Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/9/2019 στις 6:25 ΠΜ, soundou είπε

Ειχα παρει κατι αναδρομικα κ περασα την κλιμακα των 14000.παντρεμενος μ παιδι.κ εχω θεμα ψαχνομαστε μ τον λογιστη

Είσαι ένστολος?

Στις 6/9/2019 στις 6:25 ΠΜ, soundou είπε

Ειχα παρει κατι αναδρομικα κ περασα την κλιμακα των 14000.παντρεμενος μ παιδι.κ εχω θεμα ψαχνομαστε μ τον λογιστη

Είσαι ένστολος?

Παιδιά τα εισοδηματικά κρητιρια είναι τα ίδια με την προηγούμενη αίτηση. Γιατί με 16400 εγώ με 2 παιδιά και μου βγάζει σαν αιτία μη έγκρισης το εισόδημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, nik416 είπε

Είσαι ένστολος?

Ναι εποπ.ενταξει βρηκαμε την ακρη

24 λεπτά πριν, nik416 είπε

Είσαι ένστολος?

Είσαι ένστολος?

Παιδιά τα εισοδηματικά κρητιρια είναι τα ίδια με την προηγούμενη αίτηση. Γιατί με 16400 εγώ με 2 παιδιά και μου βγάζει σαν αιτία μη έγκρισης το εισόδημα ?

Ηθελε τροποποιητηκη στην εφορια για κατι αναδρομικα που ειχα παρει.εκανα την τροποποιητικη αυτο το καιρο προσθεσα και το 2ο παιδι κ θα παρω +35.κ θα δωσω στην εφορια 102 αν θυμαμαι καλα σαν προστιμο για την τροποιητικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nik416 είπε

Παιδιά τα εισοδηματικά κρητιρια είναι τα ίδια με την προηγούμενη αίτηση. Γιατί με 16400 εγώ με 2 παιδιά και μου βγάζει σαν αιτία μη έγκρισης το εισόδημα ?

Αν υπάρχει μονογονεϊκότητα είναι στα 17.500 αλλιώς είναι στα 14.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο με την κουβέντα;
Άμα νοικιάσω σπίτι μέσα στον Οκτώβρη και κάνω την αίτηση για το επίδομα ενοικίου πριν τις 30 Οκτωβρίου,θα πάρω κανονικά το επίδομα τέλος Νοέμβρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diinekis21 είπε

Αν υπάρχει μονογονεϊκότητα είναι στα 17.500 αλλιώς είναι στα 14.000.

Έχεις δίκιο 

1 λεπτό πριν, leftpc είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο με την κουβέντα;
Άμα νοικιάσω σπίτι μέσα στον Οκτώβρη και κάνω την αίτηση για το επίδομα ενοικίου πριν τις 30 Οκτωβρίου,θα πάρω κανονικά το επίδομα τέλος Νοέμβρη;

Εγώ νομίζω ναι αυτοί το έβαζαν κάθε 25 26 του μήνα και αφορούσε τον προηγούμενο μηνα

3 λεπτά πριν, nik416 είπε

Έχεις δίκιο 

Εγώ νομίζω ναι αυτοί το έβαζαν κάθε 25 26 του μήνα και αφορούσε τον προηγούμενο μηνα

Απλά δες το ενοικιαστήριο να ξεκινάει από 1 Οκτώβρη  μπορεί να γίνει έτσι και ας το πιασειςωεσυ το σπίτι μέσα του μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nik416 είπε

Εγώ νομίζω ναι αυτοί το έβαζαν κάθε 25 26 του μήνα και αφορούσε τον προηγούμενο μηνα

Δεν χρειάζεται να νοικιάζεις το σπίτι για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά θα μπορείς να το πάρεις το επίδομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, leftpc είπε

Δεν χρειάζεται να νοικιάζεις το σπίτι για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά θα μπορείς να το πάρεις το επίδομα;

Όχι, εάν το μισθωτήριο με το οποίο είχατε αιτηθεί δεν καλύπτει το επόμενο εξάμηνο ισχύος της αίτησης η αίτηση δεν μπορεί να ανανεωθεί αυτόματα. Θα πρέπει να υποβάλετε νέα αίτηση εάν έχετε νέο ενεργό μισθωτήριο σε ισχύ το οποίο καλύπτει το επόμενο εξάμηνο αναφοράς (ενδεικτικά για αιτήσεις που θα υποβληθούν το Σεπτέμβριο, το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ τουλάχιστον από 1/10/2019 έως 31/3/2020)

Μόλις τώρα, nik416 είπε

Όχι, εάν το μισθωτήριο με το οποίο είχατε αιτηθεί δεν καλύπτει το επόμενο εξάμηνο ισχύος της αίτησης η αίτηση δεν μπορεί να ανανεωθεί αυτόματα. Θα πρέπει να υποβάλετε νέα αίτηση εάν έχετε νέο ενεργό μισθωτήριο σε ισχύ το οποίο καλύπτει το επόμενο εξάμηνο αναφοράς (ενδεικτικά για αιτήσεις που θα υποβληθούν το Σεπτέμβριο, το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ τουλάχιστον από 1/10/2019 έως 31/3/2020)

