Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το πρώτο αναδιπλούμενο smartphone, το Samsung Galaxy Fold (hands-on)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Hal9000 είπε

Στην πρώτη επαφή που είχαμε με τη συσκευή στα πλαίσια της έκθεσης τεχνολογίας IFA 2019, οι εντυπώσεις είναι ανάμεικτες

Ποια ήταν τα αρνητικά σημεία που προκάλεσαν ανάμεικτες εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JcD είπε

Μία χαρά είναι η μπροστινή οθόνη για να ελέγχεις τις ιδοποιησεις και να κάνεις δύο τρεις βασικές δουλειές, μηνύματα κλπ Έξι μήνες τώρα δουλεύω το compact της Sony με τις 4.8 ίντσες κι αν δεν είχε κολλήματα και λοιπές παιδικού τύπου ασθένειες θα έκανα τις δουλειές μου μια χαρά από την μικρή για τα σημερινά δεδομένα οθόνη του. Όλη τη δουλειά μου που έχει να κάνει με. Booking, Airbnb κλπ την κάνω από το μικρούλη.

Καταλαβαίνω τί λες, δε θα διαφωνήσω με την εμπειρία σου. Πιστεύω και πάλι όμως πως είσαι σε μια πολύ μικρή μερίδα χρηστών που μπορούν να βολευτούν με μια οθόνη τόσο μικρή. Προσωπικά έχοντας κι ένα Xperia Ray στην κατοχή μου (βέβαια εδώ μιλάμε για 3.3") η πληκτρολόγηση σε τόσο στενή οθόνη είναι βάσανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Abudi είπε

Καταλαβαίνω τί λες, δε θα διαφωνήσω με την εμπειρία σου. Πιστεύω και πάλι όμως πως είσαι σε μια πολύ μικρή μερίδα χρηστών που μπορούν να βολευτούν με μια οθόνη τόσο μικρή. Προσωπικά έχοντας κι ένα Xperia Ray στην κατοχή μου (βέβαια εδώ μιλάμε για 3.3") η πληκτρολόγηση σε τόσο στενή οθόνη είναι βάσανο.

Ναι βέβαια και αυτό και το γεγονός ότι το πληκτρολόγιο πιάνει τη μισή οθόνη. Απλά για βασικές δουλίτσες είναι οκ και για τον μέσο χρήστη νομίζω. Ειδικά αφού μπορείς ανά πάσα στιγμή να το ανοίξεις για να κάνεις κάποια ποιο περίπλοκη εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να πουμε δεν δικαιολογείται σε καμια περιπτωση τετοια τιμη. Πραγματικα απορω ποιος θα το παρει. Και 400 ευρω να ειχε παλι θα απορουσα σε ποιον θα ηταν χρησιμο ενα τετοιο πραγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τις Huawei είναι ποιο καλό και βολικό γιατί είναι μόνο μια οθόνη και είναι από τον έξω μεριά  και δεν χρειάζεται να βάλει έξτρα οθόνη όπως το έκανε η  Samsung τώρα. + Κερδίζεις χορό και μπορείς να το κάνεις ποιο λεπτό και βολικό στην τσέπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πάντως ότι θα μου άρεσε πολύ η ιδέα να βάζω ένα τάμπλετ στην τσέπη μου και όποτε θέλω να το ανοίγω λες και είναι εφημερίδα Απλά τα λεφτά που ζητάνε θα είναι εξωφρενικά πολλά οταν φτηνύνει βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικά δίχως λογική σχόλια... 

Καταρχάς αυτό είναι ΤΟ μέλλον κ. Μπράβο  στις εταιρείες που θα κάνουν την αρχή έστω με κάποιες δυσκολίες ... 

Διπλωμένη η συσκευή  θα μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά ας δεχτώ ότι για αρχή είναι μικρή οπότε απαντάς απλά σε κλήσεις μηνύματα φωτογραφίες στα γρήγορα.. gps αν θες το έχεις κ διπλωμένο όπως κ fb κ θες να το έχεις στην τσέπη σου ΤΌΣΟ απλά το βγαζεις κ μιλάς κ δεν πιάνει κ. Όλο το Χώρο του τραπεζιού που πας να φας η να κάτσεις.. 

