Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπαίνεις από smartphone όντως φαίνεται να τα δείχνει μπερδεμένα.

Λοιπόν, μπαίνω στο TaxisNet και βλέπω τα εξής:

1. Την ΑΡΧΙΚΗ δήλωση, με ημερομηνία υποβολής 28/5/19, και διάρκεια από 28/5/19 έως 28/5/2020.

2. Την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ (με άλλο Αριθμό Καταχώρησης), με ημερομηνία υποβολής 30/3/20, και διάρκεια από 28/5/20 έως 28/9/21. Επίσης δεν έχει τικάρει την επιλογή «Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης».

Θα είμαι ΟΚ αν πάω να κάνω αίτηση τώρα; Εννοώ χωρίς να χάσω κάποιο μήνα.

22 λεπτά πριν, AnaZab είπε

Εγώ λέω ότι δεν υπέχει κανένα πρόβλημα ότι δεν είναι συνέχεια,αρκεί να έχει ισχύει από εδώ και πέρα ένα 6μηνο 

Το θέμα είναι αν θα περάσει απ' το σύστημα, γιατί αν πάω να κάνω αίτηση με το νέο Αριθμό Καταχώρησης, μπορεί να δει ότι έχει ημερομηνία έναρξης 28/5/2020 και να μου ρίξει άκυρο, αν θεωρήσει ότι αυτή τη στιγμή δε φαίνεται να μένω κάπου.

Να πω ότι δεν έχω κάνει ακόμα Αποδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν μπαίνεις από smartphone όντως φαίνεται να τα δείχνει μπερδεμένα.

Λοιπόν, μπαίνω στο TaxisNet και βλέπω τα εξής:

1. Την ΑΡΧΙΚΗ δήλωση, με ημερομηνία υποβολής 28/5/19, και διάρκεια από 28/5/19 έως 28/5/2020.

2. Την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ (με άλλο Αριθμό Καταχώρησης), με ημερομηνία υποβολής 30/3/20, και διάρκεια από 28/5/20 έως 28/9/21. Επίσης δεν έχει τικάρει την επιλογή «Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης».

Θα είμαι ΟΚ αν πάω να κάνω αίτηση τώρα; Εννοώ χωρίς να χάσω κάποιο μήνα.

Το θέμα είναι αν θα περάσει απ' το σύστημα, γιατί αν πάω να κάνω αίτηση με το νέο Αριθμό Καταχώρησης, μπορεί να δει ότι έχει ημερομηνία έναρξης 28/5/2020 και να μου ρίξει άκυρο, αν θεωρήσει ότι αυτή τη στιγμή δε φαίνεται να μένω κάπου.

Να πω ότι δεν έχω κάνει ακόμα Αποδοχή.

Δεν θα πάρεις απολύτως τίποτα. Πρέπει το εξάμηνο να είναι ακέραιο ημερολογιακά, ακόμη και στην περίπτωση που "τικάρει" την συνέχεια μίσθωσης. Το σύστημα δίνει νέο αριθμό μισθωτηρίου, το οποίο εισάγεται στην πλατφόρμα επιδόματος(δηλαδή δεν μπορεί να διαβάσει τον προηγούμενο αριθμό και τον επόμενο, ώστε να αθροίσει ημερολογιακούς μήνες).

Οπότε δεν δέχεσαι το νέο και του ζητάς σήμερα να υποβάλει νέο μισθωτήριο με ημερομηνία από 1/04/2020 έως 30-09-2020. Αλλά αυτό πρέπει να γίνει άμεσα, ώστε να υποβάλλεις αίτηση μέχρι αύριο.

Εφόσον δεν προλαβαίνει και πλέον καλύπτεσαι από την επέκταση ενός μήνα για τον Απρίλιο, μπορείτε να υποβληθεί και για το χρονικό διάστημα 1/05/2020 έως 31-10-2020.

Πρόσεχε στα παραπάνω. Τα ημερολογιακά διαστήματα είναι ακέραια και πρέπει να φτάνουν έως το τέλος του μήνα. 

Δεν σε καλύπτει η τροποποιητική που έκανε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Οπότε δεν δέχεσαι το νέο και του ζητάς σήμερα να υποβάλει νέο μισθωτήριο με ημερομηνία από 1/04/2020 έως 30-09-2020.

Ωραία, επειδή κι αυτός δεν πρέπει να πολυσκαμπάζει και απ' ότι καταλαβαίνω ρωτάει τη λογίστριά του που επιμένει ότι πρέπει να έχει ημερομηνία έναρξης την ημερομηνία λήξεως της προηγούμενης δήλωσης, μπορείς να μου πεις πώς θα το κάνει αυτό για να του το μεταφέρω;

Επίσης, φαντάζομαι ότι μπορώ αντί για 30-09-2020, να του πω να βάλει 30-09-2021, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ συνεχίζω το 2020 και παίρνω το επίδομα ενώ οριστικά δε μπορώ και δε θέλω να αλλάξω το όνομα στο λογαριασμό της ΔΕΗ.  Υπάρχει ισχύουσα αίτηση από το Νοέμβρη. Λογικά θα το πάρω αύριο τελευταία φορά, ισως  και τον Απρίλη και μετα τέλος? 

