Προς το περιεχόμενο

Χελωνάκι - παραμεγάλωσε


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν Γιάννη. Έχω νεροχελωνάκι στο πατρικό μου 30 χρόνια (αυτο με τα κοκκινα αυτιά που δειχνει και η φωτό στο άρθρο που μας παρέθεσε ο φιλος) που το πηραμε κάποτε οταν ημουν πιτσιρίκι. Έχει γινει ολόκληρο γομάρι και έχω το ίδιο προβλημα.

Τρώει τα πάντα. Γατοτροφή, σκυλοτροφή, κρέας, μαρούλια, γαριδούλες. Χαλβά να της βάλεις θα το φάει.

Και δεν έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ. Χαίρει άκρας υγείας. Την εχουμε σε μια τεράστια σκάφη.

Έχω επικοινωνήσει με Αττικό πάρκο, δε τη δέχονται. Μιλησα με τον Βοτανικό κήπο, ούτε να το σκέφτομαι.

Δεν ενοχλεί, δεν αποτελεί έξοδο. Σιγουρα δεν πέφτει σε χειμερία νάρκη.

Γενικά τα περισσότερα απο αυτά που γράφουν τα άρθρα, δεν ισχύουν τουλάχιστον για τη δική μου. Πρόσφατα μάλιστα, επειδή το σπίτι έχει και σκύλο, ζήτησα να την τσεκάρει ο κτηνίατρος, ο οποίος μας ειπε οτι ειναι μια χαρά, πως οντως τρώνε τα πάντα και γενικότερα μη τη πολυενοχλούμε διοτι εκνευρίζεται!!!!!!!

Οταν της αλλάζουμε νερό, γίνεται έξαλλη!! Δε θέλει να την ενοχλω.

Μολις βλέπει ανθρωπινη παρουσία βγάζει το κεφάλι της έξω και ανοιγει στομα... :P :P 

2 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Ναι πολυ καλυτερα, φρουτο δινε της σπανιοτερα.

Kαι λίγο γάλα στο μωρό για το ασβέστιο :P :P :P :P :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος κι εγώ μιας κοντά 30 χρόνια, από φαγητό λαχανικά (μαρούλια, αγγούρι, καρότο κλπ) όπως είπαν κι άλλοι, σπάνια φρούτο (μόνο έτσι για αλλαγη) και καμία σαρδελίτσα ή γαύρο για πρωτεΐνη. Τα γαριδάκια μου είπε η κτηνίατρος ότι είναι σαν να την τρέφεις με τσιπς δηλαδή χωρίς θρεπτική αξία. Επίσης να της πασπαλίζεις την τροφή με σκόνη  ασβέστιο+D3, λάμπα με υπεριώδη ακτινοβολία για να μεταβολίζει και να έχει  θερμότητα και στο νερό και έξω από αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξεχωρίζεις μια νεροχελώνα από μια κανονική; Έχουμε μια στην αυλή αρκετά χρόνια, για την οποία δεν γνωρίζει κανένας πως βρέθηκε εκεί. Μας προκαλεί εντύπωση πως αν δει άνθρωπο, τρέχει προς το μέρος του.

Οι δικές σας χελώνες πως τα πάνε με την πίτσα; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Πως ξεχωρίζεις μια νεροχελώνα από μια κανονική; Έχουμε μια στην αυλή αρκετά χρόνια, για την οποία δεν γνωρίζει κανένας πως βρέθηκε εκεί. Μας προκαλεί εντύπωση πως αν δει άνθρωπο, τρέχει προς το μέρος του.

Οι δικές σας χελώνες πως τα πάνε με την πίτσα; 😁

Tρελαίνονται :P . Που να δειτε οταν τις πιανει καμια τρελή πείνα που προσπαθουν να φάνε τα χαμηλά φυλαράκια απο δεντράκια και φυτά. Tσακωμο γάτας με χελωνες έχετε δει που πάνε να φάνε το φαί της;

Και εννοείται οτι αν πεινάνε ακομα περισσότερο τρωνε και.....

30 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

 Επίσης να της πασπαλίζεις την τροφή με σκόνη  ασβέστιο+D3, λάμπα με υπεριώδη ακτινοβολία για να μεταβολίζει και να έχει  θερμότητα και στο νερό και έξω από αυτό. 

Προδέρμ της βάζεις; Εγω αμα της τα έδινα ολα αυτά μπορει να έβγαζε φωνη και να έλεγε -"Για κανα μωρό με πέρασες ρε αφεντικό; " :P 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoritikos είπε

Πως ξεχωρίζεις μια νεροχελώνα από μια κανονική; Έχουμε μια στην αυλή αρκετά χρόνια, για την οποία δεν γνωρίζει κανένας πως βρέθηκε εκεί. Μας προκαλεί εντύπωση πως αν δει άνθρωπο, τρέχει προς το μέρος του.

Οι δικές σας χελώνες πως τα πάνε με την πίτσα; 😁

Αυτό το τρέχει πως το ορίζεις; χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας,εχω και εγω δυο χελωνακια 11 χρονων και φυσικα προβλημα "στεγασης'...Εχουν μεγαλωσει αρκετα&δεν χωρανε στο κλασσικο ενυδριο.Σκεφτομουν να καναμε μια μικρη τεχνητη λιμνη στο κηπο μας.Βεβαια και η ιδεα της σκαφης που διαβασα παραπανω,φαινεται μια καλη λυση.Εσεις πως εχετε λυσει το προβλημα με το "σπιτι" τους; Επισης,αυτο με το φαγητο-ψαρια...Τους τα δινετε ωμα,με τα κοκκαλα...;Τους δινουμε φρουτα,ψωμι&τις κλασσικες γαριδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2019 στις 12:18 ΜΜ, argyro85 είπε

Καλησπερα σας,εχω και εγω δυο χελωνακια 11 χρονων και φυσικα προβλημα "στεγασης'...Εχουν μεγαλωσει αρκετα&δεν χωρανε στο κλασσικο ενυδριο.Σκεφτομουν να καναμε μια μικρη τεχνητη λιμνη στο κηπο μας.Βεβαια και η ιδεα της σκαφης που διαβασα παραπανω,φαινεται μια καλη λυση.Εσεις πως εχετε λυσει το προβλημα με το "σπιτι" τους; Επισης,αυτο με το φαγητο-ψαρια...Τους τα δινετε ωμα,με τα κοκκαλα...;Τους δινουμε φρουτα,ψωμι&τις κλασσικες γαριδες...

Σιγά μη της δωσεις ψάρι αδελφέ. Βρε δωσε της ότι τρως κι εσυ. Μπριζόλα να της δώσεις θα τη φάει. Πανφάγα είναι, στη κυριολεξία.

30 χρόνια και ειναι κούκλα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...