 Γουστάρεις να δεις ταινία; να σερφαρεις; να δεις όλο το χάρτη του GPS? Να δεις όλες τις πληροφορίες σε ότι βγάζεις φωτογραφία με ένα άνοιγμα έχεις ένα tablet σε ένα δευτερόλεπτο... 

Φοβερο... 

Κ όσοι το κράζετε για το πάχος...  Είναι η ΠΡΏΤΗ  συσκευή   

Όταν ξεκίνησαν οι τηλεοράσεις  έδειχναν ασπρόμαυρο...  Κ ήταν μπαουλα ολόκληρα  κ δεν είχα τηλεκοντρόλ  κ τώρα έχουν πάχος εφημερίδας...... Κ άρχισαν κ εκεί να βγουν οι αναδιπλωμενες που μπαίνει η οθόνη σε ένα έπιπλο......

Και γω λέω κ το άλλο.... Μέχρι να φτάσουμε στα σημερινά smartphone που είναι καλύτερα  κ από ένα pc τσέπης γιατί κάνουν παπάδες κ δεν έχουν πολλά να αλλάξουν ακόμα πάνω  αφού έγιναν όλο οθόνη τώρα με 4 κάμερες πίσω ...

Δηλαδή κ να μπορούν να το κάνουν στο μισο μέγεθος όταν είναι διπλωμένο πιστεύετε ότι θα το έβγαζαν από τώρα αν το είχαν έτοιμο;; τόσο αφελείς;;; 

Η κάθε εταιρεία όπως και να τη λένε είτε sami Apple η Huawei θέλει το κέρδος των χρημάτων  όπως είναι λογικό... 

Αν πάρει κ το κάνει από τώρα τέρμα λεπτό βάλει την σούπερ  5000 μπαταρία πάνω που δεν σας φτάνει η 4300 ξαφνικά... 

Δεν έχει νότς πάνω. Το κάνει από το πρώτο αδιάβροχο;;; 

Διπλώνει στα 4 κ γίνεται κ 12 ιντσών απτό πρώτο τι θα βάλει δηλαδή στο επόμενο κ στο μεθεπόμενο  για να έχει κέρδος καθε 6 μήνες κ 1 χρόνο που βγάζουν συσκευές;; 

Σοβαρευτείτε μερικοί κ ας απολαύσουμε ένα ακόμα θαυματακι της τεχνολογίας κ σταματηστε να γκρινιάζετε ΓΙΑ ΟΛΑ. 

 

  • Like 11
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 2100€ που κοστίζει είναι απαγορευτικό και σχεδόν παράλογο.

Παράλογη όμως είναι και η φρενίτιδα που προκαλεί η μόδα των κινητών τηλεφώνων.

Βλέποντας κανείς την εξέλιξη του κινητού, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι υπάρχει η τάση της αγοράς, η μόδα της εποχής, η ανάγκη των καταναλωτών για μεγαλύτερη οθόνη, ταχύτερο επεξεργαστή, περισσότερες λειτουργίες, ανάλυση κάμερας κ.α.

Πιστεύω πως το επόμενο είδος κινητών θα είναι τα αναδιπλούμενα κινητά  και θα αντικαταστήσουν πλήρως τα ταμπλετς, ενώ σε πολλές λειτουργίες θα υποκαταστήσουν τους υπολογιστές (ήδη γίνεται).

Η νέα τεχνολογία δεν γίνεται πάντα εύκολα αποδεκτή όταν πρόκειται να αλλάξει τα καθιερωμένα. Όσο όμως εξελίσσεται, τόσο κερδίζει έδαφος και θέτει νέα standards στην αγορά.

Τα Foldable κινητά (και ίσως περισσότερο τα Smart Watches) είναι το μέλλον στη κατηγορία της κινητής τηλεφωνίας.

