Προς το περιεχόμενο

SOS | Αεροπορικά αυξάνονται ή θα μειώνονται ανά συσκευή ή Wi-Fi γιατί;;;


GrigorisTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θέλω να κλείσω ένα ταξίδι αλλά αυτό που πρόσεξα μέσω Ryanair είναι μια μπαίνω το πρωί 30€ μετά μεσημέρι 35€ μετά από δύο λεπτά 38€ το βράδυ πάλι 30€ μετά από κάτι λεπτά 33€. Τι γίνεται ακριβώς; την πρώτη φορά που μπήκα είχε 20€ μετά ξανά μπήκα από 7-8 ώρες είχε άλλη τιμή. Όταν μπήκα από άλλο ίντερνετ και συσκευή είχε πάλι 20€. Τι μπορώ να κάνω; ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από GrigorisTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο βλέπουν ότι το ψάχνεις θα ανεβαίνει η τιμή.Σβήνε κουκις ή μπαίνε απο incognitο mode.Οταν το βρεις σε μια τιμή που σε βολευει κλείστο και μην το ψάχνεις αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Oσο βλέπουν ότι το ψάχνεις θα ανεβαίνει η τιμή.Σβήνε κουκις ή μπαίνε απο incognitο mode.Οταν το βρεις σε μια τιμή που σε βολευει κλείστο και μην το ψάχνεις αλλο.

100% μουφια και μυθος. Στο reddit ειχανε μαλιστα προσφερει και λεφτα σε οποιον προσφερει βιντεο με την τιμη να ειναι διαφορετικη σε incognito mode, ποτε προφανως κανεις δεν το κερδισε. 

https://www.reddit.com/r/travel/wiki/airfare#wiki_myths

Οποιος ενδιαφερε μπορει να διαβασει. Απο προσωπικη εμπειρια, 10δες φορες που εχω κλεισει αεροπορικα, ποτε φυσικα δεν πετυχα διαφορετικη τιμη σε incognito mode. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

100% μουφια και μυθος. Στο reddit ειχανε μαλιστα προσφερει και λεφτα σε οποιον προσφερει βιντεο με την τιμη να ειναι διαφορετικη σε incognito mode, ποτε προφανως κανεις δεν το κερδισε. 

https://www.reddit.com/r/travel/wiki/airfare#wiki_myths

Οποιος ενδιαφερε μπορει να διαβασει. Απο προσωπικη εμπειρια, 10δες φορες που εχω κλεισει αεροπορικα, ποτε φυσικα δεν πετυχα διαφορετικη τιμη σε incognito mode. 

Εχω πετυχει, φιλος που ηθελε να του κλεισω εισητηρια και του εψαχνα για αρκετες μερες, να μου στελνει screenshot εκεινη την στιγμη που το εψαχνε αεροπορικα στα 30€, να μπαινω εγω σε διαστημα 1 λεπτου μεσα να τσεκαρω απο τον υπολογιστη μου και να μου βγαζει 35€. Να ηταν συμπτωση, τι να πω.

Επεξ/σία από pavlos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Εχω πετυχει, φιλος που ηθελε να του κλεισω εισητηρια και του εψαχνα για αρκετες μερες, να μου στελνει screenshot εκεινη την στιγμη που το εψαχνε αεροπορικα στα 30€, να μπαινω εγω σε διαστημα 1 λεπτου μεσα να τσεκαρω απο τον υπολογιστη μου και να μου βγαζει 35€. Να ηταν συμπτωση, τι να πω.

και σε μένα εχει συμβει. δεν ξερω πως και γιατι αλλα έβλεπα άλλη τιμη απο κινητο, αλλη σπιτι, άλλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pavlos1908 είπε

Εχω πετυχει, φιλος που ηθελε να του κλεισω εισητηρια και του εψαχνα για αρκετες μερες, να μου στελνει screenshot εκεινη την στιγμη που το εψαχνε αεροπορικα στα 30€, να μπαινω εγω σε διαστημα 1 λεπτου μεσα να τσεκαρω απο τον υπολογιστη μου και να μου βγαζει 35€. Να ηταν συμπτωση, τι να πω.

 

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

και σε μένα εχει συμβει. δεν ξερω πως και γιατι αλλα έβλεπα άλλη τιμη απο κινητο, αλλη σπιτι, άλλη δουλεια.