Εγώ αυτό καταλάβενω ότι πρέπει για 6 μήνες να ενεργό μισθωτήριο .Απο τον μήνα που κάνεις την αίτηση. Τώρα ας ακουστούν και άλλες γνώμες παιδιών από εδώ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα κι από εμένα,

μπήκα σήμερα στην πλατφόρμα, γιατί δεν έχω λάβει μέχρι στιγμής κάποιο μέιλ. Μου εμφανίζει μήνυμα πως "η αίτησή σας δεν ήταν δυνατό να ανανεωθεί αυτόματα για το επόμενο εξάμηνο, καθώς από τις ηλεκτρονικές διασταυρώσεις διαπιστώνεται ότι έχουν επέλθει μεταβολές στα στοιχεία της αίτησής σας" και παραπέμπει να υποβάλλουμε νέα αίτηση. 

  Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ανανεώθηκε αυτόματα και σε ποιες αλλαγές αναφέρεται, γιατί όταν κάναμε την αίτηση είχαμε ήδη υποβάλλει τις τελευταίες δηλώσεις, οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν έχει αλλάξει κάτι κι έχουμε ενεργό συμβόλαιο από 1/2/19 έως 31/1/20.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manzana είπε

  Καλησπέρα κι από εμένα,

μπήκα σήμερα στην πλατφόρμα, γιατί δεν έχω λάβει μέχρι στιγμής κάποιο μέιλ. Μου εμφανίζει μήνυμα πως "η αίτησή σας δεν ήταν δυνατό να ανανεωθεί αυτόματα για το επόμενο εξάμηνο, καθώς από τις ηλεκτρονικές διασταυρώσεις διαπιστώνεται ότι έχουν επέλθει μεταβολές στα στοιχεία της αίτησής σας" και παραπέμπει να υποβάλλουμε νέα αίτηση. 

  Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ανανεώθηκε αυτόματα και σε ποιες αλλαγές αναφέρεται, γιατί όταν κάναμε την αίτηση είχαμε ήδη υποβάλλει τις τελευταίες δηλώσεις, οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν έχει αλλάξει κάτι κι έχουμε ενεργό συμβόλαιο από 1/2/19 έως 31/1/20.

Μηπως επειδη το συμβολαιο σου ληγει 31/1/2020 ενω το εξαμηνο παει μεχρι 31/3/2020;

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πανος999 είπε

Γινονται ανανεωσεις κ για τον νεο χρόνο? Εμενα ληγει τελος Νοεμβρη.. Γτ Δεκεμβρη δν παιρνω? 

Σου έχει εγκριθεί για 6 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chsam είπε

Μηπως επειδη το συμβολαιο σου ληγει 31/1/2020 ενω το εξαμηνο παει μεχρι 31/3/2020;

 Μα έτσι κι αλλιώς στην δική μου περόπτωση το επίδομα ξεκίνησε από τον Φεβρουάριο του ΄19. Κλείνω 12 μήνες (καλύπτω δηλαδή το 12μηνο) με την δόση του Ιανουαρίου 2020. Οπότε κανονικά το συμβόλαιο μου που λήγει 31/01/20 θα πρέπει να με καλύπτει μέχρι Ιανουάριο του 2020. Από εκεί και πέρα μπορεί να μη θέλουμε να ανανεώσουμε, έτσι κι αλλιώς ήδη είμαστε σε αναζήτηση νέου σπιτιού προς ενοικίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manzana είπε

  Καλησπέρα κι από εμένα,

μπήκα σήμερα στην πλατφόρμα, γιατί δεν έχω λάβει μέχρι στιγμής κάποιο μέιλ. Μου εμφανίζει μήνυμα πως "η αίτησή σας δεν ήταν δυνατό να ανανεωθεί αυτόματα για το επόμενο εξάμηνο, καθώς από τις ηλεκτρονικές διασταυρώσεις διαπιστώνεται ότι έχουν επέλθει μεταβολές στα στοιχεία της αίτησής σας" και παραπέμπει να υποβάλλουμε νέα αίτηση. 

  Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ανανεώθηκε αυτόματα και σε ποιες αλλαγές αναφέρεται, γιατί όταν κάναμε την αίτηση είχαμε ήδη υποβάλλει τις τελευταίες δηλώσεις, οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν έχει αλλάξει κάτι κι έχουμε ενεργό συμβόλαιο από 1/2/19 έως 31/1/20.