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ωραία, επειδή κι αυτός δεν πρέπει να πολυσκαμπάζει και απ' ότι καταλαβαίνω ρωτάει τη λογίστριά του που επιμένει ότι πρέπει να έχει ημερομηνία έναρξης την ημερομηνία λήξεως της προηγούμενης δήλωσης, μπορείς να μου πεις πώς θα το κάνει αυτό για να του το μεταφέρω;

Επίσης, φαντάζομαι ότι μπορώ αντί για 30-09-2020, να του πω να βάλει 30-09-2021, σωστά;

Όπα συγγνώμη δεν πρόσεξα τις ημερομηνίες. Μπορεί να τροποποιήσει το υπάρχον συμβόλαιο, λογικά τικάροντας την επιλογή "αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης". Άρα δίνει ημερομηνία από 01-04-2020 έως 30-09-2021(είδα 20, αντί για 21). 

Εφόσον δεν μπορεί να το κάνει αυτό, η δεύτερη επιλογή είναι να λήξει την μίσθωση στις 31/03/2020 και να υποβάλλει καινούρια με τις ημερομηνίες που σας βολεύουν. 

Έτσι όπως δηλώθηκε τώρα χάνεις την επιδότηση του Μαίου. 

Η λογίστρια δεν σκαμπάζει, είτε επειδή δεν έχει νοημοσύνη να το καταλάβει είτε επειδή είναι ταγάρι. Τα ίδια αντιμετώπισα και με τις λογίστριες της ιδιοκτήτριας μου, που εν τέλει έκαναν αυτό που ζήτησα.

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο ενοικιαστήριο στο όνομα μου για να σε καθοδηγήσω βήμα βήμα.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρόν του έστειλα σε μήνυμα να κάνει νέα δήλωση (θα του ξαναστείλω να του πω ότι μπορεί αντί για νέα να κάνει τροποποίηση) με ημερομηνίες 01/04/2020-30/09/2021.

Θα δω τι θα μου απαντήσει, αν θα βγάλει άκρη δηλαδή και θα το μεταφέρω εδώ.

Εσύ λες δηλαδή ότι αν πατούσα Αποδοχή (πάτησα ήδη Άρνηση), θα έχανα απλά το Μάιο; Με ημερομηνίες 28/05/2020-28/09/2021; Γιατί από τα λεγόμενά σου πριν κατάλαβα ότι θα μου έριχνε άκυρο γενικά το σύστημα και δε θα έπαιρνα απολύτως τίποτα.

Λοιπόν έκανε τροποποιητική της προηγούμενης τροποποιητικής, με ημερομηνίες 01/04/2020-30/09/2021.

Δεν τίκαρε όμως την επιλογή «Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης».

Δεν έχω πατήσει ακόμα Αποδοχή.

Αν κάνω αποδοχή και μπω τώρα να κάνω αίτηση με μισθωτήριο που φαίνεται ότι ξεκινά μεθαύριο, γιατί κάτι μου λέει ότι θα φάω άκυρο;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Προς το παρόν του έστειλα σε μήνυμα να κάνει νέα δήλωση (θα του ξαναστείλω να του πω ότι μπορεί αντί για νέα να κάνει τροποποίηση) με ημερομηνίες 01/04/2020-30/09/2021.

Θα δω τι θα μου απαντήσει, αν θα βγάλει άκρη δηλαδή και θα το μεταφέρω εδώ.

Εσύ λες δηλαδή ότι αν πατούσα Αποδοχή (πάτησα ήδη Άρνηση), θα έχανα απλά το Μάιο; Με ημερομηνίες 28/05/2020-28/09/2021; Γιατί από τα λεγόμενά σου πριν κατάλαβα ότι θα μου έριχνε άκυρο γενικά το σύστημα και δε θα έπαιρνα απολύτως τίποτα.

Λοιπόν έκανε τροποποιητική της προηγούμενης τροποποιητικής, με ημερομηνίες 01/04/2020-30/09/2021.

Δεν τίκαρε όμως την επιλογή «Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης».

Δεν έχω πατήσει ακόμα Αποδοχή.

Αν κάνω αποδοχή και μπω τώρα να κάνω αίτηση με μισθωτήριο που φαίνεται ότι ξεκινά μεθαύριο, γιατί κάτι μου λέει ότι θα φάω άκυρο;

Πριν αναφέρθηκα στην ημερομηνία 28/09/2020. Λόγω βιασύνης δεν είδα το 2021.

Ναι έτσι όπως το υλοποίησε τώρα, θα έχανες τον Μάιο. 

 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ.

Έκανα edit πιο πάνω, με τη νέα τροποποιητική που έκανε, με τις ημερομηνίες που του είπα (αυτές που μου είπες).

Το θέμα είναι α) δεν την έκανε συνέχεια της προηγούμενης, ελπίζω να μην παίξει κάποιο ρόλο, και β) αναρωτιέμαι αν θα δεχτεί σήμερα το σύστημα την αίτηση με ημερομηνία έναρξης 01/04, δηλαδή μεθαύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Σ' ευχαριστώ.

Έκανα edit πιο πάνω, με τη νέα τροποποιητική που έκανε, με τις ημερομηνίες που του είπα (αυτές που μου είπες).

Το θέμα είναι α) δεν την έκανε συνέχεια της προηγούμενης, ελπίζω να μην παίξει κάποιο ρόλο, και β) αναρωτιέμαι αν θα δεχτεί σήμερα το σύστημα την αίτηση με ημερομηνία έναρξης 01/04, δηλαδή μεθαύριο.

Βάσει κοινής λογικής η προηγούμενη θα λήξει αυτόματα. 

Στην πλατφόρμα του επιδόματος ενοικίου, σου δίνεται η δυνατότητα υποβολής νέας αίτησης;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι, να δοκιμάσω ή δε θα 'χει γυρισμό αν πέσει άκυρο;

Έχει γυρισμό φυσικά. 

Δέχθηκες το νέο συμβόλαιο;  Αν ναι προχώρας, με τον νέο αριθμό μισθωτηρίου.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...