Το άρθρο τα περιγράφει αρκετά αναλυτικά. Αυτό που συμβαίνει αρκετές φορές, σε εταιρίες όμως τύπου flightscanner, ειναι οτι αρκετες προσφορες ειναι μουφα, και ενω λενε αλλη, χαμηλη τιμη, οταν πατας να κλεισεις σου δειχνει την πραγματικη, υψηλοτερη τιμη. Αν και το πιο συνηθισμένο φαινομενο ειναι οτι απλα ψαχνεις διαφορετικη παραμετρο, η οτι απλα η τιμη αυξανεται, επειδη τελειωσανε τα εισιτηρια αυτης της κατηγοριας τιμης. Αλλα σε αυτην την περιπτωση, ειτε incognito mode ειτε οχι, αυτη ειναι η καινουργια τιμη και καθαριζοντας τα cookies, δεν κερδιζεις τιποτα.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Το άρθρο τα περιγράφει αρκετά αναλυτικά. Αυτό που συμβαίνει αρκετές φορές, σε εταιρίες όμως τύπου flightscanner, ειναι οτι αρκετες προσφορες ειναι μουφα, και ενω λενε αλλη, χαμηλη τιμη, οταν πατας να κλεισεις σου δειχνει την πραγματικη, υψηλοτερη τιμη. Αν και το πιο συνηθισμένο φαινομενο ειναι οτι απλα ψαχνεις διαφορετικη παραμετρο, η οτι απλα η τιμη αυξανεται, επειδη τελειωσανε τα εισιτηρια αυτης της κατηγοριας τιμης. Αλλα σε αυτην την περιπτωση, ειτε incognito mode ειτε οχι, αυτη ειναι η καινουργια τιμη και καθαριζοντας τα cookies, δεν κερδιζεις τιποτα.

μέσα απο τη ryanair χωρις igognito κτλ. απο κινητο στις 5μμ, απο το σπίτι ίδια ώρα. απο τη δουλεια στο pc στις 7 και παράλληλα απο κινητο. Το θυμάμαι γιατι πήρα τηλέφωνο άλλον να ρωτήσω μηπως ξερει τι παιζει. Τελικά την επόμενη μέρα έκλεισα απο τη δουλεια που και πάλι είχε άλλη τιμή απο το σπίτι που είχα δει μερικές ώρες πριν. Γενικά αυτό που μπορω να πω με σιγουριά ειναι οτι η εφαρμογη του android με το σαιτ μεσω pc είχε άλλες τιμές. Αυτο που φαντάζομαι ειναι οτι το ένα ή το άλλο ανανεώνετε αργότερα. Αυτο εγινε το 2016

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλευα για λίγο στο αεροδρόμιο για μία εταιρεία που εκτός των άλλων έβγαζε κι εισιτηρια, τα οποία ουσιαστικά αγόραζε απο τα γνωστά site βαζοντας μια μικρη προμηθεια για τις υπηρεσίες. Ο κανόνας ήταν ένας: οι τιμές των εισιτηριων έχουν συνεχείς διακυμανσεις, στο δευτερολεπτο μερικές φορες, κι υπαρχει περίπτωση να βρες το ίδιο εισιτηριο (εταιρεία, διαδρομή, πτηση) σε εντελώς διαφορετικές τιμές αναλόγως την ώρα που το έψαχνες. Καμιά φορά κάποια site δεν ενημερώνονται άμεσα με αποτέλεσμα να εμαφνίζεται μια τιμή, να κανουμε τη διαδικασία και πριν πληρωσουμε η τιμή να εχει ανεβει (και σπάνια κατεβει), ενώ στη σελίδα η τιμή φαινόταν ακόμη η ίδια. Επισης, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, πάντα να ψαχνετε απευθείας στα site της εταιρείας, πολλές φορές είχε διαφορά σε σχέση με τα site τύπου skyscanner)

Επεξ/σία από jennyV
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα γιατί ταξιδεύω αρκετά και με ενδιαφέρει. Μέσα από incognito mode δεν έχω δει διαφορές. Έχω δει όμως μικρές διαφορές μέσω VPN, μέσα από άλλη IP (π.χ. να δω το εισιτήριο σπίτι και να το δω και στη δουλειά ή στο Πανεπιστήμιο) και με αναζήτηση με το mobile data του κινητού. Αυτό που πιστεύω ότι γίνεται είναι καταγραφή της αναζήτησης με βάση την IP. Επιβεβαιώνω ότι υπάρχουν πολλές διακυμάνσεις ακόμα και μέσα στην ημέρα, και επειδή το σύστημα είναι αυτοματοποιημένο, βγαίνουν και error fares. Κάποια στιγμή είχε πάει το εισιτήριο 2 ευρώ για μια πτήση που έψαχνα. Φυσικά δεν το πρόλαβα, είδα μόνο την αύξηση της τιμής που έλεγε το εισιτήριο για την τάδε διαδρομή ανέβηκε 30 ευρώ και κοστίζει σύνολο 32. Με low cost εταιρεία, εννοείται. Αν έχετε ανακαλύψει κάποιο κόλπο, μοιραστείτε το με εμάς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...