηνιαίο μίσθωμα
 ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΙΔΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ   Αστική (Κατοικίας)   Επαγγελματική/εμπορική   Αγροτική/Γεωργική   Τουριστική (βραχυπρόθεσμη)   Παραχώρηση χρήσης   Άλλο είδος   Αλλοδαπός Σπουδαστής Erasmus   Εκμίσθωση του άρθρ.41/Ν4172/2013  30/03/2020 28/05/2020 28/09/2021  -

Δεν έχει τικάρει ούτε την επιλογή «Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια προηγούμενης».

Τι γίνεται τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, phanispal είπε

Λοιπόν δε μπορώ να βγάλω άκρη με τον ιδιοκτήτη, του είπα ρητά να κάνει επέκταση του αρχικού συμβολαίου με την αρχική ημερομηνία δηλαδή, και πριν λίγο με ενημέρωσε ότι έκανε νέα δήλωση:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΙΣΘΩΣΗΣ
Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια προηγούμενης  
       
         
Είδος Μίσθωσης Ημερομηνία σύνταξης συμφωνητικού Από Έως Συνολικό μηνιαίο μίσθωμα
 ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΙΔΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ   Αστική (Κατοικίας)   Επαγγελματική/εμπορική   Αγροτική/Γεωργική   Τουριστική (βραχυπρόθεσμη)   Παραχώρηση χρήσης   Άλλο είδος   Αλλοδαπός Σπουδαστής Erasmus   Εκμίσθωση του άρθρ.41/Ν4172/2013  30/03/2020 28/05/2020 28/09/2021  -

Δεν έχει τικάρει ούτε την επιλογή «Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια προηγούμενης».

Τι γίνεται τώρα;

Μπορείς να βοηθήσεις λίγο με τις ημερομηνίες γιατί δεν βγάζω νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...