 

Επεξ/σία από Maisimba
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Radiator είπε

Επιτέλους κατι καινούργιο, μια εξέλιξη για το μέλλον και θα ειναι και εμπορικά διαθέσιμο σε λίγες μέρες. Μπράβο στη Samsung και για να προλάβω ορισμένους στενομυαλους, θα έλεγα μπράβο σε οποία εταιρεία και να το έβγαζε εμπορικά διαθέσιμο πρώτη, έτυχε να ειναι η Samsung. Απίστευτη συσκευή μακάρι να είχα την άνεση να την αποκτήσω!

εάν είχες τα χρήματα θα το αγόραζες;;

30 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

Τραγικά δίχως λογική σχόλια... 

Καταρχάς αυτό είναι ΤΟ μέλλον κ. Μπράβο  στις εταιρείες που θα κάνουν την αρχή έστω με κάποιες δυσκολίες ... 

Διπλωμένη η συσκευή  θα μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά ας δεχτώ ότι για αρχή είναι μικρή οπότε απαντάς απλά σε κλήσεις μηνύματα φωτογραφίες στα γρήγορα.. gps αν θες το έχεις κ διπλωμένο όπως κ fb κ θες να το έχεις στην τσέπη σου ΤΌΣΟ απλά το βγαζεις κ μιλάς κ δεν πιάνει κ. Όλο το Χώρο του τραπεζιού που πας να φας η να κάτσεις.. 

 Γουστάρεις να δεις ταινία; να σερφαρεις; να δεις όλο το χάρτη του GPS? Να δεις όλες τις πληροφορίες σε ότι βγάζεις φωτογραφία με ένα άνοιγμα έχεις ένα tablet σε ένα δευτερόλεπτο... 

Φοβερο... 

Κ όσοι το κράζετε για το πάχος...  Είναι η ΠΡΏΤΗ  συσκευή   

Όταν ξεκίνησαν οι τηλεοράσεις  έδειχναν ασπρόμαυρο...  Κ ήταν μπαουλα ολόκληρα  κ δεν είχα τηλεκοντρόλ  κ τώρα έχουν πάχος εφημερίδας...... Κ άρχισαν κ εκεί να βγουν οι αναδιπλωμενες που μπαίνει η οθόνη σε ένα έπιπλο......

Και γω λέω κ το άλλο.... Μέχρι να φτάσουμε στα σημερινά smartphone που είναι καλύτερα  κ από ένα pc τσέπης γιατί κάνουν παπάδες κ δεν έχουν πολλά να αλλάξουν ακόμα πάνω  αφού έγιναν όλο οθόνη τώρα με 4 κάμερες πίσω ...

Δηλαδή κ να μπορούν να το κάνουν στο μισο μέγεθος όταν είναι διπλωμένο πιστεύετε ότι θα το έβγαζαν από τώρα αν το είχαν έτοιμο;; τόσο αφελείς;;; 

Η κάθε εταιρεία όπως και να τη λένε είτε sami Apple η Huawei θέλει το κέρδος των χρημάτων  όπως είναι λογικό... 

Αν πάρει κ το κάνει από τώρα τέρμα λεπτό βάλει την σούπερ  5000 μπαταρία πάνω που δεν σας φτάνει η 4300 ξαφνικά... 

Δεν έχει νότς πάνω. Το κάνει από το πρώτο αδιάβροχο;;; 

Διπλώνει στα 4 κ γίνεται κ 12 ιντσών απτό πρώτο τι θα βάλει δηλαδή στο επόμενο κ στο μεθεπόμενο  για να έχει κέρδος καθε 6 μήνες κ 1 χρόνο που βγάζουν συσκευές;; 

Σοβαρευτείτε μερικοί κ ας απολαύσουμε ένα ακόμα θαυματακι της τεχνολογίας κ σταματηστε να γκρινιάζετε ΓΙΑ ΟΛΑ. 

 

Πας στοίχημα ότι δεν θα το ξαναδούμε για τα επόμενα 5 χρονια; και σε μερικά χρονια θα χαρακτηριστεί αποτυχία (κοινος φλομπα) μέσα στο τοπ 10 των αποτυχημένων συσκευών;;;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...