Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nik416 είπε

Παιδιά μια ερώτηση εάν κάποιος είναι σε ίδια κατάσταση  να ξέρει να μου πει,  γιατί ρώτησα το λογιστή μου και δεν του έχει τύχει κάτι τέτοια για να ξέρει.Εαν νοικιάζεις σπίτι στο οναμα σου και μένεις μέσα με μισθωτηριο ρεύμα κτλ..  Αλλά έχεις όλα σπίτι ιδιοκτησία σου σε άλλη πόλη και το νοικιάσεις εσύ σε κάποιον άλλο,  εάν στα εισοδήματικα κριτήρια είσαι μέσα στα όρια το δικαίασε το επίδομα?

Εφόσον είναι δηλωμένη κύρια κατοικία σου, γιατί να μην δικαιούσαι;

Δεν υπάρχει κάποιος αποκλεισμός. Μάλιστα η Κοινή Υπουργική Απόφαση, λέει το εξής:

"Το Επίδομα Στέγασης είναι προνοιακό πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου για τα νοικοκυριά που μισθώνουν την κύρια κατοικία τους."

Επεξ/σία από christakos07
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/5/2020 στις 5:34 ΜΜ, nik416 είπε

Κανονικά λέει ότι μεταβολές της δηλώνεις στα κέντρα του Πολίτη αλλά φαντάζομαι ότι κανένας δε θα το κανει ,τότε θα ξεκινήσουν τα οργανα

Εγώ τι μεταβολές να δηλώσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Εγώ τι μεταβολές να δηλώσω; 

Φίλε απλά, όπως το έχω καταλάβει εγω,αν πχ εγκρίθηκε επίδομα για το πρώτο 6μηνο του 2020 αλλά τα εισοδήματα  του 2019 είναι πανω από το όριο η δεν έχεις μισθοτηριο , ακόμα και αν δεν έχεις κάνει φορολογική δηλώσει πρέπει να πας να τους το δηλώσεις. Γιατί μέχρι στιγμής εγκρινανε βάσει τα οικονομικά στοιχεία του 2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nik416 είπε

Φίλε απλά, όπως το έχω καταλάβει εγω,αν πχ εγκρίθηκε επίδομα για το πρώτο 6μηνο του 2020 αλλά τα εισοδήματα  του 2019 είναι πανω από το όριο η δεν έχεις μισθοτηριο , ακόμα και αν δεν έχεις κάνει φορολογική δηλώσει πρέπει να πας να τους το δηλώσεις. Γιατί μέχρι στιγμής εγκρινανε βάσει τα οικονομικά στοιχεία του 2018.

Τι να δηλώσω όμως και που; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christakos07 είπε

Εφόσον είναι δηλωμένη κύρια κατοικία σου, γιατί να μην δικαιούσαι;

Δεν υπάρχει κάποιος αποκλεισμός. Μάλιστα η Κοινή Υπουργική Απόφαση, λέει το εξής:

"Το Επίδομα Στέγασης είναι προνοιακό πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου για τα νοικοκυριά που μισθώνουν την κύρια κατοικία τους."

Μακάρι να είναι έτσι, και περνώ από το πρωί τηλ στον Όπεκα να τους ρωτήσω αλλά δεν απαντάει κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Τι να δηλώσω όμως και που; 

Περιοχή που είσαι?ο λογιστής τη σου λέει?

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nik416 είπε

Περιοχή που είσαι?ο λογιστής τη σου λέει?

Τι να πει; δεν έκανα ακόμα δήλωση... 

Μόνος τα κάνω αυτά στον λογιστή μόνο αν είναι κάτι δύσκολο. 

Η λογική λέει ότι πήραν νέα στοιχεία δεν μπορεί να μου έδωσαν έτσι απλά έγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://opeka.gr/tilefonikos-katalogos-opeka/

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Τι να πει; δεν έκανα ακόμα δήλωση... 

Μόνος τα κάνω αυτά στον λογιστή μόνο αν είναι κάτι δύσκολο. 

Η λογική λέει ότι πήραν νέα στοιχεία δεν μπορεί να μου έδωσαν έτσι απλά έγκριση. 

Όχι φιλεμου σε εμένα πήραν τα στοιχεία οικονομικά στοιχεία του 2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nik416 είπε

https://opeka.gr/tilefonikos-katalogos-opeka/

Όχι φιλεμου σε εμένα πήραν τα στοιχεία οικονομικά στοιχεία του 2018

Πώς γίνεται αυτό; και σε πληρώνουν κανονικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι σε όλους έτσι έγινε, αφού στο taxis  δεν έχουν πέσει ακομα οιαποδοχες μου του 2019, το θέμα ότι εγώ και μετά που θα γίνε φαντάζομαι ο έλεγχος είμαι μέσα με της αποδοχεςμου  του 2019.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/717032-επιδομα-ενοικιου/?do=findComment&comment=57860694

διάβασε τον σύνδεσμο και θα καταλάβεις, γνώμη αν μετά οικονομικά στοιχεία του 2019 αν δεν είσαι μέσα, ρώτα καλά πριν κάνεις αίτηση, μη σου ζητάνε μετά κερατιάτικα πίσω. Και για κάτι το σημαντικό πάνε σε ένα λογιστή να είσαι πιο σίγουρος

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nik416 είπε

Νομίζω ότι σε όλους έτσι έγινε, αφού στο taxis  δεν έχουν πέσει ακομα οιαποδοχες μου του 2019, το θέμα ότι εγώ και μετά που θα γίνε φαντάζομαι ο έλεγχος είμαι μέσα με της αποδοχεςμου  του 2019.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/717032-επιδομα-ενοικιου/?do=findComment&comment=57860694

διάβασε τον σύνδεσμο και θα καταλάβεις, γνώμη αν μετά οικονομικά στοιχεία του 2019 αν δεν είσαι μέσα, ρώτα καλά πριν κάνεις αίτηση, μη σου ζητάνε μετά κερατιάτικα πίσω. Και για κάτι το σημαντικό πάνε σε ένα λογιστή να είσαι πιο σίγουρος

Αν κάνουν λάθος αυτοί πρόβλημα τους... Δεν υπάρχει πίσω, δεν έχω φραγκο... 

Λογιστής παίρνει πολλά δεν θα τον κάνουμε πλούσιο... 2 σπίτια έχει ανατολικά της πόλης και ένα στο ρετζικι, φτάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Αν κάνουν λάθος αυτοί πρόβλημα τους... Δεν υπάρχει πίσω, δεν έχω φραγκο... 

Λογιστής παίρνει πολλά δεν θα τον κάνουμε πλούσιο... 2 σπίτια έχει ανατολικά της πόλης και ένα στο ρετζικι, φτάνουν. 

Τη να σου πω ,μακάρι να λέω μπούρδες, καλή τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nik416 είπε

Τη να σου πω ,μακάρι να λέω μπούρδες, καλή τυχη

Δεν έχω ιδέα ας μας απαντήσει κάποιος άλλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...