Προς το περιεχόμενο

Πρόσθεση Ram στο pc


#piter#

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Έχω να κάνω μια ερώτηση θέλω να προσθέσω άλλες 8gp  μνήμη στο pc μού και δεν βρίσκω τής ίδιες τη πρέπει να κάνω? Τη πρέπει να προσέξω έχετε να προτείνετε κάτι ?

Η μνήμες πού έχω είναι khx18c9t3k2/8x

I5 2400

Sabertooth p67 

R9 390

 

Επεξ/σία από #piter#
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2019 στις 8:41 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Παρε ιδια μαρκα, ιδια hz, ιδια χωρητικοτητα ιδιο CAS latency

ΚΑΙ ίδια volt. Βασικά, volt, χωρητικότητα, hz, πρέπει να είναι ίδια. Αν δεν είναι ίδια volt, κάνε τάμα για να λειτουργήσουν μαζί σταθερά. Η ίδια μάρκα βοηθάει, αλλά το (πολύ) πιο πιθανό είναι να λειτουργήσει κανονικά και με άλλη μάρκα, αν έχεις τα υπόλοιπα ίδια. Timings κλπ. θα λειτουργήσουν με auto, εκτός από την περίπτωση του να πας να συνδυάσεις μια "generic" μνήμη, μαζί με enthusiast κομμάτι, που παίζει και να στραβώσει και να πρέπει να τα ψάξεις με το χέρι. Και πάλι, αν βάλεις στο πρώτο ram slot (από εκεί διαβάζει η mobo τα spd-xmp) το πιο "ανάπηρο" κομμάτι, μάλλον θα λυθεί το θέμα γιατί όλα θα πάνε με τον κοινό παρονομαστή.

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, #piter# είπε

Καλημέρα 

Έχω να κάνω μια ερώτηση θέλω να προσθέσω άλλες 8gp  μνήμη στο pc μού και δεν βρίσκω τής ίδιες τη πρέπει να κάνω? Τη πρέπει να προσέξω έχετε να προτείνετε κάτι ?

Η μνήμες πού έχω είναι khx18c9t3k2/8x

Επειδή δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο λέω να πάρω 2 τον 8gb αυτές θα κάνουνε https://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx318c10fbk2-16-16gb-2x8gb-ddr3-1866mhz-hyperx-fury-black-series-dual-kit-p-PER.550884

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και 2χ4 Gb

https://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx318c10fbk2-8-8gb-2x4gb-ddr3-1866mhz-hyperx-fury-black-series-dual-kit-p-PER.550885

και η Μητρικη σου εχει 4 σλοτ.

Ανοιξε κουτι και ελεγξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Επισκέπτης

να ρωτησω με αφορμη το ποστ! εχω την μνημη της υπογραφης ,να περιμενω μηπως βρω σε 2133 mhz αλλα 8 gb? να εψαχνα και για 16 gb κατευθειαν 2400 mhz? θα εβλεπα καποα διαφορα στην ταχυτητα? η μητρικη που εχω παίρνει μνημες μεχρι 2400 mhz, αμα έπαιρνα  16 gb πχ 3000 MHZ για ενδεχομενη αναβαθμιση μητρικης κλπ, στην τωρινη μητρικη θα δουλευαν εως 2400 mhz η θα ειχαν καποιο αλλο προβλημα συμβατότητας? 

και τελος οι ραμ οκ βοηθανε στο να ανοιξουν τα προγράμματα σου ποιο γρηγορα , επηρεάζουν καθολου πχ μεσα στο παιχνιδι πχ στο world of warships οταν πηγαινεις απο το armory  sta modules η στο tech tree και back  ,στην ταχυτητα ενοοω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και 3200mhz να παρεις δεν νομιζω να καταλαβεις καμια διαφορα ingame. Αυτα συνηθως μετρανε σε benchmarks. Εγω σου λεω με 35-40 ευρο να παρεις μια ιδια 8αρα να την κουμπωσεις διπλα και ολα καλα. Οικονομικα και σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2020 στις 7:58 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

ακομα και 3200mhz να παρεις δεν νομιζω να καταλαβεις καμια διαφορα ingame. Αυτα συνηθως μετρανε σε benchmarks. Εγω σου λεω με 35-40 ευρο να παρεις μια ιδια 8αρα να την κουμπωσεις διπλα και ολα καλα. Οικονομικα και σωστα.

κανονικη νορμαλ τιμη ι δικη μου πουλιετε 20 με 25 απλα το λεω να το ξερεις , εχω βαλει αγγελια ελπιζω να βρω καποια στιγμη, αν δω οτι καθυστερεί  μπορει η να αναζητησω 2χ8 απο 3000 και πανω ωστε αν σε ενδεχομενη αναβάθμιση βαλω  amd και απο οτι διαβαζω θελουν καλες ταχυτητες μνημες, θα δω!  αλλα μακαρι δεν λες τιποτα να βρεθει μια σαν την δικια μου να την βγαλω πιο φτηνα γιατι περα απο το οτι, το usage της που πιανει 85αρια οταν εχω game ανοιχτο και streamlabs και εναν bronswer ,κατα τα αλλα μια χαρα με βγαζει ακομα και στριμαρω , που καποιοι μου λεγαν οτι δεν μπορεις να στριμαρεις με αυτην την cpu

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...