Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ασύρματου ίντερνετ (αρχάριος)


Giwrg Mavridis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να μου εξηγήσετε κάποια πράγματα μιας και θα επιχειρήσω πρώτη φορά να συνδέσω ασύρματα το σπίτι μου με την ένα διπλανό κτήριο στα 30 μέτρα χωρίς ενδιάμεσο εμπόδιο. Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τον οδηγό σύνδεσης ενός χρήστη στο συγκεκριμένο θέμα, πρέπει να υπάρξει σχέση πομπού και δέκτη. Στην περίπτωση μου πομπός θα είναι το σπίτι μου, όπου έχω και το ρούτερ μου και δέκτης το κτίριο, που όχι δεν παίρνει ρεύμα από την ίδια γραμμή άρα μόνη λύση σύνδεσης είναι η ασύρματη. Για κεραία που θα μεταφέρει το σήμα είδα ότι είναι πολύ αξιόπιστη η Ubiquiti NanoStation Loco M2 οπότε ας υποθέσουμε πως χρησιμοποιώ αυτήν. Με την σύνδεση δύο τέτοιων κεραιών:

1)Μπορώ να έχω ίντερνετ στο κτίριο μόνο με μία συσκευή (κεραία) που θα την συνδέσω στο κτήριο ή χρειάζομαι αναγκαστικά και μία στο ρούτερ;

2)Η κεραία δέκτης θα δέχεται και θα διανέμει και αυτή wifi;

3)Η κεραία πομπός πρέπει να μπει σε LAN υποδοχή στο ρούτερ;

4)Οι δύο κεραίες πρέπει να έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους;

5)Θα μπορούσα να βάλω μία κεραία στη μέση της απόστασης ρούτερ-κτήριο έτσι ώστε η κεραία να δέχεται wifi απευθείας από το ρούτερ του σπιτιού μου και να επεκτείνει την εμβέλεια του wifi έως το κτήριο; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν κάποιο από τα παραπάνω ερωτήματα έχουν ξαναειπωθεί κάπου στο forum.

Επεξ/σία από Giwrg Mavridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα την απόσταση δηλαδή 30-50 μέτρα αλλά όχι η οπτική επαφή δεν νομίζω να επιτυγχάνεται, αν χρειάζεται η κεραία να συνδεθεί στο ρούτερ. Αλλά και πάλι δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς αν έχουν οπτική επαφή από παράθυρο σε παράθυρο; Είναι και τα δύο μονοκατοικίες, ένας όροφος δηλαδή άρα ούτε αυτό είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια εξωτερικη κεραια στο δευτερο σπιτι που θα συνδεθει σε ρουτερ για διαμοιρασμο και αν δεν ικανοποιουν τα αποτελεσματα και μια δευτερη εξωτερικη στο αρχικο σπιτι που θα παρει σημα απο το ρουτερ

εχουν αναφερθει πολλες κεραιες εγω χρησιμοποιω ubiquiti nano2  https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubiquiti-NanoStation-Loco-M2.html και ησυχαζεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

μια εξωτερικη κεραια στο δευτερο σπιτι που θα συνδεθει σε ρουτερ για διαμοιρασμο και αν δεν ικανοποιουν τα αποτελεσματα και μια δευτερη εξωτερικη στο αρχικο σπιτι που θα παρει σημα απο το ρουτερ

εχουν αναφερθει πολλες κεραιες εγω χρησιμοποιω ubiquiti nano2  https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubiquiti-NanoStation-Loco-M2.html και ησυχαζεις

χρειαζομαι και δευτερο ρουτερ δηλαδ;

Επεξ/σία από Giwrg Mavridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Giwrg Mavridis είπε

χρειαζομαι και δευτερο ρουτερ δηλαδ;

ναι , αν θελεις και ασυρματο(wifi) στο δευτερο σπιτι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostasbm είπε

ναι , αν θελεις και ασυρματο(wifi) στο δευτερο σπιτι......