Νομίζω ότι ο συμβόλαιο πρεπει να έχει μέχρι Φλεβάρη 

3 ώρες πριν, manzana είπε

 Μα έτσι κι αλλιώς στην δική μου περόπτωση το επίδομα ξεκίνησε από τον Φεβρουάριο του ΄19. Κλείνω 12 μήνες (καλύπτω δηλαδή το 12μηνο) με την δόση του Ιανουαρίου 2020. Οπότε κανονικά το συμβόλαιο μου που λήγει 31/01/20 θα πρέπει να με καλύπτει μέχρι Ιανουάριο του 2020. Από εκεί και πέρα μπορεί να μη θέλουμε να ανανεώσουμε, έτσι κι αλλιώς ήδη είμαστε σε αναζήτηση νέου σπιτιού προς ενοικίαση.

Όχι αν δεν είσαι κομπλέ δε θα το πάρεις τον επόμενο μηνα .Ημαστε στην ίδια περίπτωση. Λέει 12 διάρκεια αλλά μετά  κάθε 6μηνο αιτήσει .αυτο ξεκίνησε τον Απρίλη  νομιζω οπότε Οκτώβρη νέα αίτηση. Το ότι δώσανε λεφτά από τον Ιανουάριο είναι άλλο θέμα. Εκλογές!!#κανε ένα 3μηνο συμβόλαιο και είσαι οκ

Accessibility
Κλείσιμο
A-A+Επαναφορά μεγέθους γραμματοσειράς
Ευανάγνωστη γραμματοσειρά
Επιλέξτε χρώμα
Επαναφορά
Αντιστροφή χρωμάτων
Κλείσιμο
 
Skip to content
 
 
 
Search:
ΟΠΕΚΑ
 

Επίδομα Στέγασης :

 
 

Επίδομα Ενοικίου

ένα διευρυμένο πρόγραμμα προστασίας της κατοικίας

Το Επίδομα Στέγασης είναι προνοιακό πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου για τα νοικοκυριά που μισθώνουν την κύρια κατοικία τους. Πρόκειται για την πρώτη οργανωμένη προσπάθεια να αποκτήσει η χώρα συνεκτική στεγαστική πολιτική και αποτελεσματικό σύστημα κοινωνικής προστασίας της πρώτης κατοικίας σε τέτοια κλίμακα.

Το προνοιακό πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου με συνολικό ετήσιο προϋπολογισμό 300 εκατομμύρια ευρώ απευθύνεται σε 260.000 νοικοκυριά και 667.000 ανθρώπους.

 

Ποσό

Το ποσό του επιδόματος Στέγασης ορίζεται ως ακολούθως:

  • Για τον δικαιούχο : 70 ευρώ το μήνα
  • Για κάθε επιπλέον μέλος του νοικοκυριού προσαύξηση 35 ευρώ το μήνα.

Το ανήλικο παιδί προσμετράται ως ενήλικας τόσο στον υπολογισμό των εισοδηματικών κριτηρίων, όσο και στον υπολογισμό του εισοδήματος. Η κλιμάκωση που επιλέχθηκε δίνει έμφαση στο παιδί, με προφανή στόχο να προωθηθεί η γεννητικότητα, ενώ ειδική μέριμνα υπάρχει για τις μονογονεϊκές οικογένειες και τα νοικοκυριά με απροστάτευτα τέκνα.Στη μονογονεϊκή οικογένεια, για το πρώτο ανήλικο μέλος του νοικοκυριού ορίζεται προσαύξηση 70 ευρώ το μήνα. Στα νοικοκυριά με απροστάτευτα τέκνα, ορίζεται προσαύξηση 70 ευρώ το μήνα για κάθε απροστάτευτο τέκνο. Ως ανώτατο όριο του Επιδόματος Στέγασης ορίζονται τα 210 ευρώ μηνιαίως, ανεξαρτήτως της σύνθεσης του νοικοκυριού.

Για τα μισθωτήρια στα οποία το ποσό του ενοικίου είναι μικρότερο των ανωτέρω ποσών, το ύψος του επιδόματος ανέρχεται έως του αντίστοιχου ποσού.

Η χορήγηση του επιδόματος πραγματοποιείται κατόπιν αίτησης και μπορεί να έχει διάρκεια 12 μήνες. Ειδικότερα, με την πάροδο έξι μηνών από την έκδοση της πράξης έγκρισης, κι εφόσον πληρούνται οι όροι και οι προϋποθέσεις η χορήγηση του επιδόματος ανανεώνεται αυτόματα για έξι μήνες ακόμα. Κατά τη διάρκεια του έκτου μήνα από την ημερομηνία έκδοσης της πράξης έγκρισης και σε περίπτωση μεταβολής της σύνθεσης του νοικοκυριού ή των όρων του μισθωτηρίου, ο δικαιούχος μπορεί να επικαιροποιήσει τα στοιχεία της αίτησής του και το ποσό του επιδόματος να αναπροσαρμοστεί αναλόγως για το δεύτερο 6μηνο χορήγησης. Με την πάροδο των 12 μηνών από την έκδοση της πράξης έγκρισης ο δικαιούχος μπορεί να επανυποβάλει αίτηση ένταξης στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...