Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
yannis27gr

Χελωνάκι - παραμεγάλωσε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σχετικά μεγάλη δεξαμενή αλλά έχει γίνει θηρίο το άτιμο, 3-4 φορές πάνω από το αρχικό του μέγεθος. Αναρωτιέμαι αν είναι σωστό να συνεχίσω να την έχω στη δεξαμενή μέχρι να πεθάνει (αλήθεια, πόσα χρόνια ζούνε; ) ή πρέπει να την ελευθερώσω κάπου (στη Θεσσαλονίκη κάτω στη νέα παραλία έχει μια λίμνη με νεροχελώνες, μήπως πρέπει να την πάω εκεί; ).

Τέλος, εκτός από τις έτοιμες τροφές, μπορώ/πρέπει να της δίνω κάτι ακόμα; Μου είπανε για φρούτα. Της έριξα λίγο ροδάκινο και μήλο, δε φάνηκε να τα τρώει.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
3 minutes ago, yannis27gr said:

Έχω σχετικά μεγάλη δεξαμενή αλλά έχει γίνει θηρίο το άτιμο, 3-4 φορές πάνω από το αρχικό του μέγεθος. Αναρωτιέμαι αν είναι σωστό να συνεχίσω να την έχω στη δεξαμενή μέχρι να πεθάνει (αλήθεια, πόσα χρόνια ζούνε; ) ή πρέπει να την ελευθερώσω κάπου (στη Θεσσαλονίκη κάτω στη νέα παραλία έχει μια λίμνη με νεροχελώνες, μήπως πρέπει να την πάω εκεί; ).

Τέλος, εκτός από τις έτοιμες τροφές, μπορώ/πρέπει να της δίνω κάτι ακόμα; Μου είπανε για φρούτα. Της έριξα λίγο ροδάκινο και μήλο, δε φάνηκε να τα τρώει.

Κατηγορηματικα οχι στο να την αφησεις εκει διχως συνεννοηση με καποιον.

Φανταζομαι πως εχεις την νεροχελωνα με τα κοκκινα μαγουλα. Εχει προκαλεσει ηδη παρα πολλα προβληματα, δεν χρειαζεται ακομα ενα..
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=63&sid=59

Αν σου ειναι προβλημα να την κρατησεις, δωσε την προς υοθεσια σε καποιον που θα την εχει σπιτι του.

Παρεπιπτωντος, η πωληση και διαθεση τους εχει απαγορευτει στην ΕΕ για πανω απο 20 χρονια, αλλα κλασικα δεν λειτουργει τιποτα στην Ελλαδα.

• Like 4

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Κατηγορηματικα οχι στο να την αφησεις εκει διχως συνεννοηση με καποιον.

Φανταζομαι πως εχεις την νεροχελωνα με τα κοκκινα μαγουλα. Εχει προκαλεσει ηδη παρα πολλα προβληματα, δεν χρειαζεται ακομα ενα..
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=63&sid=59

Αν σου ειναι προβλημα να την κρατησεις, δωσε την προς υοθεσια σε καποιον που θα την εχει σπιτι του.

Παρεπιπτωντος, η πωληση και διαθεση τους εχει απαγορευτει στην ΕΕ για πανω απο 20 χρονια, αλλα κλασικα δεν λειτουργει τιποτα στην Ελλαδα.

Δεν καταλαβα. Αν αφησεις ενα χελωνακι σε ενα δασος με ποταμι κανει οικολογικη καταστροφη;

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 minute ago, Zerg13 said:

Δεν καταλαβα. Αν αφησεις ενα χελωνακι σε ενα δασος με ποταμι κανει οικολογικη καταστροφη;

Εχουν αφεθει δεκαδες χιλιαδες τετοια χελωνακια στην Ελλαδα ελευθερα στη φυση, και προκαλουν σοβαρα προβληματα στη τοπικη πανιδα.