Κατάλαβα, αυτή η κεραία δηλαδή δεν θα είναι στα wife repeater/extender μεγάλης εμβέλειας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κεραια βοηθαει στη μεταφορα του σηματος....απο κει και μετα μπορεις εχεις λαν συνδεση χωρις wifi ητοι μπορεις να συνδεσεις απευθειας ενα λαπτοπ η desktop pc  η να βαλεις ενα παλιο ρουτερ και να εχεις και wifi ....οποτε ο εξοπλισμος και στα 2 σπιτια θα ειναι ο ιδιος.......αν ανατρεξεις καποια προηγουμενα τοπικ θα δεις οτι οι περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι ιδιες...θα δεις και αναφορα σε αλλες κεραιες πχ tp link.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostasbm είπε

η κεραια βοηθαει στη μεταφορα του σηματος....απο κει και μετα μπορεις εχεις λαν συνδεση χωρις wifi ητοι μπορεις να συνδεσεις απευθειας ενα λαπτοπ η desktop pc  η να βαλεις ενα παλιο ρουτερ και να εχεις και wifi ....οποτε ο εξοπλισμος και στα 2 σπιτια θα ειναι ο ιδιος.......αν ανατρεξεις καποια προηγουμενα τοπικ θα δεις οτι οι περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι ιδιες...θα δεις και αναφορα σε αλλες κεραιες πχ tp link.....

Ναι κατάλαβα απλά όταν διάβαζα σήματος καταλάβαινα wifi σήματος... Μα έτσι και αλλιώς ρε παιδιά wifi δεν δέχεται και η κεραία από την κεραία στο σπίτι; Δεν μπορώ να το καταλάβω, γίνεται ασύρματη μεταφορά ενσύρματου ίντερνετ; Τέσπα, από ρούτερ έχεις να προτείνεις κανένα φθηνό να κάνει την δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wifi σημα μεταφερει..μπορει να το μεταφερει σε διαφορες συχντοτητες 2.4 η 5.8 η και αλλου

τα ρουτερ δεν εχουν φτιαχτει για να καλυπτουν αποστασεις ...απλα εξυπηρετουν εσωτερικους χωρους

διαλεξε ενα φτηνο που θα εχει 4 θυρες λαν  πχ ενα tplink....   20 με 25 ευρω εχει παρα πολλα  εκτος και αν εχεις κανα παλιο ροουτερ σπιτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

wifi σημα μεταφερει..μπορει να το μεταφερει σε διαφορες συχντοτητες 2.4 η 5.8 η και αλλου

τα ρουτερ δεν εχουν φτιαχτει για να καλυπτουν αποστασεις ...απλα εξυπηρετουν εσωτερικους χωρους

διαλεξε ενα φτηνο που θα εχει 4 θυρες λαν  πχ ενα tplink....   20 με 25 ευρω εχει παρα πολλα  εκτος και αν εχεις κανα παλιο ροουτερ σπιτι

Άμα μεταφέρει wifi,τότε και χωρίς ρούτερ θα έχω wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ,το μεταφερει δεν το διανεμει αυτη ειναι η διαφορα

στο δευτερο σπιτι η με μια κεραια η με 2 κεραιες, θελεις ρουτερ για την ασυρματη περαιτερω μεταδοση

οι κεραιες ειναι για το μεταξυ τους παρε δωσε και εχουν εξοδο μονο ενσυρματη(λαν)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostasbm είπε

ναι ,το μεταφερει δεν το διανεμει αυτη ειναι η διαφορα

στο δευτερο σπιτι η με μια κεραια η με 2 κεραιες, θελεις ρουτερ για την ασυρματη περαιτερω μεταδοση

οι κεραιες ειναι για το μεταξυ τους παρε δωσε και εχουν εξοδο μονο ενσυρματη(λαν)

Κατάλαβα πλήρως τι εννοείς, αλλά να ξέρεις μεταφέρω-διανέμω σημαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα στην περίπτωσή μας, λογικά ήθελες να πεις αναδιανέμει.😁

Επεξ/σία από Giwrg Mavridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...