Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Για να σου βγαζει σε μηνα ληξης ισχυος σημαινει οτι τον μηνα αυτο ληγει οποτε τσεκαρε το! Αφου το συμβολαιο σου ληγει τον 12ο δεν θα επρεπε να στο λεει. Το εκανες online η μεσω του δημου σου;

 

28 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Όχι. Οριακά προλαβαίνεις να τροποποιήσεις το συμβόλαιο σου, μέχρι 31/03/2021, ώστε να επιδοτηθείς το επόμενο εξάμηνο.

Έχουμε πολλάκις αναφέρει ότι το σύστημα βλέπει "ολόκληρα" εξάμηνα. Δεν γίνεται να ανανεωθεί η αίτηση αλλιώς.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά τελικά είμαι εντάξει μέχρι το Δεκέμβρη ή όχι;

Screenshot.jpg

Screenshot1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση: έχασα το κοτ Β γιατί θυμήθηκε ο έξυπνος υπουργός μας να βάλει μέσα στον προϋπολογισμό του κάθε σπιτιού και το επίδομα Α21. 

Υπάρχει περίπτωση να το έκαναν κ αυτό στο επίδομα στέγασης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Για να σου βγαζει σε μηνα ληξης ισχυος σημαινει οτι τον μηνα αυτο ληγει οποτε τσεκαρε το! Αφου το συμβολαιο σου ληγει τον 12ο δεν θα επρεπε να στο λεει. Το εκανες online η μεσω του δημου σου;

 

5 ώρες πριν, christakos07 είπε

Όχι. Οριακά προλαβαίνεις να τροποποιήσεις το συμβόλαιο σου, μέχρι 31/03/2021, ώστε να επιδοτηθείς το επόμενο εξάμηνο.

Έχουμε πολλάκις αναφέρει ότι το σύστημα βλέπει "ολόκληρα" εξάμηνα. Δεν γίνεται να ανανεωθεί η αίτηση αλλιώς.

 

5 ώρες πριν, skoulas είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά τελικά είμαι εντάξει μέχρι το Δεκέμβρη ή όχι;

Screenshot.jpg

Screenshot1.jpg

Καμιά συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skoulas είπε

Καμιά συμβουλή;

Σου απάντησα. Αν σου βγάζει ότι βρίσκεσαι σε μήνα ισχύος, πρέπει να τροποποιήσεις το συμβόλαιο σου μέχρι 30 Σεπτέμβρη(αύριο) και να υποβάλεις νέα αίτηση.

Το τροποποιημένο συμβόλαιο πρέπει να έχει ελάχιστη διάρκεια από 1/10/20 έως 31/03/21, δηλαδή ένα ολόκληρο εξάμηνο. Έτσι θα μπορέσεις να κάνεις νέα αίτηση.

Στη φάση που είσαι δε θα ανανεωθεί τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά όπως φαίνεται το συμβόλαιο λήγει στις 31/12/2020... Υπάρχει περίπτωση να είναι "κόλλημα" του συστήματος; Ρωτάω γιατί υπάρχει η σκέψη να αλλάξω σπίτι μέχρι τέλος του χρόνου οπότε δεν έχω λόγο να ζητήσω ανανέωση αυτή τη στιγμή.

Αν τελικά αποφασίσω να μείνω, είχα σκοπό να γίνει η ανανέωση τον Δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skoulas είπε

Ναι αλλά όπως φαίνεται το συμβόλαιο λήγει στις 31/12/2020... Υπάρχει περίπτωση να είναι "κόλλημα" του συστήματος; Ρωτάω γιατί υπάρχει η σκέψη να αλλάξω σπίτι μέχρι τέλος του χρόνου οπότε δεν έχω λόγο να ζητήσω ανανέωση αυτή τη στιγμή.

Αν τελικά αποφασίσω να μείνω, είχα σκοπό να γίνει η ανανέωση τον Δεκέμβρη.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από ότι σου λέω; Οι τρεις μήνες δεν είναι επαρκείς. Πρέπει το συμβόλαιο να λήγει στις 31/03/2021. Το σύστημα βλέπει ολόκληρα εξάμηνα.

Λογικά η τωρινή αίτηση σου είναι από 01/04/2020 έως 30/09/2020.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση απλά προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει το σύστημα.Όπως αναφέρω στο πρώτο μου post, την αίτηση την έκανα 06/03/2020 οπότε όπως είπες ξεκίνησε να μετράει από 01/04/2020 - 30/09/2020.

Αν δεν γίνει αύριο η επέκταση αλλά πχ 5-6/10/2020 θα χαθεί ο Νοέμβριος; Ρωτάω γιατί όταν ξεκίνησε το επίδομα το 2018 είχε λήξει το συμβόλαιο και ενώ κάναμε νέο συμβόλαιο τον Φεβρουάριο, πληρώθηκα αναδρομικά για Ιανουάριο-Φεβρουάριο. Τώρα με ανανέωση ισχύει κάτι αντίστοιχο;

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν αποφασίσω να φύγω θα χάσω το επίδομα για τους υπόλοιπους μήνες μέχρι το νέο συμβόλαιο αφού ο ιδιοκτήτης δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει ανανέωση. (το 2018 μου έκανε αύξηση 50euro εξαιτίας του επιδόματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...