Δες το παραπανω αρθρο, καθως και τα παρακατω:

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle&page=read&id=14

http://www.europe-aliens.org/pdf/Trachemys_scripta.pdf

https://www.nature.com/articles/517021a

• Like 4

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οταν αφηνει ενα ειδος το οποιο ειναι ξενο προς εκεινο το περιβαλλον δημιουργει προβληματα. 

1. αν ζευγαρωσει μπορει πολλαπλασιαστει και να εκδιωξει αλλα ντοπια ειδη

2. μπορει να ειναι καταστρεπτικο για αλλα ειδη που ειναι εκει. οπως πχ να τρωει ενα αλλο ειδος ζωου ή φυτου μεχρι εξαφανισης.

για αυτο το λογο η απελευθερωση ξενων ζωων ή η τοποθετηση ασχετων φυτων στην φυση απαγορευεται. 

Παραδειγμα: 

δεν ειναι φυσικο αλλα αστικο περιβαλλον, αλλα στην αθηνα τα παπαγαλακια εχουν γινει χιλιαδες (υπολογιζονται σε 5000 μονο στο κεντρο) και σαν ειδος ειναι σε αυξηση γιατι δεν τα κυνηγουν οι γατες. Αυτο σε ενα κανονικο φυσικο περιβαλλον θα μπορουσε να ειναι πληρως καταστρεπτικο για τα αλλα ειδη

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
  • Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν έχω θέμα να την κρατησω, αναρωτιόμουνα μήπως είναι καλύτερο να την αφήσω. Αφού δεν είναι, την κρατάω, no problem.

Με το φαγητό τι γίνεται; Της δινω κάτι άλλο εκτός από τις γαρίδες;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, yannis27gr είπε

Δεν έχω θέμα να την κρατησω, αναρωτιόμουνα μήπως είναι καλύτερο να την αφήσω. Αφού δεν είναι, την κρατάω, no problem.

Με το φαγητό τι γίνεται; Της δινω κάτι άλλο εκτός από τις γαρίδες;

Ασβεστιο για το καβουκι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πουλανε τα καταστηματα τροφες, προτιμουν τα λαχανικα παντως απο τα φρουτα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Το Αττικό Πάρκο έχει ένα σωρό Trachemys scripta elegans, ίσως να δέχονται κι άλλα. Οπωσδήποτε καλύτερα θα περνάει εκεί. Βέβαια είναι στην Αθήνα...

• Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν ξερω να σου πω για το φαγητο γιατι τα δικα μου δεν μεγαλωσαν ποτε αρκετα . παντα τους εδινα την ιδια τροφη που μοιαζει με γαριδακια

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Ασβεστιο για το καβουκι.

1 λεπτό πριν, Getta Robo είπε

Πουλανε τα καταστηματα τροφες, προτιμουν τα λαχανικα παντως απο τα φρουτα.

Άρα της βάζω λίγο μαρούλι/σπανάκι που είναι λαχανικά κι έχουν ασβέστιο;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Just now, yannis27gr said:

Άρα της βάζω λίγο μαρούλι/σπανάκι που είναι λαχανικά κι έχουν ασβέστιο;

Ναι πολυ καλυτερα, φρουτο δινε της σπανιοτερα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
6 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Το Αττικό Πάρκο έχει ένα σωρό Trachemys scripta elegans, ίσως να δέχονται κι άλλα. Οπωσδήποτε καλύτερα θα περνάει εκεί. Βέβαια είναι στην Αθήνα...

Γιατι πρεπει να δεχονται; Πας εκει και την αφηνεις

• Haha 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 minutes ago, Zerg13 said:

Γιατι πρεπει να δεχονται; Πας εκει και την αφηνεις

Γιατι ελεγχουν τους πληθυσμους τους και προφανως αν το κανει ο καθενας δεν μπορουνε να φιλοξενουν και να συντηρουν απειρες.....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.