Προς το περιεχόμενο

Δεν υπαρχει επιλογη 144hz


coniste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, συνδεσα καινουργια οθονη (Dell S2719DGF), με την γραφικων (gtx660) με καλωδιακι displayport.

Στα settings δεν μου εμφανιζει σε καμια αναλυση 144hz, και επισης δε μου εμφανιζει την 1080 στις προτεινομενες του PC (δες εδω)

Εν τελει καταφερα να παω στη 1080 και στα  144hz μονο με custom, αλλα θελω να μαθω γιατι δε μου εμφανιζει απο τις προτεινομενες. 

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει λιγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εχεις καποια ρυθμιση που περιοριζει τα hz (στην οθονη την ιδια) τοτε το καλωδιο δεν ειναι σχεδιασμενο για τετοιο refresh rate και εσυ απλα το pushαρεις. Δοκιμασε αν εχεις και καποιο hdmi να δεις αν θα σου δωσει επιλογη για 120hz. Επισης αν μπορεις να βρεις αλλο ενα καλωδιο displayport να δοκιμασεις, καλο θα ηταν. Κατα τα αλλα εμενα μια 550ti αναγνωριζε ακομα την 120hz επιλογη που το εδινε η οθονη μου.

Σκεψου ειχα βαλει το pc μου στην 4k tv μου με ενα σαπιο καλωδιο που ειχα και με αφηνε μεχρι 1080p αναλυση.. Εβαλα πανω μετα ενα καλο καλωδιο που εχω και με πηγε στα 4k και μαλιστα με περισσοτερες επιλογες χρωματων

Επεξ/σία από GiwrgosP-
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα με 2 διαφορετικα HDMI,  το ενα μαλιστα ηταν και της οθονης μεσα απο το κουτι που μου ηρθε, αλλα τιποτα, και μετα πηγα αγορασα το displayport με το οποιο και ειμαι αυτη τη στιγμη. Αρα τι μπορει να παιζει? να ειμαι μουφα το displayport? Δηλαδη θα ηταν καλο να μην κανω custom στα 144hz? μπορει να γινει κατι;

1 λεπτό πριν, Deka013 είπε

Δεξί κλικ,display settings---->advanced display settings---->display adapter properties---->monitor.Εκεί βλέπει 144Hz;

Εκει ναι τα βλεπει, αλλα με το custom που εκανα εγω. Το θεμα ειναι γιατι να μην μου εμφανιζει απο μονο του τα 144hz, και δεν ειναι μονο τα hz αλλα και η 1080 αν δεις στο screenshot παραπανω που εχω στειλει δεν υπαρχει. Με το custom την εμφανισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, coniste είπε

Προσπαθησα με 2 διαφορετικα HDMI,  το ενα μαλιστα ηταν και της οθονης μεσα απο το κουτι που μου ηρθε, αλλα τιποτα, και μετα πηγα αγορασα το displayport με το οποιο και ειμαι αυτη τη στιγμη. Αρα τι μπορει να παιζει? να ειμαι μουφα το displayport? Δηλαδη θα ηταν καλο να μην κανω custom στα 144hz? μπορει να γινει κατι;

Εκει ναι τα βλεπει, αλλα με το custom που εκανα εγω. Το θεμα ειναι γιατι να μην μου εμφανιζει απο μονο του τα 144hz, και δεν ειναι μονο τα hz αλλα και η 1080 αν δεις στο screenshot παραπανω που εχω στειλει δεν υπαρχει. Με το custom την εμφανισα

Εκεί τσέκαρες πριν κάνεις το custom;Γιατί υπάρχει περίπτωση αν το γύριζες από εκεί (εφόσον το έβλεπε),να ξεκολούσε και στο control panel της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Αν δεν εχεις καποια ρυθμιση που περιοριζει τα hz (στην οθονη την ιδια) τοτε το καλωδιο δεν ειναι σχεδιασμενο για τετοιο refresh rate και εσυ απλα το pushαρεις. Δοκιμασε αν εχεις και καποιο hdmi να δεις αν θα σου δωσει επιλογη για 120hz. Επισης αν μπορεις να βρεις αλλο ενα καλωδιο displayport να δοκιμασεις, καλο θα ηταν. Κατα τα αλλα εμενα μια 550ti αναγνωριζε ακομα την 120hz επιλογη που το εδινε η οθονη μου.

Σκεψου ειχα βαλει το pc μου στην 4k tv μου με ενα σαπιο καλωδιο που ειχα και με αφηνε μεχρι 1080p αναλυση.. Εβαλα πανω μετα ενα καλο καλωδιο που εχω και με πηγε στα 4k και μαλιστα με περισσοτερες επιλογες χρωματων

Ναι τα ειχα τσεκαρει ολα ειχα αρκετη ωρα στο ψαξιμο πριν ασχοληθω με το custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...